О создании Иле-Алатауского государственного национального природного парка в Алматинской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 1996 г. N 228
В целях сохранения и восстановления уникальных природных комплексов Заилийского Алатау, имеющих особую экологическую, историческую, научную, эстетическую и рекреационную ценность, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Комитета лесного хозяйства, Национальной академии наук Республики Казахстан, согласованное с Министерством сельского хозяйства, Министерством экологии и биоресурсов, Министерством финансов, Министерством юстиции Республики Казахстан, Государственным комитетом Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, акимом Алматинской области, о создании в ведении Комитета лесного хозяйства Республики Казахстан Иле-Алатауского государственного национального природного парка на базе Заилийского лесохозяйственного объединения указанного Комитета и Тургенского плодового механизированного лесхоза Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
2. Предоставить Иле-Алатаускому государственному национальному природному парку в постоянное землепользование земельные участки из земель землепользователей Каскеленского, Талгарского и Енбекшиказахского районов, общей площадью 164450 га согласно приложению 1 и отнести их к категории защитности - "леса национальных природных парков".
3. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству обеспечить отвод земель Иле-Алатаускому государственному национальному природному парку в установленном порядке.
4. Разрешить сельскохозяйственным предприятиям временное пользование землями Иле-Алатауского государственного национального природного парка с соблюдением установленного режима согласно приложению 2.
5. В целях рационального использования лесного фонда и дальнейшего расширения особо охраняемых природных территорий акиму Алматинской области совместно с Комитетом лесного хозяйства Республики Казахстан, научными организациями рассмотреть вопрос о передаче в состав Иле-Алатауского государственного национального природного парка Маловодненского лесничества Тургенского плодового механизированного лесхоза площадью 16,2 тыс. га, а также ценных дикоплодовых и других лесов, имеющих большое генетическое значение, расположенных вдоль северных границ организуемого парка.
6. Комитету лесного хозяйства Республики Казахстан совместно с научными организациями уточнить функциональное зонирование территории указанного парка с учетом стоящих перед ним задач.

Алматы облысында Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 22 ақпан N 228
Ерекше экологиялық, тарихи, ғылыми, эстетикалық және рекреациялық қазыналары бар Iле Алатауының бiрегей табиғи кешендерiн сақтау мен қалпына келтiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Орман шаруашылығы комитетiнiң, Ұлттық ғылым академиясының аталған Комитеттiң Iле орман шаруашылығы бiрлестiгi және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Түрген механикаландырылған жемiс орман шаруашылығы негiзiнде, Қазақстан Республикасы Орман шаруашылығы комитетi қарамағында Iле-Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiн құру жөнiнде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Экология және биоресурстар министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Әдiлет министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, Алматы облысының әкiмiмен келiсiлген ұсынысы қабылдансын.
2. Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiне Қаскелең, Талғар және Еңбекшiқазақ аудандары жер пайдаланушыларының жерлерiнен, 1-қосымшаға сәйкес, жалпы көлемi 164450 гектар жер учаскелерi тұрақты жер пайдалануға берiлсiн және олар "ұлттық табиғат парктерiнiң ормандары" қорғаныштық категорияларына жатқызылсын.
3. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiне белгiленген тәртiппен жердi бөлiп берудi қамтамасыз етсiн.
4. Ауыл шаруашылығы кәсiпорындарына N 2 қосымшаға сәйкес белгiленген режимдi сақтай отырып, Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң жерлерiн уақытша пайдалануға рұқсат етiлсiн.
5. Орман қорын ұтымды пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды одан әрi кеңейту мақсатында Алматы облысының әкiмi Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетiмен, ғылыми ұйымдармен бiрлесе отырып, Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң құрамына Түрген жемiс-механикаландырылған орман шаруашылығының "Маловодный" орманшылығынан көлемi 16,2 мың гектар, сондай-ақ ұйымдастырылатын парктiң солтүстiк шекарасы бойына орналасқан генетикалық зор маңызы бар құнды жабайы жемiстер мен басқа да ормандарды беру жөнiндегi мәселенi қарайтын болсын.
6. Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi ғылыми ұйымдармен бiрлесе отырып, аталған парктiң алдында тұрған мiндеттердi ескерiп, оның аумағын функционалдық тұрғыдан аймаққа бөлудi анықтасын.

7. Комитету лесного хозяйства Республики Казахстан в двухмесячный срок утвердить устав Иле-Алатауского государственного национального природного парка как юридического лица, действующего на основе права оперативного управления в форме государственного учреждения республиканского подчинения, осуществляющего природоохранную, научную и культурно-просветительскую деятельность.
8. Комитету лесного хозяйства, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом передать в установленном порядке на баланс Иле-Алатауского государственного национального природного парка основные и оборотные средства передаваемых ему лесохозяйственных предприятий.
9. Финансирование основной деятельности Иле-Алатауского государственного национального природного парка осуществлять за счет и в пределах ассигнований, предусмотренных в бюджете на 1996 год в составе операционных расходов Комитета лесного хозяйства Республики Казахстан. В последующие годы финансирование осуществлять в установленном порядке из республиканского бюджета.
10. Комитету лесного хозяйства Республики Казахстан утвердить структуру и штаты Иле-Алатауского государственного национального природного парка.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 1996 г. N 228
ПЕРЕЧЕНЬ
землепользователей Алматинской области, от которых
земельные участки изымаются и право на пользование
ими предоставляется создаваемому Иле-Алатаускому
государственному национальному природному парку
3 - сельскохозяйственных угодий
4 - пашня и залежь
5 - многолетние насаждения
6 - сенокосы
7 - пастбища
8 - леса
9 - прочие земельные угодия
--------------------------------------------------------------------
Наименование       !     Площадь земельных участков, га
землепользователей,!------------------------------------------------
от которых         !всего!            в том числе
изымаются          !     !------------------------------------------
земельные          !     !      !       из них     !      !     !
участки            !     !      !------------------!      !     !
!     !      !     !     !      !      !     !
-------------------!-----!------!-----!-----!------!------!-----!---
1       !   2 !  3   ! 4   !  5  ! 6    !  7   ! 8   ! 9
--------------------------------------------------------------------
Каскеленский район
Заилийское
лесохозяйственное
производственное
объединение         27212  3324  32    186   157    2949   16436  7452
Долгосрочное
пользование
на землях
Заилийского
лесохозяйственного
производственного
объединения -
всего          4009   2806                     2806          1203
В том числе:
акционерное
общество
"Илийское"
Илийского
района              444    302                      302           142
ассоциация
крестьянских
хозяйств
им. Тюмебаева
Илийского
района              404    250                      250           154
совхоз
им. Амангельды
Жамбылского
района              1374   1013                     1013          361
совхоз
им. Т.Бокина
Куртинского
района              1290   1049                     1049          241
совхоз
им. Чапаева
Каскеленского
района              497    192                      192           305
Земли запаса        10968  6679                     6679          4289
Долгосрочное
пользование
на землях
запаса - всего      38355  14471                    14471        23884
В том числе:
акционерное
общество
"Илийское"
Илийского
района              11016  3968                     3968          7048
ассоциация
крестьянских
хозяйств
"Бозой"
Куртинского
района              7110   1420                     1420          5690
ассоциация
крестьянских
хозяйств
им. Тюмебаева
Илийского
района              6270   2780                     2780          3490
коллективное
предприятие
"Сарытаукум"
Куртинского
района              7370   2600                     2600          4770
совхоз
им. Т.Бокина
Куртинского
района              6589   3703                     3703          2886
Итого по району     80544  27280  32   186   157    26905  16436  36828
Талгарский район
Заилийское
лесохозяйственное
производственное
объединение         20481  2798        702   12     2084   15181  2502
Долгосрочное
пользование
на землях
Заилийского
лесохозяйственного
производственного
объединения - всего 4994   2396                     2396          2598
В том числе:
коллективное
хозяйство
"Алма-Ата"
Талгарского
района              3558   1795                     1795          1763
коллективное
хозяйство
им. Мичурина
Талгарского
