Об утверждении Положения о Комитете геологии, охраны и использования недр Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 1997 г. N 1124. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 декабря 1997 г. N 1785 ~P971785
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете геологии, охраны
и использования недр Министерства энергетики и природных ресурсов
Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 июля
1994 г. N 763 "Об утверждении Положения о Министерстве геологии и
охраны недр Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г.,
N 28, ст. 315);
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 июля
1992 г. N 567
P920567_
"Вопросы деятельности Министерства геологии и
охраны недр Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1992
г., N 27, ст. 405).
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 1997 г. N 1124
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете геологии, охраны и использования недр
Министерства энергетики и природных ресурсов
Республики Казахстан
(Комитет геологии Минэнерго и природных ресурсов)
1. Общие положения
1. Комитет геологии, охраны и использования недр Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом управления в области геологического изучения, охраны и использования недр. Комитет автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также межотраслевую координацию и руководство подотраслью государственного управления. Решения Комитета, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Финансирование расходов на содержание Комитета осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Комитет является юридическим лицом, имеет счета в банке, фирменный бланк, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.

Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң геология, жер қойнауын қорғау және пайдалану комитетi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 17 шiлде N 1124. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.12.18. N 1785 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Геология, жер қойнауын қорғау және пайдалану комитетi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасының Геология, жер қойнауын қорғау министрлiгi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 8 шiлдедегi N 763 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 28, 315-құжат);
"Қазақстан Республикасының Геология, жер қойнауын қорғау
министрлiгi қызметiнiң мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 2 шiлдедегi N 567 қаулысы
(Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 27, 405-құжат);
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 17 шiлдедегi
N 1124 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи
ресурстар министрлiгiнiң Геология, жер қойнауын
қорғау және пайдалану комитетi (Энергетика және
табиғи ресурсминiнiң Геология комитетi) туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Геология, жер қойнауын қорғау және пайдалану комитетi (бұдан әрi - Комитет) жер қойнауын геологиялық зерделеу, қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттiк басқару органы болып табылады. Комитет арнайы, атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ салааралық үйлестiру мен салалық мемлекеттiк басқаруды дербес жүзеге асырады. Комитеттiң өз құзыретiнiң шегiнде қабылдаған шешiмдерi барлық органдар, ұйымдар, лауазымды адамдар мен азаматтардың атқаруы үшiн мiндеттi.
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комитеттi ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiн ұстауға көзделген қаржы есебiнен жүзеге асырылады.
4. Комитет заңды тұлға болып табылады, оның банкте шоттары, фирмалық бланкiсi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады.

5. Основными задачами Комитета в сфере его деятельности являются:
государственное регулирование отношений по геологическому изучению, охране и использованию недр Республики Казахстан;
разработка и реализация основных направлений государственных программ геологического изучения, рационального и комплексного использования минеральных ресурсов и охраны недр;
осуществление функций государственного заказчика на проведение геологических исследований для государственных нужд, включая научно-исследовательские, опытно-конструкторские и контрольные функции при их реализации;
осуществление функций уполномоченного органа Правительства Республики Казахстан по предоставлению (лицензированию) недр в пользование для разведки и (или) добычи полезных ископаемых, пользования недрами в иных целях;
осуществление функций лицензиара по видам деятельности, отнесенным к его компетенции Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
ведение переговоров, подготовка и заключение контрактов (договоров) со всеми недропользователями на разведку полезных ископаемых;
создание единой информационной системы недропользования в Республике Казахстан;
формирование единого государственного фонда недр и геологической информации, а также государственная регистрация и хранение контрактов на недропользование;
управление государственным фондом недр и охрана недр;
установление кондиций и утверждение запасов полезных ископаемых, мониторинг недр и недропользователей;
регулирование проведения операций по недропользованию в целях защиты интересов Республики Казахстан и ее природных ресурсов на основе ежегодно утверждаемых Правительством инвестиционных программ геологического изучения и освоения недр Республики Казахстан по всем видам полезных ископаемых, кроме общераспространенных;
рассмотрение вопросов, связанных с первооткрывательством месторождений полезных ископаемых;
осуществление единой государственной политики по контролю за состоянием всех без исключения полезных ископаемых.
6. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами:
обосновывает объем государственных бюджетных ассигнований, необходимых для осуществления государственного геологического изучения недр, мониторинга недр и недропользователей, охраны недр и других целей, определяемых Правительством;
формирует по предложениям других департаментов Министерства энергетики и природных ресурсов для утверждения Министрам предложения об объявлении конкурсов по разведке и/или добыче полезных ископаемых и организовывает их;
осуществляет функции Компетентного органа Правительства Республики Казахстан по вопросам лицензирования недропользования, по заключению и исполнению контрактов с недропользователями на разведку;
является уполномоченным органом Правительства Республики Казахстан по регистрации и хранению Контрактов на недропользование и Договоров о залоге на право недропользования;
осуществляет мероприятия по контролю за рациональным использованием и охраной недр;
осуществляет мониторниг недр и недропользователей и выполняет анализ инвестиционной деятельности в минерально-сырьевом комплексе;
осуществляет взаимодействие с другими департаментами Министерства энергетики и природных ресурсов, а также иными государственными органами Республики Казахстан;
организует проведение научных исследований и разработок по функционированию и развитию отраслей, экспертизы инвестиционных проектов, в том числе разработанных другими ведомствами, консультационными фирмами, а также сбор, обработку и использование информации, исследований по статистике;
представляет интересы республики в международных организациях в пределах своей компетенции, участвует в подготовке проектов международных договоров и соглашений;
организует взаимодействие и сотрудничество с международными организациями;
в установленном порядке вносит предложения по привлечению и использованию иностранных кредитов и инвестиций;
анализирует и обобщает практику применения законодательства в сфере своей деятельности, разрабатывает предложения по его совершенствованию, участвует в подготовке проектов законодательных и иных нормативных актов, вносит их на рассмотрение Правительства Республики Казахстан;
осуществляет разработку механизмов защиты интересов казахстанских производителей материалов, оборудования, услуг на рынке Казахстана;
участвует в организации социально-экономического партнерства между трудовыми коллективами и собственниками предприятий;
дает поручения Главному управлению минеральных ресурсов "Казгоснедра" (ГУМР), Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых (ГКЗ) и территориальным управлениям охраны и использования недр обязательные для исполнения ими в рамках полномочий Комитета;
осуществляет иные функции, возложенные на Комитет законодательством.

5. Комитеттiң өз қызметiнiң аясында негiзгi мiндеттердi мыналар болып табылады.
Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерделеу, қорғау және пайдалану қатынастарын мемлекеттiк реттеу;
жер қойнауының минералды ресурстарды геологиялық зерделеудiң, ұтымды және кешендi пайдаланудың, жер қойнауын қорғаудың мемлекеттiк бағдарламасының негiзгi бағыттарын әзiрлеу және iске асыру;
ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және оларды iске асырудағы бақылау функцияларын қоса алғанда, мемлекет мұқтажы үшiн геологиялық зерттеулердi жүргiзуге мемлекеттiк тапсырысшы функцияларын асыру;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жер қойнауын бағалау және (немесе) пайдалы қазбаларды өндiруге, жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдалануға беру (лицензиялау) жөнiндегi уәкiлеттi органының функцияларын жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оның құзыретiне жатқызылған қызмет түрлерiне лицензиар функциясын атқару;
барлық жер қойнауын пайдаланушылармен пайдалы қазбаларды барлауға келiсiмдер жүргiзу келiсiм-шарт (шарттар) дайындау және жасау;
Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланудың бiрыңғай ақпараттық жүйесiн құру;
жер қойнауының және геологиялық ақпараттың бiрыңғай мемлекеттiк қорын қалыптастыру, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарттарын тiркеу және сақтау;
жер қойнауының мемлекеттiк қорын басқару және жер қойнауын қорғау;
кондицияларды белгiлеу және пайдалы қазбалар қорын бекiту, жер қойнауының және жер қойнауын пайдаланушылардың мониторингi;
Қазақстан Республикасының мүддесiн және оның табиғи ресурстарын қорғау мақсатында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу жыл сайын Үкiмет бекiтетiн Қазақстан Республикасында пайдалы қазбалардың көп таралғандарын қоспағанда, барлық түрлерiне, жер қойнауын геологиялық зерттеу мен игерудiң инвестициялық бағдарламаларының негiзiнде ретке келтiру;
пайдалы қазбалар кен орындарын алғашқы ашулармен байланысты мәселелердi қарастыру;
пайдалы қазбалардың барлық түрлерiнiң жағдайларына бiрыңғай мемлекеттiк бақылау жөнiндегi саясатты жүзеге асыру.
6. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеуге, жер қойнауының және жер қойнауын пайдаланушылардың мониторингiне, жер қойнауын қорғауға және Үкiмет белгiлейтiн басқа мақсаттарды жүзеге асыруға қажеттi мемлекеттiк бюджеттiк қаржының көлемiн негiздейдi;
Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң департаменттерiнiң ұсыныстары бойынша пайдалы қазбаларды барлауға және/немесе игеруге конкурс жариялау жөнiндегi ұсыныстарды Министрдiң бекiтуiне дайындайды және оларды ұйымдастырады;
жер қойнауын пайдалануды лицензиялау мәселелерi жөнiндегi, жер қойнауын пайдаланушылармен барлауға келiсiм-шарттарды жасау және атқару жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыреттi органының функциясын атқарады;
Жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарттарын және Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлдiкке беру жөнiндегi шарттарды тiркеу және сақтау жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң уәкiлеттi органы болып табылады;
жер қойнауының ұтымды пайдаланылуына және оны қорғауға бақылау жасау шараларын iске асырады;
жер қойнауының және жер қойнауын пайдаланушылардың мониторингiн жүргiзедi және материалдық-шикiзат кешенiндегi инвестициялық қызметке талдау жасайды;
Энергетика және табиғи ресурстар министрлiгiнiң басқа департаменттерiмен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттiк органдарымен өзара бiрлескен әрекеттердi жүзеге асырады;
салалардың жұмыс iстеуi және дамуы бойынша ғылыми зерттеулер мен әзiрлемелердi жүргiзудi, инвестициялық жобаларды, оның iшiнде басқа ведомстволармен, консультациялық фирмалармен жасалған жобаларды сараптауды, сондай-ақ статистика жөнiндегi ақпаратты, зерттеулердi жинақтауды, өңдеудi және пайдалануды ұйымдастырады;
өз құзыретi шегiнде халықаралық ұйымдарда республика мүддесiн бiлдiредi, халықаралық келiсiм-шарттар мен келiсiмдердiң жобаларын дайындауға қатысады;
халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық пен өзара iс-қимылды ұйымдастырады;
белгiленген тәртiп бойынша шетелдiк несиелер мен инвестицияларды тарту және пайдалану жөнiндегi ұсыныстар енгiзедi;
өз қызметi шегiнде заңдарды қолдану тәжiрибесiн талдайды және қорытады, оларды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi, заң және өзге нормативтiк актiлердiң жобаларын дайындауға қатысады, оларды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына ұсынады;
Қазақстан нарығында қазақстандық материал, жабдықтар шығарушылардың, қызмет көрсетушiлердiң мүдделерiн қорғау тетiгiн әзiрлейдi;
еңбек ұжымдары мен кәсiпорын иелерiнiң арасындағы әлеуметтiк-экономикалық әрiптестiктi ұйымдастыруға қатысады;
"Қазмемжерқойнауы" минералдық ресурстар бас басқармасына (МРББ), Пайдалы қазбалар қорлары жөнiндегi мемлекеттiк комиссияға (ПҚМК) және жер қойнауын қорғаудың және пайдаланудың аумақтық басқармаларына Комитеттiң өкiлеттiгi шегiнде олардың орындауы үшiн мiндеттi тапсырмалар бередi;
заңдарда Комитетке жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады.

