О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 3 апреля 1998г. N 3894 "О квоте иммиграции на 1998 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 1998 г. № 376
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 3 апреля 1998 г. N 3894 U983894_ "О квоте иммиграции на 1998 год" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству финансов Республики Казахстан обеспечить выделение средств Агентству по миграции и демографии Республики Казахстан из республиканского бюджета на финансирование расходов по организованному переселению семей репатриантов (оралманов) из иностранных государств в Республику Казахстан согласно смете расходов бюджетной организации на 1998 год.
2. Агентству по миграции и демографии Республики Казахстан, акимам областей, гг. Акмолы и Алматы:
организовать в течение 1998 года переселение семей репатриантов (оралманов) из иностранных государств в Республику Казахстан в пределах установленной квоты;
принять действенные меры по приему, обустройству семей репатриантов (оралманов), прибывших из иностранных государств в Республику Казахстан;
в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также международными соглашениями решить вопросы социального обеспечения, в том числе назначений пенсий и пособий репатриантам (оралманам), прибывшим на постоянное жительство в Республику Казахстан;
совместно с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан обеспечить работу по организации переселения и обустройства репатриантов (оралманов).
3. Акимам областей, гг. Акмолы и Алматы:
обеспечить финансирование расходов из местных бюджетов на прием и обустройство семей репатриантов (оралманов), а также содержание пунктов адаптации. Проконтролировать их строгое целевое использование;
принять меры по трудоустройству взрослых трудоспособных членов семей репатриантов (оралманов) в соответствии с их квалификацией и специальностью, а также по их подготовке и переподготовке необходимым профессиям;
обеспечить своевременные выплаты репатриантам (оралманам) единовременных пособий, возмещение транспортных расходов, приобретение жилья. В установленном порядке выделять им земельные участки для строительства жилых домов и хозяйственной деятельности;
содействовать репатриантам (оралманам) в организации предпринимательской деятельности, возрождении национальных ремесел, организации фермерских и крестьянских хозяйств;
организовать бесплатное обучение и воспитание детей репатриантов (оралманов) в учреждениях образования, находящихся на местном бюджете, а также обучение взрослого населения грамоте, современному казахскому алфавиту, открыв при необходимости дополнительные классы и школы;
в месячный срок представить Агентству по миграции и демографии Республики Казахстан перечень районов, населенных пунктов для компактного расселения семей репатриантов (оралманов).

"1998 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 3 сәуiрдегi N 3894 Жарлығын iске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 21 сәуiрдегi N 376
"1998 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 3 сәуiрдегi N 3894 U983894_ Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгiне республикалық бюджеттен 1998 жылға арналған бюджеттiк ұйымның шығыстарының сметасына сәйкес репатрианттар (оралмандар) отбасыларының шетелдiк мемлекеттерден Қазақстан Республикасына ұйымдасқан түрде көшiп келуi жөнiндегi шығындарды қаржыландыруға қаражат бөлудi қамтамасыз етсiн.
2. Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгi, облыстардың Ақмола және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1998 жылдың iшiнде белгiленген квотаның шегiнде репатрианттар (оралмандар) отбасыларының шетелдiк мемлекеттерден Қазақстан Республикасына көшiп келуiн ұйымдастырсын;
шетелдiк мемлекеттерден Қазақстан Республикасына көшiп келген репатрианттардың (оралмандардың) отбасыларын қабылдау, жайластыру жөнiнде пәрмендi шаралар қабылдасын;
Қазақстан Республикасының заңдарына, сондай-ақ халықаралық келiсiмдерге сәйкес Қазақстан Республикасына түпкiлiктi тұру үшiн көшiп келген репатрианттарды (оралмандарды) әлеуметтiк қамтамасыз ету, оның iшiнде зейнетақылар мен жәрдемақылар тағайындау мәселелерiн шешсiн;
Қазақстан Республикасының мүдделi мемлекеттiк органдарымен бiрлесiп репатрианттардың (оралмандардың) көшiп келуiн және жайластырылуын ұйымдастыру жөнiндегi жұмыстарды қамтамасыз етсiн.
3. Облыстардың, Ақмола және Алматы қалаларының әкiмдерi репатрианттардың (оралмандардың) отбасын қабылдауға және жайластыруға, сондай-ақ бейiмделу пункттерiн ұстауға арналған шығыстарды жергiлiктi бюджеттерден қаржыландыруды қамтамасыз етсiн;
репатрианттар (оралмандар) отбасыларының ересек еңбекке қабiлеттi мүшелерiн олардың бiлiктiлiгi мен мамандығына сәйкес жұмыспен қамту жөнiнде, сондай-ақ оларды қажеттi мамандықтарға даярлау және қайта даярлау жөнiнде шаралар қабылдасын;
репатрианттарға (оралмандарға) уақтылы бiр жолғы жәрдемақылар төлеудi, көлiк шығыстарын өтеудi, тұрғын үй алуын қамтамасыз етсiн. Белгiленген тәртiппен оларға тұрғын үйлер құрылысы және шаруашылық қызметтерi үшiн жер учаскелерiн бөлсiн;
репатрианттарға (оралмандарға) кәсiпкерлiк қызметтi ұйымдастыруға, ұлттық кәсiптерiн жаңғыртуға, фермерлiк және шаруа қожалықтарын ұйымдастыруға жәрдемдессiн;
репатрианттардың (оралмандардың) балаларын жергiлiктi бюджеттегi бiлiм беру мекемелерiнде тегiн оқытуды және тәрбиелеудi, сондай-ақ қажет болған жағдайда қосымша сыныптар мен мектептер ашу арқылы ересек адамдарды хат тануға, қазiргi кездегi қазақ емлесiне оқытуды ұйымдастырсын;
бiр айлық мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгiне репатрианттардың (оралмандардың) отбасыларын жинақы қоныстандыру үшiн аудандардың, елдi мекендердiң тiзбесiн ұсынсын.

4. Министерству иностранных дел совместно с Агентством по миграции и демографии Республики Казахстан:
проработать с соответствующими государственными органами иностранных государств вопросы по защите гражданских и имущественных прав соотечественников, изъявивших желание возвратиться на историческую родину;
обратиться по дипломатическим каналам к правительствам соответствующих государств по вопросам выезда и транзитного проезда репатриантов (оралманов) с просьбой об оказании им содействия при переезде через соответствующие страны.
5. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, авиакомпаниям, действующим на территории Республики Казахстан, совместно с Агентством по миграции и демографии Республики Казахстан акимам областей, г. Алматы и столицы определить порядок перевоза людей и их домашнего имущества с территории государств выезда до пункта вселения.
6. Таможенному комитету Министерства финансов Республики Казахстан при необходимости организовать дополнительные временные таможенные посты.
7. Министерству обороны Республики Казахстан при необходимости организовать временные контрольно-пропускные пункты для пограничного оформления репатриантов (оралманов), прибывающих из государств, не входящих в СНГ.
8. Министерству внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
личную и имущественную безопасность репатриантов (оралманов) в пути следования на территории Казахстана и в местах вселения;
своевременную регистрацию прибывших репатриантов (оралманов) и оформление документов на проживание и передвижение по территории республики;
оформление необходимых документов лицам, получившим разрешение на постоянное жительство и изъявившим желание принять гражданство Республики Казахстан, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан:
организовать медицинское обследование прибывающих в республику репатриантов (оралманов);
обеспечить признание равноценности документов об образовании, полученных иммигрантами за рубежом, с учетом соответствия государственным общеобразовательным стандартам Республики Казахстан. При необходимости организовать дополнительное обучение в профессиональных учебных заведениях по переходным учебным планам и сокращенным срокам.
10. Агентству по миграции и демографии Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами в срок до 10 января 1999 года представить в Правительство Республики Казахстан информацию о выполнении настоящего постановления.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

4. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп:
шет мемлекеттердiң тиiстi мемлекеттiк органдарымен тарихи отанына оралуға тiлек бiлдiрген отандастарымыздың азаматтық және мүлiктiк құқықтарын қорғау жөнiндегi мәселелердi пысықтасын;
дипломатиялық арналар бойынша тиiстi мемлекеттердiң үкiметтерiмен тиiстi мемлекеттер арқылы өтуi кезiнде оларға жәрдем көрсету туралы, репатрианттардың (оралмандардың) шығуы және транзиттiк өтуi мәселелерi жөнiнде өтiнiш жасасын.
5. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Қазақстан Республикасының аумағында қызмет iстейтiн авиакомпаниялар Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгiмен, облыстардың, Алматы қаласының және астананың әкiмдерiмен бiрлесiп, адамдар мен олардың үй мүлкiн шығу мемлекетiнiң аумағынан қоныстану пунктiне дейiн тасымалдаудың тәртiбiн белгiлесiн.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кеден комитетi қажет болған жағдайда қосымша уақытша кеден бекеттерiн ұйымдастырсын.
7. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi ТМД-ға кiрмейтiн мемлекеттерден келген репатрианттарды (оралмандарды) шекаралық ресiмдеу үшiн қажет болған жағдайда уақытша бақылау-өткiзу пункттерiн ұйымдастырсын.
8. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
репатрианттардың (оралмандардың) Қазақстанның аумағындағы бағыты жолында және орналасқан жерлерiнде жеке басының және мүлiктiк қауiпсiздiгiн;
келген репатрианттарды (оралмандарды) уақытылы тiркеудi және республиканың аумағында тұруы мен жүрiп-тұруына арналған құжаттарды ресiмдеудi;
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес түпкiлiктi тұруға рұқсат алған және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға тiлек бiлдiрген адамдардың қажеттi құжаттарын ресiмдеудi қамтамасыз етсiн.
9. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi:
республикаға келген репатрианттарды (оралмандарды) медициналық тексерудi ұйымдастырсын;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жалпы бiлiм беру стандарттарына сәйкестiгiн ескере отырып қоныс аударушылар шетелде алған бiлiмi туралы құжаттардың тең бағалылығын тануды қамтамасыз етсiн. Қажет болған жағдайда кәсiптiк оқу орындарында ауыспалы оқу жоспары мен қысқартылған мерзiмдер бойынша қосымша оқытуды ұйымдастырсын.
10. Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгi мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп 1999 жылдың 10 ақпанына дейiн мерзiмде Қазақстан Республикасының Үкiметiне осы қаулының орындалуы туралы ақпарат ұсынсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi