О мерах по организации правового всеобуча в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 1996 г. N 591. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 24 декабря 2004 года N 1382 (P041382)
Во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 21 июня 1995 г. N 2347 K952347_  "О мерах по организации правового всеобуча в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 21, ст. 235) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Комплексную программу правового всеобуча в Республике Казахстан на 1996-1998 годы; <*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными P960981_ постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1996 года N 981.
2. Министерствам, государственным комитетам, ведомствам, их территориальным органам, акимам областей и г. Алматы, подведомственным им предприятиям, учреждениям принять меры по организационному и финансово-материальному обеспечению выполнения требований постановления Президента Республики Казахстан от 21 июня 1995 г. N 2347 "О мерах по организации правового всеобуча в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 21, ст. 235).
3. <*>
Сноска. Пункт 3 - утратил силу P960981_ постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1996 года N 981.
4. Руководителям предприятий, учреждений утвердить графики проведения правовой аттестации на 1996 год. <*>
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными P960981_ постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1996 года N 981.
5. Министерству внутренних дел, Министерству по делам молодежи, туризма и спорта, Министерству образования Республики Казахстан совместно с другими заинтересованными органами до 1 июля 1996 года разработать программу правового обучения и воспитания несовершеннолетних лиц, находящихся на учете в органах милиции, отбывающих наказание в воспитательных учреждениях.
6. Министерству финансов Республики Казахстан для осуществления и проведения мероприятий по организации и проведению правового всеобуча в 1996 году произвести финансирование:
Министерства юстиции Республики Казахстан в размере 7,0 миллионов тенге в пределах предусмотренных республиканским бюджетом средств на науку и финансирование выпуска социально важной литературы;
Института переподготовки и повышения квалификации государственных служащих при Правительстве Республики Казахстан в размере 6,0 миллионов тенге за счет уточнения сметы в пределах ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на образование и профессиональную подготовку.

Қазақстан Республикасында жалпыға бiрдей құқықтық оқуды ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 13 мамыр N 591. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.12.24. N 1382 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында жалпыға бiрдей құқықтық оқуды ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 маусымдағы N 2347  K952347_  қаулысын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы., 1995 ж, N 21, 235-бап) орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Мыналар бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасында 1995-1997 жылдары жалпыға бiрдей құқықтық оқудың кешендi бағдарламасы;
ЕСКЕРТУ. 1-тармақтың 3-абзацы алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1996.08.07. N 981 қаулысымен.  P960981_
2. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар, олардың аумақтық органдары, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, олардың ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындары, мекемелерi "Қазақстан Республикасында жалпыға бiрдей құқықтық оқуды ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 маусымдағы N 2347 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 21, 235-бап) талаптарының орындалуын ұйымдастыру және қаржы-материалдық жағынан қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын.
3.<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақтың күшi жойылған - ҚРҮ-нiң 1996.08.07.
N 981 қаулысымен.
4. Кәсiпорындардың, мекемелердiң басшылары 1996 жылға арналған құқықтық аттестация өткiзудiң кестесiн бекiтсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1996.08.07. N 981 қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Жастар iсi, туризм және спорт жөнiндегi министрлiгi, Бiлiм министрлiгi басқа да мүдделi органдармен бiрлесiп тәрбиелеу мекемелерiнде жазасын өтеушi, милиция органдарында есепте тұратын кәмелетке жетпеген жасөспiрімдердi құқықтық оқыту және тәрбиелеу бағдарламасын 1996 жылдың 1 шiлдесiне дейiн әзiрлесiн.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жалпыға бiрдей құқықтық оқуды ұйымдастыру және өткiзу жөнiнде шараларды жүзеге асыру және өткiзу үшiн 1996 жылы мынадай қаржыландыру жүргiзсiн:
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ғылымға және әлеуметтiк маңызы бар әдебиеттердi қаржыландыруға арналып республика бюджетiнде көзделген қаражат шегiнде 7,0 миллион теңге мөлшерiнде;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мемлекеттiк қызметшiлердi қайта даярлау және бiлiктiлiгiн көтеру институтына бiлiм беру және кәсiби даярлыққа арналып республика бюджетiнде көзделген ақша бөлу сметасын нақтылау есебiнен 6,0 миллион теңге мөлшерiнде.

7. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 27 сентября 1990 г. N 390 "О мерах по организации правового всеобуча в Казахской ССР".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 мая 1996 г. N 591
Комплексная программа правового всеобуча
в Республике Казахстан на 1996-1998 годы
--------------------------------------------------------------------
N !      Мероприятия            !    Ответственные     !  Сроки
п/п!                             !                      !
--------------------------------------------------------------------
1 !            2                !            3         !     4
--------------------------------------------------------------------
I. Общие вопросы
1  Правовое обучение в постоянно   министерства,         постоянно
действующих школах (курсах)     государственные
правовых знаний проводится по   комитеты, ведомства,
30-60-часовой годовой учебной   их территориальные
программе (не реже двух-трех    органы, Институт
раз в месяц)                    переподготовки и
повышения квалификации
государственных служащих
при Правительстве, акимы
административно-
территориальных единиц,
руководители организаций
2  Разработать тематические планы  Министерство юстиции,  II-III
и программы правового обучения  Министерство           кварталы
с учетом возрастных,            образования,           1996 года
профессиональных и других       Министерство труда,
особенностей различных          Национальное агентство
категорий граждан с             по делам печати и
определением обязательного      массовой информации,
минимума правовых знаний        Министерство обороны,
Министерство науки -
Академия наук
Примечание. До подготовки планов и программ правовое обучение
проводится по разработанным министерствами, ведомствами, их
территориальными органами, акимами административно-территориальных
единиц и организациями программам
3  Определить контингент           Институт              май-июнь
слушателей с учетом             переподготовки и      1996 года
дифференцированного подхода     повышения
к правовому обучению            квалификации
различных категорий граждан     государственных служащих
в соответствии с Положением     при Правительстве,
о правовом всеобуче в           министерства,
Республике Казахстан,           государственные комитеты,
утвержденным постановлением     ведомства и их
Президента Республики           территориальные органы,
Казахстан от 21 июня 1995       акимы административно-
года N 2347                     территориальных единиц,
руководители предприятий,
учреждений
4  Определить в областях,          акимы                 второе
городах, районах Республики     административно-      полугодие
Казахстан базовые предприятия,  территориальных       1996 года
школы, училища, техникумы,      единиц и управления
вузы, в которых оборудовать     юстиции, руководители
кабинеты права с оснащением     территориальных органов
необходимыми материалами,       министерств,
наглядными пособиями,           государственных комитетов,
справочно-юридической           ведомств, а также
литературой, техническими       предприятий, учреждений
средствами, возложив на них
функции учебно-методических
центров правового обучения
II. Организация правового обучения учащейся молодежи
Организация правового обучения
в детских дошкольных учреждениях
5  Разработать формы и методы      Министерство          1996 год -
морально-правового воспитания   образования,          первое
детей дошкольного возраста      Министерство юстиции  полугодие
и внедрить их в детские         и их территориальные  1997 года
дошкольные учреждения           органы
6  Разработать методические        Министерство          То же
пособия, учебные материалы      образования,
по правовому воспитанию и       Министерство науки -
обучению для работы с детьми    Академия наук,
в дошкольных учреждениях        Министерство юстиции
7  Организовать лектории и         Министерство           1) решение
другие формы подготовки         образования,           организа-
родителей по правовому          управления (отделы)    ционных
воспитанию дошкольников         образования областей,  вопросов -
городов, районов,      II - III
руководители           кварталы
дошкольных учреждений, 1996 года;
управления юстиции     2) решение
других
вопросов -
постоянно
Организация правового обучения
в общеобразовательной школе
8  Решить вопросы введения         Министерство           начиная с
обязательного предмета          образования,           1997/1998
"Основы морали и права" с 1     Министерство науки -   учебного
класса обучения, обеспечив      Академия наук          года
преемственность знаний,
их непрерывность, постепенное
углубление правовых знаний
на протяжении всей учебы
в общеобразовательной
школе
9  В начальной школе (1-4 классы)  То же                 То же
в рамках предмета "Основы
морали и права" правовое
обучение строить на основе
курса "Ознакомление с
окружающим миром"
10  В неполной средней школе        То же                 То же

7. "Қазақ ССР-iнде жалпыға бiрдей праволық оқуды ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1990 жылғы 27 қыркүйектегi N 390 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 13 мамырдағы
N 591 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында 1996-1998 жылдарға
арналған жалпыға бiрдей құқықтық оқудың кешендi
Бағдарламасы
____________________________________________________________________
р\с|       Шаралар           |  Жауаптылар             |  Мерзiмi
____________________________________________________________________
1 |            2            |            3            |      4
____________________________________________________________________
I. Жалпы мәселелер
1.  24-30 сағаттық жылдық оқу  министрлiктер, мемлекеттiк  тұрақты
бағдарламасы бойынша құқық комитеттер, ведомстволар,    түрде
бiлiмдерiнiң тұрақты жұмыс олардың аумақтық органдары,
iстейтiн мектептерiнде     Үкiмет жанындағы Мемлекеттiк
(курстарында) құқықтық     қызметшiлердi қайта даярлау
оқыту (айына кемiнде       және бiлiктiлiгiн көтеру
екi-үш рет)                институты, әкiмшiлiк-аумақтық
бiрлiктердiң әкiмдерi,
ұйымдардың басшылары
2. Азаматтардың әртүрлi        Әдiлет министрлiгi, Бiлiм 1996 жылдың
санаттарының жас шамасы,    министрлiгi, Еңбек          II-III
кәсiптiк және басқа да      министрлiгi, Баспасөз және  тоқсаны
ерекшелiктерi ескерiлiп,    бұқаралық ақпарат жөнiндегi
құқықтық оқудың тақырыптық  ұлттық агенттiк, Қорғаныс
жоспарлары мен              министрлiгi, Ғылым министрлiгi -
бағдарламаларын әзiрлеу     Ғылым академиясы
Ескертпе. Жоспарлар мен бағдарламалар әзiрленгенге дейiн құқықтық оқу, министрлiктер, ведомстволар, олардың аумақтық органдары, әкiмшiлiк аумақтық бiрлiктердiң әкiмдерi мен ұйымдар әзiрлеген бағдарламалар бойынша жүргiзiледi.
3. Қазақстан Республикасы      Үкiмет жанындағы Мемлекеттiк 1996 жыл
Президентiнiң  1995 жылдың  қызметшiлердi қайта даярлау    мамыр
21 маусымдағы N 2347        және бiлiктiлiгiн көтеру
қаулысымен бекiтiлген       институты, министрлiктер,
Қазақстан Республикасын.    мемлекеттiк комитеттер,
дағы Жалпыға бiрдей         ведомстволар және олардың
құқықтық оқу туралы         аумақтық органдары, әкiмшiлiк-
ережеге сәйкес азаматтардың аумақтық бiрлiктердiң
әртүрлi санаттарының        әкiмдерi, кәсiпорындардың,
құқықтық оқуға жеке         мекемелердiң басшылары
тұрғыдан келуiн ескерiп,
тыңдаушылар құрамын белгiлеу
4. Қазақстан Республикасының   Әкiмшiлiк - аумақтық          1996
облыстарында, аудандарында  бiрлiктердiң әкiмдерi         жылдың
базалық кәсiпорындар,       мен әдiлет басқармалары,      II-шi
мектептер, училищелер,      министрлiктердiң, мемлекеттiк  жарты
техникумдар, жоғары оқу     комитеттердiң, ведомстволар.  жылдығы
орындарын белгiлеу, онда    дың, сондай-ақ кәсiпорындардың
оларға құқықтық оқудың      мекемелердiң аумақтық
оқу-әдiстемелiк орталықта.  органдарының басшылары
рының қызметi жүктелген,
қажеттi материалдармен,
көрнекi оқу құралдарымен,
анықтамалық-заңгерлiк
әдебиетпен, техникалық
құралдармен жабдықталған
құқықтық оқу кабинеттерiн
жарақтау
II. Оқушы жастардың құқықтық оқуын ұйымдастыру
Мектеп жасына дейiнгi
балалар мекемелерiнде
құқықтық оқуды ұйымдастыру
5. Мектеп жасына дейiнгi бала. Бiлiм министрлiгi, Әдiлет  1996 жыл
ларға құқықтық тәрбие       министрлiгi және олардың  1997 жылдың
берудiң нысандары мен       аумақтық органдары         бiрiншi
әдiстерiн әзiрлеу және                                 жарты
оларды мектеп жасына                                   жылдығы
дейiнгi балалар
мекемелерiнде енгiзу
6. Мектеп жасына дейiнгi       Бiлiм министрлiгi, Ғылым   Бұл да сол
балалармен жұмысқа          министрлiгi - Ғылым
арналған құқықтық тәрбие    академиясы Әдiлет
және оқыту бойынша          министрлiгi
әдiстемелiк құралдар, оқу
материалдарын әзiрлеу
7. Мектеп жасына дейiнгi       Бiлiм министрлiгi,         1)ұйымдас.
балаларға құқықтық тәрбие   облыстардың, қалалардың,    тыру
беру жөнiндегi лекторийлер  аудандардың бiлiм        мәселелерiн
және ата-аналарды           басқармалары (бөлiмдерi),  шешу
дайындаудың басқа да        мектеп жасына дейiнгi    1996 жылдың
нысандарын ұйымдастыру      балалар мекемелерiнiң,     II-III
әдiлет басқармаларының     тоқсандары
басшылары                  2) басқа
мәселелердi
шешу тұрақ-
ты түрде
Жалпы бiлiм беретiн мектепте
құқықтық оқуды ұйымдастыру
8. Бiлiм жалғастығын, оның     Бiлiм министрлiгi, Ғылым   1996-1997
үздiксiздiгiн, жалпы бiлiм  министрлiгi - Ғылым        оқу
беретiн мектепте бүкiл оқу  академиясы                 жылынан
кезеңiнде құқықтық                                     бастап
бiлiмдердi бiртiндеп
тереңдетудi қамтамасыз ету
арқылы оқытудың 1 класынан
бастап "Мораль және құқық
негiздерi" мiндеттi пәнiн
енгiзу мәселесiн шешу
9. Бастауыш мектепте (1-4      Бiлiм министрлiгi, Ғылым   1996/1997
кластарда) "Мораль және     министрлiгi - Ғылым       оқу жылынан
құқық негiздерi" пәнi       академиясы                 бастап
шеңберiнде құқықтық оқуды
"Қоршаған ортамен танысу"
курсы негiзiнде жүргiзу
10.Толық емес орта мектепте    Бұл да сол                 Бұл да сол

(5-8 классы) изучение предмета
"Основы права" организовать
путем углубления и наращивания
первоначальных знаний о праве,
государстве, законности,
правопорядке, юридической
ответственности, формирования
представлений о социальной
справедливости, высокой
гражданственности человека,
устойчивых нравственно-
правовых качеств личности
11  В 9-м классе - изучение         То же                 То же
положений Конституции
Республики Казахстан и
конституционного
законодательства
12  В 10-11 классах - изучение      Министерство          начиная с
основных положений              образования,          1997/1998
законодательства по             Министерство науки -  учебного
отраслям права                  Академия наук         года
13  Разработать основные формы      То же                 То же
обучения - олимпиады, клубы,
кружки и т.д. В учебном
процессе использовать
технические средства, деловые
игры с решением правовых
проблемных ситуаций
Организация правового обучения
в средних специальных и высших
учебных заведениях
14  Обеспечение непрерывности и     Министерство          начиная с
преемственности правового       образования,          1997/1998
обучения в средних специальных  Министерство науки -  учебного
и высших учебных заведениях     Академия наук         года
15  Углубленное изучение основных   То же                 То же
положений действующего
законодательства с учетом
специфики учебного заведения
16  Разработать различные формы     То же                 То же
проведения учебного процесса.
Внедрение мероприятий,
направленных на углубление
правовых знаний
17  Расширение правовых знаний,     То же                 То же
глубокое их освоение и
конкретизация правового
материала. Введение спецкурсов
"Правовые вопросы специализации,
ее наиболее актуальные проблемы",
"Правовое обеспечение научно-
технического прогресса" и др.
18  Разработка форм и методов       То же                 То же
организации учебного и
внеурочного процесса по изучению
правовых дисциплин
Решение организационных вопросов
19  Разработать учебные планы       Министерство          второе
и программы по правовому        образования,          полугодие
обучению для:                   Министерство науки -  1996 года -
дошкольных детских учреждений;  Академия наук,        1997 год
общеобразовательных школ;       Министерство юстиции
средних специальных и
высших учебных заведений
20  Провести целенаправленные       Министерство юстиции, 1996-1997
исследования по актуальным      Министерство науки -  годы
вопросам формирования           Академия наук,
правосознания и правового       Министерство
воспитания различных категорий  образования
граждан
21  Подготовить рекомендации,       Министерство          второе
учебно-методические материалы   образования,          полугодие
по организации правового        Министерство науки -  1996 года -
обучения в учреждениях          Академия наук,        первое
образования                     Министерство юстиции  полугодие
1997 года
1997-1998
годы

(5-8 кластар) "Құқық
негiздерi" пәнiн құқық,
мемлекет, заңдылық, құқық
сақтау, заң алдында
жауапкершiлiк туралы бастапқы
бiлiмдердi тереңдету және
арттыру, әлеуметтiк
әдiлеттiлiк,адамның зор
азаматтығы жеке тұлғаның
орнықты имандылық-құқықтық
қасиеттерi туралы
түсiнiктердi қалыптастыру
жолымен ұйымдастыру
11.9-шы класта Қазақстан      Бiлiм министрлiгi, Ғылым   1996/1997
Республикасы Конституция.  министрлiгi - Ғылым        оқу жылынан
сының және конституциялық  академиясы                 бастап
заңдарының ережелерiн
зерделеу
12.10-11 кластарда құқық      Бұл да сол                 Бұл да сол
салалары бойынша негiзгi
ережелердi зерделеу
13.Оқытудың негiзгi нысандарын Бұл да сол                Бұл да сол
олимпиадалар, клубтар,
үйiрмелер,т.т. әзiрлеу. Оқу
процесiнде техникалық
құралдарды, құқықтық
проблемалық жағдайлар шешiлетiн
iскерлiк ойындарды пайдалану
Арнаулы орта және жоғары оқу
орындарында құқықтық оқытуды
ұйымдастыру
14.Арнаулы орта және жоғары оқу  Бiлiм министрлiгi,    1996/1997 оқу
орындарындағы құқықтық        Ғылым министрлiгi -  жылынан бастап
оқытудың үздiксiздiгi мен     ғылым академиясы
жалғастығын қамтамасыз ету
15.Оқу орнының ерекшелiгiн       Бұл да сол            Бұл да сол
ескерiп, қолданылып жүрген
заңдардың негiзгi ережелерiн
тереңдете зерделеу
16.Оқу процесiн жүргiзудiң       Бұл да сол            Бұл да сол
әртүрлi нысандарын әзiрлеу.
