О проведении Президентской новогодней елки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 1998 года № 1280
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять предложение акима Восточно-Казахстанской области, Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан по проведению Президентской новогодней елки 25 декабря 1998 года в городе Усть-Каменогорске для детей из многодетных семей, воспитанников детских домов, интернатных учреждений и детей, оставшихся без попечения родителей.
2. Утвердить организационный комитет по подготовке и проведению Президентской новогодней елки в составе согласно приложению 1.
3. Акиму Восточно-Казахстанской области, Министерству образования, культуры и здравоохранения, Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству внутренних дел, Министерству информации и общественного согласия, Министерству энергетики, индустрии и торговли, Республиканскому государственному предприятию "Казахстан темир жолы", акционерному обществу "Эйр Казахстан" обеспечить выполнение поручений в установленные сроки согласно приложению 2.
4. Акимам областей, городов Астаны, Алматы, Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан обеспечить направление на Президентскую новогоднюю елку отличников учебы, активных и одаренных детей из многодетных семей, воспитанников детских домов, интернатных учреждений в возрасте от 9 до 13 лет согласно приложению 3.
Командировочные расходы сопровождающим, оплату проезда в оба конца и питание детей в пути рекомендовать произвести за счет средств соответствующих местных бюджетов.
5. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан финансирование расходов по проведению Президентской новогодней елки осуществлять в пределах средств, предусмотренных ему на 1998 год по функциональной группе 04 "Образование".
6. Координацию деятельности министерств и ведомств, задействованных в проведении Президентской новогодней елки, возложить на Отдел организации, контроля и безопасности Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 1998 года № 1280
Состав
организационного комитета по подготовке и проведению
Президентской новогодней елки
Кушербаев Крымбек Елеуович       - Министр образования, культуры и
здравоохранения Республики
Казахстан, председатель
Метте Виталий Леонидович         - аким Восточно-Казахстанской области,
заместитель председателя
Члены организационного комитета:
Абулгазин Данияр Рустемович      - вице-Министр финансов Республики
Казахстан
Ахметов Адиль Курманжанович      - Председатель Комитета образования
Министерства образования, культуры и
здравоохранения Республики Казахстан
Бектурганов Нуралы Султанович    - вице-Министр информации и
общественного согласия Республики
Казахстан
Видова Ольга Ивановна            - начальник Восточно-Казахстанского
областного управления образования
Дорожкина Любовь Анатольевна     - заведующая сектором Комитета
образования Министерства образования,
культуры и здравоохранения
Республики Казахстан
Досаев Ерболат Аскарбекович      - вице-Министр энергетики, индустрии и
торговли Республики Казахстан
Исахов Орынбасар Исахович        - вице-президент Республиканской
корпорации "Телевидение и радио
Казахстана" (по согласованию)
Касеинов Дюсен Курабаевич        - Председатель Комитета культуры
Министерства образования, культуры
и здравоохранения Республики
Казахстан
Касымов Нурпеис Касымович        - заместитель Председателя Комитета
образования Министерства образования,
культуры и здравоохранения
Республики Казахстан
Отто Иван Иванович               - вице-Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Раимбеков Сайлаухан Газизович    - главный инспектор Отдела организации,
контроля и безопасности Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан
Рахыпбеков Толебай Косиябекович  - Председатель Комитета здравоохранения
Министерства образования, культуры
и здравоохранения Республики
Казахстан
Роменский Владимир Юрьевич       - и.о. Председателя Комитета по
использованию воздушного пространства
и деятельности гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
Смагулов Нурлан Рахманбергенович - первый заместитель заведующего
Отделом организации, контроля и
безопасности Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан
Умербаев Адилхан Абдрахманович   - заведующий Отделом организации,
контроля и безопасности Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан
Шатаев Бахыт Молдаханович        - первый заместитель Директора
Департамента пассажирских перевозок
РГП "Казахстан темир жолы"
(по согласованию)
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 1998 года № 1280
План
мероприятий по подготовке и проведению
Президентской новогодней елки
в городе Усть-Каменогорске в 1998 году
Министерству образования, культуры и здравоохранения
Республики Казахстан:

Президенттік жаңа жыл шыршасын өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1998 жылғы 12 желтоқсан N 1280
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қаулы етеді:
1. Шығыс Қазақстан облысы әкімінің, Қазақстан Республикасы Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігінің 1998 жылдың 25 желтоқсанында Өскемен қаласында көп балалы отбасылардың балаларына, балалар үйінде, интернат мекемелерінде тәрбиеленушілерге және ата-ана қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған Президенттік жаңа жыл шыршасын өткізу жөніндегі ұсынысы қабылдансын.
