Об утверждении Временного положения о предоставлении жилища работникам государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу на первом этапе переноса столицы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 г. N 418
Для упорядочения вопросов предоставления жилища работникам государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу на первом этапе переноса столицы, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Временное положение о предоставлении жилища работникам государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу на первом этапе переноса столицы.
2. Канцелярии Премьер-Министра по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан в месячный срок подготовить и внести на утверждение Правительства Республики Казахстан перечень государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу на первом этапе переноса столицы, с указанием лимита численности передислоцируемых работников этих органов и организаций.
3. Министерству юстиции совместно с Управлением Делами Президента Республики Казахстан (по согласованию) с привлечением заинтересованных государственных органов в месячный срок разработать и представить на утверждение Правительства Республики Казахстан форму Типового договора о предоставлении жилища работникам государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу на первом этапе переноса столицы.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 марта 1997 г. N 418
ВРЕМЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
о предоставлении жилища работникам государственных органов и
организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу
на первом этапе переноса столицы
I. Принципиальные подходы к предоставлению жилища
1. Настоящее Временное положение регулирует вопросы предоставления жилища работникам государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу.
Перечень государственных органов и организаций, подлежащих передислокации в город Акмолу, а также количество работников этих органов и организаций, переводимых в город Акмолу, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Персональный подбор конкретных работников государственных органов и организаций производится первыми руководителями этих органов и организаций в пределах установленного лимита численности.
2. Жилища, предоставляемые работникам государственных органов и организаций на первом этапе передислокации высших и центральных государственных органов, подразделяются на две категории:

Астананы көшiрудiң бiрiншi кезеңiнде Ақмола қаласына көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне тұрғын үй беру туралы уақытша ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 26 наурыздағы N 418
Астананы көшiрудiң бiрiншi кезеңiнде Ақмола қаласына көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне тұрғын үй беру мәселелерiн тәртiпке келтiру үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған астананы көшiрудiң бiрiншi кезеңiнде Ақмола қаласына көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне тұрғын үй беру туралы уақытша ереже бекiтiлсiн.
2. Премьер-Министрдiң Кеңсесi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiмен келiсiм бойынша бiр ай мерзiм iшiнде бұл органдар мен ұйымдардың көшiрiлетiн қызметкерлерi санының лимитiн көрсете отырып, астананы Ақмола қаласына көшiрудiң бiрiншi кезеңiнде көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың тiзбесiн әзiрлесiн және Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiтуге енгiзсiн.
3. Әдiлет министрлiгi Қазақстан Республикасы Президентiнің Iс
Басқармасымен бiрлесiп (келiсiм бойынша), мүдделi мемлекеттiк
органдарды тарта отырып, бiр ай мерзiм iшiнде бiрiншi кезеңде Ақмола
қаласына көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың
қызметкерлерiне тұрғын үй беру туралы Үлгi шарттың нысанын әзiрлесiн
және оны Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiтуге ұсынсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 26 наурыздағы
N 418 қаулысымен
бекiтiлген
Астананы көшiрудiң бiрiншi кезеңiнде Ақмола қаласына
көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың
қызметкерлерiне тұрғын үй беру туралы
УАҚЫТША ЕРЕЖЕ
I. Тұрғын үй берудiң принциптi қадамдары
1. Осы Уақытша ереже Ақмола қаласына көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне тұрғын үй беру мәселелерiн реттейдi.
Ақмола қаласына көшiрiлуге жататын мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың тiзбесiн, сондай-ақ осы органдар мен ұйымдардың Ақмола қаласына ауыстырылатын қызметкерлерi санының лимитiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың нақты қызметкерлерiн жеке iрiктеудi олардың санының белгiленген лимитiнiң шегiнде осы органдар мен ұйымдардың бiрiншi басшылары жүргiзедi.
2. Жоғары және орталық мемлекеттiк органдарды көшiрудiң бiрiншi кезеңiнде мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне берiлетiн тұрғын үй екi санатқа бөлiнедi:

1) государственное служебное жилище - жилище, предоставляемое работникам государственных органов и организаций на период выполнения ими служебных обязанностей, без права выкупа;
2) государственное жилище, приравниваемое к служебному, - жилище, предоставляемое работникам государственных органов и организаций с правом выкупа на условиях и в порядке, устанавливаемых настоящим Временным положением и договором между собственником и нанимателем жилища.
3. Решение жилищной проблемы работников государственных органов и организаций на последующих этапах формирования государственных органов в городе Акмоле осуществляется в соответствии с законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
II. Условия предоставления жилища
4. Предоставление жилища работнику государственного органа и организации и членам его семьи осуществляется на основе срочного или бессрочного договора с собственником жилища или уполномоченным им юридическим лицом. Форма Типового договора утверждается Правительством Республики Казахстан.
5. Срок проживания, указанный в договоре, должен быть продлен, если государственный служащий продолжает трудовые отношения, в связи с которыми ему было предоставлено жилище.
III. Условия выселения из государственного жилища
6. Условия и порядок выселения работника государственного органа или организации и членов его семьи из занимаемого государственного жилища при прекращении трудовых отношений, в связи с которыми указанное жилище было предоставлено, регулируются законодательством Республики Казахстан и договором о предоставлении жилища.
IV. Основные условия при выкупе государственного жилища
7. Работник государственного органа и организации, имеющий стаж государственной службы не менее 10 лет, вправе с согласия всех проживающих совместно с ним совершеннолетних членов семьи выкупить занимаемое им государственное жилище, приравненное к служебному.
8. Выкуп государственного жилища производится по его балансовой стоимости с учетом амортизации на момент выкупа. Выкуп может быть произведен единовременно или в рассрочку в течение 10 лет.
V. Льготы при выкупе государственного жилища
9. Работникам государственных органов и организаций, которым выделяется государственное служебное жилище, не подлежащее выкупу, предоставляется по выбору право внеочередного получения льготного кредита на строительство (приобретение) собственного жилища на территории Республики Казахстан либо право на государственное жилище, приравниваемое к служебному.
10. Льготный кредит для строительства (приобретения) собственного жилища, предоставляемый по желанию работника государственного органа и организации взамен служебного жилища, не подлежащего выкупу, выдается на условиях погашения в срок до 30 лет под 2 процента годовых. Указанное жилище может быть выкуплено или построено в любом населенном пункте на территории Республики Казахстан, не относящемся к категории населенных пунктов с особым
режимом.

1) мемлекеттiк қызметтiк тұрғын үй - мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне олардың қызметтiк мiндеттерiн орындауы кезеңiне сатып алу құқығынсыз берiлетiн тұрғын үй;
2) қызметтiк тұрғын үйге теңестiрiлген мемлекеттiк тұрғын үй - мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың қызметкерлерiне осы Уақытша ережеде және меншiк иесi мен тұрғын үйдi жалға алушының арасындағы шартта белгiленген шарттар мен тәртiп бойынша сатып алу құқығымен берiлетiн тұрғын үй.
3. Мемлекеттiк органдардың Ақмола қаласында қалыптасуының одан кейiнгi кезеңдерiнде мемлекеттiк органдар мен ұйымдар қызметкерлерiнiң тұрғын үй проблемаларын шешу "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
II. Тұрғын үй беру ережелерi
4. Мемлекеттiк органның және ұйымның қызметкерi мен оның отбасы мүшелерiне тұрғын үй беру тұрғын үй иесiмен немесе ол уәкiлеттiк берген заңды тұлғамен жасалған мерзiмдi немесе мерзiмсiз шарттың негiзiнде жүзеге асырылады. Үлгi шарттың нысанын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
5. Шартта көрсетiлген тұру мерзiмi, егер мемлекеттiк қызметшi соған байланысты өзiне тұрғын үй берiлген еңбек қатынасын жалғастырса, ұзартылуы тиiс.