района              1022   393                      393           629
коллективное
хозяйство
"Кзыл-Гайрат"
Талгарского
района              414    208                      208           206
Земли запаса        11240  1178                     1178          10062
Итого по району     36715  6372        702   12     5658   15181  15162
Енбекшиказахский район
Тургенский
плодовый
механизированный
лесхоз              20699  1240        200   40     1000   16910  2549
Долгосрочное
пользование
на землях
Тургенского
плодового
механизированного
лесхоза - всего     10813  9106                     9106          1707
В том числе:
акционерное
общество
"Алтын Диiрмен"
Талгарского
района              792    672                      672           120
акционерное
общество
"Есiк"
Енбекшиказахского
района              1287   1124                     1124          163
акционерное
общество
"Тургень"
Енбекшиказахского
района              1191   1118                     1118          73
ассоциация
крестьянских
хозяйств
"Ташкенсаз"
Енбекшиказахского
района              30     30                       30
коллективное
предприятие
"Кок-Тюбе"
Енбекшиказахского
района              961    863                      863           98
коллективное
предприятие
"Октябрь"
Енбекшиказахского
района              586    368                      368           218
коллективное
хозяйство
"Алма-Ата"
Талгарского
района              1157   774                      774           383
коллективное
хозяйство
им. Ильича
Енбекшиказахского
района              912    860                      860           52
опытное
хозяйство
"Джанашарское"
Енбекшиказахского
района              296    278                      278           18
совхоз
им. Фрунзе
Талгарского
района              2441   1976                     1976          465
совхоз
"Тургенский"
Енбекшиказахского
района              1160   1043                     1043          117
Земли запаса        536    441                      441           95
Долгосрочное
пользование
на землях
запаса -
всего               15143  8717                     8717          6426
В том числе:
акционерное
общество
"Тургень"
Енбекшиказахского
района              1939   1704                     1704          235
ассоциация
крестьянских
хозяйств
"Ташкенсаз"
Енбекшиказахского
района              947    840                      840           107
коллективное
хозяйство
"Алма-Ата"
Талгарского
района              4332   1484                     1484          2948
коллективное
хозяйство
им. Ильича
Енбекшиказахского
района              2751   1668                     1668          1083
опытное
хозяйство
"Джанашарское"
Енбекшиказахского
района              256    200                      200           56
совхоз
им.Фрунзе
Талгарского
района              4800   2773                     2773          2027
совхоз
"Тургенский"
Енбекшиказахского
района              118    48                       48            70
Итого по району    47191  19504       200   40     19264  16910  10777
__________________________________________________________________
ВСЕГО              164450 53156  32   1088  209    51827  48527  62767
Приложение 2
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 1996 г. N 228
ПЕРЕЧЕНЬ
сельскохозяйственных предприятий Алматинской области,
которым разрешается временное пользование землями
Иле-Алатауского государственного национального
природного парка
-------------------------------------------------------------------
Наименование сельско-!Наименование !Наименова- !Площадь, на которой
хозяйственных пред-  !района, в ко-!ние участка!разрешается пользо-
приятий              !тором распо- !           !вание, га
!ложены пред- !           !-------------------
!приятия      !           ! всего    !в т.ч.
!             !           !          !пастбищ
---------------------!-------------!-----------!----------!--------
1           !      2      !     3     !    4     !   5
--------------------------------------------------------------------
Каскеленский район
Совхоз им. Амангельды   Жамбылский   Касымбек        1374     1013
Акционерное общество

7. Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi екi ай мерзiм iшiнде табиғат қорғау, ғылыми және мәдениет-ағартушылық қызметтi жүзеге асыратын республикалық бағыныстағы мемлекеттiк мекеме түрiнде жедел басқару құқы негiзiнде әрекет ететiн заңды тұлға ретiнде Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң жарғысын бекiтетiн болсын.
8. Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiленген тәртiпте, Iле Алатауы республикалық мемлекеттiк ұлттық табиғат паркi балансына оған берiлетiн орман шаруашылығы кәсiпорындарының негiзгi және айналым қаражатын берсiн.
9. Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң негiзгi
қызметiн қаржыландыру Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы
комитетi операциялық шығындарының құрамында, 1996 жылға арналған
бюджетте көзделген қаржы есебiнен және соның шегiнде жүзеге
асырылсын. Одан кейінгi жылдары қаржыландыру республикалық бюджеттен
белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
10. Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi Iле
Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң құрылымы мен штатын
белгiлесiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 22 ақпандағы
N 228 қаулысына
1-қосымша
Жер учаскелерi алынатын және оларды пайдалану құқы,
құрылатын Iле Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат
паркiне берiлетiн Алматы облысы жер пайдаланушыларының
Тiзбесi
___________________________________________________________________
|  Жер учаскелерiнiң аумағы, гектар
|_____________________________________
Жер учаскелерi алынатын    |        |        оның iшiнде
жер пайдаланушылар       |барлығы |____________________________
атауы              |        |ауыл    |   одан
|        |шаруашы.|___________________
|        |лығы    |егiстiк  |көпжылдық
|        |алаптары|және     |екпелер
|        |        |тыңайған |
|        |        |жерлер   |
___________________________________________________________________
1               |   2    |    3   |    4    |   5
___________________________________________________________________
Қаскелең ауданы
Iле орман шаруашылығы өндiрiстiк   27212  3324       32       186
бiрлестiгi
Iле орман шаруашылығы өндiрiстiк    4009  2806
бiрлестiгiндегi ұзақ мерзiмде
пайдаланылатын жерлер - барлығы
Оның iшiнде:
Iле ауданындағы "Iле" акционерлiк    444  302
қоғамы
Iле ауданындағы Түймебаев атын.      404  250
дағы шаруа қожалығының ассоциациясы
Жамбыл ауданындағы Амангелдi
атындағы кеңшары                    1374  1013
Күртi ауданындағы Т.Бокин           1290  1049
атындағы кеңшары
Қаскелең ауданындағы Чапаев          497  192
атындағы кеңшары
запастағы жерлер              10968  6679
Қордағы ұзақ мерзiмдi пайдалануға
арналған жерлер - барлығы          38355  14471
Оның iшiнде:
Iле ауданындағы "Iле" акционерлiк
қоғамы                             11016  3968
Күртi ауданындағы "Бозой" шаруа
қожалықтарының ассоциациясы         7110  1420
Iле ауданындағы Түймебаев атындағы
шаруа қожалықтарының ассоциациясы   6270  2780
Күртi ауданындағы "Сарытауқұм" ұжымдық
кәсiпорны                           7370  2600
Күртi ауданындағы Т.Бокин атындағы
кеңшары                             6589  3703
Аудан бойынша қорытындысы          80544  27280    32          186
Талғар ауданы
Iле орман шаруашылығы өндiрiстiк
бiрлестiгi                         20481  2798                 702
Iле орман шаруашылығы өндiрiстiк
бiрлестiгi жерлерiндегi ұзақ
мерзiмге пайдалануға арналған
барлығы                             4994  2396
Оның iшiнде:
Талғар ауданындағы "Алматы"
ұжымдық шаруашылығы                 3558  1795
Талғар ауданындағы Мичурин
атындағы ұжымдық шаруашылығы        1022  393
Талғар ауданындағы "Қызыл-Ғайрат"
ұжымдық шаруашылығы                  414  208
запастағы жерлер              11240  1178
Аудан бойынша қорытындысы          36715  6372                 702
Еңбекшiқазақ ауданы
Түрген механикаландырылған-жемiс
орман шаруашылығы                  20699  1240
Түрген механикаландырылған-жемiс
орман шаруашылығының ұзақ мерзiмдi
пайдалануға арналған жерлерi -
барлығы                            10813  9106
Оның iшiнде:
Талғар ауданындағы "Алтын диiрмен"
акционерлiк қоғамы                   792  672
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Есiк"
акционерлiк қоғамы                  1287  1124
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Түрген"
акционерлiк қоғамы                  1191  1118
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Ташкенсаз"
шаруа қожалықтарының ассоциациясы     30  30
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Көктөбе"
ұжымдық кәсiпорны                    961  863
Еңбекшiқазақ ауданындағы
"Октябрь" ұжымдық кәсiпорындар       586  368
Талғар аудандағы Алматы ұжымдық
шаруашылығы                          1157 774
Еңбекшiқазақ ауданындағы Ильич
атындағы ұжымдық шаруашылығы         912 860
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Жаңашар"
тәжiрибе шаруашылығы                 296  278
Талғар ауданындағы Фрунзе
атындағы кеңшары                    2441  1976
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Түрген"
кеңшары                             1160  1043
запастағы жерлер                536  441
Запастағы жерлердегi ұзақ мерзiмдi
пайдалануға арналғаны - барлығы     15143 8717
Оның iшiнде:
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Түрген"
акционерлiк қоғамы                   1939  1704
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Ташкенсаз"
шаруа қожалықтарының ассоциациясы     947  840
Талғар ауданындағы "Алматы" ұжымдық
шаруашылығы                          4332  1484
Еңбекшiқазақ ауданындағы Ильич
атындағы ұжымдық шаруашылығы         2751  1668
Еңбекшiқазақ ауданындағы "Жаңашар"
тәжiрибе шаруашылығы                  256  200
Талғар ауданындағы Фрунзе атындағы
кеңшары                              4800  2773
Талғар ауданындағы "Түрген"
кеңшары                               118  48
Аудан бойынша қорытындысы           47191  19504               200
___________________________________________________________________
Барлығы                          164450  53156   32          288
_____________________________________________________
шабындық  | жайылым  | орман  |басқа да жералаптары
_____________________________________________________
6     |     7    |   8    |         9
_____________________________________________________
157       2949      16436        7452
2806                   1203
302                    142
250                    154
1013                   361
1049                   241
192                    305
6679                   4289
14471                  23884
3968                   7048
1420                   5690
2780                   3490
2600                   4770
3703                   2886
157       26905     16436        36828
12        2084      15181        2502
2396                   2598
1795                   1763
393                    629
208                    206
1178                   10062
12        5658      15181        15162
40        1000      16910        2549
9106                   1707
672                    120
1124                   163
1118                   73
30
863                    98
368                    218
774                    383
860                    52
278                    18
1976                   465
1043                   117
441                    95
8717                   6426
1704                   235
840                    107
1484                   2948
1668                   1083
200                    56
2773                   2027
48                     70
40       19264     16910        10777
__________________________________________________
209      51827     48527        62767
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 22 ақпандағы
N 228 қаулысына
2-қосымша
Iле-Алатауы мемлекеттiк ұлттық табиғат паркiнiң жерлерiн
уақытша пайдалануға рұқсат берiлген Алматы облысы ауыл
шаруашылығы кәсiпорындарының
Тiзбесi
___________________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы кәсiпорын.|Кәсiпорын.|Учаске.|Пайдалануға рұқсат
дарының атауы           |дар орна. |лердiң |етiлген алаң,гектар
|ласқан    |атауы  |____________________
|аудан атауы       |барлығы |соның iшiнде
|          |       |        |жайылым
____________________________________________________________________
1            |    2     |   3   |   4    |    5
____________________________________________________________________
Қаскелең ауданы
Амангелдi атындағы кеңшар    Жамбыл    Қасымбек    1374      1013

"Илийское"              Илийский     Мынжылкы        8021     4183
Ассоциация крестьянских
хозяйств им. Тюмебаева  Илийский     Кыргаулды        404      250
Арчалы,         6270     2780
Кумбель
Итого                                                6674     3030
Совхоз им. Чапаева      Каскеленский                  497      192
Совхоз им. Т.Бокина     Куртинский   Кзыл-Кунгей     1290     1049
Нары            6589     3703
Итого                                                7879     4752
Ассоциация крестьянских
хозяйств "Бозой"        Куртинский   Карабие         3853     1342
Коллективное
предприятие
"Сарытаукум"            Куртинский   Мынжылкы        7370     2600
Итого по району                                     35668    17112
Талгарский район
Коллективное
хозяйство
им. Мичурина            Талгарский   Талгарский       -        -
Коллективное
хозяйство
"Кзыл-Гайрат"           Талгарский   Талгарский       -        -
Колхоз "Алма-Ата"       Талгарский   Талгарский      1464     765
Талгарский   Тургенский       436     326
Итого по району                                      1900    1091
Енбекшиказахский район
Колхоз "Алма-Ата"       Талгарский   Тескенсу        2721    1596
Акционерное общество    Талгарский   Ши-Тургень       792     672
"Алтын диiрмен"
Совхоз им.Фрунзе        Талгарский   Ожар            4072     3010
Назар           1751     1355
Итого                                                5823     4365
Коллективное хозяйство  Енбекши-     Карач            195      171
им.Ильича               казахский    Ой Карагай      3468     2357
Итого                                                3663     2528
Акционерное общество    Енбекши-     Дон-Жайляу      3130     2822
"Тургень"               казахский
Опытное хозяйство       Енбекши-     Уш-Булак        552      478
"Джанашарское"          казахский
Коллективное            Енбекши-     Ой-Жайляу       586      368
предприятие "Октябрь"   казахский
Акционерное общество    Енбекши-     Микушино       1287      1124
"Есiк"                  казахский
Ассоциация крестьянских Енбекши-     Уш-Булак        977       870
хозяйств "Ташкенсаз"    казахский
Коллективное            Енбекши-     Кок-Тюбе        787       707
предприятие "Кок-Тюбе"  казахский
Совхоз "Тургенский"     Енбекши-     Кзыл-Булак      160       120
казахский    Ассы           1118       971
Итого                                               1278      1091
Итого по району                                    21596      16621
___________________________________________________________________
ВСЕГО по хозяйствам                                59164      34824

"Iле" акционерлiк қоғамы     Iле       Мыңжылқы    8021      4183
Түймебаев атындағы шаруа
қожалықтарының ассоциациясы  Iле       Қырғауылды  404       250
Аршалы,
Құмбел      6270      2780
Қорытындысы                                        6674      3030
Чапаев атындағы кеңшар       Қаскелең              497       192
Т.Бокин атындағы кеңшар      Күртi     Қызыл
күнгей      1290      1049
Нары        6589      3703
Қорытындысы                                        7879      4752
"Базой" шаруа қожалықтарының
ассоциациясы                 Күртi     Қарабие     3853      1342
"Сарытауқұм" ұжымдық
кәсiпорны                    Күртi     Мыңжылқы    7370      2600
Аудан бойынша қорытындысы                          35668     17112
Талғар ауданы
Мичурин атындағы ұжымдық
шаруашылығы                  Талғар    Талғар        -         -
"Қызыл-Ғайрат" ұжымдық
шаруашылығы                  Талғар    Талғар        -         -
"Алматы" ұжымшары            Талғар    Талғар      1464      765
Талғар    Түрген      436       326
Аудан бойынша қорытындысы                          1900      1091
Еңбекшiқазақ ауданы
"Алматы" ұжымшары            Талғар    Тескенсу    2721      1596
"Алтын диiрмен" акционерлiк
қоғамы                       Талғар    Ши-Түрген    792       672
Фрунзе атындағы кеңшар       Талғар    Ожар        4072      3010
Назар       1751      1355
Қорытындысы                                        5823      4365
Ильич атындағы ұжымдық       Еңбекшi.
шаруашылығы                  қазақ     Қараш       195       171
Ойқарағай   3468      2357
Қорытындысы                                        3663      2528
"Түрген" акционерлiк қоғамы  Еңбекшi.  Дөң-жайлау  3130      2822
қазақ
"Жаңашар" тәжiрибе           Еңбекшi.  Үш бұлақ    552       478
шаруашылығы                  қазақ
"Октябрь" ұжымдық кәсiпорны  Еңбекшi.  Ой жайлау   586       368
қазақ
"Есiк" акционерлiк қоғамы    Еңбекшi.  Микушино    1287      1124
қазақ