2. 1-қосымшаға сәйкес құрамда Президенттік жаңа жыл шыршасына әзірлік және оны өткізу жөніндегі ұйымдастыру комитетінің құрамы бекітілсін.
3. Шығыс Қазақстан облысының әкімі, Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі, Көлік және коммуникациялар министрлігі, Ішкі істер министрлігі, Ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі, Энергетика, индустрия және сауда министрлігі "Қазақстан темір жолы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны "Эйр Қазақстан" акционерлік қоғамы тапсырмаларды 2-қосымшада берілген мерзімдерде орындауды қамтамасыз етсін.
4. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері, Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі Президенттік жаңа жыл шыршасына көп балалы отбасылардан, балалар үйлерінің, интернат мекемелерінің тәрбиеленушілерінен жасы 9-дан 13-ке дейінгі оқу озаттарын, белсенді және дарынды балаларды 3-қосымшаға сәйкес жіберуді қамтамасыз етсін.
Ілесіп жүрушілердің іссапарлық шығыстарын, бару-қайту жолына және балалардың жолда тамақтануына ақы төлеуді тиісті жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүргізу ұсынылсын.
5. Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау
министрлігі Президенттік жаңа жыл шыршасын өткізу жөніндегі шығыстарды 04
"Білім" функционалдық тобы бойынша 1998 жылға көзделген қаражатын шегінде
жүзеге асырсын.
6. Президенттік жаңа жыл шыршасын өткізуге қатысатын министрліктер
мен ведомстволардың қызметін үйлестіру Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Кеңсесінің Ұйымдастыру, бақылау және қауіпсіздік бөліміне
жүктелсін.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1998 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1280 қаулысына
1-қосымша
Президенттік жаңа жыл шыршасына әзірлік
және оны өткізу жөніндегі ұйымдастыру комитетінің
Құрамы
Көшербаев Қырымбек Елеуұлы       - Қазақстан Республикасы Білім,
мәдениет және денсаулық сақтау
министрі, төраға
Метте Виталий Леонидович         - Шығыс Қазақстан облысының
әкімі, төрағаның орынбасары
Ұйымдастыру комитетінің мүшелері:
Әбілғазин Данияр Рүстемұлы       - Қазақстан Республикасының
Қаржы вице-министрі
Ахметов Әділ Құрманжанұлы        - Қазақстан Республикасының Білім,
мәдениет және денсаулық
сақтау министрлігі Білім
комитетінің төрағасы
Бектұрғанов Нұралы Сұлтанұлы     - Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық келісім
вице-министрі
Видова Ольга Ивановна            - Шығыс Қазақстан облыстық
білім басқармасының бастығы
Дорожкина Любовь Анатольевна     - Қазақстан Республикасының Білім,
мәдениет және денсаулық сақтау
министрлігі Білім комитетінің
сектор меңгерушісі
Досаев Ерболат Асқарбекұлы       - Қазақстан Республикасының
Энергетика, индустрия және
сауда вице-министрі
Исақов Орынбасар Исақұлы         - "Қазақстан теледидары мен
радиосы" республикалық
корпорациясының вице-президенті
(келісім бойынша)
Қасейінов Дүйсен Қорабайұлы      - Қазақстан Республикасының
Білім, мәдениет және денсаулық
сақтау министрлігі Мәдениет
комитетінің төрағасы
Қасымов Нұрпейіс Қасымұлы        - Қазақстан Республикасы Білім,
мәдениет және денсаулық сақтау
министрлігінің Білім комитеті
төрағасының орынбасары
Отто Иван Иванович               - Қазақстан Республикасының
Ішкі істер вице-министрі
Райымбеков Сайлаухан Ғазизұлы    - Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі Кеңсесінің
Ұйымдастыру, бақылау және
қауіпсіздік бөлімінің бас
инспекторы
Рақыпбеков Төлебай               - Қазақстан Республикасының Білім,
Қосиябекұлы                        мәдениет және денсаулық сақтау
министрлігі Денсаулық сақтау
комитетінің төрағасы
Роменский Владимир Юрьевич       - Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар
министрлігінің Әуе кеңістігін
пайдалану және азаматтық
авиация жөніндегі комитеті
төрағасының міндетін атқарушы
Смағұлов Нұрлан                  - Қазақстан Республикасының
Рахманбергенұлы                    Премьер-Министрі Кеңсесінің
Ұйымдастыру, бақылау және
қауіпсіздік бөлімі меңгерушісінің
бірінші орынбасары
Өмірбаев Әділхан                 - Қазақстан Республикасы
