О порядке подготовки и проведения подрядных тендеров в строительстве
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1997 г. N 1056. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 25 февраля 1998 г. N 141 ~P980141
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке подготовки и проведения подрядных тендеров в строительстве.
2. Агентству строительства и архитектурно-градостроительного контроля Министерства экономики и торговли Республики Казахстан:
по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить проект типового договора, заключаемого между заказчиком и победителем подрядного тендера в строительстве;
в 2-месячный срок разработать и утвердить формы исходной, тендерной и регистрационной документации.
3. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 1995 г. N 1726 P951726_ "Об упорядочении проектирования и строительства объектов, осуществляемых за счет государственных валютных средств и инвестиционных кредитов, предоставляемых Республике Казахстан, или под гарантии Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 37, ст. 487);
постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 1996 г. N 815 P960815_ "Об утверждении Положения по проведению тендеров на проектирование и строительство зданий для размещения высших и центральных государственных органов в городе Акмоле и зонах его влияния" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 29, ст. 259).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 июля 1997 г. N 1056
Положение
о порядке подготовки и проведения подрядных
тендеров в строительстве
I. Общие положения
Настоящее Положение определяет порядок подготовки, проведения и подведения итогов подрядных тендеров в строительстве на территории Республики Казахстан.
Положение имеет обязательный характер для размещения заказов и реализации проектов строительства, выполнения подрядных работ и услуг, финансирование которых осуществляется за счет государственных бюджетных средств, а также кредитов, обеспечиваемых правительственными гарантиями или гарантиями государственных банков.
Положение распространяется на проектирование и строительство новых, реконструкцию, техническое перевооружение и капитальный ремонт зданий и сооружений производственного и непроизводственного назначения, расположенных на территории Республики Казахстан.
Организация и проведение тендеров должны обеспечивать равные права всем претендентам и участникам тендера, объективность при выявлении победителей.
К участию в тендерах допускаются отечественные и иностранные юридические лица, имеющие лицензии на осуществление деятельности, необходимой для выполнения заказов на территории Республики Казахстан.
II. Понятия, используемые в положении
Подрядный тендер - особый вид конкурса с целью размещения заказов на строительство, обеспечивающий выбор подрядчика из двух и более участников для выполнения работ (услуг) на конкурсной основе.
Предмет тендера - конкретный вид работ или услуг, по которым проводится тендер.
Объект тендера - производственный или непроизводственный объект, к которому относится предмет тендера.
Открытый тендер - конкурс, к участию в котором допускаются все желающие юридические лица, отвечающие требованиям, указанным в разделе I.
Объявление о проведении открытого тендера и его результаты публикуются в средствах массовой информации.
Закрытый тендер - конкурс, проводимый с ограниченным количеством специально приглашенных претендентов без публикации в средствах массовой информации. Закрытый тендер проводится по объектам, имеющим особое значение для государства, либо с применением сложных технологий, либо с привлечением организаций, обладающих уникальным опытом проектирования строительства и эксплуатации, а также связанных с производством оборонного характера с секретной технологией или секретной конечной продукцией.
Заказчик - лицо либо его уполномоченный представитель, предлагающий заказ.
Гарантия заказа - документы, подтверждающие реальность наличия или привлечения средств, предназначенных для финансирования заказа.
Организатор тендера - уполномоченное заказчиком лицо, которому поручена подготовка проведения тендера.
Тендерная комиссия - постоянный или временный коллегиальный
орган, создаваемый заказчиком (организатором тендера) для проведения
и определения победителя тендера.
Претендент - юридическое лицо, предложение которого
зарегистрировано тендерной комиссией.
Тендерная документация - комплект документов, содержащих полную
информацию о технических, финансовых, коммерческих, организационных
и иных характеристиках объекта и предмета тендера.
Условия тендера - данные о стоимости, объеме и времени
исполнения заказа.
III. Предмет тендера
Предметом тендера на подряд могут быть:
проектирование и строительство зданий и сооружений, в том числе
жилых домов и объектов социальной, транспортной и инженерной
инфраструктуры;
выполнение отдельных комплексов строительных, монтажных и
пусконаладочных работ;
изготовление, поставка и монтаж сложного и уникального
оборудования.
IV. Участники тендера
Участниками тендера являются:
заказчик (представитель заказчика);
организатор тендера;
тендерная комиссия;
претенденты.
Заказчиком (представителем заказчика) или организатором тендера для участия в работе тендера могут привлекаться консультанты и эксперты.
Ответственность членов тендерной комиссии и приглашенных консультантов и экспертов оговариваются в договоре, заключаемом ими с организатором тендера.

Құрылыста мердiгерлiк тендерлердi дайындау мен өткiзудiң тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 3 шiлде N 1056. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.02.25. N 141 қаулысымен. ~P980141
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Құрылыста мердiгерлiк тендерлердi дайындау мен өткiзудiң тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Құрылыс және сәулет-қала құрылысын бақылау агенттiгi:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша бiр ай мерзiм iшiнде тапсырыс берушi мен құрылыстағы мердiгерлiк тендердiң жеңiмпазының арасында жасалатын үлгiлiк шарттың жобасын әзiрлесiн және бекiтсiн;
2 айлық мерзiм iшiнде бастапқы тендерлiк және тiркеу құжаттамаларының нысандарын әзiрлесiн және бекiтсiн.
3. Мыналардың:
"Қазақстан Республикасында немесе Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен берiлетiн мемлекеттiк қаражат пен инвестициялық кредиттеудiң есебiнен жүзеге асырылатын объектiлердi жобалауды және салуды реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 14 желтоқсандағы N 1726 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 37, 487-құжат);
"Ақмола қаласында және оның ықпал аймақтарында жоғары және
орталық мемлекеттiк органдарды орналастыру үшiн ғимараттарды
жобалауға және салуға арналған тендерлер өткiзу жөнiндегi Ереженi
бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 28
маусымдағы N 815 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996
ж., N 29, 259-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 3 шiлдедегi
N 1056 қаулысымен
бекiтiлген
Құрылыста мердiгерлiк тендерлердi дайындау мен
өткiзудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумақтарында құрылыста мердiгерлiк тендерлердi дайындаудың, өткiзудiң және олардың қорытындыларын шығарудың тәртiбiн айқындайды.
Ереженiң қаржыландыруы мемлекеттiң бюджет қаражатының, сондай-ақ үкiметтiк кепiлдiктермен немесе мемлекеттiк банктердiң кепiлдiктерiмен қамтамасыз етiлетiн несиелердiң есебiнен жүзеге асырылатын құрылыс жобаларын орналастыруға және жүзеге асыруға, мердiгерлiк жұмыстар мен қызмет көрсетулердi орындауға арналған мiндеттi сипаттамасы бар.
Ереже Қазақстан Республикасының аумақтарында орналасқан өндiрiстiк және өндiрiстiк емес мақсаттағы үйлер мен ғимараттардың жаңаларын жобалауға және салуға, бұрынғыларын қайта жаңартуға, техникалық қайта жарақтандыруға және күрделi жөндеуге қолданылады.
Тендерлердi ұйымдастыру мен өткiзу тендерге барлық үмiткерлер мен қатысушылардың тең құқығын, жеңiмпаздарды анықтау кезiнде объективтiлiктi қамтамасыз етуi тиiс.
Тендерлерге қатысуға Қазақстан Республикасының аумақтарында тапсырыстарда орындау үшiн қажеттi қызметтердi жүзеге асыруға арналған лицензиялары бар отандық және шетелдiк заңды тұлғалар жiберiледi.
II. Ережеде пайдаланылатын ұғымдар
Мердiгерлiк тендер - құрылысқа тапсырыстарды орналастыру мақсатымен конкурстық негiзде, жұмыстарды (қызмет көрсетулердi) орындау үшiн екi немесе одан көп қатысушылардың мердiгердi таңдап алуды қамтамасыз ететiн конкурстың айрықша түрi.
Тендердiң нысанасы - тендер өткiзiлетiн жұмыстардың немесе қызмет көрсетулердiң нақты түрi.
Тендердiң объектiсi - тендердiң нысанасы соған жататын, өндiрiстiк немесе өндiрiстiк емес объектi.
Ашық тендер - I тараудағы талаптарға жауап беретiн барлық тiлек бiлдiрген заңды тұлғалар қатысуға жiберiлетiн конкурс.
Ашық тендер өткiзiлетiндiгi туралы хабарландыру мен оның нәтижелерi бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Жабық тендер - бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланбастан арнайы шақырылған үмiткерлердiң шектеулi санымен өткiзiлетiн конкурс. Жабық тендер мемлекет үшiн айрықша маңызы бар не күрделi технологиялар қолданылатын не жобалауда, құрылысын салуда және пайдалануға беруге ерекше тәжiрибесi бас ұйымдар тартылатын, сондай-ақ құпия технологиясы немесе құпия түпкiлiктi нәтижесi бар объектiлер бойынша жүргiзiледi.