Құқықтық бiлiмдердi
тереңдетуге бағытталған
шаралар енгiзу
17.Құқықтық бiлiмдердi кеңейту,  Бұл да сол            Бұл да сол
оларды терең игеру және
құқықтық материалды нақтылау.
"Мамандандырудың құқықтық
мәселелерi, оның неғұрлым
өзектi проблемалары",
"Ғылыми-техникалық прогрестi
құқықтық қамтамасыз ету" және
т.б. арнаулы курстарын енгiзу
18.Құқықтық пәндердi зерделеу    Бiлiм министрлiгi,    1997/1998
бойынша оқу және оқудан тыс   Ғылым министрлiгi -   оқу жылынан
процестердi ұйымдастырудың    Ғылыми академиясы     бастап
нысандары мен әдiстерiн
әзiрлеу
Ұйымдастыру мәселелерiн шешу
19.Құқықтық оқу бойынша оқу     Бiлiм министрлiгi ,    1996 жылдың
жоспарлары мен бағдарлама.   Ғылым министрлiгi -    екiншi жарты
ларын әзiрлеу:               Ғылым академиясы,      жылдығы/
мектеп жасына дейiнгi        Әдiлет министрлiгi     1997 жыл
балалар мекемелерi;
жалпы бiлiм беретiн
мектептер;
арнаулы орта және жоғары
оқу орындары үшiн
20.Азаматтардың әртүрлi санат.  Әдiлет министрлiгi,    1996/1997
тарына құқықтық сананы       Ғылым министрлiгi -    жылдар
қалыптастыру және құқықтық   Ғылым академиясы,
тәрбие берудiң өзектi        Бiлiм министрлiгi
мәселелерi бойынша нысаналы
зерттеулер жүргiзу
21.Бiлiм беру мекемелерiнде     Бiлiм министрлiгi,     1996 жылдың
құқықтық оқытуды ұйымдастыру Ғылым министрлiгi -    екiншi жарты
бойынша ұсынымдар,           Ғылым академиясы,      жылдығы -
оқу-әдiстемелiк материалдар  Әдiлет министрлiгi     1997 жылдың
дайындау                                            бiрiншi жарты
жылдығы

22  Подготовить и издать учебники,  Министерство          1997-1998
учебные наглядные пособия и     образования,          годы
другой учебно-методический      Министерство юстиции,
материал для детских            Министерство науки -
дошкольных учреждений,          Академия наук
общеобразовательных школ,
средних специальных
и высших учебных заведений
23  Организовать систематическую    Министерство          1) решение
переподготовку и повышение      образования,          организа-
квалификации преподавателей     Министерство юстиции, ционных
правовых дисциплин учебных      их территориальные    вопросов -
заведений                       органы                1996 год;
2) решение
других
вопросов -
постоянно
24  В педагогических вузах открыть  Министерство          1997-1998
отделения по подготовке         образования           годы
учителей права и истории, в
педагогических училищах на
отделениях подготовки
специалистов для дошкольных
учреждений ввести изучение
предмета по методике
правового воспитания в
дошкольных учреждениях
25  Обеспечить правовое воспитание  Министерство          1) решение
и обучение "трудных"            внутренних дел,       организа-
подростков, а также             Министерство по       ционных
несовершеннолетних лиц,         делам молодежи,       вопросов -
содержащихся в воспитательных   туризма и спорта,     III-IV
учреждениях, на основе          Министерство          кварталы
Программы, разработанной        образования           1996 года;
Министерством внутренних дел,                         2) решение
Министерством по делам                                других
молодежи, туризма и спорта,                           вопросов -
Министерством образования                             постоянно
III. Правовое обучение различных категорий населения
26  Организовать и проводить        министерства,         1) решение
правовое обучение в             государственные       организа-
соответствии с Положением о     комитеты, ведомства,  ционных
правовом всеобуче в             их территориальные    вопросов -
Республике Казахстан и          органы, акимы         первое
Положением об организации       административно-      полугодие
правового всеобуча              территориальных       1996 года;
военнослужащих и гражданского   единиц, руководители  2) решение
персонала в Вооруженных Силах   предприятий,          других
Республики Казахстан            учреждений, командиры вопросов -
воинских              постоянно
подразделений
27  Разработать и выпустить         Министерство юстиции, 1996 год
учебные материалы, наглядные    Министерство науки -
пособия и т. д. для             Академия наук
организации правового обучения
в постоянно действующих
школах правовых знаний
IV. Правовая аттестация
28  <*>
Сноска. Строка 28 - исключена   P960981_   постановлением
Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1996 года N 981.

22.Мектеп жасына дейiнгi        Бiлiм министрлiгi,     1997-1998
балалар мекемелерi, жалпы    Әдiлет министрлiгi,    жылдар
бiлiм беру мектептерi,       Ғылым министрлiгi -
арнаулы орта және жоғары     Ғылым академиясы
оқу орындары үшiн оқулықтар,
оқу құралдарын, көрнекi
оқу құралдарын, және т.б.
оқу-әдiстемелiк материалдар
дайындау және басып шығару
23.Оқу орындарындағы құқық      Бiлiм министрлiгi,    1) ұйымдастыру
пәндерi оқытушыларын ұдайы  Әдiлет министрлiгi, мәселелерiн шешу-
қайта даярлауды және         олардың аумақтық     1996 жыл;
бiлiктiлiгiн көтерудi        органдары             2) басқа
ұйымдастыру                                        мәселелердi
шешу тұрақты
түрде
24.Педагогикалық жоғары оқу     Бiлiм министрлiгi     1997-1998
орындарында құқық және тарих                        жылдар
пәндерi мұғалiмдерiн даярлау
жөнiнде бөлiмшелер ашу,
педагогикалық училищелердiң
мектеп жасына дейiнгi балалар
мекемелерi мамандарын дайындау
бөлiмшелерiнде мектеп жасына
дейiнгi балалар мекемелерiнде
құқықтық тәрбие беру
әдiстемесi бойынша пәндi
зерделеудi енгiзу
25.Iшкi iстер министрлiгi,   Iшкi iстер министрлiгi, 1)ұйымдастыру
Жастар iсi, туризм және      Жастар iсi, туризм      мәселелерiн
спорт министрлiгi, Бiлiм     және спорт министрлiгi, шешу - 1996
министрлiгi әзiрленген       Бiлiм министрлiгi      жылдың III-IV
бағдарлама негiзiнде                                 тоқсандары;
тәрбиесi "қиын"                                      2) басқа
жасөспiрiмдерге, сондай-ақ                           мәселелердi
тәрбиелеу мекемелерiндегi                          шешу - тұрақты
кәмелетке жетпеген                                   түрде
жеткiншектерге құқықтық
тәрбие беру және оқытуды
қамтамасыз ету
III. Халықтың әртүрлi санаттарын құқықтық оқыту
26.Құқықтық оқытуды Қазақстан   министрлiктер,        1)ұйымдастыру
Республикасындағы жалпыға    мемлекеттiк комитеттер, мәселелерiн
бiрдей құқықтық оқу туралы   ведомстволар, олардың   шешу - 1996
ережеге және Қазақстан       аумақтық органдары,     жылдың
Республикасының Қарулы       әкiмшiлiк аумақтық    бiрiншi жарты
Күштерiндегi әскери          бiрлiктердiң әкiмдерi,  жылдығы;
қызметшiлер мен азаматтық    кәсiпорындардың,        2) басқа
құрамның жалпыға бiрдей      мекемелердiң басшылары, мәселелердi
құқықтық оқуын ұйымдастыру   әскери бөлiмшелердiң    шешу тұрақты
туралы ережеге сәйкес        командирлерi            түрде
ұйымдастыру және жүргiзу
27.Тұрақты жұмыс iстейтiн       Әдiлет министрлiгi,     1996 жыл
құқықтық бiлiмдер            Ғылым министрлiгi -
мектептерiнде құқықтық       Ғылым академиясы
оқытуды ұйымдастыру үшiн
оқу материалдарын, көрнекi
оқу құралдарын және т.с.
әзiрлеу және басып шығару
IV. Құқықтық аттестация
28<*>

29  Провести правовую аттестацию    министерства,         1996 год
руководителей предприятий и     государственные
учреждений<*>                   комитеты, ведомства
и их территориальные
органы, акимы
административно-
территориальных
единиц
Сноска. Графа 2 строки 29 - с изменениями, внесенными  P960981_
постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 1996
года N 981.
30  Провести правовую аттестацию    руководители          1996 год
должностных лиц предприятий     предприятий и
и учреждений                    учреждений
31  Разработать примерные перечни   Министерство юстиции, май-июнь
правовых вопросов для           Министерство          1996 года
аттестации руководящих кадров   образования,
и специалистов в зависимости    Министерство обороны,
от специфики их работы          Министерство труда
V. Кадровое обеспечение правового обучения
в Республике Казахстан
32  В министерствах,                министерства,         первое
государственных комитетах,      госкомитеты,          полугодие
ведомствах, их                  ведомства, их         1996 года
территориальных органах,        территориальные
аппаратах акимов                органы, акимы
административно-                административно-
территориальных единиц,         территориальных
на предприятиях, в              единиц,
учреждениях создать рабочие     руководители
органы (комиссии) по            предприятий и
организационному и              учреждений
информационному обеспечению
деятельности постоянно
действующих школ правовых
знаний, возложив на них функции:
составление конкретных
учебных планов и программ;
составление тезисов выступлений,
лекций на основе планов и
программ;
снабжение школ наглядными
пособиями, учебными
материалами и другими средствами
обучения;
обеспечение явки слушателей;
контроль за своевременным и
качественным проведением занятий;
решение других организационных
вопросов
33  Основные вопросы организации                          постоянно
правового всеобуча решаются
юридическими службами
центральных и местных
исполнительных органов,
подведомственных им
предприятий, учреждений на
основании Положения о
юридической службе органов
государственного управления
и их подведомственных
предприятий, учреждений,
утвержденного постановлением
Кабинета Министров
Республики Казахстан от
5 мая 1995 г. N 624
34  Обеспечить активное участие     Институт              постоянно
практических работников         переподготовки и
правоохранительных и других     повышения квалификации
государственных органов,        государственных
ученых, опытных юристов в       служащих при
правовом всеобуче согласно      Правительстве,
учебным планам и программам     министерства,
госкомитеты, ведомства,
и их территориальные
органы, акимы
административно -
территориальных единиц,
управления юстиции
VI. Участие средств массовой
информации в правовом всеобуче

29.Министрлiктер, мемлекеттiк                           1996 жыл
комитеттер, ведомстволар
аппараттарының және олардың
аумақтық органдарының
лауазымды адамдарын,
мамандарын,
әкiмшiлiк-аумақтық
бiрлiктердiң әкiмдерiн,
кәсiпорындар мен мекемелер
басшыларын құқықтық
аттестациядан өткiзу <*>
ЕСКЕРТУ. 28 рет нөмiрi, 29 рет нөмiрiнiң 2 бағанындағы сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1996.08.07.N 981 қаулысымен.
