О Правительственной целевой программе "Комплексные меры противодействия злоупотреблению и незаконному распространению наркотиков на 1997 - 1998 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1997 г. N 305. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 мая 2000 г. N 677 ~P000677.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правительственную целевую программу "Комплексные меры противодействия злоупотреблению и незаконному распространению наркотиков на 1997-1998 годы" (прилагается).
2. Образовать постоянно действующий Секретариат Государственной комиссии по контролю за наркотиками из числа сотрудников заинтересованных министерств и ведомств в составе согласно приложению.
3. Государственной комиссии Республики Казахстан по контролю за наркотиками в течение двух месяцев разработать и внести в Правительство Республики Казахстан Положение о Секретариате Государственной комиссии по контролю за наркотиками.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1997 г. N 305
ПРАВИТЕЛЬСТВЕННАЯ ЦЕЛЕВАЯ ПРОГРАММА
"Комплексные меры противодействия злоупотреблению
и незаконному распространению наркотиков
на 1997-1998 годы"
Правительственная целевая программа "Комплексные меры противодействия злоупотреблению и незаконному распространению наркотиков на 1997-1998 годы" разработана во исполнение поручения Президента Республики Казахстан и в соответствии с Концепцией государственной политики по контролю за наркотиками. В Программе учтены положения Государственной программы Республики Казахстан по усилению борьбы с преступностью на 1997-1998 годы и период до 2000 года.
1. Характеристика ситуации
Злоупотребление наркотическими средствами и их незаконный оборот стали в последние годы одной из наиболее серьезных глобальных проблем и вызывают растущую тревогу всего мирового сообщества. Сегодня на планете нет такого места, где бы эти опасные явления не проявили себя с негативной стороны. Для объединения усилий в борьбе с распространением наркомании созданы и действуют специальные международные организации, принимаются и реализуются программы совместной деятельности государств. Генеральная Ассамблея ООН, провозгласив Десятилетие (1991- 2000 годы) борьбы против злоупотребления наркотиками, предложила каждому государству принять комплексные национальные программы противодействия.
Наркомания и связанная с ней преступность в Республике Казахстан приобретают все более значительные масштабы и самым существенным образом сказываются на морально-психологической атмосфере в обществе. Неуклонно увеличивается количество лиц, допускающих немедицинское потребление наркотиков. Социологические исследования показывают, что их число в настоящее время составляет более 17 тыс. человек. Особую обеспокоенность вызывает распространенность наркомании среди молодежи. Почти две трети потребителей наркотиков - лица в возрасте до 30 лет, расширяется детская и подростковая наркомания.

"1997-1998 жылдарға арналған есiрткiнi терiс пайдалануға және заңсыз таратуға қарсы iс-қимыл жасаудың кешендi шаралары" жөнiндегi үкiметтiк мақсатты бағдарлама туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 5 наурыз N 305. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2000.05.06. N 677 қаулысымен. ~P000677
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "1997-1998 жылдарға арналған есiрткiнi терiс пайдалануға және заңсыз таратуға қарсы iс-қимыл жасаудың кешендi шаралары" туралы Үкiметтiк мақсатты бағдарлама бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың қызметкерлерi
қатарынан Есiрткiнi бақылау жөнiндегi мемлекеттiк комиссияның
Тұрақты жұмыс iстейтiн хатшылығы қосымшаға сәйкес құрамда құрылсын.
3. Қазақстан Республикасының Есiрткiнi бақылау жөнiндегi
мемлекеттiк комиссиясы екi айдың iшiнде Есiрткiнi бақылау жөнiндегi
мемлекеттiк комиссияның Хатшылығы туралы ереженi әзiрлесiн және
Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 5 наурыздағы
N 305 қаулысымен
бекiтiлген
ҮКIМЕТТIК МАҚСАТТЫ БАҒДАРЛАМА
"1997-1998 жылдарға арналған есiрткiнi терiс пайдалануға
және заңсыз таратуға қарсы iс-қимыл жасаудың
кешендi шаралары"
1997-1998 жылдарға арналған "Есiрткiнi терiс пайдалануға және заңсыз таратуға қарсы iс-қимыл жасаудың кешендi шаралары" туралы үкiметтiк мақсатты бағдарлама Есiрткiнi бақылау жөнiндегi мемлекеттiк саясаттың тұжырымдамасына сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмасын орындау үшiн әзiрлендi. Бағдарламада 1997-1998 жылдарға және 2000 жылға дейiн кезеңге арналған қылмысқа қарсы күрестi күшейту жөнiндегi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағдарламасының ережелерi ескерiлдi.
1. Жағдайдың сипаттамасы
Есiрткiлiк заттарды терiс пайдалану және олардың заңсыз айналымы соңғы жылдары дүние жүзiлiк маңызды проблемалардың бiрiне айналды және бүкiл әлемдiк қоғамдастықтың ұлғая түскен алаңдаушылығын туғызып отыр. Бүгiндерi планетамызда осы қауiптi құбылыстың терiс жағынан көрiнбеген жерi жоқ. Нашақорлықтың таратылуына қарсы күрестi күшейтудi бiрiктiру үшiн арнаулы халықаралық ұйымдар құрылып, жұмыс iстейдi, мемлекеттердiң бiрлескен қызметтерiнiң бағдарламалары қабылданып, жүзеге асырылып жатыр. БҰҰ-ның Бас Ассамблеясы есiрткiнi терiс пайдалануға қарсы күрестiң он жылдығын (1991-2000 жылдар) жариялап, қарсы әрекет iстеудiң кешендi ұлттық бағдарламасын әрбiр мемлекеттiң қабылдануын ұсынды.
Нашақорлық және онымен байланысты қылмыс Қазақстан Республикасында күннен-күнге кең ауқымға ие болуда және қоғамдағы моральдық психологиялық ахуалға барынша елеулi түрде әсерiн тигiзуде. Есiрткiнi медициналық емес мақсатқа пайдалануға жол беретiн адамдардың саны тұрақты түрде көбеюде. Әлеуметтiк зерттеу көрсетiп отырғанындай, олардың саны қазiргi кезде 17 мыңнан астам адамды құрайды. Әсiресе жастардың арасында нашақорлықтың таралуы үлкен алаңдатушылық туғызып отыр. Есiрткi пайдаланатындардың үштен екiсi дерлiк, 30 жасқа дейiнгi адамдар, балалар мен жасөспiрiмдердiң нашақорлығы ұлғаюда.