О Плане мероприятий по реализации Государственной программы развития и совершенствования бухгалтерского учета и аудита в Республике Казахстан на 1998 - 2000 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1998 г. N 800. Утратил силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2008 года N 691
Сноска. Утратил силу постановлением Правительства РК от 17.07.2008   N 691 .
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 28 января 1998 года N 3838  U983838_ "О Государственной программе развития и совершенствования бухгалтерского учета и аудита в Республике Казахстан на 1998-2000 годы" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 3, ст. 11) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Государственной программы развития и совершенствования бухгалтерского учета и аудита в Республике Казахстан на 1998-2000 годы (далее - План).
2. Руководителям центральных и местных исполнительных органов обеспечить безусловную реализацию мероприятий, определенных Планом.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 1998 г. N 800
План
мероприятий по реализации государственной программы
развития и совершенствования бухгалтерского учета
и аудита в Республике Казахстан на 1998-2000 годы
--------------------------------------------------------------------
N !         Мероприятие        !Форма       !Срок    !Ответственные
п/п!                            !завершения  !заверше-!за исполнение
!                            !            !ния     !
--------------------------------------------------------------------
1 !             2              !      3     !    4   !      5
--------------------------------------------------------------------
1. Концепции развития          Постановление  IV         Минфин
бухгалтерского учета и      Правительства  квартал
аудита (по теории (основам) Республики     2000
бухгалтерского учета,       Казахстан      года
развития финансового и
управленческого учета)
2. Разработка законодательной
базы:
2.1 Приведение нормативных      Рассмотрение   Постоянно  То же
правовых актов в            нормативных
соответствие с действующим  правовых
законодательством по        актов
бухгалтерскому учету и
аудиту
2.2 Разработка системы          Приказ         I квартал  То же
контроля за соблюдением     Министра       1999
нормативных правовых        финансов       года
актов по бухгалтерскому     Республики
учету и аудиту              Казахстан
3. Дальнейшая разработка
стандартов бухгалтерского
учета, определяющих
методологию бухгалтерского
учета:
3.1 Бухгалтерский учет в
предпринимательстве
Разработка и утверждение
стандартов бухгалтерского
учета субъектов частного    Приказ         1998-      Минфин
сектора:                    Директора      1999

Қазақстан Республикасында бухгалтерлiк есеп пен аудиттi дамыту мен жетiлдiрудiң 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шаралардың жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 26 тамыздағы N 800. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 17 шілдедегі N 691 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 17 шілдедегі  N 691 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында бухгалтерлiк есеп пен аудиттi дамыту мен жетiлдiрудiң 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 28 қаңтардағы N 3838  Жарлығын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 3, 11-құжат) iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында бухгалтерлiк есеп пен аудиттi дамыту мен жетiлдiрудiң 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шаралардың жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың басшылары осы Жоспарда белгiленген шараларды сөзсiз iске асыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 26 тамыздағы
N 800 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында бухгалтерлiк есеп пен аудиттi дамыту мен жетiлдiрудiң 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шаралардың
ЖОСПАРЫ
___________________________________________________________________
N |             Шаралар                 | Аяқтау нысаны
___________________________________________________________________
1 |                   2                 |             3
___________________________________________________________________
1    |Бухгалтерлiк есеп пен аудиттi дамыту.|Қазақстан Республикасы
|дың тұжырымдамалары (бухгалтерлiк    |Үкiметiнiң қаулысы
|есептiң, қаржылық және басқару есебiн|
|дамытудың теориялары (негiздерi)     |
|бойынша)                             |
|                                     |
2    |Заңдар базасын әзiрлеу:              |
2.1.  |Нормативтiк құқықтық актiлердi       |Нормативтiк құқықтық
|бухгалтерлiк есеп пен аудит жөнiндегi|актiлердi қарау
|қолданылып жүрген заң актiлерiне     |
|сәйкес келтiру                       |
|                                     |
2.2.  |Бухгалтерлiк есеп пен аудит жөнiндегi|Қазақстан Республикасы
|нормативтiк құқықтық актiлердiң      |Қаржы министрiнiң
|сақталуына бақылау жолдаудың жүйесiн |бұйрығы
|әзiрлеу                              |
|                                     |
3    |Бухгалтерлiк есептiң методологиясын  |
|айқындайтын бухгалтерлiк есептiң     |
|стандарттарын одан әрi әзiрлеу:      |
|                                     |
3.1.  |Кәсiпкерлiктегi бухгалтерлiк есеп    |
|                                     |
|Жеке сектор субъектiлерiнiң бухгал.  |Бухгалтерлiк есеп пен
|терлiк есебiнiң стандарттарын әзiрлеу|аудиттiң методологиясы
|және бекiту:                         |департаментi
|                                     |директорының бұйрығы

3.1.1 Учет нематериальных       Департамента   годы
активов (затраты НИОКР      методологии и
Организация и другие        бухгалтерского
затраты)                    учета и аудита
3.1.2 Учет затрат по займам     То же          -"-        То же
3.1.3 Стандарты по отражению    То же          -"-        То же
непредвиденных событий и
событий хозяйственной
деятельности, происходящие
после даты балансового
отчета
3.1.4 Стандарты учета           То же          -"-        То же
государственных субсидий
Стандарт учета при
реорганизации юридических
лиц
3.1.5  Специализированные       То же          -"-        То же
стандарты бухгалтерского
учета, отражающие отраслевые
особенности и специфику
деятельности (учет в
сельском хозяйстве,
финансовых организациях)
3.1.6 Стандарты бухгалтерского  То же          -"-        То же
учета, определяющие
методологию учета в
некоммерческих организациях
3.2 Стандарты бухгалтерского    То же          -"-        То же
учета, определяющие
методологию учета
индивидуального
предпринимательства
3.3 Разработать и утвердить     Приказ         1999-      Минфин
стандарты бухгалтерского    Директора      2000
учета государственных       Департамента   годы
предприятий                 методологии и
бухгалтерского
учета и аудита
4. Бухгалтерский учет           Приказ         -"-         То же
организаций, содержащихся    Директора
за счет средств бюджета      Департамента
Казначейства
4.1 Разработать и утвердить     То же          IV квартал  То же
специализированные процедуры                2000 года
бухгалтерского учета для
обеспечения контроля за
состоянием активов и
обязательств Правительства
4.2 Разработка процедур,        То же          III квартал То же
обеспечивающих составление                  2000 года
финансовой отчетности и
информации о финансовом
состояние государственных
органов и других организаций
финансируемых из Госбюджета
4.3 Создание интегрированной    То же          IV квартал  То же
системы бухгалтерского учета,               2000 года
обеспечивающей
централизованное ведение
записей поступлений и
расходования средств
республиканского бюджета
4.4 Разработка Единого          То же          II квартал  То же
стандартного плана счетов                   2000 года
применяемого в бюджетной
системе для учета
финансовых операций и его
поэтапное внедрение
4.5 Разработка норм износа      Постановление  III квартал  То же
основных средств,            Правительства  1999 года
организаций содержащихся     Республики
за счет бюджета              Казахстан

3.1.1.|Материалдық емес активтердiң есебi   |      бұл да
|(НИОКР шығындары, ұйымдастыру және   |
|басқа да шығындар)                   |
|                                     |
3.1.2.|Заем бойынша шығындардың есебi       |      бұл да
|                                     |
3.1.3.|Баланстық есеп беру күнiнен кейiн    |      бұл да
|болған күтпеген жағдайларды және     |
|шаруашылық қызмет жағдайларын        |
|көрсету жөнiндегi стандарттар        |
|                                     |
3.1.4.|Мемлекеттiк субсидиялар есебiнiң     |      бұл да
|стандарттары                         |
|Заңды тұлғалардың қайта ұйымдастырылуы
|кезiндегi есеп стандарттары          |
|                                     |
3.1.5.|Бухгалтерлiк есептiң қызметтiң       |      бұл да
|салалық айрықшылықтары мен ерекшелiк.|
|терiн көрсететiн мамандандырылған    |
|стандарттар (ауыл шаруашылығындағы,  |
|қаржы ұйымдарындағы есеп)            |
|                                     |
3.1.6.|Коммерциялық емес ұйымдарда          |Бухгалтерлiк есеп пен
|методологиялық есептi айқындайтын    |аудиттiң методологиясы
|бухгалтерлiк есептiң стандарттары    |департаментi
|                                     |директорының бұйрығы
|                                     |
3.2.  |Жеке кәсiпкерлiктегi есептiң         |      бұл да
|методологиясын айқындайтын           |
|бухгалтерлiк есеп стандарттары       |
|                                     |
3.3.  |Мемлекеттiк кәсiпорындардың          |      бұл да
|бухгалтерлiк есебiнiң стандарттарын  |
|әзiрлеу және бекiту                  |
|                                     |
4.   |Бюджеттiң қаражаты есебiнен         |Қазынашылық департаментi
|қаржыландырылатын ұйымдардың         |директорының бұйрығы
|бухгалтерлiк есебi                   |
|                                     |
4.1.  |Үкiметтiң қаражаты мен мiндеттемелерiн      бұл да
|бақылауды қамтамасыз ету үшiн        |
|бухгалтерлiк есептiң мамандандырылған|
|рәсiмдерiн әзiрлеу және бекiту       |
|                                     |
4.2.  |Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырыла.|      бұл да
|тын мемлекеттiк органдар мен басқа   |
|да ұйымдардың қаржылық жағдайы туралы|
|қаржылық есеп пен ақпарат жасауды    |
|қамтамасыз ететiн рәсiмдердi әзiрлеу |
|                                     |
4.3.  |Бухгалтерлiк есептiң республикалық   |      бұл да
|бюджет қаражатының түсуi мен         |
|жұмсалуының орталықтандырылған       |
|жазбаларын жүргiзудi қамтамасыз      |
|ететiн интегралдық жүйесiн құру      |
|                                     |
4.4.  |Бюджеттiк жүйеде қаржылық операция. |Қазынашылық департаментi
|лардың есебi үшiн қолданылатын       |директорының бұйрығы
|шоттардың бiрыңғай стандарттық       |
|жоспарын әзiрлеу және оны            |
|кезең-кезеңмен енгiзу                |
|                                     |
4.5.  |Бюджеттiң есебiнен қаржыландырылатын |Қазақстан Республикасы
|ұйымдардың негiзгi құралдарының тозу |Үкiметiнiң қаулысы
|нормасын әзiрлеу                     |
|                                     |

5. Продолжение                  Постановление  IV квартал   Нацбанк,
реформирования               Правления      1998 года    Минфин
бухгалтерского учета         Нацбанка
в банковской системе:
5.1 Составление                 То же          -"-          То же
технологического описания
программного обеспечения
автоматизации
бухгалтерского учета
5.2 Разработка требований,      То же          -"-          То же
предъявляемых к составлению
главной бухгалтерской книги
и вспомогательных
бухгалтерских книг
5.3 Разработка программы по     То же          -"-          То же
интеграции информационных
систем в финансовой сфере
6. Разработать процедуры        Постановление  I квартал  Министерство
сертификации программных     Правительства  2000 года  науки-
продуктов бухгалтерского     Республики                Академия
учета                        Казахстан                 наук,
Стандартизировать                                      Минфин и
программное обеспечение и                              другие
информационные технологии                              заинтересо-
бухгалтерского учета,                                  ванные
аудита и финансового                                   ведомства
менеджмента
7. Организовать единовременное  Проведение     III квартал Министерство
обследование субъектов по    обследования   1999 года   науки-
использованию компьютерных                              Академия
программ по бухгалтерскому                              наук,
учету                                                   Национальное
статисти-
ческое
агентство,
Минфин
8. Организовать научно-         Конференция    IV квартал  Министерство
практическую конференцию по                 1999 года   науки-
вопросам организации и развития                         Академия
компьютеризации бухгалтерского                          наук,
учета                                                   Минфин
9. Разработать мероприятия,     Приказ         IV квартал  Минфин
ориентированные на           Министра       1998 года
определение базовых данных   финансов
бухгалтерского учета для
целей налогообложения;
достичь гармонизации
понятийного аппарата в
ведомственных нормативных
правовых актах налогового
законодательства и
бухгалтерского учета в
части доходов и расходов
10. Разработать минимальные     Приказ         IV квартал  Минфин
требования предъявляемые:    Министра       1999 года
к формам первичных           финансов
документов бухгалтерского
учета
регистрам бухгалтерского
учета
11. Пересмотреть порядок        Постановление  IV квартал  Центральный
документирования и           Правительства  2000 года   государственный
правила хранения             Республики                 архив,
бухгалтерских документов     Казахстан                  министерства
и ведомства

5.   |Банк жүйесiндегi бухгалтерлiк есептi |Ұлттық Банк
|реформалауды жалғастыру:             |басқармасының қаулысы
|                                     |
5.1.  |Бухгалтерлiк есептi автоматтандыруды |      бұл да
|бағдарламалық қамтамасыз етудiң      |
|технологиялық сипаттамасын жасау     |
|                                     |
5.2.  |Бас бухгалтерлiк кiтап пен көмекшi   |      бұл да
|бухгалтерлiк кiтапты жасауға         |
|ұсынылатын талаптарды әзiрлеу        |
|                                     |
5.3.  |Қаржы саласындағы ақпараттық жүйелер.|      бұл да
|ді интеграциялау жөнiнде бағдарлама  |
|әзiрлеу                              |
|                                     |
6.   |Бухгалтерлiк есептiң бағдарламалық   |Қазақстан Республикасы
|өнiмдерiн сертификаттаудың рәсiмдерiн|Үкiметiнiң қаулысы
|әзiрлеу. Бухгалтерлiк есептi, аудиттi|
|және қаржылық менеджменттi           |
|бағдарламалық қамтамасыз етудi және  |
|ақпараттық технологияларын стандарттау
|                                     |
7.   |Бухгалтерлiк есеп бойынша компьютер. |Тексеру жүргiзу
|лiк бағдарламаларды қолдану жөнiнде  |
|субъектiлердi бiр жолғы тексеру      |
|жүргiзудi ұйымдастыру                |
|                                     |
8.   |Бухгалтерлiк есептi компьютерлендiрудi   Конференция
|ұйымдастыру және дамыту мәселелерi   |
|жөнiнде ғылыми-практикалық конференция
|ұйымдастыру                          |
|                                     |
9.   |Салық салу мақсатына арналған        |Қаржы министрiнiң
|бухгалтерлiк есептiң базалық         |бұйрығы
|деректерiн айқындауға бағытталған    |
|шара әзiрлеу; кiрiстер мен шығыстар  |
|бөлiгiнде салық заңдары мен бухгалтер|
|лiк есептiң ведомстволық             |
|нормативтiк құқықтық актiлерiнде     |
|түсiнiсу аппаратының үйлесiмдiлiгiне |
|қол жеткiзу                          |
|                                     |
10.  |Бухгалтерлiк есептiң бастапқы        |Қаржы министрiнiң
|құжаттарының нысандарына,бухгалтерлiк|бұйрығы
|есептi тiркеу кiтабына ұсынылатын ең |
|төменгi талаптарды әзiрлеу           |
|                                     |
11.  |Бухгалтерлiк құжаттарды құжаттандыру |Қазақстан Республикасы
|тәртiбi мен сақтаудың тәртiбiн қайта |Үкiметiнiң қаулысы
|қарау                                |
|                                     |

12. Разработать:
12.1 Концепцию внутреннего      Приказ         Декабрь     Минфин
контроля, стандарты для      Министра       1998
внутреннего аудита           финансов       года
13. Независимый аудит           Приказ         IV квартал  Минфин
финансовой отчетности        Директора      1998 года
13.1 Доработать и утвердить     Департамента
12 стандартов аудита         методологии
для частного сектора         бухгалтерского
учета и аудита
13.2 Дальнейшая разработка      То же          IV квартал  То же
и утверждение стандартов                    1999 года
аудита:
для частного сектора
для государственного                        IV квартал
сектора                                     2000 года
13.3 Внести изменения и         То же          Постоянно    То же
дополнения в стандарты
аудита в соответствии с
изменениями законодательной
базы в Республике Казахстан
14. Внести изменения и
дополнения в:
14.1 Постановление              Постановление  IV         Минфин
Правительства Республики     Правительства  квартал
Казахстан от 27 февраля      Республики     1998
1997 г. N 274 "Об            Казахстан      года
утверждении Положения о
лицензировании Аудиторской
деятельности и
квалификационных
требований"
14.2 Положение о                Приказ         То же        То же
квалификационной комиссии    Министерства
по аттестации аудиторов      финансов
при Министерстве финансов    Республики
Республики Казахстан         Казахстан
15. Создать Институт            Постановление  II           То же
профессиональных             Правительства  квартал
бухгалтеров с целью          Республики     1999
объединения профессиональных Казахстан      года
бухгалтеров для реализации
следующих стратегических
планов
15.1 Разработать типовую        План работ     1999-        То же
обучающую программу                         2000 годы
для переподготовки бухгалтеров,
бухгалтеров-аналитиков,
главных бухгалтеров;
аудиторов, консультантов по
налоговым вопросам;
руководителей организаций,
преподавателей экономических
вузов и колледжей и др.
15.2 Разработать стандарты      План работ     1998-        То же
и программы непрерывного                    1999 годы
обучения и переподготовки
профессиональных бухгалтеров
15.3 Разработать систему        То же          1999-        То же
стандартов, обеспечивающих                  2000 годы
соответствие казахстанских
бухгалтерских услуг
международным требованиям
рынка
15.4 Организация выставок и     План           1999-        Минфин
конкурсов пропагандирующих   работы         2000 годы
профессионализм в сфере
бухгалтерского учета и
аудита
15.5 Организовать ежегодный     Выпуск         1998-        То же
выпуск сборника стандартов   сборника       2000 годы
бухгалтерского учета и
аудита
15.6 Организация работ по       План           1999-        То же
проведению единовременного   работы         2000 годы
обследования субъектов по
процессу внедрения СБУ
15.7 Организация работ по       То же          -"-          То же
проведению единовременного
обследования субъектов по
качественному и
количественному составу
бухгалтеров
15.8 Содействие в работе        То же          1998 год     То же
общественных
профессиональных
объединений бухгалтеров
и аудиторов
15.9 Создание музея             Приказ         IV квартал   То же
бухгалтерского учета         Директора      2000 года
и аудита                     Департамента
методологии
бухгалтерского
учета и аудита

12.  |Әзiрлеу:                             |
12.1. |Iшкi бақылаудың тұжырымдамасын, iшкi |Қаржы министрiнiң
|аудитке арналған стандарттарды       |бұйрығы
|                                     |
13.  |Қаржылық есептiң тәуелсiз аудитi:    |Бухгалтерлiк есеп пен
|                                     |аудиттiң методологиясы
|                                     |департаментi
|                                     |директорының бұйрығы
|                                     |
13.1. |Жеке секторға арналған аудиттiң 12   |
|стандартын пысықтау және бекiту      |
|                                     |
13.2. |Аудиттiң стандарттарын одан әрi      |
|әзiрлеу және бекiту:                 |
|                                     |
|жеке меншiк сектор үшiн              |
|мемлекеттiк сектор үшiн              |
|                                     |
13.3. |Қазақстан Республикасының заң        |      бұл да
|базасына өзгерiстерге сәйкес         |
|стандарттар мен аудитке өзгерiстер   |
|мен толықтырулар енгiзу              |
|                                     |
14.  |Мыналарға өзгерiстер мен толықтырулар|
|енгiзiлсiн:                          |
|                                     |
14.1. |"Аудит қызметi мен бiлiктiлiк        |Қазақстан Республикасы
|талаптарын лицензиялау туралы ереженi|Үкiметiнiң қаулысы
|бекiту туралы" Қазақстан Республикасы|
|Үкiметiнiң 1997 жылғы 27 ақпандағы   |
|N 274 қаулысына;                     |
|                                     |
14.2. |Қазақстан Республикасы Қаржы         |Қаржы министрiнiң
|министрлiгiнiң жанындағы Аудиторларды|бұйрығы
|аттестациялау жөнiндегi бiлiктiлiк   |
|комиссиясы туралы ереже              |
|                                     |
15.  |Мынадай стратегиялық жоспарларды     |Қазақстан Республикасы
|iске асыру үшiн кәсiпкер бухгалтер.  |Үкiметiнiң қаулысы
|лердi бiрiктiру мақсатында Кәсiби    |
|бухгалтерлердiң институтын құру:     |
|                                     |
15.1. |Бухгалтерлердi, талдаушы бухгалтер.  |Жұмыс жоспары
|лердi, бас бухгалтерлердi, салық     |
|мәселелерi бойынша аудиторларды,     |
|кеңесшiлердi, ұйым басшыларын,       |
|экономикалық жоғары оқу орындары     |
|мен колледждердiң және т.б.          |
|оқытушыларын қайта даярлауға арналған|
|үлгiлiк оқу бағдарламасын әзiрлеу    |
|                                     |
15.2. |Кәсiби бухгалтерлердi үздiксiз       |бұл да
|оқытудың және қайта даярлаудың       |
|стандарттары мен бағдарламасын       |
|әзiрлеу                              |
|                                     |
15.3. |Қазақстандық бухгалтерлiк қызмет     |бұл да
|көрсетудiң халықаралық нарық талабына|
|сәйкес келуiн қамтамасыз ететiн      |
|стандарттар жүйесiн әзiрлеу          |
|                                     |
15.4. |Бухгалтерлiк есеп пен аудит саласында|бұл да
|шеберлiктi насихаттайтын көрмелер    |
|мен конкурстар ұйымдастыру           |
|                                     |
15.5. |Жыл сайын бухгалтерлiк есеп пен аудит|Жинақ шығару
|стандарттарының жинағын шығаруды     |
|ұйымдастыру                          |
|                                     |
15.6. |Бухгалтерлiк есеп стандарттарын      |Жұмыс жоспары
|енгiзу процесi бойынша субъектiлердi |
|бiр жолғы тексеру жүргiзу жөнiндегi  |
|жұмыстарды ұйымдастыру               |
|                                     |
15.7. |Бухгалтерлер құрамының саны мен      |      бұл да
|сапасы жөнiнде субъектiлердi бiр     |
|жолғы тексеру жөнiндегi жұмыстарды   |
|ұйымдастыру                          |
|                                     |
15.8. |Бухгалтерлер мен аудиторлардың       |
|қоғамдық кәсiптiк бiрлестiктерiнiң   |
|жұмысына жәрдемдесу                  |
|                                     |
15.9. |Бухгалтерлiк есеп пен аудиттiң       |Бухгалтерлiк есеп пен
|музейiн құру                         |аудиттiң методологиясы
|                                     |департаментi
|                                     |директорының бұйрығы
|                                     |