30.Кәсiпорындар мен             кәсiпорындар мен        1996 жыл
мекемелердiң лауазымды       ұйымдардың басшылары
адамдарын құқықтық
аттестациядан өткiзу
31.Жұмысының ерекшелiгiне       Әдiлет министрлiгi,     1996 жылдың
қарай басшы кадрлар мен      Бiлiм министрлiгi,      мамыр-
мамандарды аттестациялау     Қорғаныс министрлiгi,   маусымы
үшiн құқықтық мәселелердiң   еңбек министрлiгi
үлгiлiк тiзбелерiн әзiрлеу
V. Қазақстан Республикасындағы құқықтық
оқытуды кадрмен қамтамасыз ету
32.Министрлiктерде, мемлекеттiк  министрлiктер,          1996 жылдың
комитеттерде, олардың       мемлекеттiк комитеттер бiрiншi жарты
аумақтық органдарында,        олардың аумақтық        жылдығы
әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер  органдары,
әкiмдерiнiң аппараттарында,   әкiмшiлiк-аумақтық
кәсiпорындарда, мекемелерде   бiрлiктердiң әкiмдерi,
тұрақты жұмыс iстейтiн        кәсiпорындар мен
құқықтық бiлiм мектептерiнде  мекемелердiң басшылары
ұйымдастыру және ақпараттық
қамтамасыз ету жөнiнде
жұмыс органдары (комиссиялар)
құрылып, оларға мынадай
мiндеттер жүктелсiн:
нақты оқу жоспарлары мен
бағдарламалар жасау;
жоспарлар мен бағдарламалар
негiзiнде баяндамалардың,
лекциялардың тезисiн жасау;
мектептердi көрнекi
құралдармен, оқу
материалдарымен және басқа
да оқу құралдарымен
жабдықтау;
тыңдаушылардың қатысуын
қамтамасыз ету;
сабақтардың уақтылы және
сапалы жүргiзiлуiне бақылау
жасау;
басқа да ұйымдастыру
мәселелерiн шешу
33.Жалпыға бiрдей құқықтық                              тұрақты
оқуды ұйымдастырудың                                 түрде
негiзгi мәселелерiн
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 5 мамырдағы
N 624 қаулысымен
бекiтiлген Мемлекеттiк
басқару органдары мен
олардың ведомстволық
бағыныстағы кәсiпорындарының,
мекемелерiнiң заң қызметi
туралы ереже негiзiнде
орталық және жергiлiктi
атқару органдарының,
олардың ведомстволық
бағыныстағы кәсiпорындарының,
мекемелерiнiң заң қызметтерi
шешедi
34.Оқу жоспарлары мен           Үкiмет жанындағы       тұрақты
бағдарламаларына сәйкес      Мемлекеттiк қызметшi.  түрде
құқықтық оқытуға құқықтық    лердi қайта даярлау
және басқа мемлекеттiк       және бiлiктiлiгiн
органдардың нақты            көтеру институты,
қызметкерлерiнiң,            министрлiктер,
ғалымдардың, тәжiрибелi      мемлекеттiк комитеттер
заңгерлердiң белсендi        ведомстволар және
қатысуын қамтамасыз ету      олардың аумақтық
органдары,
әкiмшiлiк-аумақтық
бiрлiктердiң әкiмдерi,
әдiлет басқармалары
VI. Жалпыға бiрдей құқықтық оқуға бұқаралық
ақпарат құралдарының қатысуы

35  Открыть в периодических         Министерство юстиции  1996 год
изданиях рубрики, направленные  совместно с
на разъяснение Конституции      Национальным агентством
Республики Казахстан,           по делам печати и
действующего законодательства   массовой информации,
и правоприменительной практики  акимы административно-
территориальных единиц,
редакции областных,
городских и районных
газет
36  Организовать специальные        Министерство юстиции  1996 год
передачи по правовому           совместно с
всеобучу населения              Республиканской
корпорацией
"Телевидение и радио
Казахстана",
акимы административно-
территориальных
единиц, областные
комитеты по
телевидению и
радиовещанию
37  Рассмотреть возможность         Министерство юстиции  То же
открытия отделов правового      совместно с
воспитания в редакциях          Национальным
периодических изданий,          агентством по делам
радиовещания и телевидения      печати и массовой
информации,
Республиканской
корпорацией
"Телевидение и
радио Казахстана,
акимы административно-
территориальных
единиц, редакции
областных и районных
газет, областные
комитеты по телевидению
и радиовещанию
38  Информационно-правовое          Министерство юстиции, постоянно
обеспечение деятельности        Министерство
средств массовой информации     образования,
по правовому всеобучу           Министерство
внутренних дел
и другие
правоохранительные
органы, судебные
органы, Министерство
науки - Академия наук
VII. Участие культурно-просветительных
учреждений в правовом всеобуче
39  Предусмотреть систематическую   Министерство          1) решение
подготовку и изучение           культуры,             организа-
методических материалов по      Министерство          ционных
организации правового           юстиции               вопросов -
всеобуча населения в                                  III квартал
учреждениях культуры                                  1996 года;
2) решение
других
вопросов -
постоянно
40  Практиковать проведение         Министерство          ежегодно
республиканских недель,         культуры
месячников показа фильмов по
нравственно-правовой тематике
41  В массовых библиотеках создать  Министерство          1) решение
необходимые фонды юридической   культуры              организа-
литературы, журналов и газет                          ционных
вопросов -
1996 год;
2) решение
других
вопросов -
постоянно
VIII. Материально-техническое обеспечение
правового всеобуча
42  Расходы по правовому обучению   министерства,         постоянно
работников органов              госкомитеты,
исполнительной власти и их      ведомства, акимы
подведомственных предприятий,   административно-
учреждений осуществляются       территориальных
за счет собственных средств     единиц и
подведомственные им
органы, предприятия,
учреждения
43  Выделить Министерству юстиции   Министерство         1) в течение
7,0 миллионов тенге, Институту  финансов                1996 года;
переподготовки и повышения                           2) преду-
квалификации государственных                            смотреть
служащих при Правительстве                              в

35.Мерзiмдiк басылымдарда       Баспасөз және бұқаралық  1996 жыл
Қазақстан Республикасының    ақпарат құралдары
қолданылып жүрген заңдардың  жөнiндегi ұлттық
және құқықтық қолдану        агенттiкпен бiрлесiп
тәжiрибесiн түсiндiретiн     Әдiлет министрлiгi,
айдарлар ашу                 әкiмшiлiк-аумақтық
бiрлiктердiң әкiмдерi,
облыстық, қалалық және
аудандық газеттердiң
редакциялары
36.Халыққа жалпыға бiрдей       "Қазақстан теледидары    Бұл да сол
құқықтық оқу бойынша         мен радиосы"
арнаулы хабарлар             республикалық
ұйымдастыру                  корпорациясымен бiрлесiп
Әдiлет министрлiгi,
әкiмшiлiк-аумақтық
бiрлiктердiң әкiмдерi,
теледидар және радио
хабарын тарату жөнiндегi
комитеттер
37.Мерзiмдi басылымдар, радио   Баспасөз және бұқаралық   Бұл да сол
хабарын тарату және          ақпарат құралдары
теледидар редакцияларында    жөнiндегi ұлттық
құқықтық тәрбие бөлiмдерiн   агенттiкпен бiрлесiп
ашу мүмкiндiгiн қарау        Әдiлет министрлiгi,
"Қазақстан теледидары
мен радиосы" республикалық
корпорациясы,
әкiмшiлiк-аумақтық
бiрлiктердiң әкiмдерi,
облыстық және аудандық
газеттердiң редакциялары,
теледидар және радио
хабарын тарату жөнiндегi
комитеттер
38.Жалпыға бiрдей құқықтық      Әдiлет министрлiгi,       тұрақты
оқу бойынша бұқаралық        Бiлiм министрлiгi, Iшкi   түрде
ақпарат құралдарының         iстер министрлiгi және
қызметiн                     басқа құқық қорғау
ақпараттық-құқықтық          органдары, сот органдары,
қамтамасыз ету               Ғылым министрлiгi -
Ғылым академиясы
VII. Мәдени-ағарту мекемелерiнiң жалпыға бiрдей
құқықтық оқуға қатысуы
39.Мәдениет мекемелерiнде      Мәдениет министрлiгi, 1)ұйымдастыру
халықтың жалпыға бiрдей     Әдiлет министрлiгi  мәселелерiн шешу     құқықтық оқуын ұйымдастыру                         1996 жылдың
бойынша жүйелi дайындықты                          III тоқсаны;
және әдiстемелiк                                    2) басқа
материалдарды зерделеудi                         мәселелердi шешу
қарастыру                                          тұрақты түрде
40.Имандылық-құқықтық          Мәдениет министрлiгi   жыл сайын
тақырыптар бойынша
фильмдер көрсетiлетiн
республикалық апталықтар,
айлықтар өткiзудi
тәжiрибеге енгiзу
41.Көпшiлiк кiтапханаларда     Мәдениет министрлiгi   1)ұйымдастыру
заң әдебиетiнiң, журналдар                         мәселелерiн
мен газеттердiң қажеттi                            шешу-1996 жыл;
қорын құру                                         2) басқа
мәселелердi
шешу тұрақты
түрде
VIII. Жалпыға бiрдей құқықтық оқуды
материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету
42.Атқару өкiметi              министрлiктер,        тұрақты түрде
органдарының және олардың   мемлекеттiк комитеттер,
ведомстволық бағыныстағы    ведомстволар,
кәсiпорындарының,           әкiмшiлiк-аумақтық
мекемелерiнiң               бiрлiктердiң әкiмдерi
қызметкерлерiн құқықтық     және оларға
оқыту бойынша шығындары     ведомстволық
өз қаржысы есебiнен жүзеге  бағыныстағы органдар,
асырылады                   органдар, кәсiпорындар,
мекемелер
43.Жалпыға бiрдей құқықтық    Қаржы министрлiгi        1)1996 жылдың
оқу жөнiнде оқу-әдiстемелiк                         iшiнде;
жұмысты қамтамасыз ету                              2)1997 және
үшiн Әдiлет министрлiгiне                           1998 жылдарға
7,0 миллион теңге, Үкiмет                           арналған
жанындағы Мемлекеттiк                               республикалық
қызметшiлердi қайта                                 бюджеттерде
даярлау және бiлiктiлiгiн                           қарастыру
көтеру институтына

6,0 миллионов тенге для                                 республи-
обеспечения учебно-                                     канских
методической работы по                                  бюджетах
правовому всеобучу                                      на 1997
и 1998
годы
44  Выделение Министерству науки -  Министерство          преду-
Академии наук, Министерству     финансов              смотреть в
образования целевым назначением                       республи-
необходимых ассигнований для                          канских
обеспечения работы по                                 бюджетах
выполнению мероприятий,                               на 1997 и
предусмотренных настоящей                             1998 годы
Комплексной программой
45  В целях наиболее полного        Министерство          1997-1998
обеспечения юридических кадров  финансов,             годы
и населения юридической         Министерство
литературой, кодексами,         экономики
справочниками,
законодательными и
нормативными актами,
методическими и учебно-
наглядными пособиями
выделить юридическому
издательству "Жетi жаргы"
валютные ассигнования для
приобретения оборудования,
бумаги и другой техники
по усилению его
полиграфической мощности
IХ. Контроль за организацией и проведением
правового всеобуча
46  Рассматривать вопросы о ходе
реализации постановления
Президента Республики Казахстан
от 21 июня 1995 г. N 2347
"О мерах по организации
правового всеобуча в
Республике Казахстан":
на заседании Правительства                           1 раз в год
Республики Казахстан
на коллегиях, оперативных                            2 раза в год
совещаниях министерств,
государственных комитетов,
ведомств, их территориальных
органов, акимов
административно-
территориальных единиц
на производственных                                 ежеквартально
совещаниях предприятий,
учреждений
47  Методическое руководство        Министерство юстиции  постоянно
правовым всеобучем              и управления юстиции
48  Изучение в министерствах,       То же               периодически
государственных комитетах,                          по плану
ведомствах, их территориальных
органах, аппаратах акимов
административно-
территориальных единиц, на
предприятиях и учреждениях
состояния правового
всеобуча и разработка
рекомендаций по его улучшению
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 мая 1996 г. N 591
С О С Т А В
аттестационной комиссии для проведения
аттестации руководящих работников министерств,
государственных комитетов, ведомств, акимов
областей, г. Алматы и их заместителей,
заведующих отделами и других работников
Аппарата Правительства Республики Казахстан
Шайкенов Н.А.            - Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан, председатель
Тимкин М.И.              - заместитель Руководителя
Администрации Президента Республики
Казахстан, заместитель председателя
(по согласованию)
Шуткин С.И.              - Руководитель Аппарата Правительства
Республики Казахстан, заместитель
председателя
Члены комиссии:
Абайдельдинов Т.М.       - заведующий кафедрой трудового
права и гражданского процесса
Казахского государственного
национального университета
им. Аль-Фараби, кандидат
юридических наук
Басин Ю.Г.               - профессор Казахского государственного
юридического института, доктор
юридических наук
Белоруков Н.В.           - заведующий Отделом обеспечения
законности, правопорядка и судебной
реформы Администрации Президента
Республики Казахстан (по согласованию)
Мухамеджанов Б.А.        - заведующий Отделом по вопросам
законодательства и правовой экспертизы
Администрации Президента Республики
Казахстан (по согласованию)
Рогов И.И.               - помощник Президента Республики
Казахстан, доктор юридических наук
(по согласованию)
Сулейменов М.К.          - директор научно-исследовательского
центра Казахского государственного
юридического института,
член-корреспондент Академии наук
Республики Казахстан
Елюбаев Ж.С.             - заместитель Генерального Прокурора
Республики Казахстан (по согласованию)

6,0 миллион теңге бөлу
44.Осы кешендi бағдарламада    Қаржы министрлiгi       1997 және
көзделген шараларды                                 1998 жылдарға
орындау жөнiндегi                                   арналған
жұмыстарды қамтамасыз ету                           республикалық
үшiн Ғылым министрлiгi                              бюджеттерде
Ғылым академиясына,                                 қарастыру
Бiлiм министрлiгiне
мақсатты нысанда қажеттi
қаражат бөлу
45.Заңгер кадрлар мен халықты  Қаржы министрлiгi       1997-1998
заңгерлiк әдебиетпен,      Экономика министрлiгi    жылдар
кодекстермен, анықтамалармен
заңдық және нормативтiк
актiлермен, әдiстемелiк және
көрнекi оқу құралдарымен
неғұрлым толық қамтамасыз
ету мақсатында жабдықтар,
қағаздар және басқа оның
полиграфиялық қуатын
күшейтетiн техниканы алу
үшiн "Жетi жарғы" заң
баспасына валюталық қаржы
бөлу
IХ. Жалпыға бiрдей құқықтық оқуды ұйымдастыру
және жүргiзуге бақылау жасау
46."Қазақстан Республикасында
жалпыға бiрдей құқықтық
оқуды ұйымдастыру жөнiндегi
шаралар туралы" Қазақстан
Республикасы Президентiнiң
1995 жылғы 21 маусымдағы
N 2347 қаулысын жүзеге
асырудың барысы туралы
мәселелер қарау:
Қазақстан Республикасы                               жылына 1 рет
Үкiметiнiң мәжiлiстерiнде
министрлiктердiң, мемлекеттiк                        жылына 2 рет
комитеттердiң, ведомстволардың,
олардың аумақтық органдарының,
әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерi
әкiмдерiнiң алқаларында,
жедел мәжiлiстерiнде
кәсiпорындардың, мекемелердiң                        тоқсан сайын
өндiрiстiк мәжiлiстерiнде
47.Жалпыға бiрдей құқықтық оқуға    Әдiлет министрлiгi
әдiстемелiк басшылық             және әдiлет
басқармалары
48.Министрлiктердегi, мемлекеттiк   Бұл да сол           жоспар
комитеттердегi,                                      бойынша
ведомстволардағы, олардың                            кезеңмен
аумақтық органдарындағы,
әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер
әкiмдерiнiң аппараттарындағы,
кәсiпорындар мен
мекемелердегi жалпыға бiрдей
құқықтық оқудың жай-күйiн
зерттеу және оны жақсарту
жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 13 мамырдағы
N 591 қаулысымен
Бекiтiлген
Министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң,
ведомстволардың басшы қызметкерлерiн, облыстардың, Алматы
қаласы әкiмдерi және олардың орынбасарларын, Қазақстан
Республикасы Үкiметi Аппаратының бөлiм меңгерушiлерiн
және басқа да қызметкерлерiн аттестациядан өткiзу
үшiн аттестациялық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Шайкенов Н.А.       - Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң орынбасары, төраға
Тимкин М.И.         - Қазақстан Республикасы Президентi
Әкiмшiлiгi Басшысының орынбасары,
төрағаның орынбасары (келiсiмiмен)
Шуткин С.И.         - Қазақстан Республикасы Үкiметi
Аппаратының Басшысы (төрағаның
орынбасары)
Комиссия мүшелерi:
Абайдiлдинов Т.М.   - Әл-Фараби атындағы Қазақ мемлекеттiк
Ұлттық университетiнiң еңбек құқығы
және азаматтық процесс кафедрасының
меңгерушiсi, заң ғылымдарының
кандидаты
Басин Ю.Г.          - Қазақ Мемлекеттiк заң институтының
профессоры, заң ғылымдарының докторы
Белоруков К.В.      - Қазақстан Республикасының Президентi
Әкiмшiлiгi Заңдылықты, құқық тәртiбiн
және сот реформасын қамтамасыз ету
бөлiмi меңгерушiсi (келiсiмiмен)
Мұхаметжанов Б.А.   - Қазақстан Республикасы Үкiметi
Аппараты Заң бастамашылығы және
құқықтық сараптама бөлiмi
меңгерушiсiнiң орынбасары
Рогов И.И.          - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
көмекшiсi, заң ғылымдарының кандидаты
(келiсiмiмен)
Сүлейменов М.Қ.     - Қазақ мемлекеттiк заң институты
ғылыми-зерттеу орталығының директоры,
Ғылым академиясының корреспондент-мүшесi
Елубаев Ж.С.        - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының
орынбасары(келiсiмiмен)