Об утверждении Плана комплексных мер развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на 2013 - 2015 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 10 января 2013 года 1-р
1. Утвердить прилагаемый План комплексных мер развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на 2013 - 2015 годы (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию):
1) принять меры по реализации Плана;
2) по итогам полугодия не позднее 5 июля и 5 января представлять информацию о ходе исполнения Плана в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе исполнения Плана ежегодно к 25 июля и 25 января.
Премьер-Министр                            С. Ахметов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 10 января 2013 года № 1-р
План
комплексных мер развития отрасли гражданской авиации

Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласын дамытудың 2013 - 2015 жылдарға арналған кешенді шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2013 жылғы 10 қаңтардағы № 1-ө Өкімі
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласын дамытудың 2013 – 2015 жылдарға арналған кешенді шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспары) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдар (келісім бойынша):
1) Жоспарды іске асыру жөніндегі шараларды қабылдасын;
2) жартыжылдық қорытындылары бойынша 5 шілдеден және 5 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі жыл сайын 25 шілдеде және 25 қаңтарда Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне беруді қамтамасыз етсін.
Премьер-Министр                                      С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2013 жылғы 10 қаңтардағы
№ 1-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласын дамытудың

Республики Казахстан на 2013 - 2015 годы
п/п
Мероприятие
Форма завершения
Ответственные
за исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые
расходы (млн. тенге)*
Источник
финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1. Повышение уровня безопасности полетов и авиационной безопасности
1
Реализация плана мероприятий по устранению замечаний аудита Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и снятию ограничений на полеты казахстанских авиакомпаний в страны Европейского Союза
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК
2013 год
Не
требуются
Не
требуется
2
Обучение и повышение квалификации сотрудников Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК
2013 год
14,5
РБ (001 «Услуги по формированию политики, координации и контроля в области транспорта и коммуникаций»)
3
Создание регионального учебного центра авиационной безопасности ИКАО на базе АО «Академия гражданской авиации»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК, МОН
2013 год
Не
требуются
Не
требуется
4
Принятие мер по включению специальностей отрасли гражданской авиации в перечень специальностей Международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МОН (созыв) МТК
2013 год
Не
требуются
Не
требуется
2. Развитие инфраструктуры аэропортов и аэродромов
5
Внесение предложений по созданию управляющей компании путем объединения государственных аэропортов городов Кызылорда, Атырау, Павлодар, Актобе, Кокшетау, Петропавловск, Костанай, Астана, Усть-Каменогорск, Семей, Шымкент
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв), МФ, АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию)
2013 год
Не
требуются
Не
требуется
6
Реконструкция искусственной взлетно-
посадочной полосы и рулежной дорожки № 2 в аэропорту города Тараз
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв), МЭРТ,
акимат Жамбылской области
2013 год
4 761
РБ (006 «Строительство и реконструкция инфраструктуры воздушного транспорта»)
7
Внесение предложений по реконструкции взлетно-посадочной полосы аэропорта города Уральск
Предложения в Правительство Республики
Казахстан
МТК (созыв), МФ, МЭРТ, акимат  Западно-
Казахстанской области
2013-2014 годы
Не
требуются
Не
требуется
8
Принятие мер по внедрению стандарта ИАТА «e-freight» на авиатранспорте
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв) МЭРТ, АО «Эйр Астана» (по согласованию), аэропорты Республики Казахстан (по согласованию)
2015 год

2013 - 2015 жылдарға арналған кешенді шаралар жоспары
Р/с
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар (млн. теңге)*
Қаржыландыру көзі
1
2
4
5
6
7
8
1. Ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздік деңгейін арттыру
1
Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО) аудитінің ескертулерін жою және қазақстандық авиакомпаниялардың Еуропалық Одақ елдеріне ұшуына қойылған шектеулерді алып тастау жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2013 жыл
Талап етілмейді
Талап етілмейді
2
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитетінің қызметкерлерін оқыту және біліктілігін арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2013 жыл
14,5
РБ
(001 «Көлік және коммуникация саласында саясатты қалыптастыру, үйлестіру және бақылау бойынша қызметтер»)
3
«Азаматтық авиация академиясы» АҚ базасында ИКАО өңірлік авиациялық қауіпсіздік оқу орталығын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, БҒМ
2013 жыл
Талап етілмейді
Талап етілмейді
4
Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясы мамандықтарының тізбесіне азаматтық авиация саласы мамандықтарын енгізу бойынша шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
БҒМ (жинақтау), ККМ
2013 жыл
Талап етілмейді
Талап етілмейді
2. Әуежайлар мен әуеайлақтар инфрақұрылымын дамыту
5
Қызылорда, Атырау, Павлодар, Ақтөбе, Көкшетау, Петропавл, Қостанай, Астана, Өскемен, Семей, Шымкент қалаларының мемлекеттік әуежайларын біріктіру жолымен басқарушы компания құру жөніндегі ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ККМ (жинақтау), Қаржымині, «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2013 жыл
Талап етілмейді
Талап етілмейді
6
Тараз қаласы әуежайының жасанды ұшу-қону жолағын және № 2 рульдеу жолағын қайта жаңарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), ЭДСМ, Жамбыл облысының әкімдігі
2013 жыл
4 761
РБ
(006 «Әуе көлiгi инфрақұрылымын салу және қайта жаңарту»)
7
Орал қаласы әуежайының ұшу-қону жолағын қайта жаңарту жөніндегі ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), Қаржымині, ЭДСМ, Батыс Қазақстан облысының әкімдігі
2013-2014 жылдар
Талап етілмейді
Талап етілмейді
8
Авиакөлікке «е-freight» ИАТА стандартын енгізу жөніндегі шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), «Эйр Астана» АҚ (келісім бойынша), ҚР әуежайлары (келісім бойынша)
2015 жыл

1 000
Внебюджетные средства
3. Развитие аэронавигационной системы
9
Развитие центров автоматизированных систем управления воздушным движением (АСУВД), авиационной электросвязи, систем навигации, систем наблюдения, совершенствование электротехнического обеспечения полетов
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв),
РГП «КАН»
2013-2014
годы
27 248
Внебюджетные средства
10
Строительство и капитальный ремонт зданий, сооружений и объектов РТОП
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв),
РГП «КАН»
2013-2014
годы

1 000
Бюджеттен тыс қаражат
3. Аэронавигациялық жүйені дамыту
9
Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелері (ӘҚБАЖ), авиациялық электр байланысы, навигация жүйелері, қадағалау жүйелері, ұшуды электр техникалық камтамасыз етуді жетілдіру орталықтарын дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), «ҚАН» РМК
2013-2014 жылдар
27 248
Бюджеттен тыс қаражат
10
ҰРТҚ ғимараттарын, құрылыстары мен объектілерін салу және күрделі жөндеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), «ҚАН» РМК
2013-2014 жылдар

13 602
Внебюджетные средства
11
Приведение аэронавигационной информации в соответствие с международными стандартами
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв),
РГП «КАН»
2013-2014 годы
579
Внебюджетные средства
12
Внедрение Всемирной геодезической системы координат-1984 (WGS-84) в качестве единой опорной системы для определения и публикаций в документах аэронавигационной информации географических координат воздушных трасс и аэродромов
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв),
РГП «КАН»
2013 год
1 600
Внебюджетные средства
13
Приведение в соответствие с требованиями ИКАО системы поисково-спасательного обеспечения полетов в гражданской авиации Республики Казахстан
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв) РГП «КАН»
2015 год
600
Внебюджетные средства
4. Развитие авиационных услуг
14
Проведение исследования на тему: «Основные задачи, приоритеты и направления развития гражданской авиации Республики Казахстан на период 2013- 2020 годы»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв),  РГП «КАН»
2013 год
150
Внебюджетные средства
15
Принятие мер по дальнейшей либерализации международного и внутреннего воздушного сообщения
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв) МИД
2013-2014 годы
Не
требуются
Не
требуется
16
Принятие мер по обновлению парка воздушных судов в целях удовлетворения потребностей экономики страны в авиационных услугах, а также повышения качества услуг
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв), АО «ФНБ «Самрук-Казына» (по согласованию)
2013-2014
годы
39 750
Внебюджетные средства
17
Принятие мер по обеспечению субсидирования социально значимых авиамаршрутов
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК (созыв), МФ, акимы областей
2013- 2015
годы
За счет и в пределах средств, предусмотренных в РБ на соответствующий финансовый год
РБ (019 «Субсидирование внутренних регулярных авиаперевозок»)
5. Совершенствование нормативной правовой базы
18
Разработка нормативных правовых актов по развитию отрасли гражданской авиации
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК
2013-2015 годы
Не требуются
Не требуется
19
Принятие мер по приведению нормативных правовых актов в области гражданской авиации в соответствие с требованиями ИКАО и принятыми международными обязательствами
Информация в Правительство Республики Казахстан
МТК
2013-2015 годы
Не требуются
Не требуется
Примечания:
* объемы финансирования мероприятий будут уточняться при корректировке республиканского и местного бюджетов на соответствующий финансовый год;
расшифровка аббревиатур:
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Млн. - миллион
АО «НК КТЖ» - акционерное общество «Национальная компания Қазақстан Темір жолы»
АО «ФНБ Самрук-Казына» - акционерное общество «Фонд национального благосостояния»
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АСУВД - автоматизированная система управления воздушным движением
ИКАО - Международная организация гражданской авиации
ИАТА - Международная ассоциация воздушного транспорта
РГП «КАН» - Республиканское государственное предприятие «Казаэронавигация» Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
РБ - республиканский бюджет
РТПО - радиотехническое обеспечение полетов

13 602
Бюджеттен тыс қаражат
11
Аэронавигациялық ақпаратты халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), «ҚАН» РМК
2013-2014 жылдар
579
Бюджеттен тыс қаражат
12
Әуе трассаларының және әуеайлақтардың географиялық координаталарын аэронавигациялық ақпарат құжаттарында айқындау және жариялау үшін бірыңғай тірек жүйесі ретінде 1984 (WGS-84) – Дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесін енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), «ҚАН» РМК
2013 жыл
1 600
Бюджеттен тыс қаражат
13
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясындағы ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету жүйесін ИКАО талаптарына сәйкес келтіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), «ҚАН» РМК
2015 жыл
600
Бюджеттен тыс қаражат
4. Авиациялық қызметтер көрсетуді дамыту
14
«2013–2020 жылдар кезеңінде Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын дамытудың негізгі міндеттері, басымдықтары және бағыттары» тақырыбында зерттеу жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ, «ҚАН» РМК (келісім бойынша)
2013 жыл
150
Бюджеттен тыс қаражат
15
Халықаралық және ішкі әуе қатынастарын одан әрі ырықтандыру жөніндегі шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), СІМ
2013-2014 жылдар
Талап етілмейді
Талап етілмейді
16
Ел экономикасының авиациялық қызметтер көрсетуге қажеттіліктерін қанағаттандыру, сондай-ақ қызметтер сапасын арттыру мақсатында әуе кемелерінің паркін жаңарту жөніндегі шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ
2013-2014 жылдар
39 750
Бюджеттен тыс қаражат
17
Әлеуметтік маңызды авиамаршруттарды субсидиялауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ (жинақтау), Қаржымині, облыс әкімдері
2013-2015 жылдар
Тиісті қаржы жылына РБ-да көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
(019 «Жүйелі ішкі авиатасымалдарды субсидиялау»)
5. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
18
Азаматтық авиация саласын дамыту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2013-2015 жылдар
Талап етілмейді
Талап етілмейді
19
Азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілерді ИКАО талаптарына және қабылданған халықаралық міндеттемелерге сәйкес келтіру жөніндегі шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ
2013-2015 жылдар
Талап етілмейді
Талап етілмейді
Ескертпе:
* іс-шараларды қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді түзеу кезінде нақтыланатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ЭДСМ – Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
«ҚТЖ» ҰК» АҚ – «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ – «Самұрық-Қазына» Ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы
МҚІА - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
ӘҚБАЖ – Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесі
ИКАО – Халықаралық азаматтық авиация ұйымы
ИАТА – Әуе көлігінің халықаралық қауымдастығы
«ҚАН» РМК – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитетінің «Қазаэронавигация» Республикалық мемлекеттік кәсіпорны
РБ – Республикалық бюджет
ҰРТҚ – ұшуды радиотехникамен қамтамасыз ету

WGS-84 - всемирная геодезическая система координат-1984
АО - акционерное общество

WGS-84 – 1984 - Дүниежүзілік геодезиялық координаталар жүйесін енгізу
АҚ – Акционерлік қоғам