Об утверждении Плана мероприятий по развитию первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан на 2019-2020 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 10 июня 2019 года № 103-р
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по развитию первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан на 2019-2020 годы (далее – План).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) обеспечить своевременное исполнение мероприятий, предусмотренных Планом;
2) ежегодно до 25 июня и 25 декабря представлять информацию о ходе исполнения Плана в Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе исполнения Плана в Правительство Республики Казахстан ежегодно до 25 июля и 25 января соответствующего года.
4. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Абдыкаликову Г.Н.
Премьер-Министр А. Мамин
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 10 июня 2019 года № 103-р
План мероприятий по развитию первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан на 2019 – 2020 годы
п/п
Мероприятия Форма завершения Ответственный исполнитель Срок исполнения Источник
финансирования
Предполагаемые расходы, тыс. тг.
1 2 3 4 5 6 7
1. Повышение доступности первичной медико-санитарной помощи
1.
Обеспечение снижения числа прикрепленного населения на врачей ПМСП:
ВОП – до 1 700 человек (взрослых и детей);
участковый терапевт – до 2 200 человек взрослого населения;
участковый педиатр – до 500 человек детского населения до 6 лет
дорожные карты МИО
МИО
декабрь 2019 года
в рамках бюджетной программы 067 "Обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
в пределах предусмотренных средств
МБ
в пределах предусмотренных средств
2.
Обеспечение населения услугами ПМК согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом, с охватом не менее 14 % сельского населения, проживающего в отдаленных от районного центра населенных пунктах (процент от общего количества сельского населения)
договор с поставщика ми услуг
МИО, за исключением городов республиканского значения и столицы, НАО "ФСМС" (по согласованию)
ежегодно
в рамках бюджетной программы 067 "Обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
2019 год – 1 404 545 тыс. тенге;

Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмекті дамыту жөніндегі 2019 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2019 жылғы 10 маусымдағы № 103-ө өкімі.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмекті дамыту жөніндегі 2019 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспарды орындауға жауапты Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын 25 маусымға және 25 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпаратты ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі жыл сайын, тиісті жылдың 25 шілдесіне және 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты ұсынсын.
4. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Г.Н. Әбдіқалықоваға жүктелсін.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2019 жылғы 10 маусымдағы
№ 103 өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмекті дамыту жөніндегі 2019 – 2020 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
р/с №
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушы
Орындау мерзімі
Қаржыландыру көзі
Болжамды шығыстар, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
1. Медициналық-санитариялық алғашқы көмектің қолжетімділігін арттыру
1.
МСАК дәрігеріне бекітілген халықтың санын төмендетуді қамтамасыз ету:
ЖПД – 1700 адамға дейін (ересектер мен балалар);
учаскелік терапевт – ересек 2 200 адамға дейін;
учаскелік педиатр – 6 жасқа дейінгі балалар 500 адамға дейін
ЖАО жол карталары
ЖАО
2019 жылғы желтоқсан
067 "Тегін медициналық
көмектің кепілдік берілген көмек көлемін қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
көзделген қаражат шегінде
2.
Аудан орталығынан шалғайдағы елді мекенде тұратын ауыл халқының кемінде 14 %-ын қамти отырып, уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес ЖМК қызметтерімен халықты қамтамасыз ету (ауыл халқының жалпы санының пайызы)
өнім берушілермен шарт
республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда ЖАО, "ӘлМСҚ" КеАҚ (келісу бойынша)
жыл сайын
067 "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
2019 жыл – 1 404 545 мың теңге;

2020 год – 1 404 545 тыс. тенге
3.
Обеспечение населения медицинскими услугами на железнодорожном транспорте (медицинские поезда) согласно перечню услуг, утвержденному уполномоченным органом, с охватом не менее 190 населенных пунктов, имеющих железнодорожные станции
договор с поставщика ми услуг
МИО за исключением городов республиканского значения и столицы, НАО "ФСМС" (по согласованию), АО "КТЖ" (по согласованию)
ежегодно
в рамках бюджетной программы 067 "Обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
2019 год – 229 653 тыс. тенге; 2020 год – 229 653 тыс. тенге
2. Инфраструктура и оснащение организаций ПМСП
4.
Открытие не менее 300 новых объектов ПМСП в соответствии с региональными перспективными планами развития инфраструктуры здравоохранения до 2025 года путем строительства, капитального ремонта зданий, адаптации первых этажей жилых домов (включая этапы проектирования), аренды и т.д., в том числе:
в районах, прилегающих к городам Нур-Султан, Алматы и Шымкент;
в сельских населенных пунктах, с учетом спецпроекта "Ауыл – Ел бесігі"
Региональ ные перспективные планы развития инфраструктуры здравоохранения
МИО
декабрь
2020 года
МБ,
ГЧП
в пределах предусмотрен ных средств
5.
Обеспечение медицинскими изделиями объектов ПМСП для оказания услуг в соответствии с Правилами оказания ПМСП, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281
информация в МЗ
МИО
декабрь
2020 года
МБ
в пределах предусмотрен ных средств
6.
Укомплектование санитарным автотранспортом организации здравоохранения в сельских населенных пунктах из расчета один санитарный автомобиль на 10 тысяч населения и менее
договор финансового лизинга
МИО
декабрь
2020 года
МБ
в пределах предусмотренных средств
лизинг (закуп санитарного автотранспорта), РБ (возмещение лизинговых платежей)
в пределах предусмотренных средств
3. Развитие человеческого капитала в здравоохранении
7.
Рассмотрение вопроса внесения изменений и (или) дополнений в Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" в части обязательной отработки молодыми специалистами медицинских ВУЗов в организациях ПМСП независимо от формы собственности, оказывающих услуги в рамках ГОБМП и в системе ОСМС в поселках, городах районного и областного значения
Концепция проекта закона
МЗ, МОН, МНЭ, МФ
октябрь 2019 года
-
не требуется
8.
Рассмотрение вопроса внесения изменений и (или) дополнений в Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" в части обязательной социальной поддержки молодых специалистов в сфере здравоохранения, прибывших для работы и проживания в сельские населенные пункты, поселки, города районного и областного значения
Концепция проекта закона
МЗ, МНЭ, МФ
октябрь 2019 года
-
не требуется
9.

2020 жыл -1 404 545 мың теңге
3.
Теміржол станциялары бар кемінде 190 елді мекенді қамти отырып, уәкілетті орган бекіткен көрсетілетін қызметтер тізбесіне сәйкес халықты теміржол көлігіндегі (медициналық пойыздар) медициналық көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету
өнім берушілермен шарт
республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда ЖАО, "ӘлМСҚ" КеАҚ,
"ҚТЖ" АҚ (келісу бойынша)
жыл сайын
067 "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
2019 жыл – 229 653 мың теңге;
2020 жыл – 229 653 мың теңге
2. МСАК ұйымдарының инфрақұрылымы және жарақтандыру
4.
2025 жылға дейін денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспарларына сәйкес ғимараттардың құрылысы, күрделі жөндеу, тұрғын үйлердің бірінші қабаттарын бейімдеу (жобалау кезеңдерін қоса алғанды), жалға алу және т. б. жолымен кемінде 300 жаңа МСАК объектісін:
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларына іргелес аудандарда;
"Ауыл – Ел бесігі" арнайы жобасын ескере отырып, ауылдық елді мекендерде ашу
денсаулық сақтау инфрақұрылымын
ЖАО
2020 жылғы желтоқсан
ЖБ,
МЖӘ
көзделген қаражат шегінде
5.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 281 бұйрығымен бекітілген МСАК көрсету қағидаларына сәйкес қызметтерді көрсету үшін МСАК объектілерін медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
ЖАО
2020 жылғы желтоқсан
ЖБ
көзделген қаражат шегінде
6.
Ауылдық елді мекендердегі денсаулық сақтау ұйымдарын 10 мың және одан аз тұрғынға шаққанда бір санитариялық автокөліктің есебінен санитариялық автокөлікпен жасақтау
қаржы лизингі шарты
ЖАО
2020 жылғы желтоқсан
ЖБ
көзделген қаражат шегінде
лизинг (санитариялық автокөлікті сатып алу),
РБ (лизингтік төлемдерді өтеу)
көзделген қаражат шегінде
3. Денсаулық сақтаудағы адами капиталды дамыту
7.
Меншік нысанына қарамастан, кенттерде, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларда ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде қызметтер көрсететін МСАК денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық ЖОО-лардың жас мамандарының міндетті жұмыспен өтеу бөлігінде "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мәселесін қарау
Заң жобасының тұжырымдамасы
ДСМ, БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині
2019 жылғы қазан
-
талап етілмейді
8.
Ауылдық елді мекендерге, аудандық және облыстық маңызы бар кенттерге, қалаларға жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау саласындағы жас мамандарды міндетті әлеуметтік қолдау бөлігінде "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мәселесін қарау
Заң жобасының тұжырымдамасы
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині
2019 жылғы
қазан
-
талап етілмейді
9.

Доведение охвата мерами социальной поддержки медицинских работников, привлекаемых на работу в сельские населенные пункты, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2009 года № 183 "Об определении размеров предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты" до 100%
информация в МЗ
МИО, за исключением городов республиканского значения и столицы
ежегодно
МБ
в пределах предусмотренных средств
10.
Обучение не менее 34 000 специалистов ПМСП по внедрению программ управления заболеваний и универсально-прогрессивной модели патронажа до 1 августа 2019 года согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № 716 "О реализации комплекса мер по повышению доступности первичной медико-санитарной помощи в разрезе регионов"
информация в МЗ
МИО
август 2019 года
в рамках бюджетной программы 067 "Обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
в пределах предусмотренных средств
МБ
в пределах предусмотренных средств
4. Цифровизация здравоохранения
11.
Обеспечение компьютерной техникой, доступом к сети Интернет и МИС объектов ПМСП, независимо от формы собственности, находящихся в селах, поселках, сельских округах
информация в МЗ
МИО, за исключением городов республиканского значения и столицы
Декабрь
2020 года
МБ
в пределах предусмотренных средств
частные инвестиции
12.
Обеспечение перехода медицинских организаций на безбумажное ведение медицинской документации в электронном формате
информация в МЗ
МИО
Декабрь
2020 года
-
не требуются
Расшифровка аббревиатур:
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы
МБ
местный бюджет
ВУЗ
высшее учебное заведение
ПМК
передвижные медицинские комплексы
ВОП
врач общей практики
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АО "КТЖ"
акционерное общество "Қазақстан темір жолы"
МИС
медицинские информационные системы
ОСМС
обязательное социальное медицинское страхование
НАО "ФСМС"
некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
ГЧП
государственно-частное партнерство
ПМСП
первичная медико-санитарная помощь
РБ
республиканский бюджет
ГОБМП
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан

"Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2009 жылғы 18 ақпандағы №183 қаулысына сәйкес ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге келген медицина қызметкерлерін әлеуметтік қолдау шараларымен қамтамасыз етуді 100 %-ға дейін жеткізу
ДСМ-ге
ақпарат
республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, ЖАО
жыл сайын
ЖБ
көзделген қаражат шегінде
10.
"Өңірлер бөлінісінде медициналық-санитариялық алғашқы көмектің қолжетімділігін арттыру бойынша шаралар кешенін іске асыру туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № 716 бұйрығына сәйкес 2019 жылғы 1 тамызға дейін ауруларды басқару бағдарламаларын және патронаждың әмбебап-прогрессивті моделін енгізу бойынша кемінде 34 000 МСАК маманын оқыту
ДСМ-ге ақпарат
ЖАО
2019 жылғы шілде
067 "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы шеңберінде
көзделген қаражат шегінде
ЖБ
көзделген қаражат шегінде
4. Денсаулық сақтау саласын цифрландыру
11.
Меншік нысанына қарамастан, ауылдардағы, кенттерде, ауылдық округтердегі МСАК объектілерін компьютерлік техникамен, интернет желісіне және МАЖ-ға қол жеткізумен қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда, ЖАО
2020 жылғы желтоқсан
ЖБ
көзделген қаражат шегінде
жекеше инвестициялар
12.
Медициналық ұйымдардың медициналық құжаттаманы электрондық нысанда қағазсыз жүргізуді қамтамасыз ету
ДСМ-ге
ақпарат
ЖАО
2020 жылғы желтоқсан
-
талап етілмейді
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЖАО
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖОО
жоғарғы оқу орны
ЖМК
жылжымалы медициналық кешендер
ЖПД
жалпы практика дәрігері
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚТЖ" АҚ
"Қазақстан темір жолы" акционерлік қоғамы
МАЖ
медициналық ақпараттық жүйелер
МӘМС
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
"ӘлМСҚ" КеАҚ
"Медициналық әлеуметтік сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСАК
медициналық-санитариялық алғашқы көмек
РБ
республикалық бюджет
ТМККК
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
ҰЭМ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі