О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 24 апреля 1996 г. N 2959 "О квоте иммиграции на 1996 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 1996 г. N 554
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 24 апреля 1996 г. N 2959 U962959_ "О квоте иммиграции на 1996 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству труда Республики Казахстан:
организовать переселение беженцев-репатриантов, изъявивших желание вернуться на историческую родину, в пределах установленной квоты;
своевременно выделять из Государственного фонда содействия занятости предусмотренные финансовые средства на организацию переселения, приема, обустройства, приобретение и строительство жилья для беженцев-репатриантов;
принять меры по трудоустройству взрослых трудоспособных членов семей переселенцев в соответствии с их квалификацией и специальностью, а также по их подготовке и переподготовке необходимым профессиям;
обеспечить координацию работ министерств, государственных комитетов и иных центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан по организации переселения и обустройства беженцев-репатриантов.
2. Акимам областей и города Алматы:
в месячный срок представить Министерству труда Республики Казахстан перечень районов, населенных пунктов для компактного расселения беженцев-репатриантов, а также предприятий, организаций и хозяйств, независимо от форм собственности, в которых они будут трудоустроены с учетом родственных и хозяйственно-производственных связей;
в соответствии с программами социально-экономического развития регионов обеспечить прием и обустройство беженцев-репатриантов, в установленном порядке выделять земельные участки для строительства жилых домов и хозяйственной деятельности;
обеспечить строгое целевое использование средств, выделяемых из Государственного фонда содействия занятости на организацию переселения, приема, обустройства и адаптации семей беженцев-репатриантов;
распространить на семьи переселенцев установленные законодательством Республики Казахстан льготы по оплате жилья, топлива, электроэнергии, коммунальных и других услуг, предусмотренные для соответствующих категорий населения.
3. Министерству иностранных дел совместно с Министерством труда Республики Казахстан:
с соответствующими министерствами и ведомствами иностранных государств проработать вопросы по защите имущественных и гражданских прав соотечественников, изъявивших желание возвратиться на историческую родину;
обратиться по дипломатическим каналам к правительствам государств выезда и транзитного проезда беженцев-репатриантов с просьбой об оказании им содействия при переезде через соответствующие страны;
проработать вопросы с правительственными органами:

"1996 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 24 сәуiрдегi N 2959 Жарлығын жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 3 мамыр N 554
"1996 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 24 сәуiрдегi N 2959 U962959_ Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi:
тарихи отанына қайтып оралуға тiлек бiлдiрген босқын-репатрианттарды қоныстандыруды белгiленген квота шегiнде ұйымдастырсын;
босқын-репатрианттарды қоныстандыруға, жайғастыруға, тұрғын үй сатып алуға және салуға арналған қаржыда көзделген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк қорынан қаражатты уақтылы бөлсiн;
көшiп келушiлер отбасыларының еңбекке жарамды ересек мүшелерiн олардың бiлiктiлiгi мен мамандығына сәйкес еңбекке орналастыру жөнiнде, сондай-ақ қажеттi кәсiптерге даярлау және қайта даярлау жөнiнде шаралар қабылдасын;
Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерi мен жергiлiктi атқарушы органдарының босқын-репатрианттардың, көшiп-қонуы мен жайғастырылуын ұйымдастыру жөнiндегi жұмыстарын үйлестiрудi қамтамасыз етсiн.
2. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi:
Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiне бiр ай мерзiм iшiнде босқын-репатрианттарды жинақы қоныстандыру үшiн аудандардың, елдi мекендердiң, сондай-ақ меншiк нысанына қарамастан, туыстық және шаруашылық-өндiрiстiк байланыстары ескерiлiп, олар жұмысқа орналасатын кәсiпорындардың, ұйымдар мен шаруашылықтардың тiзбесiн ұсынсын;
аймақтардың әлеуметтiк-экономикалық даму бағдарламаларына сәйкес босқын-репатрианттарды қабылдау мен жайғастыруды қамтамасыз етсiн және тұрғын үйлер салу мен шаруашылық қызметi үшiн белгiленген тәртiппен жер бөлсiн;
босқын-репатрианттар отбасыларын қоныстандыруды, қабылдауды, жайғастыруды және бейiмделудi ұйымдастыруға Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк қорынан бөлiнген қаражатты қатаң мақсатты пайдалануды қамтамасыз етсiн;
босқын-репатрианттар отбасыларына тұрғын үй, отын, электр энергиясы, коммуналдық және басқа қызмет көрсету төлемдерi жөнiнде халықтың тиiстi санаттары үшiн көзделген Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жеңiлдiктердi қолдансын.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Еңбек министрлiгiмен бiрлесiп:
шетел мемлекеттерiнiң тиiстi министрлiктерiмен және ведомстволарымен тарихи отанына қайтып оралуға тiлек бiлдiрген отандастардың мүлiктiк және азаматтық құқықтарын қорғау жөнiндегi мәселелердi пысықтасын;
босқын-репатрианттардың кетуiне және транзиттiк жүруiне тиiстi елдер арқылы өту кезiнде оларға көмек көрсету жөнiнде тiлек бiлдiре отырып, мемлекеттер үкiметтерiне дипломатиялық арналар бойынша өтiнiш жасасын;

Монголии - об упрощении выхода из гражданства Монголии лиц казахской национальности, прибывших в 1991-1994 гг. в Казахстан по трудовым договорам и изъявляющих желание принять гражданство Республики Казахстан;
Туркменистана и Республики Узбекистан - о порядке вывоза на территорию Казахстана имущества, провоза и перегона личного скота, продажи и обмена собственного и приватизированного жилья, прохождения таможенного контроля.
4. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Национальной акционерной авиакомпании "Казахстан ауе жолы" совместно с Министерством труда Республики Казахстан определить порядок перевоза людей и их домашнего имущества с территории государств выезда до пункта вселения.
5. Таможенному комитету Республики Казахстан при необходимости организовать дополнительные временные таможенные посты.
6. Государственному комитету Республики Казахстан по охране государственной границы при необходимости организовать временные контрольно-пропускные пункты для пограничного оформления беженцев-репатриантов, прибывающих из государств, не входящих в СНГ.
7. Министерству внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
личную и имущественную безопасность беженцев-репатриантов в пути следования по территории Казахстана и в местах вселения;
своевременную регистрацию прибывших беженцев-репатриантов и оформление документов на проживание и передвижение по территории республики;
оформление необходимых документов лицам, получившим разрешение на постоянное жительство и изъявившим желание принять гражданство Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан Z914800_ "О гражданстве Республики Казахстан".
8. Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
организовать бесплатное медицинское обследование прибывающих в республику беженцев-репатриантов;
определить порядок пользования беженцами-репатриантами лечебно-профилактической помощью;
обеспечить желающих санаторно-курортным лечением на общих основаниях с гражданами республики.
9. Министерству образования Республики Казахстан обеспечить признание равноценности документов об образовании, полученных за рубежом, с учетом соответствия их государственным общеобразовательным стандартам образования Республики Казахстан. При необходимости организовать их дополнительное обучение в профессиональных учебных заведениях по переходным учебным планам и сокращенным срокам.
Организовать бесплатное обучение и воспитание детей беженцев-репатриантов в учреждениях образования, находящихся на местном бюджете, а также обучение взрослого населения грамоте, современному казахскому алфавиту, открыв при необходимости дополнительные классы и школы.

еңбек шарттары бойынша және Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға тiлек бiлдiрген, Қазақстанға 1991-1994 жылдары келген, ұлты қазақ адамдардың Монғолияның азаматтығынан шығуын жеңiлдету жөнiнде - Монғолияның;
Қазақстан аумағына мүлiктерiн әкету, жекеменшiк малдарын тиеп әкелу мен айдап әкелу, жекеменшiк және жекешелендiрiлген тұрғын үйлерiн сату және айырбастау, кеден бақылауынан өту тәртiбi туралы мәселелердi - Түркменстан мен Өзбекстан Республикасының үкiмет органдарымен пысықтасын.
4. Қазақстан Республикасының көлiк және коммуникациялар министрлiгi, "Қазақстан әуе жолы" ұлттық акционерлiк компаниясы Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiмен бiрлесiп кететiн мемлекет аумағынан қоныстану пунктiне дейiн адамдар мен олардың үй мүлiктерiн тасу тәртiбiн айқындасын.
5. Қазақстан Республикасының Кеден комитетi қажет болған жағдайда қосымша уақытша кеден постарын ұйымдастырсын.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қажет болған жағдайда ТМД-ға кiрмейтiн мемлекеттерден келген босқын-репатрианттарды шекаралық ресiмдеу үшiн уақытша бақылау-өткiзу пункттерiн ұйымдастырсын.
7. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
босқын-репатрианттардың Қазақстан аумағы бойынша жүру жолында және қоныстанған жерлерде жеке бастары мен мүлiктерiнiң қауiпсiздiгiн;
келген босқын-репатрианттарды дер кезiнде тiркеу мен тұруға және республика аумағы бойынша орын ауыстыруға арналған құжаттарын ресiмдеудi;
тұрақты тұруға рұқсат алған, "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға тiлек бiлдiрген адамдардың қажеттi құжаттарын ресiмдеудi қамтамасыз етсiн.
8. Қазақстан Республикасының Денсаулық министрлiгi:
республикаға келген босқын-репатрианттарға тегiн медициналық қызмет көрсетудi ұйымдастырсын;
босқын-репатрианттардың емдеу-профилактикалық көмектi пайдалану тәртiбiн айқындасын;
тiлек бiлдiрушiлердi санаториялық-курорттық емдеумен республика азаматтарымен бiрдей негiзде қамтамасыз етсiн.
9. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi шет елде алған бiлiмдерi туралы құжаттарды, олардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жалпы бiлiм беру стандарттарына сәйкестiгiн ескерiп, тең дәрежеде деп тануды қамтамасыз етсiн. Қажет болған жағдайда оларды кәсiптiк оқу орындарында өтпелi оқу жоспарлары бойынша және қысқа мерзiмдi қосымша оқытуды ұйымдастырсын.
Босқын-репатрианттардың балаларын жергiлiктi бюджетте тұратын бiлiм мекемелерiнде тегiн оқыту мен тәрбиелеудi, сондай-ақ ересек халықты қажет болған жағдайда қосымша кластар мен мектептер аша отырып, сауаттылыққа, қазiргi қазақ алфавитiне оқытуды ұйымдастырсын.

10. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан оказать содействие в организации перегона, перевозки и ветеринарного контроля личного скота беженцев-репатриантов, переезжающих из государств СНГ и Монголии, до места их вселения.
11. Министерству социальной защиты населения Республики Казхастан решить вопросы социального обеспечения, в том числе установления пенсий и пособий беженцам-репатриантам, прибывшим на постоянное жительство в Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также международными соглашениями.
12. Министерству труда Республики Казахстан представить в январе 1997 года в Правительство Республики Казахстан информацию о выполнении настоящего постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

10. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi ТМД мемлекеттерiнен және Монғолиядан олардың қоныстану жерлерiне дейiн көшiп келетiн босқын-репатрианттардың жекеменшiк малдарын айдап әкелуде, тасымалдау мен мал дәрiгерлiк бақылауды ұйымдастыруда көмек көрсетсiн.
11. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау
министрлiгi әлеуметтiк қамсыздандыру, оның iшiнде Қазақстанға
тұрақты тұруға келген босқын-репатрианттарға Қазақстан
Республикасының заңдарына, сондай-ақ халықаралық келiсiмдерге сәйкес
зейнетақылар мен жәрдемақылар белгiлеу мәселелерiн шешсiн.
12. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi 1997 жылдың
қаңтарында Қазақстан Республикасының Үкiметiне осы қаулының
орындалуы туралы ақпарат ұсынсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi