Вопросы Комитета по атомной энергии Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 августа 1999 года N 1197 . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 23 сентября 2000 г. N 1442 ~P001442.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.09.2000 № 1442.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года № 352 "Вопросы Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комитете по атомной энергии Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан;
2) структуру Комитета по атомной энергии Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 1997 года № 1182 "Об утверждении Положения об Агентстве по атомной энергии Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 34, ст. 318).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 августа 1999 года № 1197
Положение
о Комитете по атомной энергии
Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Комитет по атомной энергии Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, осуществляющим специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также руководство в области обеспечения режима нераспространения ядерного оружия и регулирования безопасного использования атомной энергии в Республике Казахстан.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, другими нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банках.
Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.

Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Атом энергиясы жөніндегі комитетінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 18 тамыз N 1197. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.09.23. N 1442 қаулысымен. ~P001442
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 1 сәуірдегі N 352 P990352_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Атом энергиясы жөніндегі комитеті туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Атом
энергиясы жөніндегі комитетінің құрылымы бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 1997 жыл 28 шілдедегі N 1182
P971182_
қаулысының
(Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 34, 318-құжат) күші жойылды
деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
1999 жылғы 18 тамыздағы
N 1197 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң
Атом энергиясы жөнiндегі комитетi туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң Атом энергиясы жөнiндегі комитетi (бұдан әрi - Комитет) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгiнiң арнайы атқару және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасында ядролық қаруды таратпау режимiн қамтамасыз ету және атом энергиясын қауiпсiз пайдалануды реттеу саласындағы басқаруды жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкiметiнiң актілерiне, басқа да нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тiлде өз атауы жазылған мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ заңдарға сәйкес банктерде шоттары болады.
Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Комитет, егер оған заңдарға сәйкес уәкiлеттік берiлетiн болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқылы.

4. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает приказы, которые имеют обязательную силу на территории Республики Казахстан.
5. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Комитета:
480020, город Алматы, улица Лизы Чайкиной, 4.
7. Полное наименование Комитета - государственное учреждение
"Комитет по атомной энергии Министерства науки и высшего образования
Республики Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
9. Финансирование деятельности Комитета осуществляется только из
республиканского бюджета.
Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами
предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся
функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право
осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от
такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Комитета
10. Основными задачами Комитета являются:
1) государственное регулирование в области использования атомной
энергии;
2) обеспечение работы государственной системы учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения;
3) государственный контроль экспорта и импорта товаров и услуг в области использования атомной энергии;
4) экспортный контроль ядерных материалов, технологий, оборудования, установок, специальных неядерных материалов, продукции, оборудования и технологий двойного назначения, перечни которых устанавливаются международными режимами нераспространения, а также источников радиоактивного излучения и изотопной продукции;
5) государственный надзор за обеспечением ядерной и радиационной безопасности на территории Республики Казахстан, контроль противоаварийного планирования на объектах использования атомной энергии, а также надзор за обеспечением физической защиты ядерных материалов и установок.
11. Комитет в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) реализует государственную политику в области безопасного использования атомной энергии, в том числе в области предотвращения и ослабления возможного вредного воздействия на население и окружающую среду ионизирующих излучений техногенного и естественного происхождения;
2) осуществляет государственный контроль ядерных, радиоактивных и специальных неядерных материалов, материалов двойного использования, находящихся под юрисдикцией Республики Казахстан, с целью защиты персонала объектов использования атомной энергии, населения, проживающего и осуществляющего трудовую деятельность в районах их расположения, а также обеспечения режима нераспространения ядерного оружия, ядерной и радиационной безопасности при использовании атомной энергии;

4. Комитет өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының аумағында мiндеттi күшi бар заңдарда белгiленген тәртiппен бұйрықтар шығарады.
5. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
6. Комитеттің заңды мекен-жайы:
480020, Алматы қаласы, Лиза Чайкина көшесi, 4.
7. Комитеттің толық атауы - "Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрлiгінiң Атом энергиясы жөнiндегi комитетi" мемлекеттiк мекемесi.
8. Осы ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
9. Комитеттiң қызметiн қаржыландыру тек республикалық бекеттен ғана жүзеге асырылады.
Комитетке кәсiпкерлiк субъектiлермен Комитеттiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау нысанасына шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Комитетке заң актілермен кiрiс әкелетін қызметті жүзеге асыруға құқық берiлсе, онда мұндай қызметтен түскен кiрiс республикалық бюджеттің кiрiсіне жiберiледi.
2. Комитеттiң негiзгі мiндеттерi, функциялары мен құқықтары
10. Комитеттің негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттік реттеу;
2) ядролық материалдар мен иондаушы сәуле көздерiн есепке алу мен бақылаудың мемлекеттік жүйесiнiң жұмысын қамтамасыз ету;
3) атом энергиясын пайдалану саласында тауарлар мен қызмет көрсетулердiң экспорты мен импортын мемлекеттік бақылау;
4) тiзiмдерi, халықаралық ядролық қаруды таратпау режимдерiмен белгіленетін ядролық материалдар, технологиялар, жабдықтар, қондырғылар, арнаулы ядролық емес материалдар, өнiмдер, қос мақсаттағы жабдықтар мен материалдарды, сондай-ақ иондаушы сәуле көздерi мен изотоптық өнiмдердi экспорттауды бақылау;
5) Қазақстан Республикасының аумағында ядролық және радиациялық қауіпсiздiктiң қамтамасыз етiлуін мемлекеттік қадағалау, атом энергиясын пайдаланатын объектілердегi аварияға қарсы жоспарлауды бақылау, сондай-ақ ядролық материалдар мен қондырғылардың физикалық қорғалуының қамтамасыз етiлуiн қадағалау.
11. Комитет заңдарда белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) атом энергиясын қауіпсiз пайдалану саласында, оның iшінде техногендік және табиғи иондаушы сәулелердiң тұрғындар мен қоршаған ортаға мүмкiн зиянды әсерiн болдырмау және төмендету саласында мемлекеттiк саясатты iске асырады;
2) атом энергиясын қолдану объектілер персоналы мен олардың орналасқан аудандарында тұратын және еңбек қызметiн жүзеге асыратын тұрғындарды қорғау, сондай-ақ ядролық қаруды таратпау режимiн, атом энергиясын қолдану кезiнде ядролық және радиациялық қауiпсiздiкті қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының құқық меншiгіндегi ядролық, радиоактивтік және арнаулы ядролық емес материалдар, қос пайдаланыстағы материалдардың мемлекеттік бақылауын жүзеге асырады;

3) осуществляет контроль за экспортом и импортом ядерных, радиоактивных и специальных неядерных материалов, материалов двойного использования и ядерных технологий, а также других товаров и услуг в области использования атомной энергии, включающих передачу, продажу или покупку в коммерческих целях или передачу некоммерческого характера;
4) ежегодно представляет в Правительство Республики Казахстан отчет о состоянии безопасности объектов использования атомной энергии;
5) организует разработку нормативных актов, содержащих технические и технологические нормы, правила и стандарты, по вопросам своей компетенции принимает нормативные правовые акты, в том числе регламентирующие требования и порядок допуска к работе лиц, осуществляющих деятельность, связанную с использованием атомной энергии;
6) осуществляет контроль за соблюдением физическими и юридическими лицами, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, нормативных и нормативных правовых актов в области использования атомной энергии;
7) рассматривает и согласовывает материалы, обосновывающие безопасность ядерных объектов и установок на всех этапах их жизненного цикла;
8) ведет государственный учет ядерных материалов и осуществляет надзор за обеспечением физической защиты при их хранении, транспортировке и использовании;
9) осуществляет деятельность, связанную с обеспечением режима нераспространения ядерного оружия и безопасного использования ядерной энергии, осуществляет и координирует взаимодействие других организаций Республики Казахстан с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) и другими соответствующими международными организациями;
10) осуществляет организацию аварийной связи, контроль противоаварийного планирования и обмен оперативными сообщениями о ядерных и радиационных авариях и аварийных ситуациях со специализированными международными организациями и надзорными органами других государств;
11) организует исследовательскую и научную работу по вопросам своей компетенции, участвует в международном сотрудничестве в данной области;
12) вносит предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области безопасного использования атомной энергии и выполнения условий режима нераспространения ядерного оружия;
13) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством.
12. Комитет имеет право в установленном законодательством порядке:
1) осуществлять лицензирование видов деятельности, связанных с использованием атомной энергии, осуществлять контроль за соблюдением лицензионных правил;

3) ядролық, радиоактивтiк және арнаулы ядролық емес материалдар, қос пайдаланыстағы материалдар мен ядролық технологиялар және атом энергиясын қолдануға тиiстi басқа да тауарлар мен жұмыстардың экспорты мен импортын, оның iшiнде коммерциялық мақсаты мен коммерциялық емес өзгешелiкті аудару, сату, болмаса сатып алуды, бақылауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының Үкiметiне жыл сайын атом энергиясын пайдалану объектілерi қауiпсiздiгiнiң жай-күйi туралы есеп ұсынады;
5) техникалық және технологиялық нормаларды, ережелер мен стандарттарды қамтитын нормативтiк актiлердi әзiрлеудi ұйымдастырады, өз құзыретіндегi мәселелер бойынша оның ішінде атом энергиясын пайдалануға байланысты қызметті жүзеге асыратын адамдарға қойылатын талаптар мен оларды жұмысқа жіберудің тәртібін белгілейді;
6) жеке және ведомстволық бағыныстылығы мен меншік нысанына қарамастан заңды тұлғалардың атом энергиясын пайдалану саласындағы нормативтік және нормативтік құқықтық актілерді сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
7) ядролық объектiлер мен қондырғылардың олардың жұмыс циклының барлық кезеңдеріндегі қауiпсiздiгiн негіздейтін материалдарды қарайды және келiседi;
8) ядролық материалдардың мемлекеттiк есебiн жүргізедi және оларды сақтау, тасымалдау мен пайдалану кезiнде қорғауын қамтамасыз етудi қадағалауды жүзеге асырады;
9) ядролық қаруды таратпау режимiн қамтамасыз етумен ядролық және энергияны қауiпсiз пайдаланумен байланысты қызметті жүзеге асырады, Қазақстан Республикасы басқа ұйымдарының Атом энергиясы жөнiндегі халықаралық агенттікпен (АЭХАГ) және басқа да тиiстi халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимылын жүзеге асырады және үйлестіредi;
10) авариялық байланысты ұйымдастыруды, аварияға қарсы жоспарлауды бақылауды, ядролық және радиациялық авариялар мен авариялық жағдайлар туралы мамандандырылған халықаралық ұйымдармен және басқа мемлекеттердiң қадағалау ұйымдарымен жедел ақпарат алмасуды жүзеге асырады;
11) өз құзырындағы мәселелер бойынша зерттеу және ғылыми жұмыстарды ұйымдастырады, осы саладағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысады;
12) атом энергиясын қауiпсiз пайдалану және ядролық қаруды таратпау режимінің шарттарын орындау саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарын жетiлдiру бойынша ұсыныстар әзiрлейдi;
13) өзiне заңдармен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
12. Комитет заңдарда белгiленген тәртiппен:
1) атом энергиясын пайдалануға байланысты қызмет түрлерiн лицензиялауды жүзеге асыруға және лицензиялық ережелердiң сақталуын бақылауды жүзеге асыруға;

2) инспектировать и контролировать любую деятельность, связанную с использованием атомной энергии, и с этой целью иметь беспрепятственный доступ на объекты использования атомной энергии и к документам, характеризующим их деятельность, а также в целях осуществления государственного надзора производить измерения, брать и получать пробы, устанавливать соответствующие приборы и оборудование;
3) осуществлять контроль за выполнением требований по изготовлению ядерного топлива или сооружений и оборудования, планируемых как часть ядерной установки, путем согласования этих действий;
4) запрашивать и получать без каких-либо ограничений от организаций и граждан сведения и документы, необходимые для осуществления контроля и надзора за деятельностью в области использования атомной энергии, а также реализации иных задач, возложенных на Комитет;
5) приостанавливать или ставить вопрос о прекращении деятельности юридических лиц, связанных с использованием атомной энергии, в случае выявления обстоятельств, влекущих за собой непосредственную опасность для персонала, населения или окружающей среды;
6) вносить предложения в соответствующие государственные органы по
вопросам привлечения к ответственности лиц, нарушающих законодательство в
области использования атомной энергии;
7) вносить предложения по созданию, реорганизации и ликвидации
государственных предприятий и иных организаций, деятельность которых
связана с использованием атомной энергии;
8) осуществлять иные права в соответствии с законодательством.
3. Имущество Комитета
13. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное
имущество.
14. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской
собственности.
15. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом
распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Комитету может быть предоставлено право распоряжения имуществом в
случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Комитета
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
Председатель Комитета имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Министром науки и высшего образования Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета.
17. Председатель Комитета организует и руководит работой Комитета и
несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет
задач и осуществление им своих функций.