III. Мемлекеттiк тұрғын үйден шығару ережелерi
6. Мемлекеттiк органның немесе ұйымның қызметкерiн және оның отбасы мүшелерiн соған байланысты аталған тұрғын үй берiлген еңбек қатынасын тоқтатқан кезде олар тұратын мемлекеттiк тұрғын үйден шығарудың шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен және тұрғын үй беру туралы шартпен реттеледi.
IV. Мемлекеттiк тұрғын үйдi сатып алу кезiндегi
негiзгi шарттар
7. Кемiнде 10 жыл мемлекеттiк қызмет стажы бар мемлекеттiк органның және ұйымның қызметкерi онымен бiрге тұратын барлық кәмелетке толған отбасы мүшелерiнiң келiсiмiмен өзi тұратын қызметтiк тұрғын үйге теңестiрiлген мемлекеттiк тұрғын үйдi сатып алуға құқылы.
8. Мемлекеттiк тұрғын үйдi сатып алу оны сатып алу сәтiндегi амортизациялар ескерiле отырып, оның баланстық құны бойынша жүргiзiледi. Сатып алу бiр уақытта немесе 10 жылдың iшiнде бөлiп-бөлiп жүргiзiлуi мүмкiн.
V. Мемлекеттiк тұрғын үйдi сатып алудағы жеңiлдiктер
9. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың сатып алуға жатпайтын мемлекеттiк қызметтiк тұрғын үй бөлiнетiн қызметкерлерiне қалауы бойынша, Қазақстан Республикасының аумағында жеке меншiк тұрғын үй салуға (сатып алуға) жеңiлдiктi несиенi кезектен тыс алу құқығы не қызметтiк тұрғын үйге теңестiрiлген мемлекеттiк тұрғын үйге құқық берiледi.
10. Мемлекеттiк органның және ұйымның қызметкерiнiң қалауы бойынша жеке меншiк тұрғын үй салу (сатып алу) үшiн берiлетiн жеңiлдiктi несие сатуға жатпайтын қызметтiк тұрғын үйдiң орнына 30 жылға дейiн мерзiмде өтеу шартымен жылына 2 процент өсiмге берiледi. Аталған тұрғын үй Қазақстан Республикасы аумағының айрықша режимдегi елдi мекендер санатына жатпайтын кез келген елдi мекенде сатып алынуы немесе салынуы мүмкiн.

11. Стоимость государственного жилища, приравниваемого к
служебному, при выкупе дифференцируется в зависимости от выслуги лет
(стажа) на государственной службе и классификации должности
(категории и квалификационного класса) государственного служащего
согласно приложению к настоящему Временному положению.
Приложение
Приватизационная стоимость государственного жилища,
приравненного к служебному, в зависимости от
выслуги лет на государственной службе и
классификации должности работников
государственных органов и организаций
в процентах от общей стоимости
--------------------------------------------------------------------
Выс-! Классификационная характеристика государственных служащих
луга!---------------------------------------------------------------
лет !Высшая        !Первая   !Вторая   !Третья   !Четвертая!Пятая
!категория     !кате-    !кате-    !кате-    !кате-    !кате-
!              !гория    !гория    !гория    !гория    !гория
!--------------!---------!---------!---------!---------!--------
!Выс-  !I  !II !III !IV  !V   !VI  !VII !VIII!IX  !X   !XI  !XII
!ший   !к  !к  !к   !к   !к   !к   !к   !к   !к   !к   !к   !к
!класс !л  !л  !л   !л   !л   !л   !л   !л   !л   !л   !л   !л
!      !а  !а  !а   !а   !а   !а   !а   !а   !а   !а   !а   !а
!      !с  !с  !с   !с   !с   !с   !с   !с   !с   !с   !с   !с
!      !с  !с  !с   !с   !с   !с   !с   !с   !с   !с   !с   !с
--------------------------------------------------------------------
10   0     16   28  40   52   64   76   88   100  100  100  100  100
11   0     12   24  36   48   60   72   84   96   100  100  100  100
12   0     8    20  32   44   56   68   80   92   100  100  100  100
13   0     4    16  28   40   52   64   76   88   100  100  100  100
14   0     0    12  24   36   48   60   72   84   96   100  100  100
15   0     0    8   20   32   44   56   68   80   92   100  100  100
16   0     0    4   16   28   40   52   64   76   88   100  100  100
17   0     0    0   12   24   36   48   60   72   84   96   100  100
18   0     0    0   8    20   32   44   56   68   80   92   100  100
19   0     0    0   4    16   28   40   52   64   76   88   100  100
20   0     0    0   0    12   24   36   48   60   72   84   96   100
21   0     0    0   0    8    20   32   44   56   68   80   92   100
22   0     0    0   0    4    16   28   40   52   64   76   88   100
23   0     0    0   0    0    12   24   36   48   60   72   84   96
24   0     0    0   0    0    8    20   32   44   56   68   80   92
25   0     0    0   0    0    4    16   28   40   52   64   76   88
---------------------------------------------------------------------

11. Қызметтiк тұрғын үйге теңестiрiлген мемлекеттiк тұрғын үйдiң құны сатып алу кезiнде мемлекеттiк қызметте еңбек сiңiрген жылдарына (стажына) және мемлекеттiк қызметшi лауазымының жiктемесiне (санаты мен бiлiктiлiк сыныбына) қарай осы Уақытша ереженiң қосымшасына сәйкес сараланады.
Қосымша
Мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың мемлекеттiк қызметтегi
еңбек сiңiрген жылдарына және лауазымдарының жiктемесiне
байланысты қызметтiкке теңестiрiлген мемлекеттiк тұрғын
үйлердiң жалпы құнының проценттерiндегi жекешелендiру құны
_________________________________________________________________
Еңбек |     Мемлекеттiк қызметшiлердiң жiктемелiк сипаттамасы
сiңiр.|_________________________________________________________
ген   |      Жоғарғы санат      | Бiрiншi санат |   Екiншi санат
жылы  |_________________________|_______________|_______________
| Жоғарғы |   I   |   II  |  III  |   IV  |   V   |   VI  |
|  сынып  | сынып | сынып | сынып | сынып | сынып | сынып |
_______|_________|_______|_______|_______|_______|_______|_______|
10        0        16     28       40     52      64       76
11        0        12     24       36     48      60       72
12        0         8     20       32     44      56       68
13        0         4     16       28     40      52       64
14        0         0     12       24     36      48       60
15        0         0      8       20     32      44       56
16        0         0      4       16     28      40       52
17        0         0      0       12     24      36       48
18        0         0      0        8     20      32       44
19        0         0      0        4     16      28       40
20        0         0      0        0     12      24       36
21        0         0      0        0      8      20       32
22        0         0      0        0      4      16       28
23        0         0      0        0      0      12       24
24        0         0      0        0      0       8       20
25        0         0      0        0      0       4       16
_________________________________________________
Үшiншi санат  |Төртiншi санат |  Бесiншi санат|
_________________|_______________|_______________|
VII   |  VIII |  IX   |   X   |   ХI  |  ХII  |
сынып  | сынып | сынып | сынып | сынып | сынып |
_________|_______|_______|_______|_______|_______|
10. 88      100     100     100     100     100
11. 84       96     100     100     100     100
12. 80       92     100     100     100     100
13. 76       88     100     100     100     100
14. 72       84      96     100     100     100
15. 68       80      92     100     100     100
16. 64       76      88     100     100     100
17. 60       72      84      96     100     100
18. 56       68      80      92     100     100
19. 52       64      76      88     100     100
20. 48       60      72      84      96     100
21. 44       56      68      80      92     100
22. 40       52      64      76      88     100
23. 36       48      60      72      84      96
24. 32       44      56      68      80      92
25. 28       40      52      64      76      88