Об утверждении Положения о государственном учреждении "Республиканская школа "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К."
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 1999 года N 647. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 12 августа 2005 года N 837 (P050837).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.08.2005 № 837.
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" Z931500_ и в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 27 марта 1999 года № 309 P990309_ "Вопросы создания государственного учреждения "Республиканская школа "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К." Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Республиканская школа "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К.".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 мая 1999 года N 647
Положение
о государственном учреждении "Республиканская школа
"Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К." 1. Общие положения
1. Республиканская школа "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К. (далее - Школа "Жас улан") является средним учебным заведением для углубленного изучения государственного и иностранных языков, военных дисциплин, а также усиленной физической подготовки.
2. Учредителем Школы "Жас улан" является Правительство Республики Казахстан.
3. Школа "Жас улан" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Школа "Жас улан" является юридическим лицом в организационно- правовой форме государственного учреждения, имеет обособленное имущество, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке, штампы и бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в банках.
Школа "Жас улан" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Школа "Жас улан" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника школы.
6. Структура Школы "Жас улан" утверждается Министром обороны Республики Казахстан, а предельная штатная численность определяется Министерством обороны Республики Казахстан в пределах лимита штатной численности Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденного Президентом Республики Казахстан.

"Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы "Жас ұлан" республикалық мектебі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 26 мамыр N 647. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.08.12. N 837 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері және қорғанысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы "Жас ұлан" республикалық мектебі" мемлекеттік мекемесін құру мәселелері" туралы 1999 жылғы 27 наурыздағы N 309 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов" атындағы "Жас ұлан" республикалық мектебі" мемлекеттік мекемесі туралы ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
26 мамырдағы N 647
қаулысымен
бекітілген
"Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы
"Жас ұлан" республикалық мектебі"
мемлекеттік мекемесі туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы "Жас ұлан" республикалық мектебі (бұдан әрі - "Жас ұлан" мектебі) мемлекеттік және шет тілдерді, әскери пәндерді тереңдетіп оқытатын, сондай-ақ дене тәрбиесі күшейтілген орта оқу орны болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі "Жас ұлан" мектебінің құрылтайшысы болып табылады.
3. "Жас ұлан" мектебі өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай- ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. "Жас ұлан" мектебі мемлекеттік мекеменің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның оқшауланған мүлкі, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген мөрі, белгіленген үлгідегі мөртабаны мен бланктері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктерде шоттары болады.
"Жас ұлан" мектебі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Жас ұлан" мектебі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңдарда белгіленген тәртіппен мектеп бастығының бұйрығымен шығарылған шешімдер қабылдайды.
6. "Жас ұлан" мектебінің құрылымын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді, ал шекті штат санын Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің штат саны лимитінің шегінде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі айқындайды.

7. Юридический адрес Школы "Жас улан":
473007, город Астана, улица Ташкентская, 33.
8. Полное наименование Школы "Жас улан" - государственное учреждение "Республиканская школа "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К.".
9. Настоящее Положение является учредительным документом Школы "Жас улан".
10. Финансирование деятельности Школы "Жас улан" осуществляется только из республиканского бюджета.
Школе "Жас улан" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся ее функциями.
2. Основные задачи, функции и права Школы "Жас улан"
11. Основными задачами Школы "Жас улан" являются:
1) создание условий для получения общего среднего образования с углубленным изучением государственного и иностранных языков, обучением учащихся (воспитанников) - уланов (далее - уланы) основам информатики и компьютерной грамоты, международного и государственного права;
2) углубленное обучение уланов основам военного дела, военно- технических специальностей, усиленная физическая подготовка и военно- профессиональная ориентация с целью дальнейшей подготовки их для обучения в военно-учебных заведениях Министерства обороны Республики Казахстан и других государств;
3) привитие уланам высоких нравственных, морально-волевых и психологических качеств, воспитание их в духе самоотверженности и казахстанского патриотизма на славных примерах и традициях героического прошлого казахского народа;
4) эстетическое развитие уланов, обучение их музыке и танцам, правилам светского этикета, верховой езде, привитие им чувства любви к прекрасному с целью формирования высоко духовной и нравственной культуры будущего офицера.
12. Школа "Жас улан" в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) несет ответственность за реализацию конституционных прав граждан (детей, юношей) Республики Казахстан на образование в соответствии с установленной формой обучения, возрастными, психолого-физиологическими и другими личностными особенностями детей (юношей), качественное их обучение и воспитание в соответствии с целями и задачами учебного заведения;
2) осуществляет обучение уланов, которое проводится с 5-го по 11-й класс по учебным планам и программам общеобразовательного специализированного среднего учебного заведения, а также по дополнительным планам и программам военно-прикладного и других направлений обучения;
3) направляет выпускников для дальнейшего обучения в военно-учебные заведения Министерства обороны Республики Казахстан, где они пользуются правом поступления вне конкурса. Выпускники также могут поступить в военно-учебные заведения других министерств и ведомств Республики Казахстан в порядке, установленном правилами приема, а также направляться для обучения в военно-учебные заведения других государств, в соответствии с международными договорами;

7. "Жас ұлан" мектебінің заңды мекен-жайы: 473007, Астана қаласы, Ташкент көшесі, 33.
8. "Жас ұлан" мектебінің толық атауы - "Генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы "Жас ұлан" республикалық мектебі мемлекеттік мекемесі".
9. Осы Ереже "Жас ұлан" мектебінің құрылтай құжаты болып табылады.
10. "Жас ұлан" мектебінің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
"Жас ұлан" мектебіне өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. "Жас ұлан" мектебінің негізгі міндеттері,
функциялары мен құқықтары
11. "Жас ұлан" мектебінің негізгі міндеттері:
1) жалпы орта білім алулары үшін мемлекеттік және шет тілдерін тереңдетіп оқыту, оқушыларды (тәрбиеленушілерді) - ұландарды (бұдан әрі - ұландар) информатика мен компьютерлік сауаттылыққа, халықаралық және мемлекеттік құқық негіздерін үйретуге оңтайлы жағдайлар жасау;
2) ұландарды әскери істің негіздеріне, әскери техникалық мамандықтарға тереңдетіп оқыту, оларды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және басқа мемлекеттердің әскери-оқу орындарына даярлау мақсатында әрі қарай оқыту үшін дене тәрбиесін күшейту және әскери- кәсіби бағдар беруді дамыту;
3) ұландарға жоғары адамгершілік, моральдық-ерік-жігер және психологиялық қасиеттерді дарыту, оларды қайсарлық пен қазақстандық патриотизм рухында қазақ халқының өткен ерлік өнегелері мен даңқты дәстүрлеріне тәрбиелеу;
4) ұландардың эстетикалық тәрбиесін дамыту, оларды музыка мен биге, зиялы этикет ережелеріне, шабандоздыққа үйрету, болашақ офицердің бойында жоғары рухани және ізгілік мәдениетін қалыптастыру мақсатында оларды әдемілікке баулу.
12. "Жас ұлан" мектебі заңдарда белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының (балалардың, жасөспірімдердің) оқудың белгіленген нысанына, жасына, психологиялық- физиологиялық және басқа да жеке ерекшеліктеріне сәйкес балалардың (жасөспірімдердің) білім алудағы конституциялық құқықтарын іске асыруларына, оларды оқу орнының мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес сапалы оқытуға және тәрбиелеуге жауап береді;
2) 5-11 сыныптарда ұландарды оқыту жалпы білім беретін мамандандырылған орта оқу орындарының оқы жоспарлары мен бағдарламалары бойынша, сондай-ақ әскери-қолданбалы және оқытудың басқа да бағытындағы қосымша жоспарлары мен бағдарламалары бойынша жүзеге асырылады;
3) түлектер конкурстан тыс түсу құқын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-оқу орындарына әрі қарай оқу үшін жіберіледі. Олар қабылдау ережесінің белгіленген тәртібімен Қазақстан Республикасының басқа да министрліктері мен ведомстволарының әскери-оқу орындарына түсе алады, сондай-ақ халықаралық шарттарға сәйкес басқа мемлекеттердің әскери-оқу орындарына оқуға жіберіледі;

4) разрабатывает и утверждает дополнения к учебным планам, программам обучения и методические рекомендации по военным и общеобразовательным дисциплинам;
5) взаимодействует с департаментами, главными управлениями и управлениями Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению Школы "Жас улан" учебным вооружением, техникой, оружием, военно-техническим имуществом и учебным оборудованием;
6) взаимодействует с Министерством здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан по обеспечению Школы "Жас улан" учебниками, учебно-методической литературой по общеобразовательным дисциплинам, художественной литературой, компьютерными классами с оргтехникой, классно-лабораторной базой, спортивным инвентарем, тренажерами и другим оборудованием по установленным нормам;
7) взаимодействует по вопросам учебной, педагогической и методической работы с органами образования Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан и иными структурами других министерств и ведомств Республики Казахстан.
13. В целях реализации основных задач и осуществления своих функций Школа "Жас улан" имеет право в установленном законодательством порядке:
1) в пределах своей компетенции участвовать в работе конференций и семинаров по обмену опытом в области военного и общего образования;
2) в пределах своей компетенции устанавливать связи с аналогичными зарубежными военно-образовательными учреждениями и организациями по вопросам организации учебно-воспитательного процесса и стажировки уланов;
3) осуществляет иные права, предусмотренные законодательством.
3. Имущество Школы "Жас улан"
14. Школа "Жас улан" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество, переданное государством, состоящее из основных и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которого отражается в балансе школы.
15. Учебно-материальная база Школы "Жас улан" - это комплекс материальных и технических средств, зданий, сооружений и объектов, а также учебное вооружение и техника, оружие, предназначенное для обеспечения подготовки уланов в соответствии с учебными планами и программами обучения.
16. Имущество, закрепленное за Школой "Жас улан", относится к республиканской собственности.
17. Школа "Жас улан" не в праве самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ней имуществом.
4. Организация деятельности Школы "Жас-улан"
18. Руководство Школой "Жас улан" осуществляет начальник школы. Начальник назначается Министром обороны Республики Казахстан из числа офицеров с высшим образованием, опытом войсковой и военно-педагогической работы.

