Об утверждении Положения о Комитете лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 1997 г. N 1072. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 22 апреля 1998 г. N 382 ~P980382.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о Комитете лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 июля 1997 г. N 1072
П О Л О Ж Е Н И Е
о Комитете лесного и охотничьего хозяйства
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
(Комлесохотхоз)
1. Общие положения
1. Комитет лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим автономно в пределах компетенции министерства и предоставленных ему полномочий государственное управление лесным фондом, лесным и охотничьим хозяйством республики, находящимися в его ведении особо охраняемыми природными территориями.
Комитет является также органом государственного контроля за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов, охотничьей фауны в Республике Казахстан.
2. При осуществлении своих полномочий Комитет и его органы на местах руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, международными договорами, а также настоящим Положением.
3. Комитет и находящиеся в его ведении организации (на правах областных органов) образуют единую систему государственного управления и контроля за лесами, лесными и охотничьими ресурсами республики, их охраной, защитой и воспроизводством, рациональным и неистощительным использованием в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Финансирование деятельности государственных организаций в системе Комитета по воспроизводству, охране, защите лесов, охотофауны, содержанию и развитию особо охраняемых природных территорий осуществляется централизованно за счет средств республиканского бюджета. Для финансирования отдельных мероприятий могут привлекаться также средства местных бюджетов, добровольные пожертвования юридических лиц, граждан (включая иностранных), отечественные и иностранные инвестиции.
Содержание аппарата Комитета и его органов на местах осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң орман және аңшылық шаруашылығы комитетi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 8 шiлде N 1072. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.04.22. N 382 қаулысымен. ~P980382
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Орман және
аңшылық шаруашылығы комитетi туралы қоса берiлiп отырған Ереже
бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 8 шiлдедегi
N 1072 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлiгiнiң Орман және аңшылық шаруашылығы
комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Орман және аңшылық шаруашылығы комитетi (бұдан әрi - Комитет) республиканың орман қорына, орман және аңшылық шаруашылығында, өз қарауындағы ерекше қорғалатын табиғат аумақтарына министрлiктiң құзыретiнiң және өзiне берiлген өкiлеттiктердiң шегiнде мемлекеттiк басқаруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
Комитет сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы ормандардың, аңшылық фаунасының жай-күйiне, ұдайы өндiрiлуiне, күзетiлуiне, қорғалуы мен пайдаланылуына мемлекеттiк бақылау жасау органы болып табылады.
2. Комитет пен оның жергiлiктi жерлердегi органдары өздерiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комитет пен оның қарауындағы ұйымдар (облыстық органдар құқығында) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес республиканың ормандарын, орман және аңшылық ресурстарын, оларды күзету, қорғау және ұдайы өндiру, ұтымды және сарықпай пайдаланылуын басқару мен бақылаудың бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiн құрайды.
4. Комитеттiң жүйесiндегi мемлекеттiк ұйымдардың ормандарды, аңшылық фаунасын ұдайы өндiру, күзету, қорғау, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын ұстау және дамыту жөнiндегi қызметiн қаржыландыру республикалық бюджет қаражатының есебiнен орталықтан жүзеге асырылады. Жекелеген шараларды қаржыландыру үшiн сондай-ақ жергiлiктi бюджеттердiң, заңды тұлғалардың, азаматтардың (шетелдiктердi қоса алғанда) ерiктi құрмалдықтары, отандық және шетелдiк инвестициялар тартылуы мүмкiн.
Комитеттiң аппаратын және оның жергiлiктi жерлердегi органдарын ұстау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiн ұстауға республикалық бюджетте көзделген қаржының есебiнен жүзеге асырады.

5. Комитет в пределах своей компетенции взаимодействует с центральными и местными исполнительными органами, научными учреждениями Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан, другими научными, общественными объединениями, средствами массовой информации.
Решения Комитета и его органов на местах, принятые в пределах их компетенции, обязательны для исполнения всеми лесо- и охотопользователями, независимо от их организационно-правовой формы, а также гражданами.
6. Комитет является юридическим лицом, имеет счета в банках, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
2. Задачи
7. Основными задачами Комитета в сфере его деятельности являются:
разработка и проведение единой научно-технической политики в вопросах ведения лесного и охотничьего хозяйства в республике, функционирования и развития особо охраняемых природных территорий, находящихся в его ведении;
государственное управление в области охраны, защиты, воспроизводства, рационального и неистощительного пользования лесными и охотничьими ресурсами;
организация и осуществление государственного контроля за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов и охотничьей фауны;
определение приоритетных направлений, разработка и реализация государственных и национальных программ по развитию лесного, охотничьего хозяйства и особо охраняемых природных территорий;
ведение государственного учета лесного фонда и охотничьих животных, осуществление контроля и прогнозирования состояния лесных экологических систем и охотничьей фауны, утверждение нормативов лесопользования;
охрана лесов от пожаров, незаконных порубок и других нарушений лесного законодательства и лесопользования, защита лесов от вредителей и болезней;
воспроизводство лесных ресурсов, повышение лесистости территории республики и ее отдельных регионов, защитное лесоразведение;
совершенствование экономических форм и методов управления лесным и охотничьим хозяйством, особо охраняемыми природными территориями;
развитие охотничьего хозяйства, охрана и воспроизводство охотничьей фауны, организация ее рационального использования;
развитие сети особо охраняемых природных территорий;
нормативно-методическое, научное и проектное обеспечение лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий;
развитие научно-технического сотрудничества и внешнеэкономических связей в области лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий.

5. Комитет өз құзыретiнiң шегiнде орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының ғылыми мекемелерiмен, басқа ғылыми қоғамдық бiрлестiктермен, бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара iс-қимыл жасайды.
Комитет пен оның жергiлiктi жерлердегi органдарының өздерiнiң құзыретiнiң шегiнде қабылдаған шешiмдерiн ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан барлық орман және аңшылықты пайдаланушылардың, сондай-ақ азаматтардың орындауы мiндеттi.
6. Комитет заңды тұлға болып табылады, банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өзiнiң атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi бар.
2. Мiндеттерi
7. Комитеттiң өз қызметiнiң аясындағы негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
республикада орман және аңшылық шаруашылығын жүргiзу, өзiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының жұмыс iстеуi мен дамытылуы мәселелерiнде бiрыңғай ғылыми-техникалық саясатты әзiрлеу және жүргiзу;
орман және аңшылық ресурстарын күзету, қорғау, ұдайы өндiру, ұтымды және сарықпай пайдалану саласында мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
ормандар мен аңшылық фаунасының жай-күйiне, ұдайы өндiрiлуiне, күзетiлуiне, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттiк бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
орманды, аңшылық шаруашылығын және ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын дамыту жөнiнде басым бағыттарды айқындау, мемлекеттiк және ұлттық бағдарламаларды әзiрлеу және жүзеге асыру;
орман қоры мен ауланатын жануарлардың мемлекеттiк есебiн жүргiзу, ормандық экологиялық жүйелер мен аңшылық фаунасының жай-күйiн бақылау мен болжамдауды жүзеге асыру, орманды пайдалану нормативтерiн бекiту;
ормандарды өрттен, ағашты заңсыз кесуден, орман заңдары мен орман пайдаланудың басқа да бұзушылықтарынан күзету, ормандарды зиянкестер мен аурулардан қорғау;
орман ресурстарын ұдайы өндiру, республика аумағының және оның жекелеген аймақарының ормандылығын арттыру, қорғаныштық орман өсiру;
орман және аңшылық шаруашылығын, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын басқарудың экономикалық нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру;
аңшылық шаруашылығын дамыту, аңшылық фаунасын күзету және ұдайы өндiру, оның ұтымды пайдаланылуын ұйымдастыру;
ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының жүйесiн дамыту;
орман және аңшылық шаруашылығын, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын нормативтiк-әдiстемелiк, ғылыми және жобалық жағынан қамтамасыз ету;
орман және аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғат аумақтары саласында ғылыми-техникалық ынтымақтастықты және сыртқы экономикалық байланыстарды дамыту.

