Об организации отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков в летний период 2002 года
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 7 мая 2002 года N 42-р
В целях создания необходимых условий для организации отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков, их творческого развития в летний период 2002 года, а также для профилактики правонарушений, преступности и безнадзорности несовершеннолетних:
1. Акимам областей, городов Астаны и Алматы, Министерству образования и науки Республики Казахстан:
1) организовать и провести отдых, оздоровление и занятость детей и подростков в летний период 2002 года за счет средств, предусмотренных в местных бюджетах на проведение культурных мероприятий с детьми, а также привлечения спонсорской и благотворительной помощи;
2) сформировать областные, городские и районные комиссии по организации отдыха, оздоровления, занятости детей и подростков в летний период 2002 года;
3) провести учет всех лагерей и зон отдыха, обеспечить лицензирование лагерей в соответствии с законодательством и принять меры к полной их эксплуатации, не допуская наличия пустующих и бесхозных лагерей;
4) разработать и утвердить программы отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков в летний период 2002 года с учетом особенностей областей, городов и районов, экономических условий, потребностей родителей и детей в организованном отдыхе;
5) обеспечить в первоочередном порядке организацию отдыха и оздоровления детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, детей из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи, многодетных, неполных семей, детей, проживающих в экологически неблагополучных районах, детей-инвалидов;
6) содействовать развитию сети оздоровительных лагерей с дневным пребыванием детей и подростков;
7) организовать лагеря при общеобразовательных школах, внешкольных организациях, лагеря труда и отдыха и школьные лесничества;
8) принять меры по обеспечению занятости подростков, организации для них временных рабочих мест по легкому труду в период каникул в соответствии с трудовым законодательством;
9) обеспечить работу кружков во всех внешкольных организациях в период летних каникул;
10) обеспечить сохранность жизни и здоровья детей, их безопасность на водах, а также противопожарную безопасность в детских оздоровительных организациях.

2002 жылдың жазғы кезеңінде балалар мен жасөспірімдер демалысын, оларды сауықтыруды және жұмыспен қамтуды ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімі 2002 жылғы 7 мамыр N 42-ө
2002 жылдың жазғы кезеңінде балалар мен жасөспірімдер демалысын, оларды сауықтыруды және жұмыспен қамтуды ұйымдастыру, олардың шығармашылық дамуы үшін қажетті жағдайлар жасау, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылығының, қылмыс жасауының және қадағалаусыз қалуының алдын алу мақсатында:
1. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі:
1) балалармен мәдени іс-шараларды өткізуге жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат, сондай-ақ демеушілік және қайырымдылық көмек тарту есебінен 2002 жылдың жазғы кезеңінде балалар мен жасөспірімдер демалысын, сауықтыруды және жұмыспен қамтуды ұйымдастырсын және өткізсін;
2) 2002 жылдың жазғы кезеңінде балалар мен жасөспірімдер демалысын, оларды сауықтыруды және жұмыспен қамтуды ұйымдастыру жөніндегі облыстық, қалалық және аудандық комиссияларды құрсын;
3) барлық лагерьлер мен демалыс аймақтарының есебін жүргізсін, лагерьлерді заңнамаға сәйкес лицензиялауды қамтамасыз етсін және бос және иесіз лагерьлердің болуына жол бермей, оларды толық пайдалануға шаралар қабылдасын;
4) облыстардың, қалалардың және аудандардың ерекшеліктерін, экономикалық жағдайларын, ата-аналар мен балалардың ұйымдасқан демалысқа сұраныстарын ескере отырып, 2002 жылдың жазғы кезеңінде балалар мен жасөспірімдер демалысы, оларды сауықтыру және жұмыспен қамту бағдарламаларын әзірлесін және бекітсін;
5) бірінші кезекті тәртіппен жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың, атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылар, көп балалы, толық емес отбасылар балаларының, экологиялық қолайсыз аудандарда тұратын балалардың, мүгедек балалардың демалысын және оларды сауықтыруды ұйымдастыруды қамтамасыз етсін;
6) балалар мен жасөспірімдер күндіз болатын сауықтыру лагерьлерінің желісін дамытуға жәрдемдесін;
7) жалпы білім беретін мектептер, мектептен тыс ұйымдар жанындағы лагерьлерді, еңбек пен демалыс лагерьлерін және мектеп орманшылығын ұйымдастырсын;
8) еңбек заңнамасына сәйкес каникул кезеңінде жасөспірімдерді жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, олар үшін жеңіл еңбек бойынша жұмыс орындарын ұйымдастыру жөнінде шаралар қабылдасын;
9) жазғы каникул кезеңінде барлық мектептен тыс ұйымдарда үйірмелер жұмысын қамтамасыз етсін;
10) балалардың өмірі мен денсаулығын, олардың судағы қауіпсіздігін, сондай-ақ балалар сауықтыру ұйымдарында өртке қарсы қауіпсіздікті сақтауды қамтамасыз етсін.

2. Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан:
1) обеспечить участие организаций культуры в проведении летнего отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков в летний период;
2) освещать в средствах массовой информации ход подготовки и проведения летнего отдыха, оздоровления и занятости детей и подростков.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
1) обеспечить безопасность перевозки детей и охрану общественного порядка в детских оздоровительных организациях;
2) принимать профилактические меры, снижающие детский травматизм на дорогах и улицах в период летних каникул.
4. Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
1) организовать проверку на соответствие санитарно-гигиеническим требованиям летних оздоровительных организаций, обеспечить должный уровень надзора за санитарно-эпидемиологическим благополучием в местах их дислокации;
2) обеспечить контроль за медицинским обслуживанием детей и подростков, организацией их питания и оздоровления.
5. Агентству Республики Казахстан по туризму и спорту:
1) обеспечить участие организаций спорта в работе с детьми и подростками в летний период;
2) организовать проведение спортивно-массовых, оздоровительных мероприятий для детей и подростков.
6. Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям провести
до начала летних школьных каникул проверки противопожарного состояния мест
организации отдыха, оздоровления и занятости детей, разработать
мероприятия, направленные на обеспечение их пожарной безопасности.
7. Контроль за выполнением настоящего распоряжения возложить на
Министерство образования и науки Республики Казахстан.
Премьер-Министр
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)

2. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі:
1) мәдениет ұйымдарының жазғы кезеңде балалар мен жасөспірімдер демалысын, оларды сауықтыруды және жұмыспен қамтуды өткізуге қатысуын қамтамасыз етсін;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында балалар мен жасөспірімдер жазғы демалысына, оларды сауықтыруға және жұмыспен қамтуға дайындық пен оларды өткізу барысын жарияласын.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі:
1) балаларды тасымалдау қауіпсіздігін және балалар сауықтыру ұйымдарында қоғамдық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етсін;
2) жазғы каникул кезеңінде жолдар мен көшелерде балалардың жарақат алуын төмендететін алдын алу шараларын қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі:
1) жазғы сауықтыру ұйымдарының санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкестігін тексеруді ұйымдастырсын, олар орналасқан жерлерде санитарлық-эпидемиологиялық қолайлылықты қадағалаудың тиісті деңгейін қамтамасыз етсін;
2) балалар мен жасөспірімдерге медициналық қызмет көрсетілуді, оларды тамақтандыру мен сауықтырудың ұйымдастырылуын бақылауды қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөніндегі агенттігі:
1) спорт ұйымдарының жазғы кезеңде балалармен және жасөспірімдермен жұмыс істеуге қатысуын қамтамасыз етсін;
2) балалар мен жасөспірімдер үшін спорттық-бұқаралық, сауықтыру іс-шараларын өткізуді ұйымдастырсын.
6. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі
оқушылардың жазғы каникулы басталғанға дейін балалар демалысын, оларды
сауықтыруды және жұмыспен қамтуды ұйымдастыру орындарының өртке қарсы
жай-күйін тексеруді жүргізсін, олардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге
бағытталған іс-шаралар әзірлесін.
7. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім
және ғылым министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.