4) әскери және жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу жоспарларына қосымшалар, оқыту бағдарламалары мен әдістемелік нұсқаулар әзірлейді және бекітеді;
5) Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының департаменттерімен, бас басқармаларымен және басқармаларымен "Жас ұлан" мектебін оқу қару-жарағымен, техникамен, қарумен, әскери-техникалық бұйымдармен және оқу жабдықтарымен қамтамасыз ету бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
6) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігімен "Жас ұлан" мектебін оқулықтармен, жалпы білім беретін пәндер жөніндегі оқу-әдістемелік әдебиетпен, әдеби оқулықтармен, компьютерлік сыныптарды ұйымдастыру техникасымен, сыныптық- лабораториялық базамен, спорт құралдарымен, тренажерлармен және белгіленген норма бойынша басқа да жабдықтармен қамтамасыз ету жөнінде өзара іс-қимыл жасайды;
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігінің білім беру органдарымен және Қазақстан Республикасының басқа да министрліктері мен ведомстволарының өзге құрылымдарымен оқу, педагогикалық және әдістемелік жұмыстар бойынша өзара іс-қимыл жасайды.
13. "Жас ұлан" мектебі негізгі міндеттерін және өзінің функциясын жүзеге асыру мақсатында заңдарда белгіленген тәртіппен:
1) өз құзыреті шегінде әскери және жалпы білім беру саласында тәжірибе алмасу жөніндегі конференциялар мен семинарлардың жұмысына қатысуға;
2) өз құзыреті шегінде оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру мен ұландарды тәжірибеден өткізу мәселелері бойынша шетелдердің ұқсас әскери-білім мекемелерімен және ұйымдарымен байланыс жасауға;
3) заңдарда белгіленген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. "Жас ұлан" мектебінің мүлкі
14. "Жас ұлан" мектебінің негізгі және айналымдағы қорлардан, сондай-ақ құны мектеп балансында көрсетілетін мемлекеттен берілген өзге де мүліктерден тұратын жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болады.
15. "Жас ұлан" мектебінің оқу-материалдық базасы - бұл оқу жоспарлары мен оқыту бағдарламаларына сәйкес ұландарды даярлауды қамтамасыз етуге арналған оқу қару-жарағы мен техникасы, қаруы, сондай-ақ материалдық және техникалық құралдар, ғимараттар, үйлер мен объектілер кешені.
16. "Жас ұлан" мектебіне бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. "Жас ұлан" мектебінің өзіне бекітіліп берілген мүлікті өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен билік жүргізуге  құқығы жоқ.
4. "Жас ұлан" мектебінің қызметін ұйымдастыру
18. "Жас ұлан" мектебіне жалпы басшылықты мектептің бастығы жүзеге асырады. Бастықты жоғары білімді, әскери және әскери- педагогикалық жұмыс тәжірибесі бар офицерлер қатарынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі тағайындайды.

19. Начальник Школы "Жас улан" является прямым начальником всего личного состава школы.
20. Начальник Школы "Жас улан":
1) определяет функциональные обязанности и полномочия своих заместителей, начальников служб и командиров учебных подразделений;
2) осуществляет прием на работу и увольнение преподавательского, административно-хозяйственного и обслуживающего состава школы в установленном законодательством порядке;
3) принимает на военную службу военнослужащих по контракту и назначает их на соответствующие должности в соответствии с нормативными правовыми актами;
4) в установленном порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на личный состав школы;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, даҰт указания, обязательные для исполнения всем личным составом школы;
6) представляет Школу "Жас улан" в государственных органах, иных организациях;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация учреждения
21. Реорганизация и прекращение деятельности Школы "Жас улан" осуществляется в соответствии с действующим законодательством.

19. "Жас ұлан" мектебінің бастығы мектептің бүкіл жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады.
20. "Жас ұлан" мектебінің бастығы:
1) өз орынбасарларының, қызмет бастықтары мен оқу бөлімшелері командирлерінің функционалдық міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) мектептік оқытушылар, әкімшілік-шаруашылық және қызмет көрсету құрамын заңда белгіленген тәртіппен жұмысқа қабылдауды және жұмыстан шығаруды жүзеге асырады;
3) әскери қызметке шарт бойынша әскери қызметшілерді қызметке қабылдайды және нормативтік құқықтық актілерге сәйкес тиісті лауазымға тағайындайды;
4) белгіленген тәртіппен мектептің жеке құрамын ынталандырады және тәртіптік жаза қолданады;
5) өз құзыреті шегінде мектептің бүкіл жеке құрамының орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді;
6) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда "Жас ұлан" мектебінің атынан өкілдік етеді;
7) заңдарға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
5. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату
21. "Жас ұлан" мектебін қайта ұйымдастыру және қызметін тоқтату қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.