Об утверждении Правил выдачи разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года № 109. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2011 года № 720
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.06.2011 № 720 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В соответствии с подпунктом 14) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 27 января 1996 года «О недрах и недропользовании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ: см.Z100291
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых.
Сноска. Абзац с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1997 г. N 109
Правила
выдачи разрешения на застройку площадей
залегания полезных ископаемых
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
1. Общие положения
1. Правила выдачи разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых определяют порядок выдачи разрешений на застройку площадей залегания полезных ископаемых, а также на размещение в местах их залегания подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых, с целью рациональной застройки таких площадей и полного извлечения запасов полезных ископаемых.
Под площадью залегания полезных ископаемых понимается часть земной или водной поверхности, под которой выявлены полезные ископаемые.
Определения и термины, употребляемые в настоящих Правилах имеют то же значение, какое им дано в Законе Республики Казахстан от 27 января 1996 года "О недрах и недропользовании". см.Z100291
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Правила распространяются на организации, осуществляющие проектирование, строительство, реконструкцию городов и других населенных пунктов, промышленных и сельскохозяйственных предприятий, зданий, сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых.

Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру ережесін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 109 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 27 маусымдағы № 720 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.06.27 № 720 Қаулысымен
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 14) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ: Z100291 қараңыз
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
қоса беріліп отырған Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат беру ережесі бекiтiлсiн.
Ескерту. Екінші абзацқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жыл 27 қаңтардағы
N 109 қаулысымен
бекiтiлген
Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс
салуға рұқсат беру ережесі
Ескерту. Ереженің тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. "Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салуға рұқсат  беру ережесі (бұдан әрi - Ереже) пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салуға, сондай-ақ олар орналасқан жерлерде пайдалы қазбаларды өндiруге байланысты емес жер асты ғимараттарын орналастыруға, мұндай алаңдарда құрылысты тиiмдi салу мен пайдалы қазбалар қорын толық өндiру мақсатында рұқсат беру тәртiбiн белгiлейдi.
Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдар деп жердiң немесе су бетiнiң астында пайдалы қазбалар табылған бөлiгi ұғынылады.
Осы Ережеде қолданылатын анықтамалар мен терминдер оларға "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында берілгендей мағынаны білдіреді. Z100291 қараңыз
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2. Ереже пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты емес қалаларды және басқа да елді мекендерді, өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы кәсіпорындарын, ғимараттар мен құрылыстарды жобалауды, салуды, қайта жаңартуды жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
3. Застройка площадей залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений допускаются с разрешения уполномоченных органов: уполномоченного органа по изучению  и использованию недрпо надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору при условии обеспечения возможности извлечения полезных ископаемых или доказанности экономической целесообразности застройки.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Разрешение на застройку площадей залегания полезных ископаемых и размещение подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых (далее - разрешение), оформляется в установленном порядке, независимо от того, утверждены или нет запасы полезных ископаемых.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
5. Проектирование и строительство населенных пунктов, промышленных комплексов и других хозяйственных объектов разрешается только после получения заключения уполномоченного органа по изучению и использованию недр об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
6. Оформление разрешения не требуется в следующих случаях:
при отсутствии полезных ископаемых под площадью намечаемого строительства;
при строительстве объектов в черте населенных пунктов или в пределах территорий, утвержденных Генеральным планом строительства.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
7. Исключен постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
8. Застройка площадей залегания полезных ископаемых и размещение подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых, допускается в случаях обеспечения:
возможности извлечения из недр запасов полезных ископаемых;
сохранности месторождения полезных ископаемых либо горных выработок от затопления, обводнения, пожаров и других факторов, связанных с его застройкой, снижающих качество полезных ископаемых и промышленную ценность месторождения;
сохранности объектов строительства и технологического оборудования организаций от вредного влияния горных работ на подрабатываемых территориях;
сохранности участков территории, представляющих особую научную, культурную или иную ценность.
Не допускается застройка общегражданскими объектами площадей залегания радиоактивных полезных ископаемых.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыс салу, сондай-ақ олар жатқан орындарда жер асты құрылыстарын орналастыру уәкілетті органдардың: жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі,  өнеркәсіптегі жұмыстардың қауіпсіз  жүргізілуін қадағалау және тау-кенді қадағалау жөніндегі уәкілетті органның рұқсатымен пайдалы қазбаларды алу мүмкіндігі қамтамасыз етілген немесе құрылыс салудың экономикалық орындылығы дәлелденген жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
4. Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салуға және  пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты емес жер асты ғимараттарын орналастыруға рұқсат (бұдан әрі - рұқсат) пайдалы қазбалар қорының бекiтiлгендiгiне қарамастан, белгiленген тәртiппен ресiмделедi.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
5. Елді мекендерді, өнеркәсіптік кешендерді және басқа да шаруашылық объектілерін жобалауға және салуға жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның болашақ құрылыс учаскелері астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқтығы немесе оның болмашы екендігі туралы қорытындысын алғаннан кейін ғана рұқсат беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
6. Рұқсаттарды ресiмдеу:
- көзделiп отырған құрылыс алаңының астында пайдалы қазбалар болмаған жағдайда;
- елдi мекен iшiндегi немесе құрылыстың Бас жоспары бекiткен аумақтар шегiндегi объектiлер салу кезiнде талап етiлмейдi.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
7. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8. Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салуға және пайдалы қазбаларды өндiрумен байланысты емес жер асты ғимараттарын орналастыруға:
жер қойнауын пайдалы қазбалар қорларын алу мүмкiндiгiн;
пайдалы қазбалар немесе тау-кен орындарын су басудан, суланудан, өрттен және оның құрылысына байланысты пайдалы қазбалардың сапасын және кен орындарының өндiрiстiк құндылығын төмендететiн басқа да факторлардан сақтауды;
ұйымдардың құрылыс және технологиялық жабдықтау объектiлерiн салып жатқан аумақтарда тау-кен жұмыстарының зиянды әсерлерiнен сақтауды;
ғылыми, мәдени және өзге де айрықша құны бар аумақтардың учаскелерiн сақтауды қамтамасыз еткен жағдайларда жол берiледi.
Радиоактивтi пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда жалпы азаматтық объектiлердi салуға жол берiлмейдi.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
9. При застройке площадей залегания радиоактивных полезных ископаемых промышленными объектами должны разрабатываться мероприятия по радиационной безопасности , которые согласовываются с соответствующими организациями.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
10. Для застройки акватории внутренних морей, озер и других водоемов, рассолы, рапа, донные отложения которых являются полезными ископаемыми или источником получения минерального сырья, должно оформляться разрешение в уполномоченном органе.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
11. Не допускается размещение объектов строительства на земной поверхности над отработанными месторождениями полезных ископаемых и подземными сооружениями, если отсутствует заключение уполномоченного органа об окончании процесса сдвижения земной поверхности и справка об отсутствии непогашенных горных выработок и пустот, выданная недропользователем.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
12. Передача разрешения другим юридическим и физическим лицам, в том числе иностранным, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, производится только при письменном согласии уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
13. Разрешение может быть пересмотрено по инициативе уполномоченного органа, недропользователя или организации, осуществляющих строительство, в случаях:
выявленных существенных изменений в условиях залегания пластов, рудных тел и залежей, в характеристике свойств и качестве полезных ископаемых под площадью, разрешенной для застройки;
изменения сроков, направлений систем и способов разработки месторождения полезных ископаемых, если эти изменения вызывают ранее не предусмотренное ухудшение условий застройки.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
14. Разрешение, выданное уполномоченным органом, может быть аннулировано в случаях:
несоблюдения условий, на которых разрешена застройка;
несоблюдения требований по сохранению запасов полезных ископаемых и их качества от вредного влияния работ, связанных с застройкой;
невыполнения требований природоохранного законодательства и нормативных документов по охране недр.

Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
9. Радиоактивтi пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда өндiрiстiк объектiлердi салу кезiнде тиiстi ұйымдармен келiсiлетiн радиациялық қауіпсіздік жөніндегі іс-шаралар әзiрленуге тиiс.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
10. Пайдалы қазбалар немесе минералды шикiзат алу көзi болып табылатын iшкi теңiз, көл және басқа да су, тұз шөгiндiлер акваторияларындағы құрылыс үшiн рұқсат уәкілетті органда ресiмделуге тиiс.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
11. Уәкiлеттi органның жер бетiн қозғау процесiнiң аяқталуы туралы қорытындысы және жер қойнауын пайдаланушының жабылмаған тау-кен орындарының және қуыстарының жоқ екендiгi туралы берген анықтамасы болмаса, пайдаланылған пайдалы кен орындарының және жер асты ғимараттарының үстiне жер бетiнде құрылыс объектiлерiн салуға жол берiлмейдi.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
12. Рұқсаттарды басқа заңды және жеке тұлғаларға, соның iшiне шетелдiктерге беру, олардың ведомстволық бағыныштылығына және меншiк нысанына қарамастан уәкiлеттi органның жазбаша келiсiмi болған жағдайда ғана жүргiзiледi.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
13. Рұқсат:
қабаттар, рудалар және шөгiндiлердiң орналасқан жағдайларында, құрылыс салуға рұқсат етiлген алаң астындағы пайдалы қазбалардың қасиетi мен сапалық сипаттамасында елеулi өзгерiстер табылғанда;
пайдалы қазбалар кен орындарының мерзiмi, жүйесiнiң бағыты мен игеру әдiстерiнiң өзгеруi, егер бұл өзгерiстер құрылыс жағдайларының алдын ала көзделмеген нашарлауын тудыратын жағдайларда уәкiлеттi органның, жер қойнауын пайдаланушының немесе құрылысты жүзеге асыратын ұйымның бастамасы бойынша қайта қаралуы мүмкiн.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
14. Уәкiлеттi органның берген рұқсаты:
құрылыс салуға рұқсат берiлген шарттар сақталмаған;
құрылыс салуға байланысты жұмыстардың зиянды әсерiнен пайдалы қазбалардың қорлары мен олардың сапасын сақтау талаптары сақталмаған;
табиғатты қорғау заңдары және жер қойнауы жөнiндегi нормативтi құжаттардың талаптары орындалмаған жағдайларда күшiн жоюы мүмкiн.

Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
2. Порядок выдачи разрешений на застройку
площадей залегания полезных ископаемых
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
15. Для получения разрешения юридические и физические лица, заинтересованные в строительстве, направляют в уполномоченный орган заявку с приложением одного экземпляра горно-геологического обоснования. Горно-геологическое обоснование разрабатывается проектной организацией по заявке юридических и физических лиц, заинтересованных в строительстве, за их счет.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
16. В заявке указываются наименование юридического лица либо фамилия, имя, отчество физического лица, от имени которого испрашивается разрешение, его ведомственная принадлежность, адрес, наименование месторождения и месторасположение объекта строительства в географических координатах.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
17. Уполномоченный орган ведет учет и регистрацию выданных разрешений.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
18. Организация, осуществляющая строительство объектов на площади залегания полезных ископаемых или размещение в местах их залегания подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых, после завершения строительства представляет организации-недропользователю и организации, эксплуатирующей построенный объект:
план построенных объектов с координатами угловых точек;
выписку из акта приемки объектов строительства в эксплуатацию и выполнения всех строительных норм в соответствии с проектом и с условиями, на которых выдано разрешение.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
19. Выдача разрешения для объектов государственной формы собственности производится уполномоченным органом бесплатно, а для объектов частной формы собственности - в порядке, установленном уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
3. Содержание горно-геологического обоснования
застройки площадей залегания полезных ископаемых

Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2. Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда
құрылыс салуға рұқсат берудiң тәртiбi
Ескерту. II бөлім тақырыбының мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
15. Рұқсат алу үшiн құрылыс салуға мүдделi заңды және жеке тұлғалар уәкiлеттi органға өтiнiш пен тау-кен-геологиялық негiздемесiнiң қосымшасының бiр данасын жiбередi. Тау-кен-геологиялық негiздемесiн құрылыс салуға мүдделi заңды және жеке ұйымдардың өтiнiштерi бойынша, олардың есебiнен, жобалау ұйымы әзiрлейдi.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
16. Өтiнiште заңды тұлғаның аты немесе рұқсат сұраушы жеке тұлғаның фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, оның ведомстволық қатыстылығы, мекен-жайы, кен орнының атауы, географиялық координаттардағы құрылыс объектiсiнiң орналасатын жерi көрсетiледi.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
17. Уәкілетті орган берілген рұқсаттарды есепке алуды және тіркеуді жүргізеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
18. Пайдалы қазбалар орналасқан алаңда құрылыс объектiсiн немесе олар орналасқан жерлердегi пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты емес жер асты ғимараттарын салуды жүзеге асыратын ұйым құрылыс аяқталғаннан кейiн жер қойнауын пайдаланушы ұйымға және салынған объектiнi пайдаланушы ұйымға;
салынған объектiлердiң жоспарын, бұрыштық нүкте координаттарымен;
пайдаланудағы құрылыс объектiлерi әдiстерiнiң және рұқсат берiлген жобаға және шарттарға сәйкес барлық құрылыс нормаларын орындау актiлерiнiң көшiрмесiн береді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
19. Мемлекеттiк меншiк нысанындағы объектiлерге рұқсат берудi уәкiлеттi орган тегiн, ал жеке меншiк нысанындағы объектiлер үшiн - уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiпте жүргiзедi.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салудың тау-кен-геологиялық негiздемелерiнiң мазмұны

Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
20. Горно-геологическое обоснование намечаемой застройки площади залегания полезных ископаемых или размещения в местах их залегания подземных сооружений, не связанных с добычей полезных ископаемых, должно состоять из следующих документов:
а) пояснительной записки, содержащей:
наименование проектной организации, подготовившей горно-геологическое обоснование;
наименование, адрес, назначение строительного объекта, для какой организации будет сооружаться объект, на площади залегания какого месторождения полезного ископаемого и на территории какого предприятия предполагается строительство;
краткую характеристику и размеры площади предполагаемой застройки;
наименование проектной организации, которая будет разрабатывать проектную документацию на строительство указанного объекта;
краткую геологическую характеристику района (геологическое строение, глубина залегания, строение тел основных и совместно с ним залегающих полезных ископаемых, количество и качество запасов), гидрогеологические, инженерно-геологические условия;
обоснование размещения объекта строительства на площади залегания полезных ископаемых, включая расчеты экономического ущерба от ожидаемых потерь полезных ископаемых в связи с застройкой площади их залегания;
б) копии заключения уполномоченного органа о количестве и качестве запасов, о степени разведанности основных компонентов и совместно с ними залегающих полезных ископаемых под площадью намечаемой застройки;
в) отчета недропользователя, ведущего добычу полезных ископаемых, залегающих под площадью намечаемой застройки, в котором должны быть освещены перспективы развития горных работ, ожидаемые потери или объемы консервации запасов полезных ископаемых, а также сведения о возможных процессах сдвижения земной поверхности;
г) копии заключения органов, осуществляющих контроль за безопасным ведением работ и горным надзором в Республике Казахстан, в части обеспечения технической безопасности;
д) графической части, состоящей из:
копии топографического плана площади намечаемой застройки или генплана предприятий, населенных пунктов с прилегающими к застройке территориями с изображением на ней элементов горно-геологической ситуации, контуров существующей и проектируемой застройки, границ зон вредного влияния горных разработок на объекты застройки. На копии плана в свободной части листа оставляется место для регистрационной надписи и координат - Х, У, угловых точек площадки, намечаемой к застройке;
выкопировки из геологической карты, гисометрических планов всех пластов, жил и других залежей полезных ископаемых, залегающих под площадью предстоящей застройки, копии геологических разрезов по этой площади (для месторождений нефти и газа - структурных карт и профилей).
Пояснительная записка и графическая документация подписываются руководителем организации, разработавшей горно-геологическое обоснование застройки, подпись которого скрепляется печатью.

Ескерту. IIІ бөлім тақырыбының мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
20. Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда көзделiп отырған құрылыс салуды немесе олар орналасқан жерлерде пайдалы қазбаларды өндiруге байланысты емес жер асты құрылыстарының тау-кен-геологиялық негiздемесi мынадай құжаттардан тұруға тиiс:
а) мыналарды қамтыған түсiндiрме жазбадан:
тау-кен-геологиялық негiздеменi әзiрлеген жобалау ұйымының аты;
құрылыс объектiсiнiң аты, мекен-жайы, не мақсатқа арналғандығы, объектi қандай ұйым үшiн салынады, қандай пайдалы қазбалар орналасқан алаңда және қандай кәсiпорын аумағында салу көзделiп отыр;
құрылыс салынатын алаңның қысқаша сипаттамасы және өлшемi;
аталған объектiнiң құрылысына арналған жобалық құжаттаманы әзiрлейтiн жобалау ұйымының аты;
ауданның қысқаша геологиялық сипаттамасы (геологиялық құрылымы, орынның тереңдiгi, негiзгi кен және олармен бiрге орналасқан пайдалы қазбалардың құрылысы, қордың саны мен сапасы), гидрогеологиялық, инженерлiк-геологиялық жағдайлар;
пайдалы қазбалар алаңдарындағы құрылыс объектiлерiн орналастыру негiздемесi, олардың орналасу алаңына құрылыс салумен байланысты пайдалы қазбалардың күтiлетiн зиянынан келетiн экономикалық шығын есебiн қоса есептегенде;
б) қорлардың саны мен сапасы туралы, көзделiп отырған құрылыс салынатын алаң астындағы негiзгi компоненттерiнiң және олармен бiрге пайдалы қазбалардың зерттелу дәрежесi туралы уәкiлеттi органның қорытындысының көшiрмесi;
в) құрылыс салу көзделген алаңның астында орналасқан пайдалы қазбаларды жер қойнауын пайдаланушының есебi, онда тау-кен жұмыстарын дамыту болашағы күтiлетiн шығын немесе пайдалы қазбалар қорын сақтаудың көлемi, сондай-ақ жер бетiн қозғау мүмкiн болатын процестер туралы мәлiметтер келтiрiлуi тиiс;
г) техникалық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету бөлiгiндегi Қазақстан Республикасының жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу және тау-кен бақылау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi органдарының қорытындыларының көшiрмелерi;
д) мыналардан тұратын графикалық бөлiк:
кәсiпорындардың көзделiп отырған құрылыс салу алаңының топографиялық жоспарының немесе негiзгi жоспардың көшiрмесiнен, елдi мекендердiң құрылыс салуға iргелес аумақтарымен тау-кен-геологиялық жағдайларының элементтерiн, қолданылып жүрген және жобаланған құрылыс салу контурлары, құрылыс салу объектiлерiне тау-кен өндiрулерiнiң зиянды әсерiнiң аймақ шекарасы. Жоспар көшiрмесiнiң бос бөлiгiнде тiркеу жазбасы мен Х.Ү координаты көзделiп отырған құрылыс салу алаңынан бұрыштық нүктелерi үшiн орын қалдырылады;
геологиялық карталардан пайдалы қазбалардың құрылыс салу көзделген алаңдағы жер астындағы орындардан барлық қабаттардың, жарықтардың және басқа да шөгiндiлердiң гисометриялық жоспарларының көшiрмесi, осы орын бойынша геологиялық кенiштердiң көшiрмелерi (мұнай және газ кен орындары үшiн құрылымдық карталар және кескiндер).
Түсiндiрме жазба және графикалық құжаттамаға құрылыс салудың тау-кен-геологиялық негiздемесiн әзiрлеушi ұйымның басшысы қол қояды, қол мөрмен бекiтiледi.

Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
4. Контроль за выполнением установленного порядка
застройки площадей залегания полезных ископаемых
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
21. Самовольная застройка площадей залегания полезных ископаемых прекращается без возмещения произведенных затрат и затрат по рекультивации земель контрактной территории и демонтажу  возведенных объектов.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
22. Исключен постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
23. Государственный контроль за соблюдением требований настоящих Правил осуществляет уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
24. Исключен постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
25. Исключен постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
26. Исключен постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
Государственный герб Республики Казахстан
Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан
АКТ,
удостоверяющий отсутствие Полезных
ископаемых под площадью застройки
Сноска. Приложение 1 исключено постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
Государственный герб Республики Казахстан
Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан
АКТ,
удостоверяющий Разрешение на застройку
площадей залегания Полезных ископаемых
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
Государственный герб Республики Казахстан
Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан
АКТ,
удостоверяющий Разрешение на размещение подземных объектов,
не связанных с Добычей Полезных ископаемых, в местах залегания
Полезных ископаемых
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 29.05.2009 № 800 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
КНИГА
регистрации Разрешений на застройку площадей залегания или
размещение подземных объектов в местах залегания
Полезных ископаемых

Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
4. Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салудың белгiленген тәртiбiнiң орындалуына бақылау жасау
Ескерту. IV бөлімнің тақырыбына өзгерту енгізілді- ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
21. Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда өз бетімен құрылыс салу жұмсалған шығындарды және келісім-шарт аумағының жерлерін қалпына келтіруге және салынған объектілерді қайта бұзуға кеткен шығындарды өтеусіз тоқтатылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
22. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
23. Осы Ереженiң талаптарын сақтауға мемлекеттiк бақылау жасауды уә кiлеттi орган жүзеге асырады.
24. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
25. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
26. (Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы
Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi Құрылыс салу алаңының астында Пайдалы қазбалар жоқ екендiгiн куәландыратын АКТ
Ескерту. 1-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы
Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салуға Рұқсат берудi куәландыратын АКТ
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы
Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi
Пайдалы қазбалар орналасқан жерлерде Пайдалы қазбаларды өндiрумен байланысты емес жер асты объектiлерiн орналастыруға Рұқсат берудi куәландыратын АКТ
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.29 N 800 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
4-ҚОСЫМША
Пайдалы қазбалар орналасқан алаңдарда құрылыс салуға немесе Пайдалы қазбалар орналасқан жерлерде жерасты объектiлерiн салуға берiлген Рұқсаттарды тiркеу
КIТАБЫ