О лицензировании туристической деятельности в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июля 1996 г. N 918. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 17 апреля 1995 г. N 2200 Z952200_ "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 14) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к лицензированию туристической деятельности.
2. Внести в приложение 1 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1894 P951894_ "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. N 2201 (САПП Республики Казахстан, 1995, N 41, ст. 515) следующее дополнение:
перечень государственных органов (лицензиаров), уполномоченных выдавать лицензии, в том числе в виде патента, на все виды деятельности, подлежащие лицензированию, дополнить порядковым номером 28:
28 Министерство по делам молодежи, туризма - туристическая
и спорта Республики Казахстан деятельность.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июля 1996 г. N 918
Квалификационные требования
к лицензированию туристической деятельности
Квалификация юридического и физического лица, получающего лицензию на право осуществления туристической деятельности, определяется следующими требованиями.
I. По приему и обслуживанию граждан Республики
Казахстан и иностранных туристов, организации
зарубежных туристических поездок, обслуживанию
транзитных туристов, организации всех видов
внутреннего туризма
1. Наличием работников, имеющих специальное образование и стаж работы в туристических организациях не менее 2 лет, и работников со знанием иностранных языков.
2. Наличием разработанных туристических маршрутов и программ туристического обслуживания.
3. Наличием туристической путевки с перечнем предоставляемых услуг.
4. Наличием собственной или арендованной материально-технической базы, необходимой для приема туристов:
туристических объектов (гостиницы, кемпинги, дома охотника, рыболова...);
туристического снаряжения;
транспорта, необходимого для обслуживания туристов;
помещения для офиса туристической организации.
5. Наличием договоров с зарубежными туристическими организациями и туристическими объектами в Казахстане.
6. Наличием договоров со страховыми фирмами (компаниями) о медицинском страховании туристов и страховании их имущества.

Қазақстан Республикасында туристiк қызметтi лицензиялау туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 19 шiлде N 918. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Заң күшi бар  N 2200 Жарлығына сәйкес (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнiң ведомостары, 1995 ж, N3-4, 14-құжат) Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Туристiк қызметтi лицензиялауға қоса берiлiп отырған бiлiктiлiктi айқындау талаптары бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы  N 1894 қаулысының 1-қосымшасына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж, N 41, 515-бап) мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
лицензиялауға жататын қызметтiң барлық түрлерiне лицензиялар, оның iшiнде патент түрiнде беруге өкiлеттiк мемлекеттiк органдардың
(лицензиялардың) тiзбесi реттiк 28 нөмiрiмен толықтырылсын:
28. Қазақстан Республикасының жастар iсi, туризм және спорт  министрлiгi - туристiк қызмет.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 19 шілдедегi
N 918 қаулысымен
бекiтiлген
Туристiк қызметтi лицензиялауға бiлiктiлiктi
айқындау талаптары
Туристiк қызметтi жүзеге асыру құқына лицензия алушы заңды және жеке тұлғалардың бiлiктiлiгi мынадай талаптармен айқындалады:
I. Қазақстан Республикасының азаматтарын және
шетелдiк туристердi қабылдау мен қызмет көрсету,
шетелге туристiк сапарлар ұйымдастыру, транзит
туристерге қызмет көрсету, iшкi туризмнiң
барлық түрлерiн ұйымдастыру жөнiнде
1. Арнайы бiлiмi мен туристiк ұйымдарда еңбек стажы 2 жылдан кем емес және шет тiлiн бiлетiн қызметкерлерi болса.
2. Туристiк қызмет көрсетуде әзiрленген туристiк маршруттары мен бағдарламалары болса.
3. Туристiк жолдамада ұсынылатын қызметтер тiзбесi болса.
4. Туристердi қабылдау үшiн қажеттi жеке меншiк немесе жалға алынған материалдық-техникалық базасы:
туристiк объектiлерi (қонақ үйлер, кемпингтер, аңшы, балықшы үйлерi);
туристiк керек-жарақтары;
туристерге қызмет көрсетуге қажеттi көлiк;
туристiк ұйымның кеңсесi үшiн үй-жайы болса.
5. Шетелдiк туристiк ұйымдармен және Қазақстандағы туристiк объектiлермен шарттары болса.
6. Туристердi медициналық сақтандыру және олардың мүлкiн сақтандыру туралы сақтандыру фирмаларымен (компанияларымен) шарттары болса.

7. Обеспечением охраны здоровья и техники безопасности при организации туристических поездок и походов.
II. По организации зарубежных туристических
поездок граждан Республики Казахстан,
обслуживанию транзитных туристов,
организации всех видов внутреннего туризма
1. Наличием работников, имеющих специальное образование и стаж работы в туристических организациях не менее 2 лет.
2. Наличием разработанных туристических маршрутов, программ туристического обслуживания.
3. Наличием туристической путевки с перечнем предоставляемых услуг.
4. Наличием собственной или арендованной материально-технической базы необходимой для приема туристов:
транспорта, необходимого для обслуживания и отправки туристов за рубеж;
туристических объектов (гостиницы, кемпинги, дома охотника, рыболова...);
туристического снаряжения;
помещения для офиса туристической организации.
5. Наличием договоров с зарубежными туристическими организациями и туристическими объектами в Казахстане.
6. Наличием договоров со страховыми фирмами (компаниями) о медицинском страховании туристов и страховании их имущества.
7. Обеспечением охраны здоровья и техники безопасности при организации туристических поездок и походов.
III. По организации всех видов внутреннего туризма
1. Наличием работников, имеющих специальное образование и стаж работы в туристических организациях не менее 2 лет.
2. Наличием разработанных туристических маршрутов, программ туристического обслуживания.
3. Наличием туристической путевки с перечнем предоставляемых услуг.
4. Наличием собственной или арендованной материально-технической базы, необходимой для приема туристов:
транспорта, необходимого для обслуживания туристов;
помещения для офиса туристической организации;
туристических объектов (гостиницы, кемпинги, дома охотника, рыболова ...);
туристического снаряжения.
5. Обеспечением охраны здоровья и техники безопасности при организации туристических поездок и походов.
IV. По осуществлению деятельности гида-переводчика,
инструктора, методиста и сопровождающего
туристических групп
1. Наличием свидетельства об окончании соответствующего учебного заведения или специальных курсов.

7. Туристiк сапарлар мен жорықтарды ұйымдастыру кезiнде денсаулықты сақтау және қауiпсiздiк техникасы қамтамасыз етiлсе.
II. Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдiк
туристiк сапарларын ұйымдастыру, транзиттi
туристерге қызмет көрсету, iшкi туризмнiң
барлық түрлерiн ұйымдастыру жөнiнде
1. Арнайы бiлiмi мен туристiк ұйымдарда еңбек стажы 2 жылдан кем емес қызметкерлерi болса.
2. Туристiк қызмет көрсетуде әзiрленген туристiк маршруттары мен бағдарламалары болса.
3. Туристiк жолдамада ұсынылатын қызметтер тiзбесi болса.
4. Туристердi қабылдау үшiн қажеттi жеке меншiк немесе жалға алынған материалды-техникалық базасы:
туристерге қызмет көрсетуге және шетелге жiберуге қажеттi көлiгi;
туристiк объектiлерi (қонақ үйлер, кемпингтер, аңшы, балықшы үйлерi);
туристiк керек-жарақтары;
туристiк ұйымның кеңсесi үшiн үй-жайы болса.
5. Шетелдiк туристiк ұйымдармен және Қазақстандағы туристiк объектiлермен шарттары болса.
6. Туристердi медициналық сақтандыру және олардың мүлкiн сақтандыру туралы сақтандыру фирмаларымен (компанияларымен) шарттар болса.
7. Туристiк сапарлар мен жорықтарды ұйымдастыру кезiнде денсаулықты сақтау және қауiпсiздiк техникасы қамтамасыз етiлсе.
III. Iшкi туризмнiң барлық түрлерiн ұйымдастыру
жөнiнде
1. Арнайы бiлiмi мен туристiк ұйымдарда еңбек стажы 2 жылдан кем емес қызметкерлерi болса.
2. Туристiк қызмет көрсетуде әзiрленген туристiк маршруттары мен бағдарламалары болса.
3. Туристiк жолдамада ұсынылатын қызметтер тiзбесi болса;
4. Туристердi қабылдау үшiн қажеттi жеке меншiк немесе жалға алынған материалдық-техникалық базасы:
туристерге қызмет көрсетуге қажеттi көлiгi;
туристiк ұйымның кеңсесi үшiн үй-жайы;
туристiк объектiлерi (қонақ үйлер, кемпингтер, аңшы, балықшы үйлерi);
туристiк керек-жарақтары болса.
5. Туристiк сапарлар мен жорықтарды ұйымдастыру кезiнде денсаулықты сақтау және қауiпсiздiк техникасы қамтамасыз етiлсе.
IV. Гид-аудармашының, нұсқаушының, әдiскердiң
және туристiк топтарды алып жүрушiнiң
қызметiн жүзеге асыру жөнiнде
Тиiстi оқу орнын немесе арнайы курстарды бiтiргенi жөнiнде куәлiгi болса.