О дальнейшем развитии титано-магниевой промышленности Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 1996 г. N 517
В целях обеспечения стабильной работы и перспективного развития рудной базы акционерного общества "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат", привлечения инвестиций в титано-магниевую промышленность Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить представленную акционерным обществом "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат" и управляющей фирмой "Спешиалти Металс Компани" Программу развития титано-магниевой промышленности Республики Казахстан на 1996-2001 годы (далее-Программа), поддержанную Министерством промышленности и торговли и Министерством экономики Республики Казахстан (прилагается).
Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан совместно с акционерным обществом "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат" представить необходимые материалы в государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан и Комитет по использованию иностранного капитала при Министерстве финансов Республики Казахстан для проведения банковской экспертизы и осуществления финансирования мероприятий, заложенных в Программе.
Государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан и акционерному обществу "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат" разработать предложения по схеме финансирования первой очереди 4-го пускового комплекса титано-магниевого комбината с привлечением собственных и иностранных кредитных ресурсов.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации, Министерству промышленности и торговли, Министерству экономики Республики Казахстан в 1996-1997 годах осуществить продажу 29 процентов акций акционерного общества "Усть-Каменогорский титано-магниевый комбинат" по индивидуальному проекту определенному инвестору.
3. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан предусмотреть геологоразведочные работы в перспективных районах по выявлению новых месторождений титанового и магниевого сырья.
Министерству финансов Республики Казахстан из средств республиканского бюджета обеспечить финансирование геологоразведочных работ, направленных на расширение минерально-сырьевой базы титано-магниевой отрасли, с последующей компенсацией понесенных бюджетом затрат за счет недропользователей.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство промышленности и торговли Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 1996 г. N 517
П Р О Г Р А М М А
РАЗВИТИЯ ТИТАНО-МАГНИЕВОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН

Қазақстан Республикасының титан-магний өнеркәсiбiн одан әрi дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 26 сәуiр N 517
"Өскемен титан-магний комбинаты" акционерлiк қоғамының тұрақты жұмыс iстеуiнiң және кен базасының перспективалық дамуын қамтамасыз ету, титан-магний өнеркәсiбiне инвестициялар тарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Өскемен титан-магний комбинаты" акционерлiк қоғамы мен "Спешиалти Металс Компани" басқарушысы ұсынған, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi мен Экономика министрлiгi қолдаған 1996-2001 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының титан-магний өнеркәсiбiн дамыту бағдарламасы /бұдан әрi - Бағдарлама/ бекiтiлсiн /қоса берiлiп отыр/.
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi "Өскемен титан-магний комбинаты" акционерлiк қоғамымен бiрлесiп банктiк сараптама жүргiзу және Бағдарламада негiзделген қаржылық шараларды жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитетiне қажеттi материалдарды берсiн.
Қазақстан Республикасының Экспорт-импорт банкi мен "Өскемен титан-магний комбинаты" акционерлiк қоғамы өздерiнiң және шетелдiк кредит ресурстарын тарта отырып, титан-магний комбинатының 4-шi iске қосу кешенiнiң бiрiншi кезегiн қаржыландыру сызбасы бойынша ұсыныс әзiрлесiн.
2. Қазақстан Республикасының жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Экономика министрлiгi 1996-1997 жылдары "Өскемен титан-магний комбинаты" акционерлiк қоғамы акцияларының 29 процентiн жеке жоба бойынша айқындалған инвесторға сатуды жүзеге асырсын.
3. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi перспективалық аудандардан титан және магний шикiзаттарының жаңа кен орындарын ашу жөнiнде геологиялық iздестiру жұмыстарын көздесiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi титан-магний
саласының минералды-шикiзат базасын кеңейтуге бағытталған, кейiн
бюджет шеккен шығындарды жер қойнауын пайдаланушылар есебiнен
өтейтiндей геологиялық iздестiру жұмыстарын қаржыландыруды қамтамасыз
етсiн.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 26 сәуiрдегi
N 517 қаулысымен
бекiтiлген

на 1996-2001 годы
---------------------------------------------------------------------
N !      Наименование      !        Этап работы       ! Исполнитель
п/п!      мероприятия       !                          !
---------------------------------------------------------------------
1 !           2            !            3             !      4
---------------------------------------------------------------------
Создание сырьевой базы
Усть-Каменогорского
титано-магниевого
комбината на основе
казахстанских
месторождений
титана и магния
1. Развитие сырьевой базы   1. Освоение Обуховского
по титаносодержащему        титаноциркониевого
сырью                       месторождения в
Кокшетауской области,
в т.ч.:
геолого-экономическая   ТОО
переоценка              "Севказруда"
месторождения с
утверждением запасов
строительство объектов  АО УК ТМК
рудника мощностью       ТОО
250 тыс. куб. м         "Севказруда"
рудных песков в год
2. Освоение месторождения
титаноциркониевых
песков Шокаш в
Актюбинской области,
в том числе:
завершение разведки,    СМП "Шокаш"
утверждение запасов
строительство рудника   АО УК ТМК
на мощность по          СМП "Шокаш"
переработке рудных
песков в количестве
250 тыс. куб.м в год
3. Завершение              АО УК ТМК
строительства и         РАНПО
проведение              "Титанред-
опытно-промышленных     меткерамика"
работ с составлением
ТЭО промышленного
освоения месторождения
Караоткель в Восточно-
Казахстанской области
4. Разведка месторождения  АО "ИРТЫШ"
Бектемир с утверждением
запасов
5. Проведение поисковых    Мингео
работ с целью выявления
новых месторождений
титанового сырья в
северном, западном и
восточном Казахстане,
разработка технологии
скважинной гидродобычи
глубокозалегающих
рудных песков
6. Завершение              АО УК ТМК
строительства цеха
плавки ильменитовых
концентратов
пусковой комплекс
N 4 Первая очередь
(переработка 80 тыс.т
ильменитового
концентрата)
пусковой комплекс N 4
вторая печь (80 тыс.т
ильменитового
концентрата)
перевод первой печи
на непрерывный режим работы (переработка ильменитового концентрата до проектной мощности) Вторая печь (переработка 80 тыс.т ильменитового концентрата)
2. Развитие сырьевой базы 1. Разведка Индерского Мингео
по магнийсодержащему        месторождения
сырью                       карналлита с
утверждением
запасов
2. Организация             АО "Иртыш"
отработки Масьяновского
месторождения магнезита,
1-ая очередь
3. Геолого-экономическая   Мингео
оценка минерально-
сырьевой базы
магниевого сырья по
месторождениям
минеральных солей
озер Северного
Казахстана Теке,
Жанаулы, Кызылкак

1996-2001 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының
титан-магний өнеркәсiбiн дамыту
бағдарламасы
___________________________________________________________________
Шаралардың атауы     |       Жұмыс кезеңi       |   Орындаушы
________________________|__________________________|_______________
1             |             2            |       3
________________________|__________________________|_______________
Қазақстандық титан және
магний кен орындарының не.
гiзiнде Өскемен титан-маг.
ний комбинатының шикiзат
базасын жасау
1. Құрамында титан бар   1. Көкшетау облысындағы      "Солтүстiкқаз.
шикiзаттар бойынша шикi. Обухов титан-цирконий        кен" ЖШС
зат базасын дамыту       кен орнын игеру, соның
iшiнде:
кен орнының бекiтiлген
қорларын геологиялық-
экономикалық қайта
бағалау
Қуаты жылына 250 мың         "Өскемен ТМК"
текше метр кен құмы          АҚ, "Солтүс.
кенiшi объектiлерiн салу     тiкқазкен" ЖШС
2. Ақтөбе облысындағы Шоқаш  "Шоқаш" БШК
титанды-цирконийлi құмдары
кен орнын игеру, соның
iшiнде
барлауды аяқтау, қорларды
бекiту
Кен құмдарын ұқсату бойынша  "Өскемен ТМК"
қуаты жылына 250 мың текше   АҚ, "Шоқаш" БШК
метр мөлшерiндегi кенiштiң
құрылысын салу
3. Шығыс Қазақстан облысы    "Өскемен ТМК"
Қараөткел кен орнын өнер.    АҚ, "Титансирек.
кәсiптiк игерудiң құрылыс.   меткерамика"
тарын аяқтау және ТЭН        ҒӨААБ
құрумен тәжiрибе-өнеркәсiп.
тiк жұмыстарды жүргiзу
4. Қорларын бекiтумен        "Ертiс" АҚ
Бектемiр орнын барлау
5. Солтүстiк, батыс және     Геологияминi
шығыс Қазақстанда титанды
шикiзаттардың жаңа кен орнын
ашу мақсатында iздестiру
жұмыстарын жүргiзу, тереңде
жатқан құм кендерiн су
қысымымен өндiрудiң ұңғылау
технологиясын әзiрлеу
6. Ильмениттi концентрант.   "Өскемен ТМК"
тарды балқыту цехының құры.    АҚ
лысын аяқтау
N 4 iске қосу кешенiнiң        1996
бiрiншi кезегi /80 мың тонна
ильмениттi концентрантты
ұқсату/
N 4 iске қосу кешенi екiншi    1998
пеш /80 мың тонна ильмениттi
концентрант/
бiрiншi пештi үздiксiз жұмыс    2000
iстеу режимiне көшiру /иль.
мениттi концентрантты жобалап
қуатқа дейiн ұқсату/
екiншi пеш /80 мың тонна иль.
мениттi концентрантты ұқсату/
2. Құрамында магний бар  1. Қорларын бекiтумен Индер  Геологияминi
шикiзаттар бойынша       карналит кен орнын барлау
шикiзат базасын дамыту
2. Масьянов магнезит кен ор.  "Ертiс" АҚ
нын пысықтауды ұйымдастыру,
1-шi кезегi
3. Солтүстiк Қазақстанның    Геологияминi
Теке, Жанаулы, Қызылқақ
көлдерi минералды тұздар
кен орны бойынша магний шикi.
заттарының минералды-шикiзат.
тық базасына геологиялық-
экономикалық баға беру

4. Проведение поисковых,   Мингео
поисково-оценочных
работ на магниевое
сырье
5. Строительство           АО УК ТМК
установки
по получении
обезвоженного
карналлита,
1-ая очередь
3. Повышение технического   1. Создание                АО УК ТМК
уровня производства         крупнотоннажного
производства
пигментной двуокиси
титана и лакокрасочной
продукции
2. Расширение номенклатуры АО УК ТМК
переработки и
производства магниевой
продукции
4. Организация безотходного 1. Создание производства   АО УК ТМК
производства и              по переработке твердых
оздоровление                и жидких отходов,
экологической обстановки    1-ая очередь
в регионе
2. Обеспечение населения   АО УК ТМК
района питьевой водой
(Продолжение таблицы)
--------------------------------------------------------------------
N !   Срок    !   Объем    !     Источники     !     Конечный
п/п!выполнения,!финансирова-!   финансирования  !     результат
!год        !ния, тыс.   !                   !
!           !долларов США!                   !
--------------------------------------------------------------------
1 !     5     !     6      !         7         !         8
--------------------------------------------------------------------
1. 1996-2000      200       Средства ТОО        Переутверждение
"Севказруда",       запасов в новых
инвестиции          кондициях
1996-2000    15000       Эксимбанк           Выпуск концентратов
Казахстан,          (тыс.т):
инвестиции          ильменитового-33,1
рутилового-17,7
циркониевого-26,5
1996           500       Средства СПМ        Утверждение запасов
"Шокаш"
1996-2000    15000       Эксимбанк           Выпуск концентратов,
Казахстан,          (тыс. т):
инвестиции          ильменитового-26,7
рутилового-7,6
циркониевого-4,0
1996-1998      3000      То же               Отработка технологии
добычи
гидравлическим
способом селективных
концентратов,
проведение испытаний
по получению
пигмента
1997-1998       500      Средства АО         Подготовка
"Иртыш",            месторождения к
инвестиции          промышленному
освоению
1996-2000     10000      За счет средств     Выявление и
республиканского    подготовка новых
бюджета             месторождений к
промышленному
освоению
Обеспечение
потребности
комбината в
титановых шлаках
1996           8100                          1-ая печь-
40 тыс.тонн шлака
Эксимбанк           2-ая печь-
Казахстан,          40 тыс. тонн шлака
инвестиции
1998           7000      То же
2000           2670                          50 тыс.т шлака
2. 1996-1997       260      За счет средств     Утверждение
АО "УКТМК"          запасов
карналлита

4. Магнийлi шикiзаттарды     Геологияминi
iздестiру, iздестiру-баға
беру жұмыстарын жүргiзу
5. Құрғатылған карналит алу  "Өскемен ТМК"
жөнiндегi құрылғының құры.    АҚ
лысын салу, 1-шi кезегi
3. Өндiрiстiң техникалық 1. Титанның пигменттi қос    "Өскемен ТМК"
деңгейiн көтеру          қышқылы мен лак-бояу өнiм.     АҚ
дерiнiң iрi тоннажды өндi.
рiсiн құру
2. Магний өнiмдерiн ұқсату   "Өскемен ТМК"
және өндiру номенклатурасын    АҚ
кеңейту
Қалдықсыз өндiрiстi      1. Қатты және сұйық қалдық.  "Өскемен ТМК"
ұйымдастыру және аймақ.  тарды ұқсату жөнiндегi өндi.  АҚ
тағы экологиялық жағ.    рiстi құру
дайды сауықтыру
2. Аудан халқын ауыз сумен   "Өскемен ТМК"
қамтамасыз ету                АҚ
___________________________________________________________________
Орындалу   |  Қаржыландыру   |    Қаржыландыру   |    Түпкi
мерзiмi,   | көлемi, мың АҚШ |      көздерi      |   нәтижесi
жылы      |     доллары     |                   |
______________|_________________|___________________|______________
4       |        5        |         6         |       7
______________|_________________|___________________|______________
1996-2000           200        "Солтүстiкқазкен"   Жаңа кондиция.
ЖШС қаржысы инвес.  да қорларды
тициялар            қайта бекiту
1996-2000         15000        Қазақстан Эксимбан. Концентранттар
кi, инвестициялар   шығару /мың
тонна/.
ильмениттi-33,1
рутильдi-17,7
цирконийлi-26,5
1996             500        "Шоқаш" БШК қаржысы Қорларды бекiту
1996-2000         15000        Қазақстан Эксимбан. Концентранттар
кi, инвестициялар   шығару /мың
тонна/.
ильмениттi-26,7
рутильдi-7,6
цирконийлi-4,0
1996-1998          3000        Бұл да сол          Гидравликалық
тәсiлмен селек.
тивтi концентрат.
тарды өндiрудiң
технологиясын
пысықтау, пигмент
алу жөнiнде тәжi.
рибе жүргiзу
1997-1998          500         "Ертiс" АҚ қаржысы, Кен орнын өнер.
инвестициялар       кәсiптiк игеруге
дайындау
1996-2000        10000         Республикалық бюд.  Өнеркәсiптiк
жет қаржысы есебi.  игеруге жаңа кен
нен                 орындарын табу
және дайындау
Комбинаттың титан
қождарына мұқтаж.
дығын қамтамасыз
ету
8100                             1-шi пеш - 40 мың
тонна қож
Қазақстан Эксимбан. 2-шi пеш - 40 мың
кi, инвестициялар   тонна қож
7000          Бұл да сол
2670                              50 мың тонна қож
1996-1997        260           "Өскемен ТМК" АҚ    Карналит қорларын
қаржысы есебiнен    бекiту

1996            640      АО "Иртыш",         Выпуск 7,5 тыс.т
инвестиции          магнезита в год
1997             20      За счет средств     ТЭР освоения рапы
республиканского    озер с получением
бюджета             солей магния
1996-2000      1000      За счет средств     Выявление новых
республиканского    месторождений
бюджета             магниевого сырья,
их промышленная
оценка
1996           1200      Эксимбанк           Обеспечение
Казахстан,          производства
инвестиции          магниевым сырьем
3.  1998          40200      То же               Организация выпуска
20 тыс.т титанового
пигмента,
обеспечение
потребности
Казахстана в
лакокрасочной
продукции
1998          30000      Эксимбанк           Повышение
Казахстан,          рентабельности
инвестиции          производства магния
4. 1998           3400      То же               Переход на
безотходное
производство с
получением попутной
продукции
карналлита,
железоокисного
пигмента
1998           2000      То же               Поставка 4,8 млн.
куб.м питьевой
воды в год

1996          640           "Ертiс" АҚ,         Жылына 7,5 мың
инвестициялар       тонна магнезит
шығару
1997           20           Республикалық бюд.  магний тұздарын
жет қаржысы есебi.  алумен көл шөгiн.
нен                 дiлерiн игерудiң
техника-экономи.
калық есебi
1996-2000         1000         Республикалық бюд.  Магнийлi шикi.
жет қаржысы есебi.  заттардың жаңа
нен                 кен орындарын
табу, оларға
өнеркәсiптiк
баға беру
1996           1200         Қазақстан Эксимбан. өндiрiстi маг.
кi, инвестициялар   нийлi шикiзат.
тармен қамта.
масыз ету
1998         40200          Бұл да сол          20 мың тонна
титан пигментiн
шығаруды ұйым.
дастыру,
Қазақстанның
лак-бояу өнiм.
дерiне мұқтаж.
дығын қамтамасыз
ету
1998         30000          Қазақстан Эксимбан. Магний өндiрiсi.
кi, инвестициялар   нiң тиiмдiлiгiн
арттыру
1998          3400          Бұл да сол          Карналиттен темiр
тотықты пигмент
iлеспе өнiмiн
алумен қалдықсыз
өндiрiске көшу
1998          2000          Бұл да сол          Жылына 4,5 млн.
текше метр ауыз
су беру