Әбдірахманұлы                      Премьер-Министрінің Кеңсесі
Ұйымдастыру, бақылау және
қауіпсіздік бөлімінің
меңгерушісі
Шатаев Бақыт Молдаханұлы         - "Қазақстан темір жолы"
республикалық мемлекеттік
кәсіпорнының Жолаушылар тасымалдау
департаменті директорының
бірінші орынбасары (келісім
бойынша)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1998 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1280 қаулысына
2-қосымша
1998 жылы Өскемен қаласында Президенттік жаңа жыл
шыршасына әзірлік және оны өткізу жөніндегі іс-шаралардың
Жоспары
Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау
министрлігі:

1. Осуществлять координацию всей работы по подготовке и проведению
Президентской новогодней елки
Декабрь
2. Организовать подбор детей - участников елки и сопровождающих из
областей
до 10 декабря
3. Обеспечить комплексный профилактический медицинский осмотр участников
елки и сопровождающих по приезду в город Усть-Каменогорск
24-25 декабря
4. Организовать круглосуточное дежурство медицинских работников в местах проживания детей, сопровождение их во время передвижения по городу Усть-Каменогорску и дежурство в местах проведения мероприятий
24-30 декабря
5. Обеспечить участие в подготовке и проведении елки работников культуры
и творческих коллективов Восточно-Казахстанской области
Декабрь
Акимам областей, городов Астаны, Алматы:
1. До 10 декабря 1998 года определить вид транспорта и подать
соответствующие заявки на доставку детей с указанием сроков,
2. Обеспечить отправку детей и сопровождающих, оплату их проезда в оба
конца и питание в пути, их встречу по возвращении
22-30 декабря
Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан,
Республиканскому государственному предприятию
"Казахстан темир жолы",
акционерному обществу "Эйр Казахстан":
1. Разработать схему и график доставки детей - участников елки с
сопровождающими от места проживания до города Усть-Каменогорска и обратно
до 10 декабря
2. Оказать содействие в приобретении железнодорожных и авиабилетов для
участников елки и сопровождающих в оба конца
до 15 декабря
3. Назначить координаторов и всем заинтересованным сообщить контактные
номера телефонов.
Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
1. Организовать сопровождение групп детей работниками органов внутренних
дел на железнодорожном транспорте в пути от места проживания до города
Усть-Каменогорска и обратно
22-30 декабря
2. Обеспечить общественный порядок в местах проживания детей и проведения
мероприятий
24-30 декабря
3. Обеспечить сопровождение детей на транспорте при передвижении по
городу Усть-Каменогорску работниками органов внутренних дел согласно
программе
24-30 декабря
Министерству энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан:
Оказать содействие в приобретении материалов, подарков и сувениров,
необходимых для подготовки и проведения Президентской новогодней елки
до 15 декабря
Министерству информации и общественного согласия
Республики Казахстан:
Обеспечить освещение хода подготовки и проведения Президентской
новогодней елки в средствах массовой информации
Декабрь
Акиму Восточно-Казахстанской области:

1. Президенттік жаңа жыл шыршасына әзірлік және оны өткізу жөніндегі
барлық жұмыстарды үйлестіру
Желтоқсан
2. Облыстардан шыршаға қатысатын балаларды және оларды алып
келушілерді іріктеуді ұйымдастыру
10 желтоқсанға дейін
3. Өскемен қаласына келген бетте шыршаға қатысушыларды және оларды
алып келушілерді кешенді алдын алу медициналық тексеруді қамтамасыз ету
24-25 желтоқсан
4. Балалар тұратын жерлерде медицина қызметкерлерінің тәулік бойы
кезекшілігін, оларды Өскемен қаласы бойынша алып жүруді және шаралар
өтетін жерлерде кезекшілікті ұйымдастыру
24-30 желтоқсан
5. Шырша мерекесіне әзірлік және оны өткізуге Шығыс Қазақстан
облысының мәдениет қызметкерлері мен шығармашылық ұжымдарының қатысуын
қамтамасыз ету
Желтоқсан
Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының әкімдері:
1. 1998 жылдың 10 желтоқсанына дейін көліктің түрін анықтау және
мерзімдерін көрсете отырып балаларды жеткізуге тапсырыс беру.
