Об утверждении Порядка выделения официальных трансфертов (субвенций) бюджетам областей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 1997 г. N 619. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 13 апреля 2000 г. N 565 ~P000565.
Во исполнение пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1737 P961737_ "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 1997 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Порядок выделения официальных трансфертов (субвенций) бюджетам областей.
2. Установить, что указанный Порядок распространяется на области, имеющие на своей территории специальные экономические зоны.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 апреля 1997 г. N 619
Порядок
выделения официальных трансфертов
(субвенций) бюджетам областей
1. Настоящий Порядок определяет назначение внутренних официальных трансфертов (субвенций) (далее - трансферты), выделяемых из республиканского бюджета местным исполнительным органам, а также механизм их предоставления.
2. В целях обеспечения минимально гарантированного уровня социальных услуг в регионах, отстающих по объективным причинам, а также финансирования из республиканского бюджета целевых общегосударственных программ применяется механизм финансирования в виде трансфертов, обеспечивающий сбалансированность областных (городов республиканского значения) бюджетов.
3. Объем трансфертов, предоставляемых в виде субвенций из республиканского бюджета нижестоящим бюджетам, определяется законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, их назначение - настоящим Порядком.
4. Министерство финансов Республики Казахстан при составлении росписи доходов и расходов республиканского бюджета распределяет трансферты по месяцам с учетом уровня инфляции и сроков реализации целевых программ.
5. Казначейством при Министерстве финансов Республики Казахстан в соответствии с утвержденной росписью доходов и расходов республиканского бюджета осуществляется перечисление трансфертов местным бюджетам по распоряжению Министра финансов, определяющему их назначение.
6. Трансферты предоставляются бюджетам областей в зависимости от состояния следующих показателей:
выполнения плана по общегосударственным налогам и сборам с начала года;
выполнения плана по закрепленным за местным бюджетом налогам и сборам с начала года;
изменения суммы недоимки по всем налогам и сборам по сравнению с предыдущим месяцем и др.
Конкретный перечень показателей по каждой области и механизм их применения при выделении трансфертов определяется Министерством финансов по согласованию с Министерством экономики и торговли Республики Казахстан, с учетом уровня социально-экономического развития, а также специфики региона.

Облыс бюджеттерiне ресми трансферттер (субвенциялар) бөлу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 22 сәуiр N 619. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.04.13. N 565 қаулысымен
"1997 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1737 P961737_ қаулысының 3-тармағын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Облыс бюджеттерiне ресми трансферттер
(субвенциялар) бөлу тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Аталған Тәртiп өзiнiң аумағында арнайы экономикалық аймақтары
бар облыстарға қолданылады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 сәуiрдегi
N 619 қаулысымен
бекiтiлген
Облыс бюджеттерiне ресми трансферттер (субвенциялар)
бөлу тәртiбi
1. Осы Тәртiп республика бюджетiнен жергiлiктi атқарушы органдарға бөлiнетiн iшкi ресми трансферттердiң (субвенциялардың) (бұдан әрi - трансферттер) нысанасын, сондай-ақ оларды беру тетiгiн айқындайды.
2. Объективтi себептер бойынша артта қалған аймақтарда әлеуметтiк қызмет көрсетудiң кепiлдi ең аз деңгейiн қамтамасыз ету, сондай-ақ нысаналы жалпымемлекеттiк бағдарламаларды республикалық бюджеттен қаржыландыру мақсатында облыс (республикалық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң тепе-теңдiгiн қамтамасыз ететiн трансферттер түрiндегi қаржыландыру тетiгi қолданылады.
3. Төменгi тұрған бюджеттерге республикалық бюджеттен субвенция түрiнде берiлетiн трансферттердiң көлемi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен, олардың нысанасы - осы Тәртiппен айқындалады.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi республикалық бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының хаттауын жасау кезiнде инфляция деңгейiн және нысаналы бағдарламаларды iске асыру мерзiмiн ескере отырып, трансферттердi айлар бойынша бөледi.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы қазынашылық республикалық бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының бекiтiлген хаттауына сәйкес трансферттердiң нысанасын айқындайтын Қаржы министрiнiң өкiмi бойынша оларды жергiлiктi бюджеттерге аударады.
6. Трансферттер облыс бюджеттерiне мынадай көрсеткiштердiң жай-күйiне байланысты берiледi:
жалпымемлекеттiк салықтар мен алымдар жөнiндегi жоспарлардың жыл басынан бастап орындалуы;
жергiлiктi бюджеттерге бекiтiлген салықтар мен алымдар бойынша жоспардың жыл басынан бастап орындалуы;
өткен айлармен салыстырғанда барлық салықтар мен алымдар бойынша түспеген төлемдердiң сомасының өзгеруi және т.б.
Әр облыс бойынша көрсеткiштердiң нақтылы тiзбесiн және оларды қолдану тетiгiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Экономика және сауда министрлiгiмен келiсе отырып, аймақтың әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейiн, сондай-ақ ерекшелiктерiн ескере отырып белгiлейдi.

7. Трансферты подлежат секвестрированию в установленном порядке.
8. Министерство финансов Республики Казахстан ежеквартально производит анализ целевого использования выделенных сумм трансфертов и при установлении фактов нецелевого использования имеет право не выделять трансферты, отзывать и запрещать их расходование в размере сумм выявленных нарушений.
9. Министерство финансов Республики Казахстан ежемесячно представляет в Правительство информацию об объеме трансфертов, выделенных бюджетам областей.
10. Контроль за целевым и эффективным использованием бюджетных средств, выделяемых в виде трансфертов бюджетам областей, осуществляется Комитетом финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан.

7. Трансферттер белгiленген тәртiппен секвестрлеуге жатады.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бөлiнген трансферт сомаларының мақсатқа сай пайдаланылуына тоқсан сайын талдау жүргiзедi және мақсатқа сай пайдаланылмауы фактiлерi анықталған жағдайда трансферттердi бөлмеуге, қайтарып алуға және оларды анықталған тәртiп бұзушылық сомасының көлемiнде жұмсауға тыйым салуға құқылы.
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi ай сайын Үкiметке облыс бюджеттерiне бөлiнген трансферттер көлемi туралы ақпарат берiп отырады.
10. Облыс бюджеттерiне трансферттер түрiнде бөлiнген бюджет қаражатының мақсатқа сай және тиiмдi пайдаланылуына бақылауды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қаржы бақылау комитетi жүзеге асырады.