Вопросы проведения международного конкурса
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 1998 г. N 199
В целях реализации указания Президента Республики Казахстан от
13 января 1998 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Провести международный конкурс на эскиз-идею генерального
плана развития нового центра города Акмолы.
2. В целях организации и координации работ по проведению
международного конкурса образовать комиссию в следующем составе:
Джаксыбеков А.Р.     - аким города Акмолы, Председатель
административного совета
Акмолинской СЭЗ, председатель комиссии
Досмагамбетов Б.Ф.   - член президиума Союза архитекторов
Республики Казахстан, заместитель
председателя комиссии, руководитель
Секретариата комиссии
Члены комиссии:
Ваисов М.К.          - вице-Министр юстиции Республики Казахстан
Мирьякупов Е.Е.      - вице-Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Власов Н.А.          - заместитель Министра внутренних дел
Республики Казахстан
Руденко Ю.С.         - начальник главного управления
Министерства финансов Республики
Казахстан
Андрющенко А.И.      - заместитель Председателя Агентства по
стратегическому планированию и реформам
Республики Казахстан
Смирнов А.В.         - Директор Департамента по обеспечению
деятельности центрального аппарата и
заграничных учреждений Министерства
иностранных дел Республики Казахстан
Нурпеисов Б.Г.       - заместитель Управляющего Делами
Президента Республики Казахстан
(по согласованию)
Гурский А.С.         - Директор Департамента средств массовой
информации Министерства информации и
общественного согласия Республики
Казахстан
3. Утвердить:
персональный состав жюри международного конкурса на эскиз-идею генерального плана развития нового центра города Акмолы согласно приложению 1;
основные положения по проведению международного конкурса на эскиз-идею генерального плана развития нового центра города Акмолы согласно приложению 2.
4. Комиссии:
образовать на время проведения конкурса постоянно действующий Секретариат в количестве 7 человек. Затраты на содержание Секретариата включить в смету на проведение конкурса;
в срок до 15 марта 1998 года утвердить план работы по подготовке и проведению международного конкурса, программу и условия его проведения;
в срок до 25 марта 1998 года представить на утверждение акиму города Акмолы смету расходов на подготовку и проведение международного конкурса.
5. Расходы на проведение международного конкурса произвести из средств, предусмотренных по строке, порядковый номер 10, перечня первоочередных объектов развития города Акмолы, финансируемых за счет республиканского бюджета в 1998 году, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 1998 г. N 91 "О строительстве первоочередных объектов развития города Акмолы в 1998 году".

Халықаралық конкурс өткiзу мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 11 наурыздағы N 199
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 13 қаңтардағы
нұсқауын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi
қаулы етедi:
1. Ақмола қаласының жаңа орталығын дамытудың бас жоспарының
нобай-идеясына халықаралық конкурс өткiзiлсiн.
2. Халықаралық конкурс өткiзу жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру мен
үйлестiру мақсатында мына құрамда конкурстық комиссия құрылсын:
Жақсыбеков Ә.Р.           - Ақмола қаласының әкiмi, Ақмола
АЭА-ның әкiмшiлiк кеңесiнiң
төрағасы, комиссияның төрағасы
Досмағамбетов Б.Ф.        - Қазақстан Республикасы Сәулетшiлер
одағы төралқасының мүшесi,
комиссия төрағасының орынбасары,
Комиссия хатшылығының жетекшiсi
Комиссия мүшелерi:
Уәйiсов М.К.              - Қазақстан Республикасының
Әдiлет вице-министрi
Мiржақыпов Е.Е.           - Қазақстан Республикасының Көлiк
және коммуникациялар вице-министрi
Власов Н.А.               - Қазақстан Республикасы Iшкi
iстер министрiнiң орынбасары
Руденко Ю.С.              - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгi бас басқармасының
бастығы
Андрющенко А.И.           - Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөнiндегi агенттiгi
төрағасының орынбасары
Смирнов А.В.              - Қазақстан Республикасы Сыртқы
iстер министрлiгiнiң Орталық
аппаратының және шетелдегi
мекемелердiң қызметiн қамтамасыз
ету жөнiндегi департаментiнiң
директоры
Нұрпейiсов Б.Ғ.           - Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Iс Басқарушысының
орынбасары (келiсiм бойынша)
Гурский А.С.              - Қазақстан Республикасы Ақпарат
және қоғамдық келiсiм
министрлiгiнiң Бұқаралық ақпарат
құралдары департаментiнiң
директоры
3. Мыналар:
Ақмола қаласының жаңа орталығын дамытудың бас жоспарының нобай-идеясына халықаралық конкурстың әдiлқазы алқасының жеке құрамы 1-қосымшаға сәйкес;
Ақмола қаласының жаңа орталығын дамытудың бас жоспарының нобай-идеясына халықаралық конкурс өткiзу жөнiндегi негiзгi ережелер 2-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
4. Комиссия:
конкурс өткізiлетiн уақытқа тұрақты жұмыс iстейтiн, 7 адамнан тұратын Хатшылық құрсын. Хатшылықты ұстауға кететiн шығыстарды конкурсты өткiзу сметасына енгiзсiн;
1998 жылдың 15 наурызына дейiн мерзiмде халықаралық конкурсты дайындау мен өткiзудiң жұмыс жоспарын, оны өткiзудiң бағдарламасы мен шарттарын бекiтсiн;
1998 жылдың 25 наурызына дейiн мерзiмде Ақмола қаласының әкiмiне халықаралық конкурсты дайындау мен өткiзуге арналған шығыстар сметасын бекiтуге ұсынсын.
5. Халықаралық конкурсты өткiзуге арналған шығыстар "1998 жылы Ақмола қаласын дамытудың бiрiншi кезектегi объектiлерiнiң құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 10 ақпандағы N 91 қаулысымен бекiтiлген 1998 жылы республикалық бюджеттiң есебiнен қаржыландырылатын Ақмола қаласын дамытудың бiрiншi кезектегi объектiлерi тiзбесiнiң реттiк нөмiрi 10-жол бойынша көзделген қаражаттан жұмсалсын.

6. Акиму города Акмолы в недельный срок обеспечить Секретариат конкурса помещениями в размере не менее 100 кв.м, оборудованными мебелью, необходимой компьютерной и организационной техникой, а также средствами правительственной, междугородной и международной связи.
7. Руководителям центральных и местных государственных органов оказывать необходимую помощь комиссии при исполнении возложенных на нее задач.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 марта 1998 г. N 199
СОСТАВ ЖЮРИ
МЕЖДУНАРОДНОГО КОНКУРСА НА ЭСКИЗ-ИДЕЮ
ГЕНЕРАЛЬНОГО ПЛАНА РАЗВИТИЯ НОВОГО ЦЕНТРА
ГОРОДА АКМОЛЫ
Татыгулов А.Ш.        - президент проектной академии "КАЗГОР",
председатель жюри
Галимов Ф.Х.          - первый заместитель акима города Акмолы,
заместитель председателя
Члены жюри:
Ералиев Т.Е.          - начальник Департамента архитектуры и
градостроительства города Акмолы
Бекмухамбетов С.К.    - начальник главного управления
Министерства энергетики, индустрии и
торговли Республики Казахстан
Сейдалин Р.А.         - заслуженный архитектор Республики
Казахстан, член-корреспондент Академии
художеств СССР
Койшибеков Н.К.       - архитектор, лауреат премии Ленинского
комсомола Казахской ССР
Баймагамбетов С.К.    - член президиума Союза архитекторов
Республики Казахстан, главный
архитектор города Алматы
Мордвинцев С.И.       - заслуженный архитектор Республики
Казахстан
Члены жюри,           - приглашаются по решению комиссии
представители
иностранных государств,
в количестве до 3
человек
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 11 марта 1998 г. N 199
ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
на проведение международного конкурса на эскиз-идею
генерального плана развития нового центра города Акмолы
Общие положения
Настоящие Основные положения являются обязательными при
разработке и утверждении комиссией Условий проведения международного
конкурса на эскиз-идею генерального плана нового центра города
Акмолы.