Тапсырысшы - тапсырысты ұсынушы тұлға не оның уәкiлеттi өкiлi.
Тапсырыстың кепiлдiгi - тапсырысты қаржыландыруға арналған қаражаттардың бар екенiн немесе оларды тартуды растайтын құжаттар.
Тендердi ұйымдастырушы - тендердi өткiзудi дайындау тапсырылған тапсырысшы уәкiлеттендiрген тұлға.
Тендер комиссиясы - тендердi өткiзу және оның жеңiмпазын айқындау үшiн тапсырысшы (тендердi ұйымдастырушы) құратын тұрақты немесе уақытша алқалық орган.
Үмiткер - ұсынысын тендер комиссиясы тiркеген заңды тұлға.
Тендерлiк құжаттама - тендердiң объектiсi мен нысанасының техникалық қаржылық, коммерциялық, ұйымдастыру және өзге де сипаттамалары туралы толық ақпаратты қамтитын құжаттардың жиынтығы.
Тендердiң шарттары - тапсырыстың құны, көлемi және оны атқару
уақыты туралы деректер.
III. Тендердiң нысанасы
Мердiгерлiкке арналған тендердiң нысанасы:
үйлер мен ғимараттарды, оның iшiнде тұрғын үйлер мен әлеуметтiк,
көлiктiң және инженерлiк инфрақұрылымдар объектiлерiн жобалау мен салу;
құрылыс, монтаждау және iске қосу-жайластыру жұмыстарының
жекелеген кешендерiн орындау;
күрделi және бiрегей жабдықты дайындау, әкелу және монтаждау
бола алады.
IV. Тендердiң қатысушылары
Тапсырысшы (тапсырысшының өкiлi):
тендердi ұйымдастырушы;
тендер комиссиясы;
үмiткерлер тендердiң қатысушылары болып табылады.
Тапсырысшы (тапсырысшының өкiлi) немесе тендердi ұйымдастырушы
тендердiң жұмысына қатысу үшiн консультанттар мен сарапшыларды тарта
алады.
Тендер комиссиясының мүшелерi мен шақырылған консультанттар мен сарапшылардың жауаптылығы, олар тендердi ұйымдастырушымен жасасқан шартта айтылады.

1. Заказчик
Решение о проведении тендера принимается заказчиком на основе разработанного технико-экономического обоснования инвестиций, прошедшего государственную вневедомственную экспертизу и утвержденного (одобренного) в установленном порядке.
Заказчик обязан после объявления тендера передать тендерной комиссии гарантию заказа, а также все документы, необходимые для проведения тендера.
Проведение тендера финансируется заказчиком.
Заказчик формирует и утверждает состав тендерной комиссии. Формирование и утверждение состава тендерной комиссии может быть поручено заказчиком организатору тендера.
Заказчик вправе не позднее чем за три дня до проведения тендера отказаться от него с возмещением реального ущерба лицам, подавшим заявки на участие в тендере, за исключением случаев, относящихся к обстоятельствам непреодолимой силы, или по иным причинам, не
зависящим от заказчика.
Порядок, условия тендера, тендерная документация и ее состав
утверждаются заказчиком.
Заказчик обязан заключить договор с победителем тендера,
определенным тендерной комиссией, в течение 10 дней.
2. Организатор тендера
Организатор тендера обязан:
подготовить тендерную документацию;
опубликовать в республиканских средствах массовой информации
объявление на казахском и русском языках о проведении открытого
тендера за один месяц до его проведения;
подготовить условия тендера;
регистрировать все поступившие заявки и письменно уведомлять
всех лиц, приславших заявку на участие;
письменно известить всех претендентов об итогах тендера;
выполнять иные поручения заказчика по подготовке и проведению
тендера.
3. Тендерная комиссия
В состав тендерной комиссии входят:
специалисты центральных государственных органов или
представители этих органов на местах;
представители местных исполнительных органов, на территории
которых намечается разместить (размещается) объект тендера;
другие лица, назначаемые заказчиком.
Председатель тендерной комиссии назначается заказчиком
или по поручению заказчика организатором тендера.
Тендерная комиссия:
изучает заявки на участие в тендере;
определяет по заявкам лиц, допускаемых к участию в тендере;
изучает предложения;
возвращает адресату без регистрации предложения, поступившие
после срока, указанного в условиях тендера;
определяет победителя тендера;
вправе приглашать на заседания претендентов для уточнения
отдельных вопросов по представленным предложениям.
Председатель тендерной комиссии:
назначает из числа членов комиссии секретаря тендерной
комиссии;
назначает дату и время заседаний комиссии;
определяет порядок работы тендерной комиссии;
осуществляет подведение итогов тендера;
несет ответственность за объективность проведения и подведения
итогов тендера;
объявляет итоги тендера.
Секретарь тендерной комиссии:
письменно уведомляет лиц, допущенных тендерной комиссией
к участию в тендере, для получения ими тендерной документации;
обеспечивает лиц, допущенных к участию в тендере, тендерной
документацией в полном объеме;
регистрирует все поступившие материалы и документы и
обеспечивает их сохранность и целостность;
выполняет иные поручения председателя тендерной комиссии,
связанные с подготовкой и проведением тендера.

1. Тапсырысшы
Тендер өткiзу туралы шешiмдi ведомстводан тыс мемлекеттiк сараптамадан өткен және белгiленген тәртiппен бекiтiлген (мақұлданған) инвестицияның әзiрленген техникалық-экономикалық негiздемесiнiң негiзiнде тапсырысшы қабылдайды.
Тапсырысшы тендер жарияланғаннан кейiн тендер комиссиясына, тапсырыстың кепiлдiгiн, сондай-ақ тендер өткiзу үшiн қажеттi барлық құжаттарды беруге мiндеттi.
Тендер өткiзудi тапсырысшы қаржыландырады.
Тапсырысшы тендер комиссиясының құрамын қалыптастырады және бекiтедi. Тендер комиссиясының құрамын қалыптастыру мен бекiтудi тапсырысшы тендердi ұйымдастырушыға тапсыруы мүмкiн.
Тапсырысшы тендердi өткiзуден үш күн бұрын тежеусiз күш
жағдаятына қатысты немесе тапсырысшыға қатысты емес өзге де себептер
бойынша жағдайларды қоспағанда, тендерге қатысуға өтiнiш берген
адамдарға нақты залалды өтеу арқылы одан бас тартуға құқылы.
Тендердiң тәртiбi мен шарттардың, тендерлiк құжаттама мен оның
құрамын тапсырысшы бекiтедi.
Тапсырысшы тендер комиссиясы айқындаған тендердiң жеңiмпазымен
10 күннiң iшiнде шарт жасасуға мiндеттi.
2. Тендердiң ұйымдастырушы
Тендердi ұйымдастырушы:
тендерлiк құжаттамаларды дайындауға;
республикалық бұқаралық баспасөз құралдарында ашық тендер өткiзiлетiндiгi туралы ол өткiзiлгенге дейiн бiр ай бұрын қазақ және орыс тiлдерiнде ақпарат жариялауға;
тендердiң шарттарын дайындауға;
тендерге қатысуға өтiнiм жiберген барлық тұлғалардың барлық
келiп түскен өтiнiмдерi мен жазбаша хабарламаларын тiркеуге;
барлық үмiткерлерге тендердiң қорытындылары туралы жазбаша
хабарлауға;
тапсырысшының тендердi дайындау және өткiзу жөнiндегi өзге де
тапсырмаларын орындауға мiндеттi.
3. Тендер комиссиясы
Тендер комиссиясының құрамына:
орталық мемлекеттiк органдардың мамандары немесе бұл органдардың
жергiлiктi жерлердегi өкiлдерi;
аумағында тендердiң объектiсiн орналастыру көзделген жергiлiктi
атқарушы органдардың өкiлдерi;
тапсырысшы тағайындаған басқа да адамдар кiредi.
Тендер комиссиясының төрағасын тапсырысшы немесе тапсырысшының
тапсырмасы бойынша тендердi ұйымдастырушы тағайындайды.
Тендер комиссиясы:
тендерге қатысуға өтiнiмдердi зерделейдi;
өтiнiмдер бойынша тендерге қатысуға жiберiлетiн тұлғаларды
айқындайды;
ұсыныстарды зерделейдi;
тендердiң шарттарында көрсетiлген мерзiмнен кейiн келiп түскен
ұсынысты тiркеместен адресатқа қайтарады;
тендердiң жеңiмпазын айқындайды;
берiлген ұсыныстар бойынша жекелеген мәселелердi нақтылау үшiн
отырысқа үмiткерлердi шақыруға құқылы.
Тендер комиссиясының төрағасы:
комиссия мүшелерiнiң қатарынан тендер комиссиясының хатшысын
тағайындайды;
комиссия отырысының күнi мен уақытын белгiлейдi;
тендер комиссиясы жұмысының тәртiбiн айқындайды;
тендердiң қорытындыларын шығаруды жүзеге асырады;
тендердi жүргiзудiң және оның қорытындыларын шығарудың
объективтiлiгi үшiн жауапты болады;
тендердiң қорытындыларын жариялайды.
Тендер комиссиясының хатшысы:
тендер комиссиясы тендерге қатысуға рұқсат еткен тұлғаларға олар
тендерлiк құжаттамалар алуы үшiн жазбаша хабарлайды;
тендерге қатысуға жiберiлген тұлғаларды толық көлемiнде
тендерлiк құжаттамамен қамтамасыз етедi;
барлық келiп түскен материалдар мен құжаттарды тiркейдi және
олардың сақталуы мен тұтастығын қамтамасыз етедi;
тендер комиссиясы төрағасының тендердi дайындауға және өткiзуге
байланысты өзге де тапсырмаларын орындайды.

4. Претендент
Претендент имеет право заключения договора с заказчиком в
случае объявления его победителем тендера.
Претендент не имеет права вносить изменения и дополнения в
зарегистрированное предложение.
Зарегистрированное тендерной комиссией предложение не может быть отозвано претендентом в течение срока, оговоренного условиями тендера.
V. Организация и проведение тендера
Решение о проведении открытого тендера принимается заказчиком. Открытый тендер предусматривает предварительный отбор лиц на основании представленных ими заявок.
Решение о проведении закрытого тендера принимается совместно Министерством экономики и Министерством финансов Республики Казахстан по обоснованному ходатайству заказчика.
Заседания тендерной комиссии считаются правомочными, если в заседании приняло участие не менее 3/4 членов от всего состава комиссии. Каждый член комиссии имеет один голос.
Заседания тендерной комиссии оформляются протоколами, которые ведет секретарь комиссии и подписываются председателем и секретарем комиссии.
Вскрытие и оглашение запечатанных конвертов с предложениями претендентов производятся на заседании тендерной комиссии, о чем составляется протокол вскрытия конвертов.
Тендерная комиссия проверяет соответствие представленных предложений условиям тендера.
Предложения, не соответствующие условиям тендера, не подлежат дальнейшему рассмотрению, о чем указывается в протоколе заседания тендерной комиссии.
Тендерная комиссия отклоняет предложения, подготовленные претендентами, которые объявлены банкротами или представили ложные сведения о своей квалификации, производственной мощности и финансовой надежности.
Тендерная комиссия вправе в ходе заседания пригласить претендентов для дачи разъяснений и уточнений, представления дополнительных сведений и документов.
Итоги тендера могут быть объявлены только после рассмотрения всех предложений, признанных соответствующими условиям тендера.
В случае признания соответствующими условиям тендера менее двух предложений тендер объявляется несостоявшимся.
Состоявшийся тендер не может быть закрыт без объявления победителя тендера.
Протокол голосования тендерной комиссии (итоговый протокол) подписывается всеми голосовавшими членами комиссии. Проголосовавшие против члены комиссии прикладывают к протоколу свое особое мнение.
Итоговый протокол тендера с определением победителя, а также с определением мест остальных претендентов является окончательным, подписывается председателем и секретарем комиссии.
Если победителем тендера определяется иностранное юридическое лицо, то в договоре обязательно предусматривается максимальное использование победителем изготавливаемых в Казахстане материалов и конструкций, а также выполнение казахстанскими юридическими лицами на субподрядной основе не менее 30 процентов работ и услуг от общего объема заказа.
В случае отказа одной из сторон от заключения договора спорные вопросы разрешаются согласно действующему законодательству.
В случае отказа победителя тендера от заключения договора тендерная комиссия может выбрать победителя из числа претендентов, занявших последующие места в порядке занятых ими мест, по результатам состоявшегося тендера.
VI. Признание результатов тендера недействительными
Тендер, проведенный с нарушением правил настоящего Положения, может быть признан недействительным в установленном законодательством порядке.

4. Үмiткер
Үмiткердiң өзiн тендердiң жеңiмпазы деп жариялаған жағдайда
тапсырысшымен шарт жасасуға құқығы бар.
Үмiткердiң тiркелген ұсынысқа өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзуге құқығы жоқ.
Тендер комиссиясында тiркелген ұсынысты үмiткер тендердiң шарттарында айтылған мерзiмнiң iшiнде қайтарып ала алмайды.
V. Тендердi ұйымдастыру және өткiзу
Ашық тендер өткiзу туралы шешiмдi тапсырысшы қабылдайды. Ашық тендер олар ұсынған өтiнiмдердiң негiзiнде тұлғаларды алдын ала iрiктеудi көздейдi.
Жабық тендер өткiзу туралы шешiмдi тапсырысшының негiзделген ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi мен Қаржы министрлiгi бiрлесiп қабылдайды.
Егер отырысқа комиссияның барлық құрамы мүшелерiнiң кемiнде 3/4 қатысса, тендер комиссиясы отырысының құқықтық күшi бар деп саналады. Әрбiр комиссия мүшесi бiр дауысқа ие болады.
Тендер комиссиясының отырысы комиссияның хатшысы жүргiзетiн және комиссияның төрағасы мен хатшысы қол қоятын хаттамалармен ресiмделедi.
Үмiткерлердiң ұсынысы бар жабық конверттердi ашу және жариялау тендер комиссиясының отырысында жүргiзiледi, ол туралы конверттердi ашу хаттамасы жасалады.
Тендер комиссиясы ұсынылған ұсыныстардың тендердiң шарттарымен сәйкестiгiмен тексередi.
Тендердiң шарттарына сәйкес келмейтiн ұсыныс одан әрi қаралуға жатпайды, ол туралы тендер комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетiледi.
Тендер комиссиясы банкрот деп жарияланған немесе өзiнiң бiлiктiлiгi, өндiрiстiк қуаты және қаржылық сенiмдiлiгi туралы жалған мәлiмет берген үмiткерлер дайындаған ұсыныстан бас тартады.
Тендер комиссиясы отырыс барысында түсiнiктеме мен нақтылау беруi, қосымша мәлiметтер мен құжаттарды ұсынуы үшiн үмiткерлердi шақыруға құқылы.
Тендердiң қорытындылары тендердiң шарттарына сәйкес келедi деп танылған барлық ұсыныстар қаралғаннан кейiн ғана жарияланады.
Екiден аз ұсыныс тендердiң шарттарына сәйкес келедi деп танылған жағдайда тендер өткiзiлмеген болып жарияланады.
Өткiзiлген тендер оның жеңiмпазы жарияланбастан жабылына алмайды.
Тендер комиссиясының дауыс беру хаттамасына (қорытынды хаттама) комиссияның барлық дауыс берген мүшелерi қол қояды. Қарсы дауыс берген комиссия мүшелерi өзiнiң ерекше пiкiрiн хатамаға тiркейдi.
Жеңiмпаз айқындалған, сондай-ақ басқа үмiткерлердiң орны айқындалған тендердiң қорытынды хаттамасы түпкiлiктi болып табылады, оған комиссияның төрағасы мен хатшысы қол қояды.
Егер тендердiң жеңiмпазы болып шетелдiк заңды тұлға айқындалса, онда шартта жеңiмпаздың Қазақстанда дайындалған материалдар мен конструкцияларды барынша пайдалануы, сондай-ақ қазақстандық заңды тұлғалардың қосымша мердiгерлiк негiзде тапсырыстың жалпы көлемiндегi жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң кемiнде 30 процентiн орындауы көзделедi.
Тараптардың бiреуi шарт жасасудан бас тартқан жағдайда даулы мәселелер қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шешiледi.
Тендердiң жеңiмпазы шарт жасасудан бас тартқан жағдайда тендер комиссиясы жеңiмпазды, өткiзiлген тендердiң нәтижелерi бойынша, олар ие болған орындардың ретiмен одан кейiнгi орындарды алған үмiткерлердiң қатарынан таңдап ала алады.
VI. Тендердiң нәтижелерiн жарамсыз деп тану
Осы Ереженiң талаптарын бұзу арқылы өткiзiлген тендер заңдарда белгiленген тәртiппен жарамсыз деп танылуы мүмкiн.