О реализации мероприятий по защите населенных пунктов и хозяйственных объектов от затопления и подтопления в прибрежной зоне Каспийского моря в пределах Атырауской и Мангистауской областей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 1996 г. N 255
В целях решения проблем, связанных с защитой населенных пунктов и хозяйственных объектов от затопления и подтопления в прибрежной зоне Каспийского моря, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству нефтяной и газовой промышленности, Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан, другим заинтересованным министерствам и иным центральным исполнительным органам в двухмесячный срок определить необходимые объемы работ по защите и переносу железных и автомобильных дорог, аэропортов, линий связи, участков добычи нефти, магистральных продуктопроводов, линий электропередачи, находящихся в зоне затопления и подтопления водами Каспийского моря, и принять меры по своевременному и качественному выполнению этих работ за счет собственных средств хозяйствующих субъектов.
2. Выделить из резервного фонда Правительства Республики Казахстан для финансирования чрезвычайных ситуаций в 1996 году на защиту населенных пунктов и строительства нового жилья вне зоны затопления Каспийским морем 380,0 (триста восемьдесят) млн. тенге, в том числе акиму Атырауской области - 290,0 (двести девяносто) млн. тенге, акиму Мангистауской области - 90,0 (девяносто) млн. тенге.
Министерству финансов Республики Казахстан установить строгий контроль за целевым использованием выделенных финансовых средств.
Акимам Атырауской и Мангистауской областей ежеквартально в течение 1996 года представлять Государственному комитету Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям информацию о распределении выделенных средств и выполненных объемах работ.
3. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Казахстан при составлении проектов индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан и формировании республиканского бюджета, начиная с 1997 года, предусматривать отдельной строкой необходимые средства на защиту и перенос объектов жилья и соцкультбыта, финансируемых за счет средств республиканского бюджета.
4. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством нефтяной и газовой промышленности, Министерством транспорта и коммуникаций, Министерством энергетики и угольной промышленности, Комитетом по водным ресурсам Республики Казахстан, другими заинтересованными министерствами и иными центральными и исполнительными органами рассмотреть возможность привлечения иностранного капитала для финансирования защитных мероприятий, связанных с повышением уровня Каспийского моря.

Атырау мен Маңғыстау облыстарының Каспий теңiзi жағалауындағы елдi мекендерi мен шаруашылық объектiлерiн су басудан және су алудан қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 28 ақпан N 255
Каспий теңiзiнiң жағалауындағы елдi мекендер мен шаруашылық объектiлерiн су басудан және су алудан қорғауға байланысты проблемаларды шешу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, басқа мүдделi министрлiктер мен өзге орталық атқарушы органдар екi ай мерзiм iшiнде Каспий теңiзiнiң суы басатын және суы алатын аймақтағы темiр жол мен автомобиль жолдарын, әуежайларды, байланыс желiлерiн, мұнай өндiру учаскелерiн, өнiм тасымалдайтын құбыр магистралын, электр желiлерiн қорғау және көшiру жөнiндегi қажеттi жұмыс көлемiн анықтасын, бұл жұмыстарды шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң өз қаражаты есебiнен дер кезiнде және сапалы орындауы жөнiнде шаралар қабылдасын.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылы төтенше оқиғаларды қаржыландыруға арналған резерв қорынан елдi мекендердi қорғауға және Каспий теңiзiнiң суы басатын аймақтан тыс жерлерде жаңа тұрғын үйлер салуға 380,0 /үш жүз сексен/ млн. теңге, оның iшiнде Атырау облысының әкiмiне - 290,0 /екi жүз тоқсан/ млн. теңге, Маңғыстау облысының әкiмiне - 90,0 /тоқсан/ млн. теңге бөлiнсiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бөлiнген қаржының мақсатқа сай жұмсалуына қатаң бақылау жасасын.
Атырау мен Маңғыстау облыстарының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне бөлiнген қаражаттың жұмсалуы мен атқарылған жұмыстың көлемi туралы 1996 жыл бойы, тоқсан сайын ақпарат берiп отырсын.
3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтi жоспарының жобасын жасау мен республикалық бюджеттi қалыптастыру барысында 1997 жылдан бастап республикалық бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын тұрғын үй объектiлерi мен әлеуметтiк, мәдени-тұрмыс объектiлерiн қорғауға және көшiруге қажеттi қаражатты бөлек қарастыратын болсын.
4. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен, Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен, Су ресурстары жөнiндегi комитетiмен, мүдделi министрлiктермен және өзге де орталық атқарушы органдармен бiрлесе отырып, Каспий теңiзi деңгейiнiң көтерiлуiне байланысты қорғаныс шараларын қаржыландыру үшiн шетел капиталын тарту мүмкiндiгiн қарастыратын болсын.