7. Комитет имеет право:
принимать в установленном порядке меры к устранению нарушений правил геологического изучения, пользования и охраны недр;
прекращать, приостанавливать или ограничивать проведение операций по недропользованию в установленном законодательством порядке;
реализовывать геологическую информацию с зачислением средств в республиканский бюджет;
в пределах своей компетенции издавать приказы, инструкции, методические указания и нормативно-правовые акты, обязательные для исполнения всеми организациями, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, проверять их исполнение. В необходимых случаях издавать совместные акты с другими министерствами и ведомствами;
запрашивать и получать в установленном порядке от местных исполнительных органов, а также организаций независимо от форм собственности, должностных лиц и граждан документы, заключения, справочные и все необходимые материалы и информации, касающиеся недропользования;
осуществлять владение, пользование и управление имуществом, находящимся в государственной собственности, в соответствии с полномочиями, делегированными ему в установленном порядке:
вести переговоры и заключать соглашения с организациями Республики Казахстан и других стран в пределах своей компетенции;
подготавливать объекты недропользования на конкурсы, проводить эти конкурсы в установленные сроки с выявлением их победителей;
подписывать контракты на разведку по всем видам полезных ископаемых;
осуществлять общее руководство деятельностью подведомственных организаций;
вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации государственных организаций, осуществлять в их отношении функции субъекта права государственной собственности;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством.
8. Комитет осуществляет право владения, пользования и управления государственной собственностью подведомственных организаций (приложение 1) в установленном законодательством порядке.
9. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра энергетики и природных ресурсов. Председатель имеет одного заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности Министром энергетики и природных ресурсов Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
10. Структура и штатное расписание Комитета, а также порядок замещения должностей утверждаются Министром.
11. Председатель Комитета несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.

7. Комитеттiң мыналарға:
жер қойнауын геологиялық зерделеу, пайдалану және қорғау ережелерiнiң бұзылуын жоюға белгiленген тәртiп бойынша шаралар қабылдауға;
заңдарда белгiленген тәртiп бойынша жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргiзудi тоқтатуға, уақытша тоқтатуға немесе шектеуге;
қаражатты республикалық бюджетке аудара отырып геологиялық ақпаратты сатуға;
өз құзыретi шегiнде және ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, барлық ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi бұйрықтар, нұсқамалар, әдiстемелiк нұсқаулар және нормативтiк-құқықтық актiлер шығаруға, олардың орындалуын тексеруге. Қажет болған жағдайларда басқа министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп актiлер шығаруға;
жергiлiктi атқарушы органдардан, сондай-ақ меншiк нысанына қарамастан ұйымдардан, лауазымды адамдардан және азаматтардан жер қойнауын пайдалануға қатысты құжаттарды, тұжырымдамаларды, анықтамалық және барлық қажеттi материалдар мен ақпаратты талап етуге және алуға;
белгiленген тәртiппен өзiне берiлген өкiлеттiктерге сәйкес мемлекет меншiгiндегi мүлiкке иелiк етудi, оны пайдалануды және басқаруды жүзеге асыруға;
өз өкiлеттiгi шегiнде Қазақстан Республикасының және басқа елдердiң ұйымдарымен келiссөздер жүргiзуге және келiсiмдер жасауға;
жер қойнауын пайдалану объектiлерiн конкурсқа дайындауға, бұл конкурстарды белгiленген мерзiмде олардың жеңiмпаздарын анықтай отырып, өткiзуге;
пайдалы қазбалардың барлық түрлерiн барлау жөнiндегi келiсiм-шарттарға қол қоюға;
бағынысты ұйымдардың қызметiне жалпы басқарушылықты жасауға;
мемлекеттiк ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнiнде ұсыныстар енгiзуге, оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функциясын жүзеге асыруға;
заңдарда көзделген басқа өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқығы бар.
8. Комитет заңдарда белгiленген тәртiппен бағынысты ұйымдардың (1-қосымша) мемлекеттiк меншiгiне иелiк ету, пайдалану және басқару құқығын жүзеге асырады.
9. Комитеттi Энергетика және табиғи ресурстар министрiнiң ұсынуымен Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады. Төрағаның Комитет Төрағасының ұсынуымен Энергетика және табиғи ресурстар министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын бiр орынбасары болады.
10. Комитеттiң құрылымы мен штат кестесiн, сондай-ақ лауазымдар бойынша орын басушылық тәртiбiн Министр бекiтедi.
11. Комитет Төрағасы Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз функцияларын атқаруына жеке жауап бередi.

12. Председатель организует деятельность Комитета в соответствии с возложенными на него задачами:
определяет обязанности и степень ответственности своего заместителя и руководителей структурных подразделений Комитета;
представляет интересы Комитета во всех государственных органах,
заключает договоры, открывает в банках расчетные и другие счета;
утверждает положения о структурных подразделениях Комитета и
его территориальных органах, в пределах своей компетенции издает
приказы;
самостоятельно устанавливает размеры надбавок, доплат, премий и
других выплат стимулирующего характера в пределах утвержденной
сметы;
назначает на должность и освобождает от должности работников
Комитета;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его
компетенции.
13. Реорганизация и ликвидация Комитета производится в
установленном порядке.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций м учреждений, находящихся в ведении
Комитета геологии, охраны и использования недр
Министерства энергетики и природных ресурсов
Республики Казахстан
Государственная комиссия по запасам полезных ископаемых (ГКЗ)
Главное управление минеральных ресурсов "Казгоснедра"
Территориальные управления по охране и использованию недр
Информационно-презентационный центр минерально-сырьевого
комплекса Республики Казахстан
Специализированное гравиметрическое предприятие

12. Төраға Комитеттiң қызметiн оған жүктелген мiндеттерге сәйкес ұйымдастырады:
өз орынбасарының және Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi жетекшiлiктерiнiң мiндеттерi мен жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi;
Комитеттiң мүддесiн барлық мемлекеттiк органдарда бiлдiредi,
келiсiм жасайды, банктерде есеп айырысу және басқа да шоттар ашады.
Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi және оның аумақтық органдары
жөнiндегi ережелердi бекiтедi;
өз құзыретi шегiнде бұйрықтар шығарады;
бекiтiлген смета шегiнде ынталандыру сипатындағы үстеме
ақылардың, қосымша ақылардың, сыйлық ақылардың және басқа да
төлемдердiң мөлшерiн дербес белгiлейдi;
Комитет қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен
босатады; өз құзыретiне жатқызылған басқа мәселелер бойынша шешiмдер
қабылдайды.
13. Комитеттi қайта ұйымдастыру мен тарату белгiленген
тәртiппен жүзеге асырылады.
1-Қосымша
Қазақстан Республикасының Энергетика және табиғи
ресурстар министрлiгiнiң Геология, жер қойнауын
қорғау және пайдалану комитетiнiң қарамағындағы
ұйымдар мен мекемелердiң
ТIЗБЕСI
Пайдалы қазбалар қорлары жөнiндегi мемлекеттiк комиссия (ПҚМК)
"Қазмемжерқойнауы" минералдық ресурстар бас басқармасы
Жер қойнауын қорғау мен пайдалану жөнiндегi аумақтық басқармалар
Қазақстан Республикасының Минералдық-шикiзат кешенiнiң
ақпараттық-презентациялық орталығы
Мамандандырылған гравиметриялық кәсiпорын