Об организации оздоровительного отдыха, досуга и занятости детей в период каникул на 2020 - 2023 годы
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 января 2020 года № 1
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан", для личностного, социального, творческого развития детей и профилактики правонарушений в период каникул:
1. Акимам областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, Министерству образования и науки Республики Казахстан:
1) обеспечить оздоровительный отдых, досуг и занятость детей в период каникул за счет средств местного бюджета, предусмотренных на реализацию программ дополнительного образования, спонсорских средств;
2) продолжить работу комиссий межведомственного взаимодействия по подготовке и приемке к эксплуатации детских оздоровительных организаций;
3) принять меры по организации деятельности загородных детских оздоровительных организаций, детских оздоровительных организаций круглогодичного действия, обеспечению квалифицированными кадрами, расширению сети загородных лагерей и увеличению доли малозатратных форм организации отдыха (палаточные, юрточные, семейные лагеря, центры дневного пребывания, туристические походы, археологические и краеведческие экспедиции) за счет средств местного бюджета и государственно-частного партнерства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4) в приоритетном порядке, за счет средств местного бюджета обеспечить оздоровительный отдых детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, из малообеспеченных и многодетных семей, детей-инвалидов, с ограниченными возможностями в развитии, детей из экологически неблагоприятных районов, лучших учащихся общеобразовательных школ;
5) организовать досуг детей в лагерях дневного пребывания с питанием и без питания при общеобразовательных школах, организациях дополнительного образования за счет средств местного бюджета;
6) осуществлять занятость детей в лагерях труда и отдыха, школьных лесничествах, отрядах по благоустройству и озеленению в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
7) принять меры по обеспечению пожарной безопасности детских оздоровительных организаций, безопасности жизни и здоровья детей на водах во время оздоровительного отдыха, досуга и занятости детей;
8) обеспечить координацию деятельности организаций здравоохранения по медицинскому обслуживанию и оздоровлению детей.

2020 - 2023 жылдардағы каникул кезеңінде балаларды сауықтыру демалысын, олардың бос уақытын және жұмыспен айналысуын ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 1-ө өкімі
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес балалардың тұлғалық, әлеуметтік, шығармашылық дамуы және каникул кезеңінде құқық бұзушылықтардың алдын алу үшін:
1. Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі:
1) каникул кезеңінде балаларды сауықтыру демалысын, олардың бос уақыты мен жұмыспен айналысуын қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыруға көзделген жергілікті бюджет қаражаты, демеушілік қаражат есебінен қамтамасыз етсін;
2) балаларды сауықтыру ұйымдарын пайдалануға дайындау және қабылдау жөніндегі ведомствоаралық өзара іс-қимыл комиссияларының жұмысын жалғастырсын;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қала сыртындағы балаларды сауықтыру ұйымдарының, жыл бойы жұмыс істейтін балаларды сауықтыру ұйымдарының қызметін ұйымдастыру, білікті кадрлармен қамтамасыз ету, қала сыртындағы лагерьлердің желісін кеңейту және шығыны аз демалыс ұйымдары нысандарының (шатырлы, киіз үйлі, отбасылық лагерьлер, күндізгі орталықтар, туристік жорықтар, археологиялық және өлкетану экспедициялары) үлесін арттыру жөнінде шаралар қабылдасын;
4) жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған, тұрмысы төмен және көпбалалы отбасылардың балаларын, мүгедек балаларды, даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды, экологиялық қолайсыз аудандарда тұратын балаларды, жалпы білім беретін мектептердің үздік оқушыларын сауықтыру демалысын басым тәртіппен жергілікті бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етсін;
5) жергілікті бюджет қаражаты есебінен жалпы білім беретін мектептердің, қосымша білім беру ұйымдарының жанындағы тамақтандыратын және тамақтандырмайтын күндізгі лагерьлерде балалардың бос уақытын ұйымдастырсын;
6) еңбек және демалыс лагерьлерінде, мектеп орманшылығында, абаттандыру және көгалдандыру жасақтарында Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес балалардың жұмыспен айналысуын жүзеге асырсын;
7) балаларды сауықтыру ұйымдарының өрт қауіпсіздігін, балаларды сауықтыру демалысы, олардың бос уақыты мен жұмыспен айналысуы кезінде балалардың өмірі мен денсаулығының судағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдасын;
8) балаларға медициналық қызмет көрсету және оларды сауықтыру үшін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін үйлестіруді қамтамасыз етсін.

2. Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
1) обеспечить безопасность перевозки детей в детские оздоровительные организации;
2) предусмотреть профилактические меры по предупреждению детского травматизма и пропаганду безопасности дорожного движения;
3) проводить мероприятия по профилактике правонарушений, преступности, предупреждению беспризорности и безнадзорности детей;
4) организовать контроль над обеспечением пожарной безопасности детских оздоровительных организаций;
5) организовать проведение профилактических мероприятий по обеспечению безопасности детей на водах и соблюдению требований пожарной безопасности в местах детского оздоровительного отдыха.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан обеспечить санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за объектами детских оздоровительных организаций.
4. Министерству информации и общественного развития Республики Казахстан:
1) обеспечить освещение в средствах массовой информации хода подготовки и проведения оздоровительного отдыха, досуга и занятости детей;
2) подготовить цикл специальных передач об организации оздоровительного отдыха, досуга и занятости детей, обеспечить трансляцию на республиканских и региональных телевизионных каналах.
5. Министерству культуры и спорта Республики Казахстан проработать вопрос организации бесплатных экскурсий в музеи и сакральные места в период каникул для детей в рамках Программы "Рухани жаңғыру".
6. Министерству экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сформировать туристские маршруты для детей на территориях государственных национальных природных парков.
7. Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить общую координацию и контроль оздоровительного отдыха, досуга и занятости детей в период каникул на 2020 - 2023 годы и представлять отчет в Правительство Республики Казахстан ежегодно к 10 октября.
8. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Министерство образования и науки Республики Казахстан.
Премьер-Министр А. Мамин

2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі:
1) балаларды сауықтыру ұйымдарына балаларды тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз етсін;
2) балалардың жарақат алуының алдын алу және жол қозғалысының қауіпсіздігін насихаттау жөнінде профилактикалық шараларды көздесін;
3) балалар құқық бұзушылықтарының, қылмыстарының профилактикасы, балалардың панасыз және қадағалаусыз қалуының алдын алу жөнінде іс-шаралар өткізсін;
4) балаларды сауықтыру ұйымдарының өртке қарсы кауіпсіздігінің қамтамасыз етілуін бақылауды ұйымдастырсын;
5) балалардың судағы қауіпсіздігін қамтамасыз ету және балалардың сауықтыру демалысы орындарының өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау жөнінде профилактикалық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі балаларды сауықтыру ұйымдарының объектілеріне санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды және қадағалауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі:
1) балаларды сауықтыру демалысын, олардың бос уақыты мен жұмыспен айналысуын дайындау мен өткізу барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
2) республикалық және өңірлік телевизия арналарында балаларды сауықтыру демалысын, олардың бос уақыты мен жұмыспен айналысуын ұйымдастыру туралы арнайы хабарлар циклін дайындасын және трансляциялауды қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі "Рухани жаңғыру" бағдарламасы аясында балаларға каникул кезеңінде музейлер мен киелі жерлерге тегін экскурсиялар ұйымдастыру мәселесін пысықтасын.
6. Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі мемлекеттік ұлттық табиғи парктер аумағында балаларға арнайы туристік маршруттар қалыптастырсын.
7. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі 2020 - 2023 жылдарға арналған каникул кезеңінде балаларды сауықтыру демалысын, олардың бос уақыты мен жұмыспен айналысуын жалпы үйлестіру мен бақылауды қамтамасыз етсін және жыл сайын 10 қазанға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп берсін.
8. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне жүктелсін.
Премьер-Министр А. Мамин