Об использовании средств займа Международного Фонда Экономического Сотрудничества (Япония) по Проекту развития мощностей железнодорожного транспорта
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 1996 г. N 1064
В целях ускорения реализации Проекта развития мощностей железнодорожного транспорта и эффективного использования средств займа Международного Фонда Экономического Сотрудничества (Япония) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить соотношение категорий расходов по займу Международного Фонда Экономического Сотрудничества (Япония) в сумме 7236000000 (семь миллиардов двести тридцать шесть миллионов) японских йен согласно приложению.
2. Установить, что финансовым агентом по данному займу является государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан.
3. Установить, что исполнительным агентством по данному займу является Управление Алматинской железной дороги, на нужды которого выделены валютные ассигнования данного займа.
Ответственность за целевое и эффективное использование выделяемых средств, а также погашение основного долга, процентов и сопутствующих платежей возлагается на Управление Алматинской железной дороги.
4. Установить, что в соответствии с Соглашением о займе по Проекту развития мощностей железнодорожного транспорта, имеющим статус международного договора, и законодательством Республики Казахстан:
импорт товаров, поставляемых в рамках данного Проекта, освобождается от уплаты налога на добавленную стоимость и таможенных пошлин;
поставляемые товары, оказываемые услуги (работы) по данному Проекту облагаются налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке.
5. Государственному Экспортно-импортному банку Республики Казахстан:
осуществлять расчеты с Международным Фондом Экономического Сотрудничества (Япония) по возмещению основной суммы займа, процентов и сопутствующих платежей в соответствии со сроками, установленными Соглашением о займе;
ежемесячно представлять:
отчет о состоянии процесса по аккумулированию средств в счет погашения основного долга, процентов и сопутствующих платежей на специальном счете и информацию по погашению средств займа - в Министерство финансов Республики Казахстан;
информацию по освоению средств займа - в Комитет по использованию иностранного капитала при Министерстве финансов Республики Казахстан.
6. Управлению Алматинской железной дороги:
обеспечить аккумулирование средств для погашения обязательств по займу и кредиту Министерства финансов Республики Казахстан и своевременное их перечисление на специальный счет государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан;
обеспечить заключение контрактов по результатам проведенных тендеров по выбору консультантов, поставщиков и подрядчиков;
ежеквартально представлять в Комитет по использованию иностранного капитала при Министерстве финансов Республики Казахстан и в Международный Фонд Экономического Сотрудничества (Япония) отчет о ходе реализации проекта;
ежемесячно представлять в Министерство финансов Республики Казахстан отчет о состоянии процесса по аккумулированию средств в счет погашения основного долга, процентов и сопутствующих платежей на специальном счете государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан.

Темiр жол көлiгiнiң қуатын арттыру жобасы жөнiндегi Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қоры (Жапония) займының қаражатын пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 28 тамыз N 1064
Темiр жол көлiгiнiң қуатын арттыру жобасын жүзеге асыруды жеделдету және Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қоры (Жапония) займының қаражатын тиiмдi пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаулы Етедi:
1. Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қорының (Жапония) займы бойынша шығыстар санаттарының арақатынасы 7 236 000 000 (жетi миллиард екi жүз отыз алты миллион) жапон иенi сомасында қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт - импорт банкiсi осы займ бойынша қаржы агентi болып табылады деп белгiленсiн.
3. Өз мұқтажына осы займның валюталық қаражаты бөлiнген Алматы темiр жолының басқармасы осы займ бойынша атқарушы агенттiк болып табылады деп белгiленсiн.
Бөлiнетiн қаражаттың нысаналы әрi тиiмдi пайдалануы үшiн, сондай-ақ негiзгi борыштың, проценттерi мен қосымша төлемдерiнiң өтелуi үшiн жауапкершiлiк Алматы темiр жолы басқармасына жүктелсiн.
4. Темiр жол көлiгiнiң қуатын арттыру жобасы жөнiндегi займ туралы халықаралық шарт мәртебесi бар Келiсiмге және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес:
осы Жобаның шеңберiнде әкелiнетiн тауарлардың импорты қосымша құн мен кедендiк баж салығын төлеуден босатылады;
осы Жоба жөнiндегi әкелiнетiн тауарларға, көрсетiлетiн қызметтерге (жұмыстар) қосымша құнға салық нөлдiк ставка бойынша салынады деп белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт - импорт банкi:
займ туралы Келiсiмде белгiленген мерзiмдерге сәйкес займның негiзгi сомасының, проценттерiнiң және қосымша төлемдерiнiң орнын толтыру жөнiнде Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қорымен (Жапония) есеп айырысуды жүзеге асырсын;
ай сайын:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне - арнайы шотта негiзгi борышты, проценттерi мен қосымша төлемдерiн өтеу есебiне қаражат жинау жөнiндегi проценттiң жай-күйi туралы есеп және займ қаражаттың өтелуi жөнiнде ақпарат;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитетке - займ қаражатын игеру жөнiндегi ақпарат берiп отырсын.
6. Алматы темiр жолының басқармасы:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң займы мен кредитi бойынша мiндеттемелердi өтеуге арналған қаражаттың жиналуын және оның Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт - импорт банкiнiң арнайы шотына дер кезiнде аударылуын қамтамасыз етсiн;
тендерлер өткiзудiң нәтижелерi бойынша, консультанттарды, берiп тұрушылар мен мердігерлердi таңдап алу жөнiнде контрактiлердiң жасалуын қамтамасыз етсiн;
тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитетке және Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қорына (Жапония) жобаның жүзеге асырылуының барысы туралы есеп берiп отырсын;
ай сайын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне мемлекеттiк Экспорт - импорт банкiнiң арнайы шотына негiзгi борышты, проценттерi мен қосымша төлемдерiн өтеу есебiне қаражат жинау жөнiндегi процестiң жай-күйі туралы есеп берiп отырсын:

7. Министерству экономики Республики Казахстан включить Проект развития мощностей железнодорожного транспорта (развитие станции Дружба и усиление железнодорожной линии Актогай-Дружба, 1 очередь) в перечень приоритетных проектов на 1997 год, требующих софинансирования из республиканского бюджета.
8. Министерству финансов Республики Казахстан в целях софинансирования Проекта развития мощностей железнодорожного транспорта (развитие станции Дружба и усиление железнодорожной линии Актогай-Дружба, 1 очередь) с займом Международного Фонда Экономического Сотрудничества (Япония):
выделить Управлению Алматинской железной дороги в IV квартале 1996 года средства в размере, эквивалентном 30000000 (тридцать миллионов) японских йен;
при формировании республиканского бюджета на 1997 год предусмотреть средства для софинансирования в размере, эквивалентном 5000000 (пять миллионов) долларов США, в последующем софинансирование осуществлять за счет собственных средств Управления Алматинской железной дороги;
софинансирование вышеуказанного Проекта осуществлять в строгом соответствии с порядком, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 695 P960695_ "О механизме софинансирования проектов из бюджета Республики Казахстан";
осуществлять контроль за своевременным погашением основного долга, процентов и сопутствующих платежей по займу Международного Фонда Экономического Сотрудничества (Япония) и кредиту Министерства финансов Республики Казахстан.
9. Комитету по использованию иностранного капитала при Министерстве финансов Республики Казахстан:
осуществлять общую координацию реализации займа и контроль за проведением закупок товаров, работ и услуг в соответствии с процедурами и правилами Международного Фонда Экономического Сотрудничества (Япония);
вести учет использования средств займа и представлять отчеты по данному вопросу Правительству Республики Казахстан;
представлять ежемесячно в Министерство финансов Республики Казахстан информацию по освоению средств займа.
10. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству совместно с акимом Талдыкорганской области освободить Управление Алматинской железной дороги от уплаты стоимости потерь сельскохозяйственного производства, связанных с передачей земель Управлению Алматинской железной дороги в постоянное пользование под строительство обходной железнодорожной линии озера Алаколь.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 28 августа 1996 г. N 1064
Соотношение категорий расходов по займу
Международного Фонда Экономического
Сотрудничества (Япония)
--------------------------------------------------------------------
Категория             !       Сумма ассигнований,
!       млн.японских йен
--------------------------------------------------------------------
(А) Строительные работы          !             6480
(В) Консалтинговые услуги        !              312
(С) Непредвиденные расходы       !              444
Итого            !             7236
--------------------------------------------------------------------

7. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi темiр жол көлiгiн дамытудың жобасын (Достық стансасын дамыту және Ақтоғай-Достық темiр жол желiсiн күшейту, 1 кезегi) республика бюджетiнен қоса қаржыландыруға талап етiлетiн 1997 жылға арналған басым жобалардың тiзбесiне енгiзсiн.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қорының (Жапония) займымен темiр жол көлiгiнiң қуаттарын дамыту жобасын (Достық стансасын дамыту және Ақтоғай-Достық темiр жол желісiн күшейту, 1 кезегi) қоса қаржыландыру мақсатында:
1996 жылдың IҮ тоқсанында Алматы темiр жол басқармасына 30 000 000 (отыз миллион) жапон иенiне баламды мөлшерде қаражат бөлсiн;
1997 жылға арналған республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде қоса қаржыландыру үшiн 5. 000 000 (бес миллион) АҚШ долларына баламды мөлшерде қаражат қарастырсын, кейiн қоса қаржыландыру Алматы темiр жолы басқармасының өз қаражаты есебiнен жүзеге асырылсын;
жоғарыда аталған Жобаны қоса қаржыландыру "Қазақстан Республикасы бюджетiнен жобаларды қоса қаржыландырудың тетiгi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 5 маусымдағы N 695 қаулысында белгiленген тәртiпке сәйкес қатаң жүзеге асырсын;
Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қорының (Жапония) займы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң кредитi бойынша негiзгi борыштың, проценттерi мен қосымша төлемдерiнiң дер кезiнде өтелуiне бақылауды жүзеге асырсын.
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң жанындағы Шетел капиталын пайдалану жөнiндегi комитет:
Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қорының (Жапония) ресiмдерi мен ережелерiне сәйкес займның сатылуы және таратулардың сатып алынуын, жұмыс пен қызмет көрсетудiң атқарылуын жалпы үйлестiрудi жүзеге асырсын;
займ қаражатын пайдаланудың есебiн жүргiзсiн және осы мәселе жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне есептер табыс етсiн;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне ай сайын займ
қаражаттарын игеру жөнiнде ақпарат ұсынатын болсын.
10. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге
орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Талдықорған облысының
әкiмiмен бiрлесiп Алматы темiр жолы басқармасын Алакөл көлiнен
айналма темiр жол желісiн жүргiзу үшiн жердi Алматы темiр жол
басқармасына тұрақты пайдалануға беруiне байланысты ауыл шаруашылығы
өндiрiсi шығынының құнын төлеуден босататын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 28 тамыздағы
N 1064 қаулысына
қосымша
Халықаралық Экономикалық Ынтымақтастық Қорының (Жапония)
займы бойынша шығыстар санаттарының арақатынасы
__________________________________________________
Санаты            і  Қаржы сомасы
і млн. жапон йенi
__________________________________________________
(А) Құрылыс жұмыстар            6480
(В) Консалтингтiк қызмет         312
(С) Көзделмеген шығыстар         444
жиыны               7236