О мерах по реализации соглашений и договоренностей, достигнутых в ходе официального визита в Республику Казахстан Президента Украины
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 февраля 1996 г. N 138
В целях реализации соглашений и договоренностей, достигнутых в ходе официального визита в Республику Казахстан Президента Украины и обеспечения дальнейшего развития казахстанско-украинского сотрудничества Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить план мероприятий по реализации соглашений и договоренностей, достигнутых в ходе официального визита в Республику Казахстан Президента Украины в сентябре 1995 года (прилагается).
2. Министерствам и ведомствам Республики Казахстан принять конкретные меры по выполнению поручений, предусмотренных планом мероприятий.
3. Министерству иностранных дел Республики Казахстан не реже одного раза в год информировать Правительство Республики Казахстан о ходе выполнения настоящего постановления.
4. Казахстанской части межправительственной казахстанско-украинской комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству обеспечить координацию деятельности министерств и ведомств по реализации достигнутых казахстанско-украинских соглашений и договоренностей.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден:
постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 февраля 1996 г. N 138
П Л А Н
МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ СОГЛАШЕНИЙ,
ПОДПИСАННЫХ В ХОДЕ ОФИЦИАЛЬНОГО ВИЗИТА ПРЕЗИДЕНТА
УКРАИНЫ Л. КУЧМЫ В РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН
21-23 СЕНТЯБРЯ 1995 ГОДА
--------------------------------------------------------------------
N !      Наименование      !     Срок     !    Исполнитель от
п/п!       мероприятия      !  исполнения  !    казахстанской
!                        !              !    стороны
--------------------------------------------------------------------
Совместное коммюнике о дальнейшем развитии и углублении
дружественных взаимоотношений между Республикой Казахстан
и Украиной
1.  Провести переговоры и      I квартал      Госкомсотрудничество
подготовить конкретные     1996 года      Минэкономики
предложения, направленные                 Минпромторг
на дальнейшее развитие                    Таможком
взаимовыгодного
сотрудничества между
Казахстаном и Украиной,
устранению препятствий
во взаимной торговле и
созданию необходимых
условий для свободного
движения капитала и услуг

Украина Президентiнiң Қазақстан Республикасына ресми сапары барысында қол жеткен келiсiмдер мен уағдаластықтарды жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 1 ақпан N 138
Украина Президентiнiң Қазақстан Республикасына ресми сапары барысында қол жеткен келiсiмдер мен уағдаластықтарды iске асыру және қазақстан-украина ынтымақтастығын дамытуды одан әрi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Украина Президентiнiң 1995 жылғы қыркүйектегi Қазақстан Республикасына ресми сапары барысында қол жеткен келiсiмдер мен уағдаластықтарды iске асыру жөнiндегi шаралардың жоспары бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары шаралардың жоспарында көзделген тапсырмаларды орындау жөнiнде нақты шаралар қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан
Республикасының Үкiметiне осы қаулының орындалу барысы жөнiнде
жылына кемiнде бiр рет хабарлап отырсын.
4. Сауда-экономикалық ынтымақтастық жөнiндегi үкiметаралық
қазақстан-украина комиссиясының Қазақстан бөлiгi министрлiктер мен
ведомстволардың қол жеткен қазақстан-украина келiсiмдерi мен
уағдаластықтарын iске асыру жөнiндегi қызметiн үйлестiрудi
қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 1 ақпандағы
N 138 қаулысымен
бекiтiлген
Украина Республикасының Президентi Л.Кучманың
1995 жылғы 21-23 қыркүйектегi Қазақстан
Республикасына ресми сапары барысында, қол
қойылған келiсiмдердi жүзеге асыру жөнiндегi
шаралардың
Жоспары
___________________________________________________________________
N | Шаралардың атауы          | Орындалу мерзiмi |Қазақстан жағынан
|                           |                  |     орындаушы
___________________________________________________________________
1 |             2             |        3         |       4
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Украинамен арадағы өзара
достық қарым-қатынастарын одан әрi дамыту мен
тереңдету туралы бiрлескен коммюнике
1.  Қазақстан мен Украинаның       1996 жылдың       Мемынтымақкомы
арасындағы өзара тиiмдi         1 тоқсаны        Экономминi
ынтымақтастықты одан әрi                         Өнеркәсiпсауда.
дамытуға бағытталған                             минi
келiссөздер жүргiзу және                         Кеденкомы
нақты ұсыныстарды дайындау,
өзара саудадағы кедергi.
лердi жою және капитал мен
көрсетiлетiн қызметтердiң
еркiн жылжуы үшiн қажеттi
жағдайларды жасау

2.  Разработать комплексную    январь-        Минпромторг
программу, направленную    февраль        Минэкономики
на изыскание имеющихся     1996 года      Минфин
резервов в области                        Миннауки
экономического                            Госкомсотрудничество
сотрудничества,
совершенствование
существующих и поиск
новых форм связей
промышленного и научно-
технического потенциала
государства, а также
создание совместных
структур для выхода с
современной технологией
на мировые рынки
3.  Подготовить                II квартал     Госкомнац
соответствующие программы, 1996 года      Минкультуры
направленные на                           Минсоцзащиты
удовлетворение духовных                   Минтруда
и культурных запросов                     Минобразования
украинцев в Республике                    Минтурспортмолодежи
Казахстан и казахов на
Украине
Соглашение о дальнейшем развитии и расширении экономического
сотрудничества между Республикой Казахстан и Украиной
4.  Сформировать               ноябрь-        Госкомсотрудничество
межправительственную       декабрь        Минэкономики
казахстанско-украинскую    1996 года      Минпромторг
комиссию по экономическому
сотрудничеству и подготовить
план ее работы на 1996 год
5.  Межправительственной
казахстанско-украинской
комиссии по                I квартал      Госкомсотрудничество
торгово-экономическому     1996 года      Минэкономики
сотрудничеству разработать                Минпромторг
основные принципы и                       Минфин
направления экономической
интеграции, рассматривать
два раза в год на своих    1 раз
заседаниях ход реализации  в полугодие
Программы экономической
интеграции двух стран в
отраслях тяжелой
промышленности в
1994-2000 годах, состояние
товарооборота, структуру
и перспективы расширения
товарообмена между двумя
странами
6.  Подготовить и подписать    I квартал      Минэкономики
Протокол об изъятиях из    1996 года      Минпромторг
режима свободной торговли
к соглашению Казахстана
и Украины о свободной
торговле от 17 сентября
1994 года
7.  В целях унификации         В течение      Минюст
законодательной базы       года           Таможком
двух стран регулярно                      Минэкономики
обмениваться
законодательными и
нормативными документами,
регламентирующими
внешнеэкономическую и
таможенную деятельность,
проводить их экспертизу
8.  Ежегодно согласовывать     Ежегодно       Минобороны
перечень и объемы                         Минэкономики
взаимопоставок военной                    Минпромторг
продукции, развивать
интеграционные связи
оборонных предприятий

2.  Экономикалық ынтымақтастық
саласындағы қолда бар         1996 жылдың       Өнеркәсiпсауда.
резервтердi iздестiруге       қаңтар-ақпаны     минi
бағытталған кешендi                             Экономминi
бағдарламаны әзiрлеу, мемле.                    Қаржыминi
лекеттiң өнеркәсiп және                         Мемынтымақ.
ғылыми-техникалық                               комы
әлеуетiндегi бар                                Ғылымминi
байланыстарды жетiлдiру
және жаңа нысандарын
iздестiру, сондай-ақ
қазiргi заман технология.
сымен дүниежүзiлiк нарықтарға
шығу үшiн бiрлескен
құрылымдарды жасау
3.  Қазақстан Республикасындағы      1996 жылдың    Мемұлткомы
украиндардың және Украинадағы     II тоқсаны    Мәдениетминi
қазақтардың рухани және мәдени                  Әлеуметминi
қажеттiлiктерiн қанағаттан.                     Еңбекминi
дыруға бағытталған тиiстi                       Бiлiмминi
бағдарламаларды дайындау                        Жастурспортминi
Қазақстан Республикасы мен Украинаның арасындағы
экономикалық ынтымақтастықты одан әрi дамыту және
кеңейту туралы келiсiм
4.  Экономикалық ынтымақтастық        1996 жылдың    Мемынтымақкомы
жөнiндегi үкiметаралық қазақ.     қараша         Экономминi
стан-украина комиссиясын құру     желтоқсаны     Өнеркәсiп.
және оның 1996 жылға арналған                    саудаминi
жұмыс жоспарын әзiрлеу
5.  Сауда-экономикалық ынтымақтастық   1996 жылдың   Мемынтымақкомы
жөнiндегi үкiметаралық қазақстан.   I тоқсаны    Экономминi
украина комиссиясына экономикалық                Өнеркәсiп.
тұтасудың негiзгi принциптерi мен                саудаминi
бағытын әзiрлеу, өз мәжiлiстерiнде               Қаржыминi
жылына екi рет 1994-2000 жылдар.
дағы ауыр өнеркәсiп салаларындағы     жарты
екi елдiң Экономикалық тұтасуы       жылдықта
бағдарламасын жүзеге асыру барысын,   1 рет
тауар айналымының жай-күйiн, екi
ел арасындағы тауар айырбасын
кеңейтудiң құрылымы мен
перспективаларын қарау
6.  1994 жылғы 17 қыркүйектегi еркiн     1996 жылдың   Экономминi
сауда туралы Қазақстан мен Украина    I тоқсаны    Өнеркәсiп.
келiсiмiне еркiн сауда режимiнен                   саудаминi
алу туралы Хаттаманы дайындау және
қол қою
7.  Екi елдiң заңдар негiзiн бiрегейлен.  жыл бойында   Әдiлетминi
дiру мақсатында сыртқы экономикалық                 Кеденкомы
және кедендiк қызметтi реттейтiн                    Экономминi
заңдар және нормативтiк құжаттарды
тұрақты алмасу, оларға сараптама
жүргiзу
8.  Әскери өнiмдердi өзара жабдықтаудың   жыл сайын     Қорғанысминi
тiзбесi мен көлемдерiн жыл сайын                    Экономминi
келiсiп отыру, қорғаныс кәсiпорын.                  Өнеркәсiп.
дарының тұтасу байланыстарын дамыту                 саудаминi

9.  Оказывать содействие       Постоянно      Госкомсотрудничество
в создании совместных                     Минэкономики
предприятий, коммерческих                 Нацбанк
банков, развитии других                   Минфин
форм использования
национальных капиталов
10. Подготовить и подписать    I квартал      МИД
соглашение о               1996 года      Минкомтранс
сотрудничестве в области                  Минэкономики
транспорта и связи
11. Подготовить проект                        Минэкономики
соглашения о порядке                      Минздрав
взаимодействия в области                  Минобразования
образования, подготовки
кадров, здравоохранения
12. Подготовить предложения    I квартал      Минпромторг
направленные на            1996 года      Минэкономики
постепенное уменьшение                    Минфин
и снятие тарифных и                       Таможком
нетарифных ограничений
во взаимной торговле
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Украины о сотрудничестве в сфере
науки и технологий
13. Развивать традиционные     постоянно      Миннауки
связи между академическими                НАН
институтами и научно-                     Казсельхозакадемия
исследовательскими
учреждениями двух стран и,
прежде всего, в приоритетных
направлениях: машиностроении,
геологии, металлургии,
исследованиях космического
пространства, экологии,
агропромышленном комплексе
14. Разработать и подписать    I квартал      МИД
двустороннее соглашение    1996 года      Миннауки
о сотрудничестве в области
обмена научно-технической
информацией. Создать
совместную Комиссию по
вопросам сотрудничества в
сфере науки и технологий,
разработать и утвердить
регламент ее работы
15. Подготовить предложения,   I квартал      Миннефтегазпром
направленные на развитие   1996 года      Минпромторг
двусторонних отношений                    Минэкономики
в нефтегазовой области
16. Разработать программу      II квартал     Национальное
о совместном               1996 года      аэрокосмическое
сотрудничестве в                          агентство при
космических исследованиях                 Миннауки
Соглашение между Министерством обороны Республики Казахстан
и Министерством обороны Украины о сотрудничестве в области
военного образования
17. Изучить возможности        январь         Минобороны
взаимного обучения         1996 года
военнослужащих в военных
учебных заведениях
сторон и подготовить
соответствующие предложения
18. Согласовать между          март           Минобороны
министерствами обороны     1996 года
Республики Казахстан и
Украины и подписать
министерствами обороны
План подготовки военных
кадров с определением
военных специальностей,
количества обучаемых и
сроков их обучения
Соглашение между Министерством образования Республики
Казахстан и Министерством образования Украины о сотрудничестве
в области образования

9.  Бiрлескен кәсiпорындарды, коммер.     тұрақты       Мемынтымақ.