5. Акимам Атырауской и Мангистауской областей совместно с заинтересованными министерствами и иными центральными и исполнительными органами в двухмесячный срок по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям определить очередность строительства защитных сооружений, при их возведении обеспечить технические решения, отвечающие высоким гидротехническим требованиям при эксплуатации в условиях воздействия моря, и установить строгий контроль за качеством возводимых объектов.
6. Министерству нефтяной и газовой промышленности, Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан в течение 1996 года обеспечить консервацию и при необходимости ликвидацию нефтяных скважин на затопляемых территориях со строительством саркофагов на устьях скважин.
7. Национальной академии наук Республики Казахстан изучить территории эксплуатируемых нефтепромыслов в Атырауской и Мангистауской областях и других регионах нефте- и газодобычи в республике, в части определения их расчетной сейсмичности, в течение 1996-1997 годов, составить карты сейсмического районирования.
Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан в 1996-1997 годах обеспечить разработку нормативной базы для проектирования и строительства зданий и сооружений в районах нефте- и газодобычи с учетом новых данных по их сейсмическому районированию, а также на территориях, связанных с затоплением и подтоплением Каспийским морем.
8. Министерству науки и новых технологий, Министерству геологии и охраны недр и Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан предусматривать ежегодное финансирование научно-исследовательских и изыскательских работ по проблемам Каспийского моря, в том числе на изучение влияния подтопления и затопления на природную среду прибрежной полосы, классификацию подтапливаемых территорий по степени деградации экосистем, разработку и проведение мероприятий по очистке почв и водных источников в зоне затопления от нефтепродуктов.
9. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству:
в двухмесячный срок внести в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан предложение о предоставлении Атырауской области во временное пользование земельных участков на территории Актюбинской области площадью 56,6 тыс. га и Западно-Казахстанской области - 624,9 тыс. га;
организовать, начиная с 1996 года, ведение постоянного мониторинга земель, почвенного и растительного покрова в прибрежной зоне;
в течение 1996 года разработать схемы земельно-хозяйственного устройства территорий Атырауской и Мангистауской областей.

5. Атырау мен Маңғыстау облыстарының әкiмдерi мүдделi министрлiктермен және өзге де орталық атқарушы органдармен бiрлесiп, екi ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсе отырып, қорғаныс құрылыстарын салудың кезектiлiгiн айқындайтын болсын, оларды салу барысында, теңiз әсерi жағдайында пайдалану кезiнде жоғары гидротехникалық талаптарға жауап беретiндей техникалық шешiм қамтамасыз етiлсiн, салынатын объектiлердiң сапасына қатаң бақылау орнатсын.
6. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi, Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi 1996 жылдың iшiнде су басатын аймақтарда скважиналардың сағасына саркофагтар сала отырып, консервациялауды және қажет болған жағдайда мұнай скважиналарын жоюды қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы Атырау мен Маңғыстау облыстарындағы, республиканың мұнай, газ өндiретiн басқа да аймақтарында пайдаланылатын мұнай кәсiпшiлiктерiнiң аумақтарын, олардың сейсмикалық есептiк көрсеткiшiн анықтау тұрғысынан зерттеп, 1996-1997 жылдардың iшiнде сейсмикалық аудандарға бөлу картасын жасасын.
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi 1996-1997 жылдарда сейсмикалық аудандарға бөлу жөнiндегi жаңа мәлiметтердi ескере отырып, мұнай, газ өндiретiн аудандарда, сондай-ақ Каспий теңiзiнiң суы басатын, суы алатын аймақтарда үй-жайлар мен ғимараттарды жобалау мен салу үшiн нормативтiк база әзiрлеудi қамтамасыз етсiн.
8. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi, Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi, Экономика және биоресурстар министрлiгi Каспий теңiзiнiң проблемалары жөнiндегi, оның iшiнде су басу мен су алудың жағалау өңiрiндегi табиғи ортаға әсерi, су алған аймақтарды экожүйелердiң құлдырау дәрежесi бойынша жiктеу, су басқан аймақта топырақ мен су көздерiн мұнай өнiмдерiнен тазарту жөнiндегi шараларды әзiрлеу мен жүргiзу жөнiндегi ғылыми-зерттеу және iздестiру жұмыстарын жыл сайын қаржыландыруды көздейтiн болсын.
9. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
екi ай мерзiм iшiнде Ақтөбе облысының аумағындағы ауданы 56,6 мың гектар және Батыс Қазақстан облысының 624,9 мың гектар жер учаскелерiн Атырау облысына уақытша пайдалануға беру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiне белгiленген тәртiппен ұсыныс енгiзетiн болсын;
1996 жылдан бастап теңiз жағалауы аймағындағы жердiң, топырақ және өсiмдiк қабатының мониторингiн тұрақты түрде жүргiзудi ұйымдастырсын;
1996 жылдың iшiнде Атырау мен Маңғыстау облыстарының жер-шаруашылық құрылымының схемаларын жасайтын болсын.

