Об организации отдыха, оздоровления, занятости детей и подростков в летний период 1999 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 1999 года № 432
В целях государственной политики в области защиты детства, создания необходимых условий для организации отдыха, оздоровления, занятости детей и подростков, профилактики детской безнадзорности, правонарушений и преступности, укрепления здоровья, безопасности и творческого развития детей Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Акимам областей, городов Астаны и Алматы, Министерству здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан:
1) организовать и провести отдых, оздоровление, занятость детей и подростков за счет средств, предусмотренных в местных бюджетах на проведение культурных мероприятий с детьми, а также за счет привлечения спонсорской и благотворительной помощи;
2) разработать и утвердить программы отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков на текущий год с учетом особенностей областей, городов и районов, экономических условий, потребностей родителей и детей в организованном отдыхе;
3) сформировать областные, городские и районные комиссии по организации отдыха, оздоровления, занятости детей и подростков;
4) обеспечить санитарно-эпидемиологическое благополучие и противопожарную безопасность в детских оздоровительных организациях;
5) обеспечить в первоочередном порядке организацию отдыха и оздоровления детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, детей из малоообеспеченных, многодетных и неполных семей, детей, проживающих в экологически неблагополучных районах;
6) организовать пришкольные лагеря с дневным пребыванием, лагеря при внешкольных организациях, стационарные и пришкольные лагеря труда и отдыха, школьные лесничества;
7) принять меры по обеспечению занятости подростков и в соответствии с законодательством организации для них временных рабочих мест по легкому труду в каникулярный период;
8) предусмотреть выделение бесплатных и льготных путевок в
оздоровительные организации для детей из семей безработных;
9) содействовать развитию сети оздоровительных лагерей с дневным
пребыванием детей и подростков;
10) обеспечить работу всех внешкольных организаций с детьми
в период летних каникул;
11) обеспечить участие организаций спорта в работе с детьми
и подростками в период летних каникул.

1999 жылғы жазғы кезеңде балалар мен жас өспірімдердің демалысын, сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 19 сәуір N 432
Балалық шақты қорғау жөніндегі мемлекеттік саясатты жүзеге асыру, балалар мен жасөспірімдердің демалысын, сауықтырылуын және жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру үшін қажетті жағдай жасау, балалардың қадағалаусыз қалуының, тәртіп бұзушылығы мен қылмысының алдын алу, балалардың денсаулығын, қауіпсіздігін және шығармашылық дамуын нығайту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулы етеді:
1. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігі:
1) балалар мен жасөспірімдердің демалуын, сауықтырылуын, жұмыспен қамтылуын жергілікті бюджеттерде балалармен мәдени шаралар өткізуге көзделген қаражат есебінен, сондай-ақ демеушілік және қайырымдылық көмектерді тарту есебінен ұйымдастырсын және өткізсін;
2) облыстардың, қалалардың, аудандардың ерекшеліктерін, экономикалық жағдайын, ата-аналар мен балалардың ұйымдасқан демалысқа деген сұранысын ескере отырып, балалар мен жасөспірімдердің демалысының, сауықтырылуының, жұмыспен қамтылуының үстіміздегі жылға арналған бағдарламасын әзірлесін және бекітсін;
3) балалар мен жасөспірімдердің демалуы, сауықтырылуы, жұмыспен қамтылуы жөнінде облыстық, қалалық және аудандық комиссиялар құрсын;
4) балаларды сауықтыру ұйымдарында қолайлы санитарлық-эпидемиологиялық жағдайда, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етсін;
5) бірінші кезекте жетім балалардың, ата-анасының қарауынсыз қалған балалардың, аз қамтылған, көп балалы және толық емес отбасы балаларының, қолайсыз экологиялық аудандарда тұратын балалардың демалысын және сауықтырылуын қамтамасыз етсін;
6) мектеп жанындағы күндізгі лагерьлерді, мектептен тыс мекемелер жанындағы лагерьлерді, стационарлық және мектеп жанындағы еңбек және демалыс лагерьлерін, оқушылардың орман шаруашылығын ұйымдастырсын;
7) жасөспірімдерді жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, каникул кезеңінде уақытша жұмыс орындарын ұйымдастыру жөнінде заңдарға сәйкес шаралар қабылдасын;
8) жұмыссыздардың отбасы балалары үшін сауықтыру мекемелеріне тегін және жеңілдікті жолдамалар бөлуді қарастырсын;
9) балалар мен жасөспірімдердің күндіз болатын лагерьлерінің жүйесін дамытуға жәрдемдессін;
10) жазғы каникул кезеңінде барлық мектептен тыс мекемелердің жұмыс істеуін қамтамасыз етсін;
11) жазғы каникул кезеңінде балалар мен жасөспірімдер арасында жұмыс жүргізуге спорт мекемелерінің қатысуын қамтамасыз етсін.

2. Министерству культуры, информации и общественного согласия
Республики Казахстан:
1) обеспечить участие предприятий и иных организаций культуры в
работе с детьми и подростками;
2) шире освещать в средствах массовой информации летний отдых и
занятость детей и подростков.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
1) обеспечить безопасность перевозки детей и правопорядок в
оздоровительных детских организациях;
2) предусмотреть профилактические меры, снижающие детский и
подростковый травматизм на дорогах и улицах в период школьных
каникул.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Э.Жакупова
Л.Цай)

2. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі:
1) балалармен және жасөспірімдермен жұмысты ұйымдастыруға мәдениет кәсіпорындарының және өзге де ұйымдарының қатысуын қамтамасыз етсін;
2) балалар мен жасөспірімдердің жазғы демалысын және жұмыспен
қамтылуын бұқаралық ақпарат құралдарында кеңінен көрсетсін.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі:
1) балаларды тасымалдауда қауіпсіздікті және балаларды сауықтыру
ұйымдарында құқықтық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етсін;
2) оқушылардың каникулы кезеңінде жолдарда және көшелерде балалар
мен жасөспірімдердің жарақаттануын төмендететін алдын алу шараларын
қарастырсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Омарбекова А.Т.