циялық банктердi құруға, ұлттық       түрде         комы
капиталдарды пайдаланудың басқа да                  Экономминi
нысандарын дамытуға жәрдем көрсету                  Ұлттық Банк
Қаржыминi
10. Көлiк пен байланыс саласында ынты.   1996 жылдың    Сыртқыiсминi
мақтастық туралы келiсiмдi дайындау  I тоқсаны      Көлiккомминi
және қол қою                                        Экономминi
11. Бiлiм беру, кадрларды даярлау,                      Экономминi
денсаулық сақтау салаларында өзара                  Денсаулықминi
iс-қимылдардың тәртiбi туралы                       Бiлiмминi
келiсiмдер жобасын дайындау
12. Өзара саудадағы тарифтiк және        1996 жылдың   Өнеркәсiп.
тарифтiк емес шектеулердi бiртiндеп   I тоқсаны    саудаминi
азайтуға және жоюға бағытталған                    Экономминi
ұсыныстарды дайындау                               Қаржыминi
Кеденкомы
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Украина
Үкiметiнiң арасындағы ғылым мен технология
саласындағы ынтымақтастық туралы келiсiм
13. Екi елдiң академиялық институттары   тұрақты       Ғылымминi
мен ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң     түрде         ҰҒА
арасындағы, ең алдымен, басым                      Ауылшар.
бағыттарда машина жасау, геология,                 академиясы
металлургия, ғарыш кеңiстiгiн
зерттеулер, экология, агроөнеркәсiп
кешенiндегi дәстүрлi байланыстарды
дамыту
14. Ғылыми-техникалық ақпарат алмасу     1996 жылдың    Сыртқыiсминi
саласындағы ынтымақтастық туралы      I тоқсаны     Ғылымминi
екi жақты келiсiмдi әзiрлеу және
қол қою. Ғылым мен технология
саласындағы ынтымақтастық мәселелерi
бойынша бiрлескен комиссия құру,
оның жұмыс регламентiн әзiрлеу
және бекiту
15. Мұнай-газ саласындағы екi жақты       1996 жылдың   Мұнайгазминi
қарым-қатынастарды дамытуға            I тоқсаны    Өнеркәсiп.
бағытталған ұсыныстарды дайындау                    саудаминi
Экономминi
16. Ғарыштық зерттеулер саласындағы       1996 жылдың   Ғылымминiнiң
бiрлескен ынтымақтастық туралы        II тоқсаны    жанындағы
бағдарламаны әзiрлеу                                Ұлттық
аэроғарыш
агенттiгi
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi
мен Украина Қорғаныс министрлiгiнiң арасындағы
әскери бiлiм беру саласындағы ынтымақтастық
туралы келiсiм
17. Тараптардың әскери оқу орындарында     1996 жылдың   Қорғанысминi
әскери қызметшiлердi өзара оқыту       қаңтары
мүмкiндiгiн зерделеу және тиiстi
ұсыныстар дайындау
18. Әскери мамандықтары, оқытылатындар.    1996 жылдың   Қорғанысминi
дың санын және олардың оқу мерзiм.     наурызы
дерiн айқындай отырып, Әскери
кадрларды даярлау жоспарын Қазақстан
Республикасы мен Украина қорғаныс
министрлiктерi арасында келiсу және
қорғаныс министрлiктерiнiң қол қоюы
Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi мен
Украинаның Бiлiм министрлiгi арасындағы бiлiм
беру саласындағы ынтымақтастық туралы келiсiм

19. Подготовить предложения    до 1 января    Минобразования
о рабочей группе по        1996 года
организации выполнения
подписанного соглашения
и проект совместного
протокола на 1996/97
учебный год
20. Провести работу по         I квартал      Минобразования
определению специальностей 1996 года
и количества студентов
для обучения в вузах
Украины на 1996/97
учебный год на основе
эквивалентного обмена;
определить школы, средние,
специальные и высшие
учебные заведения для
установления прямого
сотрудничества с учебными
заведениями Украины.
Проработать условия и
порядок взаимного отбора,
направления и приема
студентов и специалистов
21. Для оказания               II квартал     Минобразования
организационной и          1996 года
учебно-методической
помощи при содействии
украинской стороны уточнить
школы Республики Казахстан,
где изучается украинский
язык, контингент учащихся
и количество учебных часов.
Подготовить предложения о
совместной работе по
сравнению содержания учебных
программ и учебников по
истории, географии и
литературе
22. Подготовить предложения    постоянно      Минобразования
о порядке и механизме
урегулирования вопросов,
связанных с взаимным
признанием документов об
образовании и квалификации,
выдаваемых учебными
заведениями Казахстана
и Украины
Регулярно обмениваться
информацией о решениях
или актах, принимаемых
высшим законодательными
органами и правительствами
двух стран по вопросам
образования, а также
нормативными и
инструктивно-методическими
документами министерств
Соглашение между Министерствами социальной защиты населения
Республики Казахстан и Украины о сотрудничестве в области
пенсионного обеспечения
23. Довести текст              I квартал      Минсоцзащиты
Соглашения до сведения     1996 года
подведомственных
учреждений. Установить
контроль за ходом его
реализации, осуществлять
регулярный обмен информацией
24. Обеспечить                 постоянно      Минсоцзащиты
своевременность назначения,
перерасчета и выплаты
пенсии гражданам,
прибывающим из Украины на
постоянное местожительство
в Республику Казахстан
25. При выезде пенсионеров из                 Минсоцзащиты
Республики Казахстан на
постоянное местожительство
на Украину осуществлять
переадресовку пенсионных
дел по запросам украинской
стороны в трехдневный срок

19. Қол қойылған келiсiмдi орындауды       1996 жылдың   Бiлiмминi
ұйымдастыру жөнiндегi жұмыс            1 қаңтарына
тобының ұсыныстарын және 1996-97       дейiн
оқу жылына бiрлескен хаттаманың
жобасын дайындау
20. Баламалық алмасу негiзiнде 1996\97     1996 жылдың
оқу жылында Украинаның жоғары оқу        I тоқсаны
орындарында оқытылатын мамандықтар
мен студенттер санын айқындау
жөнiнде жұмыс жүргiзу;
Украина оқу орындарымен тiкелей
ынтымақтастық орнату үшiн мектеп.
тердi, орта, арнаулы және жоғары
оқу орындарын айқындау. Студенттер
мен мамандарды өзара iрiктеу, жiберу
және қабылдау жағдайлары мен
тәртiбiн пысықтау
21. Ұйымдастыру және оқу-әдiстемелiк        1996 жылдың    Бiлiмминi
көмегiн көрсету үшiн украина жағының     II тоқсаны
жәрдемдесуi арқылы украин тiлi
оқытылатын Қазақстан Республикасының
мектептерiн, оқушылардың құрамын және
оқу сағаттарының мөлшерiн нақтылау.
Тарих, география және әдебиет бойынша
оқу бағдарламаларының және оқулық.
тарының мазмұнын салыстыру жөнiндегi
бiрлескен жұмыс туралы ұсыныстарды
дайындау
22. Қазақстан мен Украинаның оқу орындары    тұрақты     Бiлiмминi
беретiн бiлiмдер мен мамандықтар          түрде
туралы құжаттарды өзара тануға байланыс.
ты мәселелердi реттеудiң тәртiбi мен
тетiгi туралы ұсыныстарды дайындау
Екi елдiң жоғары заң шығарушы органдары
мен үкiметтерi қабылдаған шешiмдер мен
актiлер туралы, сондай-ақ министрлiктер.
дiң нормативтiк және нұсқаулық-әдiстеме.
лiк құжаттарымен тұрақты түрде ақпарат
алмасып отыру
Қазақстан Республикасы мен Украинаның Халықты
әлеуметтiк қорғау министрлiктерiнiң арасындағы
зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы
ынтымақтастық туралы келiсiм
23. Келiсiмнiң мәтiнiн ведомстволық        1996 жылдың   Әлеуметминi
қарауға жататын мекемелердiң           I тоқсаны
назарына жеткiзу, оны iске асыру
барысына бақылау жасау, ақпаратпен
тұрақты түрде алмасуды жүзеге
асыру
24. Украинадан Қазақстан Республикасына    тұрақты түрде  Әлеуметминi
тұрақты тұратын жерге келетiн
азаматтарға зейнетақы тағайындауды,
қайта есептеу мен төлеудi дер кезiнде
қамтамасыз ету
25. Қазақстан Республикасынан Украинаға                   Әлеуметминi
тұрақты тұратын жерге зейнеткерлер
көшкен кезде украин жағының сұратуы
бойынша зейнеткерлiк iстердi үш
күндiк мерзiмде қайта жөнелтудi
жүзеге асыру