2. Балалар мен оларды алып келушілерді жөнелтуді, олардың бару-келу
жол ақысы мен жолда тамақтануын төлеуді, қайтарда күтіп алуды қамтамасыз
ету.
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі,
"Қазақстан темір жолы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны,
"Эйр Қазақстан" акционерлік қоғамы:
1. Шыршаға қатысатын балаларды алып келушілермен бірге Өскемен
қаласына жеткізудің және кері қайтарудың схемасы мен кестесін әзірлеу
10 желтоқсанға дейін
2. Шыршаға қатысушылар мен оларды алып келушілердің темір жол және
авиабилеттерін сатып алуына жәрдемдесу
15 желтоқсанға дейін
3. Үйлестірушілерді тағайындау және барлық мүдделілерге байланыс
телефондарының нөмірлерін хабарлау.
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі:
1. Балалардың топтарын олар тұратын жерлерден Өскемен қаласына дейін
және кері қарай темір жол көлігінде ішкі істер органдары қызметкерлерінің
алып жүруін ұйымдастыру
22-30 желтоқсан
2. Балалар тұратын және іс-шаралар өтетін жерлерде қоғамдық тәртіптің
сақталуын қамтамасыз ету
24-30 желтоқсан
3. Бағдарламаға сәйкес балалар Өскемен қаласы бойынша жүрген кезде
ішкі істер органдары қызметкерлерінің көлікпен ілесіп жүруін қамтамасыз ету
24-30 желтоқсан
Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда
министрлігі:
Президенттік жаңа жыл шыршасына әзірлік және оны өткізу үшін қажетті
материалдарды, сыйлықтарды және кәдесыйларды сатып алуға жәрдем көрсету
15 желтоқсанға
дейін
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық келісім
министрлігі:
Президенттік жаңа жыл шыршасына әзірлік пен оны өткізудің барысын
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы көрсетуді қамтамасыз ету
Желтоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімі:

1. Обеспечить встречу, расселение, проживание, питание, отъезд
участников елки
24-30 декабря
2. Обеспечить место проведения Президентской новогодней елки, ее
установку, оформление
к 24 декабря
3. Оформить соответственно улицы города Усть-Каменогорска и здания
к 20 декабря
4. Разработать сценарий проведения Президентской новогодней елки,
календарный план и программу пребывания детей в городе Усть-Каменогорске
к 10 декабря
5. Изготовить пригласительные билеты, программу, пропуска, бэйджи и
другую печатную продукцию
к 15 декабря
6. Изготовить костюмы для артистов в соответствии со сценарием
к 15 декабря
7. Обеспечить декоративное, световое, звуковое и музыкальное оформление
места проведения праздника
к 24 декабря
8. Изготовить большой торт, организовать десертный стол для участников
елки
28 декабря
9. Приобрести и скомплектовать подарки для детей - участников елки
до 20 декабря
10. Подготовить и осуществить культурно-спортивную программу на весь
период пребывания детей в городе Усть-Каменогорске
24-30 декабря
11. Обеспечить транспортное обслуживание участников елки в период их
пребывания в городе Усть-Каменогорске
24-30 декабря
Пресс-службе Президента Республики Казахстан
(по согласованию):
Составить список журналистов, освещающих ход подготовки и проведения
Президентской новогодней елки
к 10 декабря
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 1998 года № 1280
Количественный состав
участников Президентской новогодней елки
в 1998 году в городе Усть-Каменогорске
Всего участников - 176,
в том числе:
сопровождающих - 16
детей - 160
____________________________________________________________________________
|                           |         Количество        |                   |
|  Наименование областей    |___________________________| Всего участников  |
|                           |    детей   |сопровождающих|                   |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Акмолинская                |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Актюбинская                |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Алматинская                |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Атырауская                 |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Восточно-Казахстанская     |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Жамбылская                 |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Западно-Казахстанская      |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Карагандинская             |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Кызылординская             |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Костанайская               |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Мангистауская              |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Павлодарская               |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Северо-Казахстанская       |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|Южно-Казахстанская         |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|город Астана               |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
|город Алматы               |     10     |       1      |         11        |
|___________________________|____________|______________|___________________|

1. Шырша мерекесіне қатысушыларды қарсы алу, орналастыру,
тамақтандыру, шығарып салу
24-30 желтоқсан
2. Президенттік жаңа жыл шыршасының өткізілетін жерін, оны орнатуды,
безендіруді қамтамасыз ету
24 желтоқсанға дейін
3. Өскемен қаласының көшелерін және ғимараттарын тиісінше безендіру
20 желтоқсанға дейін
4. Президенттік жаңа жыл шыршасын өткізудің сценарийін, балалардың
Өскемен қаласында болуының күнтізбелік жоспарын және бағдарламасын жасау
10 желтоқсанға
5. Шақыру билетін, бағдарламаны рұқсат қағазын, бэйдж және басқа да
баспа өнімдерін дайындау
15 желтоқсанға
6. Сценарийге орай әртістердің киімдерін дайындау
15 желтоқсанға
7. Мерекеге өтетін жердің көркемдік, жарықтық, дыбыстық және
музыкалық жағынан ресімделуін қамтамасыз ету
24 желтоқсанға
8. Шыршаға қатысушыларға арналған тәтті дастархан, үлкен торт дайындау
28 желтоқсанға
9. Шыршаға қатысушы балаларға арналған сыйлықтарды сатып алу, жинақтау
20 желтоқсанға дейін
10. Өскемен қаласында болатын бүкіл кезінде балаларға арналған
мәдени-спорттық шаралар дайындау және жүзеге асыру
24-30 желтоқсан
11. Өскемен қаласында болатын кезеңде шыршаға қатысушыларға көліктік
қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
24-30 желтоқсан
Қазақстан Республикасы Президентінің Баспасөз қызметі
(келісім бойынша):
Президенттік жаңа жыл шыршасына әзірлік пен өткізу барысын көрсететін
журналистердің тізімін жасау
10 желтоқсанға дейін
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1998 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1280 қаулысына
3-қосымша
1998 жылы Өскемен қаласында өтетін Президенттік жаңа жыл
шыршасына қатысушылардың сандық құрамы
Қатысушылар саны - 176
оның ішінде алып келушілер -
16 балалар - 160
_____________________________________________________________________
|  Облыстар             |        Саны          | Қатысушылар, барлығы
|                       |______________________|                      |
|                       |балалар|алып келушілер|                      |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Ақмола                 |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Ақтөбе                 |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Алматы                 |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Атырау                 |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Батыс Қазақстан        |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Жамбыл                 |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Қарағанды              |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Қызылорда              |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Қостанай               |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Маңғыстау              |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Оңтүстік Қазақстан     |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Павлодар               |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Солтүстік Қазақстан    |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Шығыс Қазақстан        |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Астана қаласы          |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|
|Алматы қаласы          |   10  |      1       |        11            |
|_______________________|_______|______________|______________________|

|                  Всего    |    160     |      16      |        176        |
|___________________________|____________|______________|___________________|
Специалист Э.А. Жакупова
оператор А.Е. Турсынова

|Барлығы                |   160 |      16      |        176           |
|_______________________|_______|______________|______________________|
Оқығандар:
Орынбекова Д.
Кобдалиева Н.