Цель конкурса
На основе представленных участниками материалов выявить наиболее отвечающего национальным, природно-климатическим, экологическим и другим условиям места расположения застройку нового центра столицы Республики Казахстан - города Акмолы.
Основные требования к участникам конкурса
В конкурсе могут принять участие отечественные и зарубежные
юридические и физические лица, отвечающие следующим основным
требованиям:
- имеющие лицензию на осуществление
архитектурно-градостроительной деятельности в части разработки
градостроительной документации;
- имеющие опыт работы за последние 5 лет по разработке
градорегулирующей документации в полном объеме, в том числе решение
вопросов транспортного и инженерного обеспечения застройки крупных
городских районов, включая вопросы экологии, дренажа и т.д.;
- наличие электронных средств проектирования и передачи
информации.
Состав материалов, представляемых участникам конкурса для
разработки конкурсных предложений

6. Ақмола қаласының әкiмi бiр апта мерзiм iшiнде Конкурстың
хатшылығын көлемi кемiнде 100 шаршы м. жиhазбен, қажеттi компьютерлiк
және ұйымдастыру техникасымен, сондай-ақ үкiметтiк, қалааралық және
халықаралық байланыс құралдарымен жабдықталған үй-жайлармен
қамтамасыз етсiн.
7. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың басшылары
Комиссияға өзiне жүктелген мiндеттерiн орындауы кезiнде қажеттi
көмек көрсетсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 11 наурыздағы
N 199 Қаулысына
1-қосымша
Ақмола қаласының жаңа орталығын дамытудың бас
жоспарының нобай-идеясына халықаралық конкурстың
ӘДIЛҚАЗЫ АЛҚАСЫНЫҢ ҚҰРАМЫ
Тәтiғұлов А.Ш.         - "КАЗГОР" жобалау академиясының
президентi, әдiлқазылар алқасының
төрағасы
Ғалимов Ф.Х.           - Ақмола қаласының әкiмiнiң бiрiншi
орынбасары, төрағаның орынбасары
Әдiлқазылар алқасының мүшелерi:
Ералиев Т.Е.           - Ақмола қаласының Сәулет және
қала құрылысы департаментiнiң бастығы
Бекмұхамбетов С.Қ.     - Қазақстан Республикасы Энергетика,
индустрия және сауда министрлiгiнiң
бас басқармасының бастығы
Сейдалин Р.А.          - Қазақстан Республикасының еңбек
сiңiрген сәулетшiсi, КСРО Көркемөнер
академиясының мүше-корреспондентi
Қойшыбеков Н.К.        - сәулетшi, Қазақ КСР-i Ленин
комсомолы сыйлығының лауреаты
Баймағамбетов С.Қ.     - Қазақстан Республикасы Сәулетшiлер
одағы Төралқасының мүшесi, Алматы
қаласының бас сәулетшiсi
Мордвинцев С.И.        - Қазақстан Республикасының еңбек
сiңiрген сәулетшiсi
Әдiлқазы алқасының-    - Комиссияның шешiмi бойынша
мүшелерi, шет            шақырылады
мемлекеттердiң өкiлдерi
3 адамға дейiн
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 11 наурыздағы
N 199 Қаулысына
2-қосымша
Ақмола қаласының жаңа орталығын дамытудың
бас жоспарының нобай-идеясына халықаралық
конкурсты өткiзу жөнiндегi
НЕГIЗГI ЕРЕЖЕЛЕР
Жалпы ережелер
Осы Негiзгi ережелер Комиссия Ақмола қаласының жаңа орталығын
дамытудың бас жоспарының нобай-идеясына халықаралық конкурс
өткiзудiң шарттарын әзiрлеген және бекiткен кезде мiндеттi болып
табылады.
Конкурстың мақсаты
Қатысушылар ұсынған материалдардың негiзiнде ұлттық,
табиғи-климаттық, экологиялық және орналасудың басқа да шарттарына
барынша жауап беретiн Қазақстан Республикасының астанасы - Ақмола
қаласының жаңа орталығының құрылысын таңдап алу.
Конкурсқа қатысушыларға қойылатын негiзгi талаптар
Конкурсқа мынадай негiзгi талаптарға жауап беретiн:
- қала салу құжаттамасын әзiрлеу тұрғысынан сәулет-қала салу
қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар;
- соңғы 5 жылда қаланы реттеу құжаттамасын толық көлемiнде
әзiрлеу жағынан, оның iшiнде экология, дренаж және басқа да
мәселелердi қоса алғанда, қаланың iрi аудандары құрылысын
көлiкпен және инженерлiк қамтамасыз ету мәселелерiн шешу
тәжiрибесi бар;
- жобалау мен ақпарат берудiң электрондық құралдары бар
отандық және шетелдiк заңды және жеке тұлғалар қатыса алады.
Конкурсқа қатысушыларға конкурстық ұсынымдарды әзiрлеу үшiн
берiлетiн материалдардың құрамы

1. Программа конкурса.
2. Условия конкурса.
3. Пояснительная записка.
4. Схема генерального плана города в масштабе 1:25000 с нанесением основных транспортных магистралей и сетки городских улиц и обозначением основных функциональных зон города. На указанной схеме выделен участок территории, подлежащей градостроительной разработке участниками конкурса.
Состав материалов, представляемых на конкурс участниками
1. Ситуационная схема в масштабе 1:25000.
2. Генеральный план нового центра города в увязке с основными городскими магистралями в масштабе 1:10000.
3. Проект детальной планировки нового центра города в масштабе 1:2000.
4. Комплект цветных фотографий, размером 30 на 40 сантиметров, выполненных с макета нового центра, изготовленного в масштабе 1:2000, выявляющие полное объемно-пространственное решение.
5. Подробная пояснительная записка, объясняющая замысел
авторов.
Форма представления конкурсных материалов
1. Материалы должны быть представлены в специальном контейнере,
позволяющим его повторное использование, для отправки материалов
участникам, не выигравшем конкурс.
2. Материалы конкурса представляются на пенополиуретановых
планшетах, размером 1 на 1 метр, выполненные в цветной графике.
Указанные материалы дублируются на электронных носителях и
представляются одновременно с основными материалами.
Сроки проведения конкурса
Подготовительный этап:
1. Официальное извещение в прессе и через      - 30 марта 1998 года
другие средства массовой информации,
включая ИНТЕРНЕТ, об объявлении
международного конкурса
2. Окончание приема заявок от потенциальных    - 30 апреля 1998 года
участников конкурса и их предварительная
регистрация
3. Проведение экспертизы на соответствие       - 10 мая 1998 года
заявок условиям конкурса и окончательный отбор
участников конкурса комиссией и их
регистрация
4. Отправка материалов зарегистрированным      - 20 мая 1998 года
участникам конкурса экспресс-почтой и по
дипломатическим каналам
Проведение конкурса и подведение его итогов
1. Срок представления материалов в             20 августа 1998 года
Секретариат конкурса
2. Проведение технической экспертизы на        30 августа 1998 года
соответствие представленных материалов
условиям конкурса
3. Подготовка докладов для жюри конкурса       15 сентября 1998 года
Экспертным советом
4. Проведение общественного обсуждения         20 сентября 1998 года
проектов, представленных на конкурс
5. Заседание жюри конкурса                     25 сентября 1998 года

1. Конкурстың бағдарламасы
2. Конкурстың шарттары
3. Түсiндiрме жазба
4. Қаланың бас жоспарының негiзгi көлiк магистральдары мен қала көшелерiнiң кестесi түсiрiлген және қаланың негiзгi жұмыс iстейтiн аймақтары көрсетiлген 1:25000 масштабты схемасы. Аталған схемада конкурсқа қатысушылар қала құрылысын салатын аумақтың учаскесi бөлiп көрсетiледi.
Қатысушылар конкурсқа беретiн материалдардың құрамы
1. 1:25000 масштабатағы ситуациялық схема.
2. Қаланың жаңа орталығының негiзгi қала магистральдарымен үйлестiрiлген 1:10000 масштабты бас жоспары.
3. Қаланың жаңа орталығының егжей-тегжейлi жоспарлануының 1:2000 масштабтағы жобасы.
4. Қаланың жаңа орталығының 1:2000 масштабта жасалған макетiнен жасалған, толық көлемдiк-кеңiстiктiк шешiмдi көрсететiн 30 да 40 сантиметр мөлшерiндегi түрлi-түстi фотосуреттер жинағы.
5. Авторларының ой-ниетiн түсiндiретiн егжей-тегжейлi
түсiндiрме жазба.
Конкурстық материалдарды беру нысаны
1. Материалдар оларды жеңiп шықпаған қатысушыларға қайта
жөнелту үшiн қайта пайдалануға мүмкiндiк беретiн арнайы контейнерде
берiлуге тиiс.
2. Конкурс материалдары түрлi-түстi графикада орындалып, көлемi
1 метрге 1 метр, көбiктiполиуретан планшеттерде берiледi. Аталған
материалдар электронды жеткiзгiштерге көшiрiлiп, негiзгi
материалдармен бiрге берiледi.
Конкурсты өткiзу мерзiмдерi
Дайындық кезеңi:
1. Халықаралық конкурс жарияланғаны туралы    - 1998 жылдың 30
баспасөзде және ИНТЕРНЕТ-тi қоса алғанда,     наурызы
басқа да ақпарат құралдарында ресми
хабарлау
2. Конкурсқа қарымды қатысушылардан өтiнiм    - 1998 жылдың
қабылдаудың аяқталуы және оларды             30 сәуiрi
алдын-ала тiркеу
3. Өтiнiмдердiң  конкурс шарттарына сәйкес    - 1998 жылдың
келуiне сараптама жүргiзу және               10 мамыры
комиссияның конкурс қатысушыларын
түпкiлiктi iрiктеу мен оларды тiркеуi
4. Тiркелген конкурс қатысушыларына           - 1998 жылдың
материалдарды экспресс-почта және            20 мамыры
дипломатиялық арналар арқылы жөнелту
Конкурсты өткiзу және оны қорытындылау
1. Материалдарды Конкурс хатшылығына          - 1998 жылдың
ұсыну мерзiмi                                20 тамызы
2. Ұсынылған материалдардың конкурс           - 1998 жылдың
шарттарына сәйкес келуiне техникалық         30 тамызы
сараптама жүргiзу
3. Сараптық кеңестiң конкурстың әдiлқазылар   - 1998 жылдың
алқасына баяндамалар әзiрлеуi                15 қыркүйегi
4. Конкурсқа ұсынылған материалдарды          - 1998 жылдың
қоғамдық талқыға салу                        20 қыркүйегi
5. Конкурстың әдiлқазылар алқасының отырысы   - 1998 жылдың
25 қыркүйегi

6. Подготовка доклада жюри конкурса для        28 сентября 1998 года
комиссии и Правительства Республики Казахстан
по результатам рассмотрения материалов
конкурса и выявления трех лучших проектов
7. Рассмотрение доклада жюри в                 30 сентября 1998 года
Правительстве Республики Казахстан и
определение победителя
8. Вручение премий лауреатам конкурса          По сроку,
Президентом Республики Казахстан               согласованному с
Администрацией
Президента Республики
Казахстан

6. Конкурстың әдiлқазылар алқасының конкурс   - 1998 жылдың
материалдарын қарауының және ең жақсы үш     28 қыркүйегi
жобаны анықтауы нәтижелерi бойынша
комиссия мен Қазақстан Республикасының
Үкiметiне баяндама әзiрлеу
7. Әдiлқазылар алқасы баяндамасының           - 1998 жылдың
Қазақстан Республикасының Үкiметiнде         30 қыркүйегi
қаралуы және жеңiмпазды белгiлеу
8. Қазақстан Республикасы Президентiнiң       - Қазақстан
конкурс лауреаттарына сыйлық тапсыруы        Республикасы
Президентiнiң
Әкiмшiлiгiмен
келiсiлген
мерзiм бойынша