3. Функции
8. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами:
осуществляет прогнозирование и разрабатывает комплексные программы развития особо охраняемых природных территорий, лесного и охотничьего хозяйства Республики Казахстан;
разрабатывает и вносит в установленном порядке предложения об отнесении лесов к группам и категориям защитности и переводе их из одной группы или категории защитности в другую;
организует проведение государственного учета лесного фонда, ведение государственного лесного кадастра и мониторинга лесных экологических систем, осуществление лесо- и охотоустройства, разработку проектов организации и развития лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий;
утверждает по согласованию с государственными органами охраны окружающей среды и областными исполнительными органами расчетные лесосеки по рубкам главного пользования в лесах Республики Казахстан;
распределяет лесосечный фонд, а также утверждает в установленном порядке лимиты пользования побочными ресурсами леса, выдает разрешения на заготовку лесных ресурсов;
разрабатывает и осуществляет мероприятия по усилению водоохранных, поле- и почвозащитных, санитарных и других природоохранных функций лесов;
организует авиационную и наземную охрану лесов от пожаров, самовольных порубок и других действий, причиняющих ущерб лесу;
руководит государственной лесной охраной, осуществлением лесопатологического надзора и учета очагов вредителей и болезней, проведением профилактических и других мероприятий по защите леса от вредных насекомых и болезней;
обеспечивает организацию работ по воспроизводству лесных ресурсов, повышению продуктивности и качественного состава лесов, уходу за ними, созданию полезащитных лесных полос, облесению песков, эродированных земель и пастбищных угодий;
организует и развивает лесосеменное дело на селекционной основе и лесопитомническое хозяйство, обеспечивает организацию заготовок семян древесных и кустарниковых пород, выращивание посадочного материала;
организует работу территориальных органов лесного хозяйства по предоставлению в пользование лесных ресурсов, проведению лесных торгов, закреплению за лесопользователями лесных угодий, а также по освоению лесосечного фонда;
организует заготовку и переработку древесины, включая мелкотоварную от рубок ухода, и древесных отходов, заготовку и переработку второстепенных лесных материалов, пищевых продуктов леса, лекарственного и технического сырья, а также другие побочные лесные пользования, развитие подсобных сельских хозяйств;
осуществляет и организует работу территориальных органов и лесохозяйственных организаций по государственному контролю за соблюдением всеми лесопользователями лесного законодательства, установленного порядка и правил пользования лесами и землями лесного фонда, нормативно-технической документации по ведению лесного хозяйства, других норм и правил в области использования лесных ресурсов;
осуществляет анализ тенденций, прогнозирование и определение перспектив развития отрасли в целях выработки единой политики в области производства и реализации лесных и охотничьих ресурсов;
распределяет леса по лесотаксовым районам, а также подготавливает предложения по таксам на древесину, отпускаемую на корню;
в пределах своей компетенции разрабатывает проекты законов, нормативных правовых актов республики по вопросам ведения лесного и охотничьего хозяйства; лесо- и охотопользования, платежей за лесные пользования, включая арендные платежи за лесные и охотничьи ресурсы; исчисления размера ущерба, причиненного лесам и охотничьей фауне пожарами, промышленными выбросами и другими видами хозяйственной деятельности, нарушениями законодательства о лесах и животном мире, особо охраняемых природных территориях;
обеспечивает охрану, воспроизводство и рациональное использование охотничьих видов животных, а также развитие промысловой, спортивно-любительской охоты, включая организацию охоты для иностранных граждан;
подготавливает предложения по лимитам и квотам на пользование охотничьими ресурсами, осуществляет выдачу разрешений на право добычи охотничьих животных на территории республики в соответствии с утвержденными лимитами и квотами;
организует службу государственного учета и кадастра животных (отнесенных к объектам охоты, а также по насекомым-вредителям и полезным для леса), проводит работу по инвентаризации ресурсов охотничьей фауны, регулированию численности животных, наносящих ущерб охотничьему и лесному хозяйству, подготавливает предложения по закреплению охотничьих угодий за охотопользователями на территории республики, в установленном порядке заключает договоры с охотопользователями на закрепление охотничьих угодий, предоставление права охоты и контролирует их выполнение;
организует выдачу физическим лицам - охотопользователям охотничьих билетов на право охоты единого образца и ведет их учет;
обеспечивает функционирование государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных заказников и других особо охраняемых природных территорий и объектов, находящихся в его ведении, подготавливает предложения о дальнейшем развитии их сети;
обеспечивает использование лесов в рекреационных и научно-исследовательских целях;
организует проектно-изыскательские работы для обеспечения проектно-сметной документацией предприятий отрасли по всему комплексу проводимых в них мероприятий;
определяет приоритетные направления и важнейшие научно-технические проблемы в области лесного и охотничьего хозяйства, функционирования особо охраняемых природных территорий, организует по ним проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских и проектных работ, а также внедрение достижений науки, техники и передового опыта;
организует и координирует работу в отрасли по разработке стандартов и метрологическому обеспечению лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий;
финансирует в установленном порядке территориальные органы лесного и охотничьего хозяйства и подведомственные организации;
организует работу по пропаганде знаний о лесе, воспитанию населения республики в духе бережного отношения к растительному и животному миру;
осуществляет и координирует работу в отрасли в пределах своей компетенции по вопросам внешнеэкономического сотрудничества;
проводит работу по развитию и совершенствованию материально-технической базы лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий за счет государственных и иных источников, формируемых в соответствии с действующим законодательством;
разрабатывает и осуществляет меры по обеспечению отрасли квалифицированными кадрами, повышению их квалификации;
осуществляет методическое и организационное руководство работой по созданию безопасных условий и улучшению охраны труда в отрасли.

3. Функциялары
8. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын аумақтарын, орман және аңшылық шаруашылығын дамытудың кешендi бағдарламасын болжамдауды және әзiрлеудi жүзеге асырады;
ормандарды топтар мен қорғаныштық санаттарға жатқызу және оларды бiр топтан немесе қорғаныштық санаттардан басқасына көшiру туралы белгiленген тәртiппен ұсыныстар әзiрлейдi және енгiзедi;
орман қорының мемлекеттiк есебiн жүргiзудi мемлекеттiк орман кадастры мен орманның экологиялық жүйесiнiң мониторингiн жүргiзудi, орман және аңшылықты орналастыруды жүзеге асыруды, орман және аңшылық шаруашылығын, ерекше қорғалатын аумақтарды ұйымдастыру мен дамыту жобаларын әзiрлеудi ұйымдастырады;
қоршаған ортаны мемлекеттiк қорғау органдарымен және облыстық атқарушы органдармен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының ормандарында басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу жөнiнде есептi кеспе ағаштарды бекiтедi;
кеспе ағаш қорын бөледi, сондай-ақ белгiленген тәртiппен қосалқы ресурстарды пайдалану лимитiн бекiтедi, ормандық ресурстарды дайындауға рұқсат бередi;
су қорғауды, алқапты және топырақ қорғауды, санитарлық және басқа да ормандар, функцияларының табиғат қорғауды күшейту жөнiндегi шараларды әзiрлейдi және жүзеге асырады;
ормандарды өрттен, ағашты өз бетiмен кесуден, орманға зиян келтiрудiң басқа да әрекеттерiнен сақтаудың авиациялық және жер үстiндегi күзетiн ұйымдастырады;
мемлекеттiк орман күзетiн, орманды патологиялық қадағалауды және зиянкестер мен аурулардың ошағын есепке алудың жүзеге асырылуын, орманды зиянды жәндiктер мен аурулардан қорғау жөнiндегi профилактикалық басқа да шаралардың жүргiзiлуiн басқарады;
ормандық ресурстарды ұдайы өндiру, ормандардың өнiмдiлiгi мен сапалық құрамын арттыру, оларды күтiп-баптау, алқап қорғайтын орман жолақтарын құру, құмды жерлердi, эрозияға ұшыраған жерлердi және жайылымдылық алаптарды ормандандыру жөнiндегi жұмыстардың ұйымдастырылуын қамтамасыз етедi;
селекциялық және орман питомнигi шаруашылығы негiзiнде ағаш тұқымы iсiн ұйымдастырады және дамытады, сүректi және шiлiк бұта тұқымдарының тұқымын дайындауды, екпе материал өсiрудi ұйымдастыруды қамтамасыз етедi;
ормандық ресурстарды пайдалануға беру, ағаш саудаластығын өткiзу, орман пайдаланушыларға орман алқаптарын бекiтiп беру, сондай-ақ кеспе ағаш қорын игеру жөнiндегi орман шаруашылығының аумақтық органдарының жұмысын ұйымдастырады;
сүректi, кесiндi мен сүректiң ұсақ тауарлы қалдықтарын қоса алғанда, дайындау мен ұқсатуды, қосалқы ағаш материалдарын орманның тамақ өнiмдерiн, дәрi-дәрмектiк және техникалық шикiзатты, сондай-ақ басқа да қосалқы ормандық пайдалануды дайындау мен ұқсатуды, көмекшi селолық шаруашылықты дамытуды ұйымдастырады;
барлық орман пайдаланушылардың орман заңдарын, ормандар мен орман қоры жерлерiн пайдаланудың белгiленген тәртiбi мен ережелерiн, орман шаруашылығын жүргiзу жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттарды, ормандық ресурстарды пайдалану саласындағы басқа да нормалар мен ережелердi сақтауы бойынша аумақтық органдар мен орман шаруашылығы ұйымдарының мемлекеттiк бақылау жөнiндегi жұмысын ұйымдастырады және жүзеге асырады;
орман және аңшылық шаруашылығын өндiру мен сату саласында бiрыңғай саясат әзiрлеу мақсатында саланың дамуының перспективаларының тенденцияларын талдауды, болжамдауды және айқындауды жүзеге асырады;
орманды орман таксасы аудандары бойынша бөлiп бередi, сондай-ақ өсiп тұрған сүректi босатудың такса бойынша ұсынысын әзiрлейдi;
өзiнiң құзыретiнiң шегiнде орман және аңшылық шаруашылығын жүргiзу; орман және аңшылық ресурстары үшiн жалгерлiк төлемдердi қоса алғанда орманды пайдаланғаны үшiн төлем тәртiбi, ормандар мен аңшылық фаунасына өрттен, өнеркәсiп қалдықтарының, ормандар және жануарлар дүниесi, ерекше қорғалатын табиғат аумақтары туралы заңдарды бұзудан келтiрiлген зиянның мөлшерiн есептеу мәселелерi бойынша республика заңдарының, нормативтiк-құқықтық актiлерiнiң жобаларын жасайды;
ауланатын жануарлардың түрлерiн күзетудi, ұдайы өндiрудi және ұтымды пайдалануды, сондай-ақ шетел азаматтары үшiн аң аулауды ұйымдастыруды қоса алғанда кәсiпшiлiк, спорттық-әуесқойлық аң аулауды қамтамасыз етедi;
аңшылық ресурстарын пайдалануға арналған лимиттер мен квоталар бойынша ұсыныстар әзiрлейдi, бекiтiлген лимиттер мен квоталарға сәйкес республика аумағында ауланатын жануарларды аулауға құқық беретiн рұқсаттар берудi жүзеге асырады;
жануарларды мемлекеттiк есепке алу мен кадастры қызметiн (аң аулау объектiсiне жатқызылған, сондай-ақ орман үшiн зиянды және пайдалы жәндiктер бойынша) ұйымдастырады, аңшылық фаунасы ресурстарын түгендеу, аңшылық және орман шаруашылығына зиянын тигiзетiн жануарлар санын реттеу жөнiндегi жұмысты жүргiзедi, республика аумағында аңшылық алаптарын аңшылықты пайдаланушыларға бекiтiп беру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi, белгiленген тәртiппен аңшылықты пайдаланушыларға аңшылық алаптары бекiтiп беруге, аң аулауға құқық беруге арналған шарттарды жасасады және олардың орындалуын бақылайды;
заңды тұлғаларға - аңшылықты пайдаланушыларға аң аулауға құқық беретiн белгiленген бiрыңғай үлгiдегi аңшылық билет берудi ұйымдастырады және олардың есебiн жүргiзедi;
өзiнiң қарауындағы мемлекеттiк табиғат қорықтарының, мемлекеттiк ұлттық табиғат парктерiнiң, мемлекеттiк заказниктердiң және басқа да ерекше қорғалатын табиғат аумақтары мен объектiлерiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi, олардың жүйесiн одан әрi дамыту туралы ұсыныстар әзiрлейдi;
ормандарды рекреациялық және ғылыми-зерттеу мақсатында пайдалануды қамтамасыз етедi;
бүкiл кешеннiң iшiнде жүргiзiлетiн шаралар бойынша сала кәсiпорындарын жобалық-сметалық құжаттармен қамтамасыз ету үшiн жобалау-iздестiру жұмыстарын ұйымдастырады;
орман және аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының жұмыс iстеуi саласында басым бағыттарды және аса маңызды ғылыми-техникалық проблемаларды айқындайды, олар бойынша ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және жобалау жұмыстарын жүргiзудi, сондай-ақ ғылым, техника және озық тәжiрибе жетiстiктерiн енгiзудi ұйымдастырады;
салада орман және аңшылық шаруашылығын, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын стандарттар жасау және метрологиялық қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады және үйлестiредi;
орман және аңшылық шаруашылығының аумақтық органдарын және ведомстволық бағыныстағы ұйымдарды белгiленген тәртiппен қаржыландырады;
орман туралы бiлiмдердi насихаттау, республика халқын өсiмдiк және жануарлар дүниесiне аялай қарау, рухында тәрбиелеу жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
салада өз құзыретiнiң шегiнде сыртқы экономикалық ынтымақтастық мәселелерi жөнiндегi жұмысты жүзеге асырады және үйлестiредi;
орман және аңшылық шаруашылығының, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының мемлекеттiк және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өзге де көздердiң есебiнен қалыптастырылатын материалдық-техникалық базасын дамыту мен жетiлдiру жөнiндегi жұмысты жүргiзедi;
саланы бiлiктi кадрлармен қамтамасыз ету, олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi шараларды әзiрлейдi және жүзеге асырады;
салада қауiпсiз жағдай жасау және еңбектi қорғауды жақсарту жөнiндегi әдiстемелiк және ұйымдастырушылық басқаруды жүзеге асырады.

4. Права
9. Комитет имеет право в пределах своей компетенции:
давать обязательные для исполнения указания;
запрашивать и получать в установленном порядке необходимые отчетные данные от органов статистики и соответствующих министерств, государственных комитетов и ведомств, местных исполнительных органов, юридических лиц, независимо от их подчиненности и форм собственности, должностных лиц и граждан для осуществления возложенных на Комитет функций;
в установленном порядке проводить работу по привлечению нарушителей законодательства о лесах и животном мире, особо охраняемых природных территориях к ответственности, предъявлять к ним исковые требования о взыскании в доход государства средств в возмещение ущерба, причиненного государству нарушением природоохранного законодательства Республики Казахстан;
ограничивать, приостанавливать или запрещать строительство, реконструкцию, ввод в эксплуатацию объектов и иную хозяйственную деятельность в случаях нарушения требований законодательства о лесах и животном мире, особо охраняемых природных территориях;
осуществлять лицензирование в случаях и порядке, установленных законодательством;
давать заключения по запросам специально уполномоченных органов о выдаче лицензий на экспорт и импорт лесных, прочих дикорастущих растительных и охотничьих ресурсов;
утверждать в установленном порядке расчетные оптовые цены на законченные объекты, готовую продукцию и услуги в лесном хозяйстве, используемые для исчисления размера ущерба за нарушения лесного законодательства, а также готовить предложения об установлении (изменении) размеров штрафных санкций за лесонарушения и нарушения законодательства о животном мире;
вносить в установленном порядке предложения об уточнении нормативов возмещения потерь лесохозяйственного производства при изъятии лесных угодий для нелесохозяйственных нужд на основании данных государственной статистики об индексации цен;
привлекать организации, ученых и специалистов для разработки программ, проектов в области лесного, охотничьего хозяйства, функционирования и развития особо охраняемых природных территорий;
создавать группы и комиссии по разработке нормативных актов, рассмотрению иных проблем, созывать и проводить конференции, совещания, семинары по вопросам своей деятельности;
участвовать в разработке совместных международных программ в области лесного и охотничьего хозяйства, развития особо охраняемых природных территорий, заключать в пределах своей компетенции в установленном порядке договоры, соглашения с аналогичными органами зарубежных стран, международными организациями;
вносить в установленном порядке предложения по созданию, реорганизации и ликвидации территориальных органов, организаций лесного и охотничьего хозяйства, особо охраняемых природных территорий, совершенствованию структуры управления и государственного контроля в этих сферах деятельности;
выступать уполномоченным органом по отношению к государственным организациям отрасли, утверждать их уставы и положения, осуществлять в отношении них функции субъекта права государственной собственности;
представлять в пределах своей компетенции на международном уровне интересы Республики Казахстан по вопросам лесного, охотничьего хозяйства и особо охраняемых природных территорий;
выступать государственным заказчиком научно-исследовательских, опытно-конструкторских, проектно-изыскательских и производственных работ по вопросам лесного, охотничьего хозяйства и особо охраняемых природных территорий, финансируемых из республиканского бюджета;
в пределах своей компетенции осуществлять владение, пользование и распоряжение имуществом, находящимся в государственной собственности;
вести переписку с министерствами, иными исполнительными органами, организациями и вносить предложения в центральные исполнительные органы по вопросам, входящим в его компетенцию.

4. Құқықтары
9. Комитет өз құзыретiнiң шегiнде:
атқарылуы мiндеттi нұсқаулар беруге;
Комитетке жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшiн статистика органдарынан және тиiстi министрлiктердiң, мемлекеттiк органдар мен ведомстволардан, жергiлiктi атқарушы органдардан бағыныстық және меншiк нысандарына қарамастан заңды тұлғалардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан белгiленген тәртiппен қажеттi есеп деректерiн сұрауға және алуға;
белгiленген тәртiппен орман және жануарлар дүниесi, ерекше қорғалатын табиғат аумақтары туралы заңдарды бұзушыларды жауапкершiлiкке тарту, оларға Қазақстан Республикасының табиғат қорғау заңдарын бұзу арқылы мемлекетке келтiрiлген залалды өтеу қаражатын мемлекеттiң кiрiсiне өндiрiп алу туралы талап шағымын қою туралы жұмысты жүргiзуге;
орман және жануарлар дүниесi, ерекше қорғалатын табиғат аумақтары туралы заңдардың талаптарын бұзған жағдайда объектiлердiң құрылысын салу, қайта жаңарту және өзге шаруашылық қызметiн шектеуге, тоқтату тұруға немесе тыйым салуға;
заңдарда белгiленген жағдайлар мен тәртiпте лицензиялауды жүзеге асыруға;
арнайы уәкiлеттi органдардың сұраулары бойынша орман, өзге де жабайы өскен және аңшылық ресурстарына экспорт мен импортқа арналған лицензиялар беру туралы қорытындылар беруге;
орман заңдарын бұзғаны үшiн залалдың мөлшерiн есептен шығару үшiн пайдаланылатын аяқталған объектiге, дайын өнiм мен қызмет көрсетулерге арналған есеп айырысудың көтерме бағасын белгiленген тәртiппен бекiтуге, сондай-ақ орман тәртiбiн бұзғаны үшiн және жануарлар дүниесi туралы заңдарды бұзғаны үшiн айыпұл санкцияларының мөлшерiн (өзгерiсiн) белгiлеу туралы ұсыныстар әзiрлеуге;
бағаларды индекстеу туралы мемлекеттiк статистика деректерiнiң негiзiнде орман алаптары жерiн ауыл шаруашылықтық емес мұқтаждарға алу кезiнде орман шаруашылығы өндiрiсi шығынын өтеудiң нормативтерiн нақтылау туралы белгiленген тәртiппен ұсыныс енгiзуге;
орман, аңшылық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының жұмыс iстеуi және оларды дамыту саласында бағдарламалар, жобаларды жасау үшiн ұйымдарды, ғалымдар мен мамандарды тартуға;
нормативтiк актiлердi жасау, өзге де проблемаларды қарау жөнiнде топтар мен комиссиялар құруға, өз қызметiнiң мәселелерi бойынша конференциялар, кеңестер, семинарлар шақыруға және өткiзуге;
орман, аңшылық шаруашылығы саласында, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын дамытуды бiрлескен халықаралық бағдарламалар жасауға қатысуға, өз құзыретiнiң шегiнде белгiленген тәртiппен шет елдердiң тектес органдарымен, халықаралық ұйымдармен шарттар, келiсiмдер жасасуға;
белгiленген тәртiппен аумақтық органдарын, орман және аңшылық шаруашылықтарының, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату, қызметтiң осы салаларында басқару құрылымы мен мемлекеттiк бақылауды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
саланың мемлекеттiк ұйымдарына қатысты уәкiлеттi орган болуға олардың жарғылары мен ережелерiн бекiтуге, оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функциясын жүзеге асыруға;
орман, аңшылық шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының мәселелерi бойынша өз құзыретiнiң шегiнде халықаралық деңгейде Қазақстан Республикасының мүддесiн бiлдiруге;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын орман, аңшылық шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының мәселелерi бойынша ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық, жобалау-iздестiру және өндiрiстiк жұмыстарда мемлекеттiк тапсырысшы ретiнде iс-қимыл жасауға;
өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк меншiктегi мүлiкке иелiк етудi, оны пайдалануды және билiк жасауды жүзеге асыруға;
министрлiктермен, өзге де атқарушы органдармен, ұйымдармен хат жазысуға және өз құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша орталық атқарушы органдарға ұсыныстар енгiзуге құқығы бар.

5. Организация деятельности
10. Комитет и его организации составляют единую систему Комитета лесного и охотничьего хозяйства.
11. Комитет возглавляет Председатель, который назначается и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра сельского хозяйства Республики Казахстан. Председатель Комитета также является Главным государственным лесным инспектором Республики Казахстан по должности;
Председатель Комитета имеет заместителя, который назначается и освобождается от должности Министром сельского хозяйства Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
Руководитель ведущего структурного подразделения Комитета, занимающийся вопросами лесного хозяйства, является Главным лесничим Республики Казахстан по должности.
12. Председатель Комитета организует и осуществляет руководство работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
13. В этих целях Председатель Комитета:
определяет обязанности и степень ответственности своего заместителя и руководителей структурных подразделений Комитета;
назначает и освобождает от должности работников Комитета, первых руководителей государственных природных заповедников, производственного объединения "Охотзоопром" и других организаций республиканского подчинения, лесных и лесоохотничьих хозяйств, заместителей руководителей, главных лесничих, главных инженеров, главных охотоведов и главных бухгалтеров подведомственных организаций республиканского подчинения, а также, по согласованию с Министром сельского хозяйства Республики Казахстан, - генеральных директоров областных лесохозяйственных объединений и государственных национальных природных парков;
налагает дисциплинарные взыскания;
в пределах своей компетенции издает приказы и дает указания;
утверждает штатное расписание аппарата Комитета в пределах установленных численности и фонда оплаты труда, а также структуру, положения и уставы находящихся в ведении Комитета территориальных органов и организаций республиканского подчинения;
подписывает контракты по найму с руководителями подведомственных Комитету территориальных органов и организаций республиканского подчинения;
в Пределах своей компетенции представляет Комитет в государственных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
14. Для рассмотрения предложений по основным направлениям науки и техники, определения научно обоснованной единой технической политики в лесном, охотничьем хозяйстве и функционировании особо охраняемых природных территорий, разработки рекомендаций по использованию в производстве новейших достижений отечественной и зарубежной науки, техники и передового опыта в Комитете лесного и охотничьего хозяйства создается научно-технический совет.
Положение о научно-техническом совете и его состав утверждаются Председателем Комитета.

5. Қызметiнiң ұйымдастырылуы
10. Комитет пен оның ұйымдары Орман және аңшылық шаруашылығы Комитетiнiң бiртұтас жүйесiн құрайды.
11. Комитеттi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады. Комитеттiң төрағасы сондай-ақ лауазымы бойынша Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк орман инспекторы болып табылады.
Комитет төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
Комитеттiң орман шаруашылығы мәселелерiмен шұғылданатын жетекшi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы лауазымы бойынша Қазақстан Республикасының Бас орманшысы болып табылады.
12. Комитеттiң төрағасы Комитеттiң жұмысын ұйымдастырады және Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен өз функцияларының жүзеге асырылуына дербес жауап бередi.
13. Комитет төрағасы осы мақсатта:
өзiнiң орынбасары мен Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен жауапкершiлiгi дәрежесiн айқындайды;
Комитет қызметкерлерiн, республикалық бағыныстағы мемлекеттiк табиғат қорықтарының және мемлекеттiк ұлттық табиғат парктерiнiң, "Охотзоопром" өндiрiстiк бiрлестiгiнiң және басқа да ұйымдардың бiрiншi басшыларын, ведомстволық бағыныстағы орман және орман аңшылық шаруашылықтары басшыларының орынбасарларын, бас орманшыларды, бас инженерлердi, бас аңшылықты жүргiзушiлердi және бас бухгалтерлердi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрiмен келiсiм бойынша облыстық орман шаруашылығы бiрлестiктерi мен мемлекеттiк ұлттық табиғат парктерiнiң бас директорларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
тәртiптiк шаралар қолданады;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
белгiленген адам саны мен еңбекке ақы төлеу қорының шегiнде Комитет аппаратының штат кестесiн, сондай-ақ Комитеттiң қарауындағы аумақтық органдар мен республикалық бағыныстағы ұйымдардың құрылымын, ережелерi мен жарғыларын бекiтедi;
Комитетке ведомстволық бағыныстағы аумақтық органдардың және республикалық бағыныстағы ұйымдардың басшыларымен жалға алу жөнiнде келiсiм-шарттарға қол қояды;
өз құзыретiнiң шегiнде Комитеттi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мемлекеттiк органдар мен ұйымдарды бiлдiредi;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
14. Орман, аңшылық шаруашылығында және ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының жұмыс iстеуiнде, ғылым мен техниканың негiзгi бағыттары бойынша ұсыныстарды қарау, ғылыми негiзделген бiрыңғай техникалық саясатты айқындау, өндiрiсте отандық және шетелдiк ғылымның, техника мен озық тәжiрибенiң ең жаңа жетiстiктерiн пайдалану жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу үшiн Орман және аңшылық шаруашылығы комитетiнде ғылыми-техникалық кеңес құрылады.
Ғылыми-техникалық кеңес туралы ереженi және оның құрамын Комитет төрағасы бекiтедi.

15. Работники Государственной лесной охраны системы Комитета обеспечиваются форменным обмундированием со знаками различия и служебным удостоверением единого образца.
Описание форменной одежды, нормы ее выдачи и табель должностных категорий работников, имеющих право на ношение указанного обмундирования, утверждаются Правительством Республики Казахстан.
16. В установленном порядке работники Государственной лесной охраны обеспечиваются служебно-штатным оружием.
17. Реорганизация и ликвидация Комитета производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

15. Орман және аңшылық шаруашылығы комитетiнiң мемлекеттiк орман күзетi жүйесiнiң қызметкерлерi айырым белгiсi бар нысанды киiм-кешекпен және бiрыңғай үлгiдегi қызмет куәлiгiмен қамтамасыз етiледi.
Нысанды киiмдердiң сипаттамасын, оны берудiң нормасын және аталған киiм-кешектi киiп жүруге құқығы бар қызметкерлердiң лауазымдық санаттарының табелiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
16. Мемлекеттiк орман күзетiнiң қызметшiлерi белгiленген тәртiппен қызметтiк-штаттық қарумен қамтамасыз етiледi.
17. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүргiзiледi.