Вопросы Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 1996 г. N 924. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 11 марта 1996 г. N 2895 U962895_ "О мерах по совершенствованию системы государственного управления наукой в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 12, ст. 86) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить:
Положение о порядке финансирования Программ фундаментальных исследований (прилагается).<*>
Сноска. Абзацы второй и третий исключены - постановлением Правительства РК от 4 декабря 1997 г. N 1698 P971698_ .
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
абзац второй пункта 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 января 1993 г. N 61 P930061_ "О мерах по совершенствованию планирования и финансирования науки и научно-технических программ в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 28) исключить.<*>
Сноска. Абзац второй пункта 2 утратил силу - постановлением Правительства РК от 27 декабря 1996 г. N 1663 P961663_ .
Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 24 июля 1996 г. N 924
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке финансирования Программ
фундаментальных исследований
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан Z921100_ "О науке и государственной научно-технической политике Республики Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан "О мерах по совершенствованию системы государственного управления наукой в Республике Казахстан" и устанавливает порядок целевого бюджетного финансирования программ фундаментальных исследований.
2. Фундаментальные исследования имеют своей целью получение принципиально новых знаний о природе, закономерности развития социальных систем и разработку научных основ преобразования экономики и устойчивого развития общества, науки и культуры. Преимущество при бюджетном финансировании отдается фундаментальным исследованиям по приоритетным направлениям научно-технического прогресса республики.
3. Министерство науки - Академия наук Республики Казахстан (далее - Миннауки - Академия наук), являясь единым органом государственного управления в сфере науки и техники, координирует фундаментальные исследования, выполняемые научными учреждениями, высшими учебными заведениями, отдельными учеными страны и организует государственную приемку полученных результатов.

Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 24 шiлде N 924. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Қазақстан Республикасында ғылымды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 11 наурыздағы  N 2895 Жарлығын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 12, 86-бап) орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Бекiтiлсiн:
Iргелi зерттеулер бағдарламаларын қаржыландыру тәртiбi туралы
Ереже (қоса берiлiп отыр).
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгердi - ҚРҮ-нiң 1997.12.04.  N 1698
қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгертулер енгiзiлсiн:
"Қазақстан Республикасында ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламаларды жоспарлау мен қаржыландыруды жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 22 қаңтардағы N 61 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 2, 28-бап) 2-тармағындағы екiншi абзац алынып тасталсын.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 2 абзацы күшiн жойған - ҚРҮ-нiң 1996.12.27. N 1663 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 24 шiлдедегi
N 924 қаулысына
3 қосымша
Iргелi зерттеулер бағдарламаларын
қаржыландыру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы ғылым мен мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасында ғылымды мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығына сәйкес әзiрлендi және ол iргелi зерттеулер бағдарламаларын нысаналы бюджеттiк қаржыландыру тәртiбiн белгiлейдi.
2. Iргелi зерттеулердiң мақсаты табиғат, әлеуметтiк жүйелердiң даму заңдылығы туралы принциптi жаңа бiлiм алу және экономиканы жаңғырту мен қоғамның, ғылым мен бiлiмнiң тұрақты дамуының ғылыми негiздерiн әзiрлеу болып табылады. Бюджеттiк қаржыландыруда республиканың ғылыми-техникалық прогресiнiң басым бағыттары бойынша iргелi зерттеулерге артықшылық берiледi.
3. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы (бұдан әрi - Ғылымминi - Ғылым академиясы) ғылым мен техника саласындағы мемлекеттiк басқарудың бiрыңғай органы бола отырып, елiмiздiң ғылыми мекемелерi, жоғары оқу орындары жекелеген ғалымдары орындайтын iргелi зерттеулердi үйлестiредi және алынған нәтижелердi мемлекеттiк қабылдап алуды ұйымдастырады.

4. Миннауки - Академия наук с привлечением широкой научной общественности и Государственной научно-технической экспертизы осуществляет анализ новизны и уровня фундаментальных исследований. Советы отделений по направлениям наук, экспертные советы Министерства образования, совет по фундаментальным исследованиям Высшего научно-технического совета при Миннауки - Академии наук определяют приоритетные направления фундаментальных исследований.
5. По приоритетным направлениям фундаментальных исследований при отделениях Миннауки - Академии наук создаются научные советы из числа ведущих ученых республики вне зависимости от их ведомственной принадлежности. Эти советы на основе открытого конкурса с участием всех заинтересованных научных коллективов и отдельных ученых республики рассматривают предложения по формированию конкретных программ фундаментальных исследований. Условия конкурса публикуются в республиканской печати.
6. Все проекты, представляемые на конкурс, проходят обязательную государственную научно-техническую экспертизу (Положение об экспертизе программ фундаментальных исследований утверждается Министром науки - президентом Академии наук Республики Казахстан).
7. Миннауки - Академия наук с учетом рекомендаций Высшего научно-технического совета и заключений совета по фундаментальным исследованиям принимает решение об утверждении соответствующих программ фундаментальных исследований и их финансировании, определяет головные организации по программам.
Наряду с научными учреждениями, подведомственными Миннауки - Академии наук, в качестве головных организаций по конкретной программе фундаментальных исследований могут быть определены любые организации, независимо от ведомственной подчиненности. Определяющим критерием при их выборе должно выступать наличие научной школы по соответствующему направлению исследований с необходимым приборно-аппаратурным обеспечением.
8. Финансирование утвержденных программ фундаментальных исследований осуществляется Миннауки - Академией наук через головные организации по программам.
9. Объемы бюджетных ассигнований на проведение фундаментальных исследований на очередной финансовый год формируются в июне-июле текущего года на основании обобщенных предложений головных организаций, прошедших государственную научно-техническую экспертизу. Эти объемы включаются в общий объем финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ проекта индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан, который формируется Миннауки - Академией наук совместно с Минэкономики Республики Казахстан на основе анализа и экспертизы предложений заинтересованных центральных исполнительных органов.

4. Ғылымминi - Ғылым академиясы кең ғылыми жұртшылықты және мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптаманы тарта отырып iргелi зерттеулердiң жаңашылдығы мен деңгейiне талдау жасайды. Ғылымның бағыттары бойынша бөлiмшелердiң кеңестерi, Бiлiм министрлiгiнiң сарапшы кеңестерi, Ғылымминi - Ғылым академиясының жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық кеңестiң iргелi зерттеулер жөнiндегi кеңесi iргелi зерттеулердiң басым бағыттарын айқындайды.
5. Iргелi зерттеулердiң басым бағыттары бойынша Ғылымминi - Ғылым академиясы бөлiмшелерiнiң жанынан ведомстволық бағыныстылығына қарамастан республиканың жетекшi ғалымдары арасынан ғылыми кеңестер құрылады. Бұл кеңестер республиканың барлық мүдделi ғылыми ұжымдары мен жекелеген ғалымдарын қатыстыра отырып, ашық конкурс негiзiнде iргелi зерттеулердiң нақты бағдарламаларын қалыптастыру жөнiндегi ұсыныстарды қарайды. Конкурстың шарттары республикалық баспасөзде жарияланады.
6. Конкурсқа өткiзiлетiн барлық құжаттар мiндеттi мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптамадан өткiзiледi (iргелi зерттеулер бағдарламаларына сараптама жүргiзу туралы ереженi Қазақстан Республикасының Ғылым министрi - Ғылым академиясының президентi бекiтедi).
7. Ғылымминi - Ғылым академиясы Жоғары ғылыми-техникалық кеңестiң ұсыныстары және iргелi зерттеулер жөнiндегi кеңестiң қорытындыларын ескере отырып, iргелi зерттеулердiң тиiстi бағдарламаларын бекiту және оларды қаржыландыру туралы шешiм қабылдайды, бағдарламалар бойынша бас ұйымдарды белгiлейдi.
Iргелi зерттеулердiң нақты бағдарламасы бойынша бас ұйым ретiнде Ғылымминi - Ғылым академиясына ведомстволық бағынысты мекемелермен қатар ведомстволық бағыныстылығына қарамастан кез келген ұйым белгiленуi мүмкiн. Оларды таңдап алуда қажеттi құрал - аппаратурамен қамтамасыз етiлген, зерттеулердiң тиiстi бағыты бойынша ғылыми мектебiнiң болуы айқындаушы өлшем болуға тиiс.
8. Бекiтiлген iргелi зерттеулердi Ғылымминi - Ғылым академиясы бағдарламалар жөнiндегi бас ұйымдар арқылы қаржыландырады.
9. Iргелi зерттеулер жүргiзуге кезектi қаржы жылына арналған бюджеттiк қаржының көлемi ағымдағы жылдың маусым-шiлдесiнде бас ұйымдардың мемлекеттiк ғылыми техникалық сараптамадан өткен қорытылған ұсыныстарының негiзiнде қалыптастырылады. Бұл көлемдер Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары жобасының ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды қаржыландырудың жалпы көлемiне қосылады, оны Қазақстан Республикасының Экономминiмен бiрлесе отырып Ғылымминi - Ғылым академиясы мүдделi орталық атқарушы органдар ұсыныстарының талдамасы мен сараптамасының негiзiнде түзедi.

10. После утверждения в установленном порядке республиканского бюджета Миннауки - Академия наук осуществляет окончательную корректировку объемов финансирования головных организаций по программам фундаментальных исследований. Финансирование головных организаций осуществляется пропорционально поступающим объемам бюджетных средств.
11. Головные организации, ответственные за реализацию программы фундаментальных исследований, осуществляют свою деятельность в соответствии с положением о научно-технических программах.
Миннауки - Академия наук координирует деятельность головных организаций и осуществляет контроль за эффективным использованием бюджетных ассигнований, выделенных на каждую программу фундаментальных исследований.

10. Белгiленген тәртiппен республикалық бюджет бекiтiлгеннен кейiн Ғылымминi - Ғылым академиясы iргелi зерттеулер бағдарламалары бойынша бас ұйымдарды қаржыландыру көлемдерiн түпкiлiктi айқындайды. Бас ұйымдарды қаржыландыру келiп түскен бюджеттiк қаражат көлемiне сайма-сай жүзеге асырылады.
11. Iргелi зерттеулер бағдарламасын iске асыруға жауапты бас ұйымдар өз қызметiн ғылыми-техникалық бағдарламалар туралы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Ғылымминi - Ғылым академиясы бас ұйымдардың қызметiн үйлестiредi және iргелi зерттеулердiң әрбiр бағдарламасына бөлiнген бюджеттiк қаржының тиiмдi пайдаланылуына бақылау жасайды.