2) атом энергиясын пайдалануға байланысты кез келген қызметті инспекциялауға және бақылауға, осы мақсатта атом энергиясын пайдалану объектілерiн және олардың қызметiн сипаттайтын құжаттарға кедергісіз қол жеткiзуге, сондай-ақ мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру мақсатында өлшеулер жүргізуге, сынама жасауға және алуға тиiстi аспаптар мен жабдықтарды орнатуға;
3) ядролық қондырғының бiр бөлiгi ретiнде жоспарланып отырған ядролық отынның немесе құрылғылар мен жабдықтарды әзiрлеу жөнiндегi талаптарды бақылауды осындай iс-қимылды келiсу жолымен жүзеге асыруға;
4) ұйымдар мен азаматтардан атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтi бақылау мен қадағалауға, сондай-ақ Комитетке жүктелген өзге де мiндеттердi iске асыруға қажеттi мәлiметтер мен құжаттарды қандай бiр болмасын шек қоюсыз сұратуға және алуға;
5) қызметкерлерге, халыққа немесе қоршаған ортаға тікелей қауіп тудыруға әкеп соғатын жағдайлар анықталған ретте заңды тұлғалардың атом энергиясын пайдалану қызметті тоқтата тұру немесе тоқтату туралы мәселе қоюға;
6) атом энергиясын пайдалану саласындағы заңдарды бұзған тұлғаларды жауапқа тарту мәселелерi бойынша тиiстi мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгiзуге;
7) қызметi атом энергиясын пайдалануға байланысты мемлекеттік кәсiпорындар мен өзге де ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату жөнінде ұсыныстар енгiзуге;
8) заңдарға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы
4. Комитеттің мүлкi
13. Комитеттің жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкi болады.
14. Комитетке бекiтiлген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
15. Комитет өзiне бекiтілiп берiлген мүлiктi өздiгiнен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
Комитетке заңдармен белгіленген жағдайлар мен шектерде мүлiкке билiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Комитеттің қызметiн ұйымдастыру
16. Комитетті Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары бiлiм министрiнің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның Комитеттің төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары бiлiм министрi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасары болады.
17. Комитет төрағасы Комитет жұмысын ұйымдастырады және басқарады,
Комитетке жүктелген міндеттерді орындауға және ол өз функцияларын жүзеге
асыруға дербес жауап бередi.

18. В этих целях Председатель Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своего заместителя и
руководителей структурных подразделений Комитета;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и
освобождает от должности работников Комитета;
3) в установленном законодательством порядке принимает решения о
поощрении сотрудников Комитета и наложении на них дисциплинарных взысканий;
4) подписывает приказы Комитета;
5) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
6) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
19. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляется в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 августа 1999 года № 1197
Структура
Комитета по атомной энергии
Министерства науки и высшего образования
Республики Казахстан
Руководство
Отдел ядерной безопасности
Отдел радиационной безопасности
Отдел контроля ядерных материалов и технологий
(Специалисты: Склярова И.В.,
Кушенова Д.С.)

18. Комитет төрағасы осы мақсатта:
1) өзiнiң орынбасары мен Комитеттің құрылымдық бөлiмшелерiнiң
мiндеттерi мен өкiлеттігiн айқындайды;
2) заңдарға сәйкес Комитеттің қызметкерлерiн қызметке алады
және қызметтен босатады;
3) заңдарда белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерiн көтермелеу
және оларға тәртіптiк шаралар қолдану туралы шешiмдер қабылдайды;
4) Комитеттің бұйрықтарына қол қояды;
5) Комитеттің құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
6) мемлекеттік органдарда және басқа мекемелерде Комитеттің
атынан өкiлеттiк етедi;
7) заңдарға сәйкес өзге де өкiлеттіктерді жүзеге асырады.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және жою
19. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1999 жылғы 18 тамыздағы
N 1197  қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ғылым және
жоғары білім министрлігінің
Атом энергиясы жөніндегі комитетінің
Құрылымы
Басшылық
Ядролық қауіпсіздік бөлімі
Радиациялық қауіпсіздік бөлімі
Ядролық материалдар және технологияларды бақылау бөлімі
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.