По проблеме Каспийского моря
Распоряжение Премьер-министра Республики Казахстан от 28 июля 1994 г. N 295-р
В целях принятия практических мер по вопросам координации сотрудничества прибрежных государств Каспийского моря:
1. Утвердить состав правительственной делегации и группы экспертов Республики Казахстан на переговорах по проблеме Каспийского моря согласно приложению N 1.
2. Членам правительственной делегации и экспертам в своей деятельности на переговорах по всему комплексу вопросов использования Каспийского моря руководствоваться Директивами по правовому статусу Каспийского моря согласно приложению N 2.
3. Считать утратившим силу распоряжение Премьер-министра
Республики Казахстан от 8 апреля 1993 г. N 131.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение N 1
к распоряжению Премьер-министра
Республики Казахстан
от 28 июля 1994 г. N 295-р
Состав
правительственной делегации и группы экспертов
Республики Казахстан на переговорах по проблеме
Каспийского моря
Правительственная делегация:
Абильсиитов Г.А. - Заместитель Премьер-министра, Министр науки
и новых технологий Республики Казахстан
(глава делегации)
Сагдиев К.А.     - президент НАН Республики Казахстан
(заместитель главы делегации)
Алесин В.И.      - заместитель Министра иностранных дел
Республики Казахстан
Ахметгалиев Б.Р. - заведующий Отделом по делам СНГ Управления
Делами Кабинета Министров Республики Казахстан
Бижанов Н.К.     - заместитель Председателя Государственной
комиссии Республики Казахстан по чрезвычайным
ситуациям
Елеманов Б.Д.    - первый заместитель Министра нефтяной и газовой
промышленности Республики Казахстан
Жаркенов М.И.    - первый заместитель Министра экологии и
биоресурсов Республики Казахстан
Закиев Б.С.      - Командующий пограничными войсками Республики
Казахстан
Касымов А.Х.     - первый заместитель Министра обороны Республики
Казахстан
Куандыков Б.М.   - президент НАК "Казахстанкаспийшельф"
Тихонов С.В.     - первый заместитель Министра юстиции Республики
Казахстан
Группа экспертов
Жардемалиев К.К. - главный эксперт Главгосэкспертизы
Министерства экологии и биоресурсов
Республики Казахстан
Исламов Р.А.     - начальник отдела БМС Министерства обороны
Республики Казахстан
Марабаев Ж.      - вице-президент НАК "Казахстанкаспийшельф"
Мухамеджанов Н.А.- директор научно-аналитического центра
"Каспий"
Сарсембаев С.С.  - начальник управления международно-экономических
отношений Министерства иностранных дел
Султашев Н.О.    - эксперт Отдела по делам СНГ
Управления Делами Кабинета Министров
Республики Казахстан
Сыдыков Ж.С.     - академик, член Президиума НАН
Утепов И.А.      - заведующий отделом по экологии Министерства
иностранных дел
Шукпутов А.М.    - начальник морского отдела Главного
управления пограничными войсками Республики
Казахстан
Шустов А.И.      - начальник Казглаврыбохраны
Приложение N 2
к распоряжению Премьер-министра Республики Казахстан от 28 июля 1994 г. N 295-р
Директивы
по правовому статусу Каспийского моря
Делегации Республики Казахстан на переговорах по правовому статусу Каспийского моря руководствоваться следующим:

Каспий теңiзiнiң проблемасы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмi 28 шiлде 1994 ж. N 295-ө
Каспий теңiзi жағалауындағы мемлекеттердiң ынтымақтастығын үйлестiрудiң нақты шараларын жүзеге асыру үшiн:
1. Каспий теңiзiнiң проблемасы бойынша келiссөздерде
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк делегациясы мен сарапшылар
тобының құрамы N 1 қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Мемлекеттiк делегацияның мүшелерi мен сарапшылар Каспий
теңiзiн пайдаланудың барлық кешендi мәселелерi жөнiндегi
келiссөздердегi қызметiнде Каспий теңiзiнiң құқықтық статусы
жөнiндегi Директиваларын N 2 қосымшаға сәйкес басшылыққа алсын.
3. Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң 1993 жылғы
8 сәуiрдегi N 131 өкiмiнiң күшi жойылды деп саналсын.
Премьер-министр
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
1994 жылғы 28 шiлдедегi
N 295 өкiмiне
N 1 қосымша
Каспий теңiзiнiң проблемасы бойынша келiссөздерде
Қазақстан Республикасының үкiмет делегациясы мен
сарапшылар тобының
Құрамы
Үкiмет делегациясы:
Әбiлсейiтов Ғ.А.  - Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң
орынбасары, Ғылым және жаңа технологиялар
министрi (делегация басшысы)
Сағадиев К.А.     - Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым
академиясының президентi (делегация басшысының
орынбасары)
Алесин В.И.       - Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң
орынбасары
Ахметғалиев Б.Р.  - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Iс
басқармасының, ТМД iстерi жөнiндегi бөлiмiнiң
меңгерушiсi
Бижанов Н.Қ.      - Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар
жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы төрағасының
орынбасары
Елеманов Б.Д.     - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ
өнеркәсiбi министрiнiң бiрiншi орынбасары
Жаркенов М.И.     - Қазақстан Республикасының Экология және
биоресурстар министрiнiң бiрiншi орынбасары
Закиев Б.С.       - Қазақстан Республикасы шекара әскерлерiнiң
қолбасшысы
Қасымов А.Х.      - Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қуандықов Б.М.    - "Қазақстанкаспийшельф" Ұлттық акционерлiк
компаниясының президентi
Тихонов С.В.      - Қазақстан Республикасының Әдiлет министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Сарапшылар тобы:
Жәрдемәлиев К.К.  - Экобиоресурсминi Бас мемлекеттiк
сараптамасының бас сарапшысы
Исламов Р.А.      - Қорғаныс министрiнiң Әуе-теңiз Күштерi
бөлiмiнiң бастығы
Марабаев Ж.       - "Қазақстанкаспийшельф" Ұлттық акционерлiк
компаниясының вице-президентi
Мұхамеджанов Н.А. - "Каспий" ғылыми-талдау орталығының
директоры
Сарсембаев С.С.   - Сыртқы Iстер министрлiгiнiң халықаралық
экономикалық қатынастар басқармасының бастығы
Султашев Н.О.     - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Iс
басқармасының ТМД iстерi бөлiмiнiң сарапшысы
Сыдықов Ж.С.      - академик, Ұлттық Ғылым академиясы Төралқасының
мүшесi
Өтепов И.А.       - Сыртқы Iстер министрлiгi Экология жөнiндегi
бөлiмiнiң меңгерушiсi
Шоқпытов А.М.     - Бас шекара әскерлерiнiң теңiз бөлiмiнiң
бастығы
Шустов А.И.       - Қазақ балық қорғау Бас басқармасының
бастығы
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
1994 жылғы 28 шiлдедегi
N 295 өкiмiне
N 2 қосымша
Каспий теңiзiнiң құқықтық статусы жөнiндегi
Директивалар
Каспий теңiзiнiң құқықтық статусы жөнiндегi келiссөздерде Қазақстан Республикасының делегациясы мынаны басшылыққа алады:

1. В связи с распадом СССР и образованием новых суверенных прикаспийских государств (Азербайджан, Казахстан, Россия и Туркменистан) прежний правовой статус Каспийского моря, определенный Договором между Россией и Ираном (Персией) от 26 февраля 1921 года и Договором между СССР и Ираном от 25 марта 1940 года, не соответствует новым геополитическим реалиям.
2. Казахстанской делегации необходимо энергично и настойчиво добиваться проведения многосторонних переговоров прикаспийских государств по определению нового правового статуса Каспийского моря, исходя при этом из того, что без разрешения этой проблемы невозможно добиться прогресса в других вопросах двустороннего и многостороннего сотрудничества прикаспийских государств.
3. Учитывая комплексный характер проблемы Каспийского моря, наличие противоречащих друг другу интересов различных ведомств Республики Казахстан, а также интересов других прикаспийских государств, делегации придерживаться следующих приоритетов для определения правового статуса Каспийского моря:
а) правовой статус Каспийского моря должен обеспечить Казахстану международно-признанные основания и реальные возможности для разработки и рационального использования минерально-сырьевых ресурсов казахстанской части Каспийского моря в целях социально-экономического развития республики;
б) обеспечение Казахстану благоприятного решения вопросов судоходства и рыболовства на Каспийском море;
в) решение экологических проблем Каспийского моря на основе партнерства прикаспийских государств.
Вместе с тем, необходимо приложить все усилия для гармонизации интересов всех заинтересованных министерств и ведомств.
4. С учетом уникального характера Каспийского моря добиваться распространения на него основных положений Конвенции ООН по морскому праву 1982 года, регулирующих режим территориальных вод, исключительной экономической зоны, континентального шельфа, вопросы свободы полетов над открытым морем, рыболовства, защиты окружающей среды, проблемы берегозащиты прибрежных государств.
5. В целях успешного решения проблем регионального сотрудничества прикаспийских государств казахстанской делегации внести предложение о создании Межгосударственного Совета, на который возлагается выработка предложений для глав государств и правительств прикаспийских стран по решению проблем Каспийского моря.
6. Учитывая роль России в решении проблем Каспийского моря на первоначальном этапе переговорного процесса, предпринять меры для согласования позиции по принципиальным вопросам правового статуса Каспийского моря.

1. ССРО-ның ыдырауына және Каспий маңында жаңа егемендi мемлекеттердiң (Әзiрбайжан, Қазақстан, Россия және Туркменстан пайда болуына байланысты Россия мен Иран (Персия) арасындағы 1921 жылғы 26 ақпандағы Шартпен және ССРО мен Иран арасындағы 1940 жылғы 25 наурыздағы Шартпен белгiленген Каспий теңiзiнiң бұрынғы құқықтық статусы жаңа геосаяси талаптарға сай келмейдi.
2. Қазақстан делегациясы Каспий теңiзiнiң жаңа құқықтық статусын анықтау үшiн Каспий маңындағы мемлекеттердiң көпжақты келiссөздер жүргiзуiне қажырлылықпен әрi табандылықпен қол жеткiзуi қажет, бұл проблеманың шешiмi табылмайынша Каспий маңындағы мемлекеттердiң екiжақты және көпжақты ынтымақтастығының басқа мәселелерiнде iлгерiлеуге қол жеткiзу мүмкiн еместiгiн түсiндiру керек.
3. Каспий теңiзi проблемасының кешендi сипатын, Қазақстан Республикасының түрлi ведомстволары мүдделерiнiң қарама-қайшылықтарын, сондай-ақ, Каспий маңындағы басқа мемлекеттердiң мүдделерiн ескере отырып, делегация Каспий теңiзiнiң жаңа құқықтық статусын анықтауда мына мәселелерге баса назар аударсын:
а) Каспий теңiзiнiң құқықтық статусы республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуы үшiн Қазақстан халықаралық-жұрт таныған негiз қалап, Каспий теңiзiнiң Қазақстан бөлiгiндегi минералдық-шикiзат ресурстарын өңдеу мен ұтымды пайдалануына нақты мүмкiндiктер туғызуы керек;
б) Қазақстанның Каспий теңiзiндегi кеме қатынасы мен балық аулау кәсiбi мәселелерiнiң қолайлы шешiлуiн қамтамасыз ету;
в) Каспий маңындағы мемлекеттермен серiктестiк негiзде Каспий теңiзiнiң экологиялық мәселелерiнiң шешiмiн табу.
Сонымен қатар барлық мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың мүдделерiн үйлесiмдi ету үшiн бар күш-жiгердi жұмсау керек.
4. Каспий теңiзiнiң ерекше сипатын ескерiп, оған 1982 жылғы теңiз құқығы туралы БҰҰ Конвенциясының аймақтық сулар, айрықша экономикалық аймақтар, континентальдық шельф, ашық теңiз бетiнде еркiн ұшу мәселелерi, балық аулау, айналадағы ортаны қорғау, жағалаудағы мемлекеттердiң жағалауды қорғау мәселелерi тәртiбiн қадағалайтын негiзгi ережелерiн қолдануға қол жеткiзу.
5. Каспий маңындағы мемлекеттердiң аймақтық ынтымақтастық мәселелерiн тиiмдi шешу үшiн Қазақстан делегациясы Каспий маңындағы елдердiң мемлекет пен үкiмет басшылары үшiн Каспий теңiзi проблемаларын шешу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу жүктелетiн Мемлекетаралық Кеңес құру туралы ұсыныс енгiзсiн.
6. Каспий теңiзi проблемаларын шешудiң алғашқы кезеңiнiң келiссөздерi барысындағы Россияның рөлiн ескерiп, Каспий теңiзiнiң құқықтық статусының маңызды бағыттарын келiсу үшiн шаралар қолданылсын.

7. Вопрос об этапах и тактике проведения переговорного процесса с прикаспийскими государствами, о составе участников переговоров на различных этапах определить на основе суверенного равенства и уважения законных прав интересов Республики Казахстан, а также зависимость от позиции и особенностей подходов сторон по рассматриваемой проблеме.
8. Переговоры по соглашению о региональном сотрудничестве прикаспийских государств проводить параллельно с переговорами о правовом статусе Каспийского моря.
9. В зависимости от хода переговоров по правовому статусу Каспийского моря вносить в Правительство предложения о внесении изменений в настоящие директивы и по тактической линии казахстанской делегации.

7. Каспий маңындағы мемлекеттер мен келiссөздер процесiн жүргiзудiң кезеңдерi мен тактикасы, түрлi кезеңдердегi келiссөздерге қатысушылардың құрамы туралы мәселе Қазақстан Республикасының егемендiк теңдiгi және құқықтық мүдделерiн құрметтеу негiзiнде, сондай-ақ тараптардың қаралатын проблема жөнiндегi позициясы мен көзқарасының ерекшелiктерiне қарай анықталсын.
8. Каспий маңындағы мемлекеттердiң аумақтық ынтымақтастығы туралы Келiсiм жөнiндегi көлiссөздерi Каспий теңiзiнiң құқықтық статусы туралы келiссөздерiмен қатар жүргiзiлсiн.
9. Каспий теңiзiнiң құқықтық статусы туралы келiссөздердiң барысына қарай үкiметке осы директиваларға өзгертулер енгiзу және Қазақстан делегациясының тактикалық бағыты жөнiнде ұсыныстар енгiзiлсiн.