О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 27 марта 1997 г. N 3432 "О квоте иммиграции на 1997 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 1997 г. N 622
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 27 марта 1997 г. N 3432 U973432_ "О квоте иммиграции на 1997 год" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, акимам областей и г.Алматы:
организовать переселение беженцев-репатриантов, изъявивших желание вернуться на историческую родину, в пределах установленной квоты;
принять действенные меры по трудоустройству взрослых трудоспособных членов семей переселенцев в соответствии с их квалификацией и специальностью, а также по их подготовке и переподготовке необходимым профессиям;
решить вопросы социального обеспечения, в том числе установления пенсий и пособий беженцам-репатриантам, прибывшим на постоянное жительство в Республику Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также международными соглашениями;
обеспечить координацию работы министерств, государственных комитетов и иных центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан по организации переселения и обустройства беженцев-репатриантов.
2. Акимам областей и г.Алматы:
обеспечить финансирование расходов на организацию переселения, приема и обустройства беженцев-репатриантов за счет средств местных бюджетов. Обеспечить их строгое целевое использование;
предусмотреть, при необходимости, выделение средств на содержание областных пунктов адаптации;
в месячный срок представить Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан перечень районов, населенных пунктов для компактного расселения беженцев-репатриантов, а также организаций различных форм собственности, в которых они будут трудоустроены с учетом родственных и хозяйственно-производственных связей;
обеспечить прием и обустройство беженцев-репатриантов. В установленном порядке выделять земельные участки для строительства жилых домов и хозяйственной деятельности.
3. Министерству иностранных дел совместно с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан:
проработать с соответствующими министерствами и ведомствами иностранных государств вопросы по защите гражданских и имущественных прав соотечественников, изъявивших желание возвратиться на историческую родину;
обратиться по дипломатическим каналам к правительствам соответствующих государств по вопросам выезда и транзитного проезда беженцев-репатриантов с просьбой об оказании им содействия при переезде через соответствующие страны.

"1997 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 27 наурыздағы N 3432 Жарлығын жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 22 сәуiр N 622
"1997 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 27 наурыздағы N 3432 U973432_ Жарлығын жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi:
белгiленген квотаның шегiнде тарихи отанына қайтып оралуға тiлек бiлдiрген босқын-репатрианттарды қоныстандыруды ұйымдастырсын;
қоныс аударушылар отбасыларының еңбекке жарамды ересек мүшелерiн бiлiктiлiгiне және мамандығына сәйкес еңбекке орналастыру жөнiнде, сондай-ақ оларды қажеттi мамандықтарға даярлау және қайта даярлау жөнiнде пәрмендi шаралар қабылдасын;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға келген босқын-репатрианттарды әлеуметтiк қамтамасыз ету, оның iшiнде оларға Қазақстан Республикасының заңдарына, сондай-ақ халықаралық келiсiмдерге сәйкес зейнетақылар мен жәрдемақылар тағайындау мәселелерiн шешсiн;
Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң және өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының босқын-репатрианттардың қоныс аударуын және оларды жайластыруды ұйымдастыру жөнiндегi жұмыстарын үйлестiрудi қамтамасыз етсiн.
2. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi:
босқын-репатрианттардың қоныс аударуын, оларды көшiрiп әкелудi, қабылдауды және жайластыруды ұйымдастыруға арналған шығыстарды жергiлiктi бюджеттердiң қаражаттары есебiнен қаржыландыруды қамтамасыз етсiн. Олардың қатаң мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етсiн;
қажет болған жағдайда облыстық бейiмделу пункттерiн ұстауға қаражат бөлудi қарастырсын;
бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне босқын-репатрианттарды жинақы қоныстандыру үшiн аудандардың, елдi мекендердiң, сондай-ақ олар туыстық және шаруашылық-өндiрiстiк байланыстары ескерiле отырып еңбекке орналастырылатын меншiктiң түрлi нысанындағы ұйымдардың тiзбесiн ұсынсын;
босқын-репатрианттарды қабылдауды және жайластыруды қамтамасыз етсiн. Белгiленген тәртiппен тұрғын үйлер салу және шаруашылық қызмет үшiн жер учаскелерiн бөлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен бiрлесiп:
шетел мемлекеттерiнiң тиiстi министрлiктерiмен және ведомстволарымен тарихи отанына қайтып оралуға тiлек бiлдiрген отандастардың мүлiктiк және азаматтық құқықтарын қорғау жөнiндегi мәселелердi пысықтасын;
босқын-репатрианттардың шығуы және транзиттiк жүруi мәселелерi бойынша тиiстi елдер арқылы өту кезiнде оларға жәрдем көрсету туралы тiлек бiлдiре отырып, дипломатиялық арналған бойынша тиiстi мемлекеттердiң үкiметтерiне өтiнiш жасасын.

4. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, авиакомпаниям, действующим на территории Республики Казахстан, совместно с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, акимам областей и г.Алматы определить порядок перевоза людей и их домашнего имущества с территории государств выезда до пункта вселения.
5. Государственному таможенному комитету Республики Казахстан при необходимости организовать дополнительные временные таможенные посты.
6. Министерству обороны Республики Казахстан при необходимости организовать временные контрольно-пропускные пункты для пограничного оформления беженцев-репатриантов, прибывающих из государств, не входящих в СНГ.
7. Министерству внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
личную и имущественную безопасность беженцев-репатриантов в пути следования на территории Казахстана и в местах вселения;
своевременную регистрацию прибывших беженцев-репатриантов и оформление документов на проживание и передвижение по территории республики;
оформление необходимых документов лицам, получившим разрешение на постоянное жительство и изъявившим желание принять гражданство Республики Казахстан, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Министерству здравоохранения Республики Казахстан организовать бесплатное медицинское обследование прибывающих в республику беженцев-репатриантов.
9. Министерству образования и культуры Республики Казахстан обеспечить признание равноценности документов об образовании, полученных иммигрантами за рубежом, с учетом соответствия государственным общеобразовательным стандартам Республики Казахстан. При необходимости организовать дополнительное обучение в профессиональных учебных заведениях по переходным учебным планам и сокращенным срокам.
Организовать бесплатное обучение и воспитание детей беженцев-репатриантов в учреждениях образования, находящихся на местном бюджете, а также обучение взрослого населения грамоте, современному казахскому алфавиту, открыв при необходимости дополнительные классы и школы.
10. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан оказать содействие в организации перегона, перевозки и ветеринарного контроля личного скота беженцев-репатриантов, переезжающих из государств выезда до места вселения.
11. Вышеуказанным министерствам и государственным комитетам в срок до 10 января 1998 года представить в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию о выполнении настоящего постановления для доклада до конца января 1998 года Правительству Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

4. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Қазақстан Республикасының аумағында қызмет ететiн авиакомпаниялар Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп адамдар мен олардың үй мүлiктерiн олар шығатын мемлекеттердiң аумағынан орналастыру мекенiне дейiн тасымалдаудың тәртiбiн айқындасын.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кеден комитетi қажет болған жағдайда қосымша уақытша кеден бекеттерiн ұйымдастырсын.
6. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi қажет болған жағдайда ТМД-ға кiрмейтiн мемлекеттерден келген босқын-репатрианттарды шекаралық ресiмдеу үшiн уақытша бақылау-өткiзу бекеттерiн ұйымдастырсын.
7. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
босқын-репатрианттардың Қазақстан аумағы бойынша жүру жолында және қоныстанған жерлерiнде және бастары мен мүлiктерiнiң қауiпсiздiгiн;
келген босқын-репатрианттарды дер кезiнде тiркеу мен олардың тұруға және республика аумағы бойынша жүрiп-тұруына арналған құжаттарын ресiмдеудi;
тұрақты тұруға рұқсат алған және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға тiлек бiлдiрген адамдардың қажеттi құжаттарын ресiмдеудi қамтамасыз етсiн.
8. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi республикаға келген босқын-репатрианттарды тегiн медициналық тексерудi ұйымдастырсын.
9. Қазақстан Республикасының Бiлiм және мәдениет министрлiгi олардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жалпы бiлiм беру стандарттарына сәйкестiгiн ескере отырып, көшiп келушiлердiң шетелде алған бiлiмдерi туралы құжаттардың тең бағалығын тануды қамтамасыз етсiн. Қажет жағдайда оларды кәсiптiк оқу орындарында өтпелi оқу жоспарлары және қысқартылған мерзiмдер бойынша қосымша оқытуды ұйымдастырсын.
Босқын-репатрианттардың балаларын жергiлiктi бюджеттегi бiлiм беру мекемелерiнде тегiн оқытуды және тәрбиелеудi, сондай-ақ ересек халықты қажет болған жағдайда қосымша кластар мен мектептер ашып, сауаттылыққа, қазiргi қазақ әлiппесiне оқытуды ұйымдастырсын.
10. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi шығатын мемлекеттен қоныстанатын жерге дейiн көшiп келетiн босқын-репатрианттардың жекеменшiк малдарын айдап әкелуде, тасымалдауда және мал дәрiгерлiк бақылауды ұйымдастыруда жәрдем көрсетсiн.
11. Жоғарыда көрсетiлген министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттер 1998 жылдың қаңтарының соңына Қазақстан Республикасының Үкiметiне баяндау үшiн 1998 жылдың 10 қаңтарына дейiн осы қаулының орындалуы туралы Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне ақпарат ұсынсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi