Об утверждении Положения и состава зоологической комиссии по Красной книге Республики Казахстан, и 3-го издания Красной книги Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 1996 г. N 177. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 декабря 2004 г. N 1330 (P041330)
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 сентября 1995 г. N 1258 P951258_  "Об утверждении Положения о Красной книге Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 30, ст. 376) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Положение и состав зоологической комиссии по Красной книге Республики Казахстан.
2. Утвердить 3-е издание Красной книги Республики Казахстан (том 1. Животные, часть 1. Позвоночные), подготовленное Национальной академией наук Республики Казахстан и Казахским национальным государственным университетом имени Аль-Фараби.
3. Одобрить предложение Министерства экологии и биоресурсов, Национальной академии наук Республики Казахстан о выпуске дубликатов 3-го издания Красной книги Республики Казахстан на спонсорские средства фирмы "Шеврон Оверсиз Компани".
4. Министерству экологии и биоресурсов, Национальной академии наук Республики Казахстан ускорить подготовку Перечня видов растений и беспозвоночных животных для занесения в Красную книгу Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 1996 г. N 177
П О Л О Ж Е Н И Е
о зоологической комиссии по
Красной книге Республики Казахстан
Зоологическая комиссия по Красной книге Республики Казахстан (далее - комиссия) создается в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 сентября 1995 г. N 1258 "Об утверждении Положения о Красной книге Республики Казахстан".
Комиссия работает на базе Института зоологии и генофонда животных Национальной академии наук Республики Казахстан.
В состав комиссии входят ведущие специалисты по основным разделам зоологической науки (териология, орнитология, герпетология, ихтиология, энтомология, арахнология и др.) независимо от места их работы.
Состав комиссии утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению Министерства экологии и биоресурсов и Национальной академии наук Республики Казахстан.
Комиссия рассматривает предложения научно-исследовательских учреждений, вузов, общественных объединений и отдельных специалистов о занесении видов (подвидов, популяций) животных в Красную книгу Республики Казахстан, исключении из нее, а также об отнесении каждого из них к той или иной категории. При рассмотрении отдельных вопросов комиссия может привлекать специалистов по различным разделам зоологии (включая зарубежных) как для подготовки письменного экспертного заключения, так и для участия в заседаниях комиссии.
Комиссия рассматривает вопросы о структуре зоологических разделов Красной книги Республики Казахстан, объеме информации в них и целесообразности переиздания дубликатов этих разделов. Предложения по этим вопросам комиссия направляет в Министерство экологии и биоресурсов и Национальную академию наук Республики Казахстан.
Решения комиссии представляются на утверждение Правительства Республики Казахстан в виде списков (или отдельных видов) животных, включаемых в Красную книгу Республики Казахстан или исключаемых из нее с указанием категорий.
Заседания комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в год.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 1996 г. N 177
С О С Т А В
зоологической комиссии по
Красной книге Республики Казахстан
БЕКЕНОВ А.Б. -          директор Института зоологии и генофонда
животных Национальной академии наук
Республики Казахстан, председатель
КОВШАРЬ А.Ф. -          заведующий лабораторией Института
зоологии и генофонда животных
Национальной академии наук Республики
Казахстан, заместитель председателя
РЫМЖАНОВ Т.С. -         начальник отдела Министерства экологии
и биоресурсов Республики Казахстан,
заместитель председателя
ТАРАБАЕВ Ч.К. -         старший научный сотрудник Института
зоологии и генофонда животных
Национальной академии наук Республики
Казахстан, секретарь
Члены комиссии:
БРУШКО З.К. -           ведущий научный сотрудник Института
зоологии и генофонда животных
Национальной академии наук
Республики Казахстан
ИСМУХАНОВ Х.К. -        директор Казахского
научно-исследовательского института
рыбного хозяйства Казахской
академии сельскохозяйственных наук
МИТРОФАНОВ В.П. -       заведующий кафедрой Казахского
национального государственного
университета имени Аль-Фараби
МИТЯЕВ И.Д. -           ведущий научный сотрудник Института
зоологии и генофонда животных
Национальной академии наук Республики
Казахстан
НУРГАЛИЕВ Ш.З. -        президент Союза обществ охотников и
рыболовов Республики Казахстан
СТЕПАНОВ Ю.В. -         главный специалист Комитета лесного
хозяйства Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабы жөнiндегi зоологиялық комиссияның ережесi мен құрамын және Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабының 3-шi басылымын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 8 ақпандағы N 177. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.12.15. N 1330 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабы туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 13 қыркүйектегi N  1258  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 30, 376-бап) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабы жөнiндегi ұсынылып отырған зоологиялық комиссияның Ережесi мен құрамы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы мен Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк ұлттық университетi әзiрлеген Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабының 3-шi басылымы (1 том. Жануарлар, 1 бөлiм. Омыртқалылар) бекiтiлсiн.
3. "Шеврон Оверсиз Компани" фирмасының демеу қаржысына Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабының 3-шi басылымының дубликаттарын шығару туралы Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiнiң, Ұлттық ғылым академиясының ұсынысы мақұлдансын.
4. Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына енгiзу үшiн Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi, Ұлттық ғылым академиясы Өсiмдiктер мен омыртқасыз жануарлар түрлерiнiң тiзбесiн әзiрлеудi тездетсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы
8 ақпандағы
N 177 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының  Қызыл кiтабы
жөнiндегi зоологиялық комиссия туралы
Ереже
Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабы жөнiндегi зоологиялық комиссия (бұдан әрi - комиссия) "Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабы туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 13 қыркүйектегi N 1258 қаулысына сәйкес құрылады.
Комиссия Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Зоология және жануарлар генқоры институтының негiзiнде жұмыс iстейдi.
Комиссия құрамына зоология ғылымдарының негiзгi бөлiмдерi (тернология, орнитология, герпетология, ихтиология, энтомология, арахнология тағы басқа) бойынша, олардың жұмыс орындарына қарамастан, жетекшi мамандар кiредi.
Комиссия құрамын Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi мен Ұлттық ғылым академиясының ұсынуымен Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Комиссия Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына түрлердi (тұқымдастықтарды, өсiп-өнуiн) енгiзу, одан шығару туралы, сондай-ақ олардың әрқайсысын әр санатқа жатқызу туралы ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң, жоғары оқу орындарының, қоғамдық бiрлестiктер мен жекелеген мамандардың ұсыныстарын қарайды. Комиссия жекелеген мәселелердi қараған кезде жазбаша сараптамалық қорытынды әзiрлеу үшiн де, комиссия жиналысына қатынасу үшiн де зоологияның әртүрлi бөлiмдерi бойынша мамандарды (шетелдiктердi қоса) тарта алады.
Комиссия Қазақстан Республикасының қызыл кiтабының зоологиялық бөлiмдерiнiң құрылымы, ондағы ақпарат ауқымы және осы бөлiмдердiң дубликаттарының қайта басылымының қажеттiлiгi туралы мәселелердi қарайды. Комиссия осы мәселелер жөнiндегi ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi мен Ұлттық ғылым академиясына жолдайды.
Комиссия шешiмi Қазақстан Республикасының қызыл кiтабына енгiзiлетiн немесе санаты көрсетiлiп одан шығарылатын жануарлардың тiзiмi түрiнде (немесе жекелеген түрлер) Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiтуге ұсынылады.
Комиссия жиналысы қажетiне қарай, бiрақ жылына кемiнде бiр рет өткiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы
8 ақпандағы
N 177 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабы
жөнiндегi зоологиялық комиссияның
Құрамы
Бекенов А.Б.            - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясы Зоология және жануарлардың
генқоры институтының директоры, төраға
Ковшарь А.Ф.            - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясы Зоология және жануарлардың
генқоры институтының зертхана
меңгерушiсi, төрағаның орынбасары
Рымжанов Т.С.           - Қазақстан Республикасы Экология және
биоресурстар министрлiгiнiң бөлiм
бастығы, төрағаның орынбасары
Тарабаев Ш.К.           - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясы Зоология және жануарлардың
генқоры институтының аға ғылыми
қызметкерi, хатшы
Комиссия мүшелерi:
Брушко З.К.             - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясы Зоология және жануарлардың
генқоры институтының жетекшi ғылыми
қызметкерi
Есмұқанов Х.К.          - Қазақ ауыл шаруашылығы ғылымдары
академиясы Қазақ балық шаруашылығы
ғылыми-зерттеу институтының директоры
Митрофанов В.П.         - Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк
ұлттық университетiнiң кафедра
меңгерушiсi
Митяев И.Д.             - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясы Зоология және жануарлар
генқоры институтының жетекшi ғылыми
қызметкерi
Нұрғалиев Ш.З.          - Қазақстан Республикасы Аңшылар мен
балықшылар қоғамы одағының президентi
Степанов Ю.В. -           Қазақстан Республикасы Орман
шаруашылығы комитетiнiң бас маманы