10. Главному управлению геодезии и картографии Республики Казахстан по согласованию с акимами Атырауской и Мангистауской областей, Государственным комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, другими заинтересованными министерствами и иными центральными исполнительными органами обеспечить в течение 1996 года картографирование прибрежной полосы Каспийского моря в пределах указанных областей.
11. Министерству геологии и охраны недр, Национальной академии наук, Комитету по водным ресурсам, Главному управлению по гидрометеорологии Республики Казахстан:
в трехмесячный срок внести предложения по изысканию подземных источников водоснабжения для вновь создаваемых населенных пунктов;
в течение 1996 года организовать дополнительные пункты стационарных режимных наблюдений и проведение мониторинга подземных и поверхностных вод в прибрежной зоне Каспийского моря;
разработать в 1996 году инженерные мероприятия по защите эксплуатируемых месторождений подземных вод Атырауской и Мангистауской областей от затопления и подтопления.
12. Финансирование указанных в пунктах 7, 9, 10 и 11 работ в 1996 году производить по согласованию с акимами Атырауской и Мангистауской областей за счет средств, выделяемых на защитные мероприятия, а в последующие годы за счет средств, предусматриваемых в бюджете на эти цели по соответствующим статьям расходов заинтересованных министерств и ведомств.
13. Министерству иностранных дел Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Комитету по водным ресурсам Республики Казахстан, другим министерствам и иным центральным исполнительным органам продолжить работы по сотрудничеству с Прикаспийскими и другими заинтересованными государствами в решении проблем, связанных с повышением уровня Каспийского моря.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

10. Қазақстан Республикасының Геодезия және картография бас басқармасы Атырау мен Маңғыстау облыстарының әкiмдерiмен, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, басқа мүдделi министрлiктермен және өзге де орталық атқарушы органдармен келiсе отырып, аталған облыстардың Каспий теңiзi жағалауындағы жерлерiн 1996 жылы картаға түсiрудi қамтамасыз етсiн.
11. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi, Ұлттық ғылым академиясы, су ресурстары жөнiндегi комитетi, Гидрометеорология жөнiндегi бас басқармасы:
жаңадан құрылатын елдi мекендердi сумен жабдықтау үшiн жерасты су көздерiн iздестiру жөнiнде үш ай мерзiм iшiнде ұсыныс енгiзсiн;
1996 жылы Каспий теңiзiнiң жағалауындағы аймақта тұрақты режимдiк байқаудың қосымша пункттерiн және жерасты және жер бетiндегi суларының мониторингiн жүргiзудi ұйымдастырсын;
1996 жылы Атырау мен Маңғыстау облыстарының пайдаланымдағы жерасты су көздерiн су басу мен су алудан қорғау жөнiндегi инженерлiк шараларды әзiрлесiн.
12. 7, 9, 10, 11-тармақтарда көрсетiлген жұмыстар 1996 жылы Атырау мен Маңғыстау облыстарының әкiмдерiмен келiсе отырып, қорғаныс шараларына бөлiнген қаражат есебiнен, ал кейiнгi жылдарда мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың тиiстi шығыс баптары бойынша, осы мақсат үшiн бюджетте көзделген қаражат есебiнен қаржыландырылсын.
13. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi,
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi, Қазақстан Республикасының су ресурстары жөнiндегi комитетi,
басқа министрлiктер мен өзге де орталық атқарушы органдар Каспий
өңiрiндегi және басқа да мүдделi мемлекеттермен Каспий теңiзi
деңгейiнiң көтерiлуiне байланысты проблемаларды шешудегi
ынтымақтастық жөнiндегi жұмыстарды жалғастырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi