О дополнительных мерах по подъему промышленного производства в Семипалатинской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 1997 г. N 188
В Семипалатинской области проводится работа по реорганизации и оздоровлению предприятий, что привело к определенным позитивным изменениям. Вместе с тем, в области не удалось добиться перелома экономической ситуации в сторону ее устойчивой стабилизации. Индекс физического объема промышленного производства составил 95,1 процента, что ниже общереспубликанского показателя на 5,2 процента.
Институциональные преобразования в области в ряде случаев не привели к формированию эффективного менеджмента предприятий, изменению их экономической ситуации. Так, доля убыточных предприятий в 1996 г. составила 58,8 процента, при среднереспубликанском показателе 50,7 процента, и является наиболее высокой в республике.
В области недостаточно организована работа по формированию и исполнению бюджета, 278 млн. тенге отвлечено на нецелевые расходы.
Реализация экономической реформы в регионе происходит на фоне обострения социального положения, при этом по ряду параметров ситуация является одной из самых напряженных в республике. Особенно сложной является ситуация на рынке труда. Уровень безработицы к экономически активному населению составляет 8,3 процента против 4,1 процента в среднем по республике.
В Семипалатинской области сложилась критическая ситуация в системе пенсионного обеспечения. Задолженность по выплате пенсий по состоянию на 1 февраля 1997 года составляет 2,2 млрд. тенге, при этом задолженность плательщиков области в Пенсионный фонд (с учетом пени) - 1,5 млрд. тенге.
В целях реализации установок Президента Республики Казахстан и решений расширенного заседания Правительства Республики Казахстан о 28 января 1997 г. "Об экономическом положении Республики Казахстан в 1996 году и мерах по его улучшению", стабилизации промышленного производства, обеспечения роста объемов продукции и услуг, создания дополнительных рабочих мест в Семипалатинской области Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан, акиму Семипалатинской области:
осуществить организационные мероприятия по проведению реабилитационных процедур в акционерном обществе "Арматурный завод";
совместно с Министерством экономики, Министерством нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан в месячный срок представить в Правительство Республики Казахстан предложения по загрузке производственных мощностей акционерного общества "Арматурный завод", стимулированию производства на период санации, защите внутреннего рынка выпускаемой продукции с вводом в действие завода во втором квартале 1997 года.

Семей облысындағы өнеркәсiп өндiрiсiн көтеру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 10 ақпандағы N 188
Семей облысында кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру және сауықтыру жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде, бұл белгiлi бiр өзгерiстерге алып барды. Сонымен қатар, облыста экономикалық жағдайды оны орнықты тұрақтандыру жағына қарай күрт өзгерiстерге қол жеткiзе алмады. Өнеркәсiп өндiрiсiнiң нақты көлемiнiң индексi 95,1 проценттi құрайды, бұл жалпы республикалық көрсеткiштен 5,2 процентке төмен.
Облыстағы институтциональдық жаңғыртулар бiрқатар жағдайларда кәсiпорындардың тиiмдi менеджментiн қалыптастыруға олардың экономиканың жағдайларының өзгертуге алып бармады. Сөйтiп шығынды кәсiпорындардың үлесi 1996 жылы, орташа республикалық көрсеткiш 50,7 процент болғанда, 58,8 процент болды және бұл республикадағы аса жоғары көрсеткiштердiң бiрi болып табылады.
Облыста бюджеттi қалыптастыру және орындау жөнiндегi жұмыс жеткiлiксiз ұйымдастырылған, 278 млн. теңге мақсатсыз шығындарға жұмсалған.
Аймақтағы экономикалық реформаларды жүзеге асыру әлеуметтiк жағдайлардың шиеленiскен жағдайында жүрiп жатыр, бұл ретте жағдай бiрқатар көрсеткiштер бойынша республикадағы шиеленiскен жағдайлардың бiрi болып табылады. Әсiресе еңбек нарығындағы жағдай өте күрделi болып табылады. Экономикалық белсендi тұрғындар арасындағы жұмыссыздық деңгейi республикадағы орташа 4,1 процентпен салыстырғанда 8,3 проценттi құрайды.
Семей облысында зейнетақымен қамтамасыз ету жүйесiнде дағдарысты ахуал қалыптасып отыр. Берешек 1997 жылғы 1 ақпандағы жағдай бойынша 2,2 млрд. теңгенi құрайды, бұл ретте облыс төлеушiлерiнiң Зейнетақы қорына берешегi (өсiмiмен) 1,5 млрд. теңге.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң нұсқауларын және "Қазақстан Республикасының 1996 жылғы экономикалық жағдайы және оны жақсарту шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 28 қаңтардағы кеңейтiлген мәжiлiсiнiң шешiмдерiн жүзеге асыру, Семей облысында өнеркәсiп өндiрiсiн тұрақтандыру, өнiм және қызмет көрсету көлемiн көтерудi қамтамасыз ету, қосымша жұмыс орындарын құру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi және Семей облысының әкiмi:
"Арматура зауыты" акционерлiк қоғамында қалпына келтiру рәсiмдерiн жүргiзу жөнiндегi ұйымдастыру шараларын жүзеге асырсын;
Экономика министрлiгiмен, Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесе отырып бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне "Арматура зауыты" акционерлiк қоғамының өндiрiстiк қуатын күшейту, санациялау кезеңiнде өндiрiстi ынталандыру, зауытты 1997 жылдың екiншi тоқсанында iске қоса отырып, шығарылатын өнiмдердi қорғау жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.

2. Министерству финансов, Государственному Реабилитационному банку Республики Казахстан, акиму Семипалатинской области во втором квартале 1997 года решить вопрос финансирования акционерного общества "Семипалатинский машиностроительный завод" по утвержденному плану санации.
3. Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан, акиму Семипалатинской области совместно с Государственным Реабилитационным банком Республики Казахстан разработать и реализовать в 1997-1998 годах программу загрузки производственных мощностей акционерного общества "Семипалатинский машиностроительный завод" с учетом кооперации с акционерным обществом "Павлодартрактор" и акционерным обществом "Кустанайский дизельный завод".
4. Министерству промышленности и торговли совместно с Министерством экономики Республики Казахстан, акимом Семипалатинской области рассмотреть состояние и перспективы развития кабельного производства в республике на 1997-1998 годы. Задействовать регуляторы, влияющие на самообеспечение республиканского рынка, а также меры по вовлечению собственных ресурсов (медная катанка, пластикаты и др.) в кабельное производство. Обеспечить загрузку имеющихся производственных мощностей акционерного общества "Казахстанкабель".
5. Министерству финансов совместно с Министерством промышленности и торговли, Министерством экономики Республики Казахстан, Агентством по реорганизации предприятий при Государственном комитете Республики Казахстан по управлению государственным имуществом по мере изыскания источников внести в Правительство Республики Казахстан предложения о механизме реабилитационных процедур в 1997 году предприятий легкой промышленности Семипалатинской области в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 1996 г. N 776 P960776_ "О мерах государственной поддержки предприятий легкой и деревообрабатывающей промышленности".
6. Агентству по реорганизации предприятий при Государственном комитете Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан, акиму Семипалатинской области в месячный срок рассмотреть вопрос о возможности проведения реорганизационных процедур в акционерном обществе "Ак-жол".
7. Министерству сельского хозяйства, Министерству экономики Республики Казахстан, акиму Семипалатинской области в месячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения по ограничению экспорта шерстяного сырья без его первичной обработки и загрузке производственных мощностей акционерного общества "Сеним".

2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, мемлекеттiк Медетшi банкi, Семей облысының әкiмi 1997 жылдың екiншi тоқсанында бекiтiлген санациялау жоспары бойынша "Семей машина жасау зауыты" акционерлiк қоғамын қаржыландыру мәселесiн шешсiн.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Семей облысының әкiмi Қазақстан Республикасы мемлекеттiк Медетшi банкiмен бiрлесе отырып, 1997-1998 жылдары "Павлодартрактор" акционерлiк қоғамымен және "Қостанай дизель зауыты" акционерлiк қоғамымен кооперация жасауды ескере отырып, "Семей машина жасау зауыты" акционерлiк қоғамының өндiрiстiк қуатын күшейту бағдарламасын жасасын және жүзеге асырсын.
4. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi Экономика министрлiгiмен, Семей облысының әкiмiмен бiрлесе отырып республикадағы желiлiк өндiрiстiң жағдайын және 1997-1998 жылдардағы даму болашағын қарасын. Республикалық рыноктың өзiн-өзi қамтамасыз етуiне әскерiн тигiзетiн реттегiштер, сондай-ақ жергiлiктi ресурстарды (мыс тақтайшасы, пластикаттар және басқалар) желiлiк өндiрiске тарту жөнiндегi шаралар iске қосылсын. "Қазақстанкабель" акционерлiк қоғамының өндiрiстiк қуатын күшейту қамтамасыз етiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Өнеркәсiп және сауда министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметiне мүмкiндiгiнше көздерiн тауып, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 24 маусымдағы "Жеңiл және ағаш өңдеу өнеркәсiбi кәсiпорындарын мемлекеттiк қолдау шаралары туралы" N 776 қаулысына сәйкес 1997 жылы Семей облысының кәсiпорындарын сауықтыру рәсiмдерiнiң шаралары туралы ұсыныстар енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң жанындағы Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру жөнiндегi агенттiк, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Семей облысының әкiмi бiр ай мерзiм iшiнде "Ақжол" акционерлiк қоғамында сауықтыру ресiмдерiн жүргiзу мүмкiндiгi туралы мәселенi қарасын.
7. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Экономика министрлiгi, Семей облысының әкiмi бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне жүн шикiзаттарын бастапқы өңдеусiз экспорттауды шектеу және "Сенiм" акционерлiк қоғамының өндiрiстiк қуатын күшейту жөнiндегi ұсыныстар енгiзсiн.

8. Министерству финансов совместно с Министерством экономики, Государственным налоговым комитетом Республики Казахстан, акимом Семипалатинской области в месячный срок изучить влияние на экономику предприятий-импортеров сырья установленного порядка обложения налогом на добавленную стоимость их продукции.
9. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации, акиму Семипалатинской области в месячный срок подготовить индивидуальные проекты приватизации энергетической системы области в едином комплексе с Семипалатинскими ТЭЦ, предусмотрев в условиях тендера на имущественный найм (концессию) или продажу, строительство контррегулятора и шлюза Шульбинской ГЭС. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 4 августа 1997 г. N 1210 P971210_ .
10. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан, акиму Семипалатинской области ускорить подготовительные работы по привлечению финансовой корпорации "Энел-Банк Финанс" для строительства электростанции мощностью 1300 кВт на базе угольного месторождения Каражира.
11. Министерству финансов Республики Казахстан учесть предложения акима Семипалатинской области по выделению средств республиканского бюджета, предусмотренных на 1997 год на софинансирование строительства моста через р. Иртыш в городе Семипалатинске.
12. Министерству экономики Республики Казахстан совместно с акимом Семипалатинской области, Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан внести предложение в Правительство Республики Казахстан о механизме финансирования и кредитования жилищного строительства в области на 1998 год в составе областей, реализующих пилотные проекты.
13. Секретно.
14. Министерству экономики, Министерству науки - Академии наук, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан, акиму Семипалатинской области сформировать рабочую группу и в 20-дневный срок разработать программу развития производительных сил города Курчатова, с сохранением профиля работ Национального ядерного центра как центра высоких технологий.
15. Акиму Семипалатинской области усилить контроль за поступлением налогов и других обязательных платежей в бюджет, обратив особое внимание на исполнение прогнозных сумм, запланированных республиканским бюджетом на 1997 год.
16. Акиму Семипалатинской области, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан обеспечить в 1997 году, за счет реализации принятых мер, рост объемов выпуска промышленной продукции и услуг на 4,3 млрд. тенге, повышение индекса физического объема продукции на 3,3 процента и создание 2500 дополнительных рабочих мест.

8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Экономика министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетiмен, Семей облысының әкiмiмен бiрлесе отырып бiр ай мерзiм iшiнде шикiзаттарды импорттаушы кәсiпорындар өнiмдерiнiң қосымша құнына белгiленген тәртiппен салық салудың экономикаға әсерiн зерделесiн.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Семей облысының әкiмi бiр ай мерзiм iшiнде Семей ЖЭО, бiртұтас кешендегi облыстың энергетика жүйесiн, Шульба ГРЭС контрреттегiшiн және шлюзiн салуды тендер шартындағы мүлiктiк жалдауға (концессия) немесе сатуды қарастырып, жекешелендiрудiң жеке жобаларын дайындасын. <*>
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.08.04. N 1210
қаулысымен. P971210_
10. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, Семей облысының әкiмi Қаражыра көмiр кенi орны базасында қуаты 1300 кВт электр станциясын салу үшiн "Энел-Банк Финанс" қаржы корпорациясын тарту жөнiндегi жұмыстарды жеделдетсiн.
11. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Семей қаласында Ертiс өзенiне салынатын көпiр құрылысын қоса қаржыландыруға 1997 жылға арналған республикалық бюджеттен қаржы бөлу жөнiндегi Семей облысы әкiмiнiң ұсынысын ескерсiн.
12. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Семей облысының әкiмiмен, Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiмен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметiне пилоттық жобаларды жүзеге асыратын салалар құрамындағы облыстағы 1998 жылға арналған тұрғын үй құрылысын қаржыландыру және несиелеу тетiктерi туралы ұсыныс енгiзсiн.
13. Құпия.
14. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Семей облысының әкiмi жұмыс тобын құрсын және 20 күн мерзiмде жоғарғы технология орталығы ретiнде Ұлттық ядролық орталығының жұмыс бейiнiн сақтай отырып, Курчатов қаласының өндiрiстiк күштерiн дамыту бағдарламасын жасасын.
15. Семей облысының әкiмi 1997 жылға арналған республикалық бюджетте жоспарланған болжамдық сомалардың орындалуына ерекше назар аударып, бюджетке салық және басқа да мiндеттi төлемдердiң түсуiне бақылау жасауды күшейтсiн.
16. Семей облысының әкiмi, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi 1997 жылы қабылданған шаралар есебiнен өнеркәсiп өнiмдерiн шығару және қызмет көрсету көлемiн 4,3 млрд. теңгеге өсiрудi, өнiмнiң нақты көлемiнiң индексiн 3,3 процентке көтерудi және қосымша 2500 жұмыс орнын құруды қамтамасыз етсiн.

17. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Дуйсенова Д.Т.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

17. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Д.Т.Дүйсеновке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi