Об оперативных ветеринарных мероприятиях
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 7 августа 1996 г. N 371-р
В связи с участившимися случаями заболеваемости людей, сельскохозяйственных и домашних животных бешенством и в целях стабилизации обстановки:
1. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан:
обеспечить проведение оперативных ветеринарных мероприятий в очагах бешенства среди животных;
взять на учет все выявленные очаги бешенства среди сельскохозяйственных, диких животных, своевременно информировать местные органы власти и здравоохранения;
обеспечить выполнение проведения профилактической вакцинации против бешенства сельскохозяйственных и домашних животных;
систематически информировать Министерство экологии и биоресурсов и Комитет лесного хозяйства Республики Казахстан о территориях очаговости по бешенству с указанием видов животных, подлежащих изъятию.
2. Комитету лесного хозяйства Республики Казахстан:
в соответствии с информацией Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан разработать и осуществить с привлечением всех охотпользователей практические мероприятия, обеспечивающие поддержание в охотничьих угодьях оптимальной численности лисиц, корсаков и других плотоядных животных, а также максимальное сокращение бродячих собак, волков и шакалов за счет средств, выделенных на эти цели акимами областей.
3. Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан обеспечить контроль проводимых охотохозяйственных мероприятий по регулированию численности животных.
4. Министерству здравоохранения Республики Казахстан обеспечить оперативное проведение профилактических и противоэпидемических мероприятий в очагах бешенства среди населения.
5. Акимам областей и г. Алматы разработать и утвердить экстренные социально-экономические и хозяйственные мероприятия, направленные на недопущение и снижение заболеваемости населения и животных бешенством, включающие:
решение вопросов о выделении средств для осуществления регуляции численности диких плотоядных животных (волков, лисиц, шакалов, корсаков и других) в очагах бешенства, предусмотрев за каждого добытого хищника выплату соответствующего вознаграждения, а также для закупки антирабической вакцины и гамма-глобулина для профилактики бешенства у людей и животных;
организацию отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах и за их пределами, определив выплату премиального вознаграждения за них;
упорядочение учета, паспортизации и содержания собак в городах и населенных пунктах.
6. Обязать Министерство здравоохранения, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Республиканскую корпорацию "Телевидение и радио Казахстана" и рекомендовать Национальному агентству по делам печати и массовой информации Республики Казахстан обеспечить проведение широкой санитарно-просветительной и разъяснительной работы среди населения, подготовить с участием специалистов и ученых, опубликовать и выпустить в эфир ряд бесед, репортажей о бешенстве и мерах его профилактики.
Премьер-Министр

Мал дәрiгерлiк шараларын жүргiзу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмi 1996 жылғы 7 тамыз N 371
Адамдардың, ауыл шаруашылығы және үй жануарларының құтырыну ауруы жағдайларының жиiлеп кетуiне байланысты және жағдайды тұрақтандыру мақсатында:
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi:
жануарлар арасындағы құтырыну ошақтарында жедел мал дәрiгерлiк шараларын жүргiзуi қамтамасыз етсiн;
ауыл шаруашылық, жабайы жануарлар арасындағы құтырынудың барлық анықталған ошақтарын есепке алсын, жергiлiктi өкiмет және денсаулық сақтау органдарын дер кезiнде хабардар етсiн;
ауыл шаруашылық және үй жануарларының құтырынуына қарсы алдын ала егу жүргiзудi атқаруды қамтамасыз етсiн;
Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiн және Орман шаруашылығы комитетiн аласталуға тиiстi жануарлар түрлерiн көрсете отырып құтырыну жөнiндегi ошақтардың аумақтары туралы жүйелi түрде хабардар етiп отырсын.
2. Қазақстан Республикасының Орман шаруашылығы комитетi:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң ақпаратына сәйкес барлық аң пайдаланушыларды тарта отырып облыс әкiмдерi осы мақсаттарға бөлген қаржы есебiнен түлкiнiң, қарсақтың және басқа жыртқыш жануарлардың оңтайлы санын аңшылық алқаптарда сақтаудың, сондай-ақ кезбе иттердi, қасқырлар мен шибөрiлердi барынша қысқартудың практикалық шараларын әзiрлеп, жүзеге асырсын.
3. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi жануарлар санын реттеу бойынша өткізiлетiн аңшылық шаруашылығы шараларына бақылау жасауды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлiгi халық арасындағы құтырыну ошақтарында алдын алу және iндетке қарсы шараларды жедел өткiзудi қамтамасыз етсiн.
5. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi халықтың және жануарлардың құтырынумен ауруына жол бермеуге және азайтуға, оның iшiнде:
ауланған әрбiр жыртқыш үшiн тиiстi сыйлық берудi, сондай-ақ адамдар мен жануарлар құтырынуының алдын алу үшiн антирабикалық вакциналар мен гамма-глобулиндер сатып алуды көздей отырып құтырыну ошақтарындағы жабайы жануарлар (қасқыр, түлкi, шибөрi, қарсақ және басқа) санын реттеудi жүзеге асыру үшiн қаржы бөлу жөнiндегi мәселелердi шешуге;
елдi мекендерде және одан тысқары жерлерде кезбе иттер мен мысықтарды, оларға сыйақы төлеудi белгiлей отырып, аулау мен жоюды ұйымдастыруға;
қалалар мен елдi мекендерде иттердi есепке алуды, паспорттауды және ұстауды реттеуге бағытталған өткiр әлеуметтiк-экономикалық және шаруашылық шараларды әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне, Ауыл шаруашылығы министрлiгiне, "Қазақстан телевизиясы мен радиосы" Республикалық корпорациясына халық арасында санитарлық-алдын алу және түсiндiру жұмыстарын кеңiнен жүргiзудi қамтамасыз ету, мамандар мен ғалымдарды қатыстыра отырып құтырыну және оның алдын алу шаралары туралы бiрқатар әңгiмелесулер мен репортаждар әзiрлеп, жариялау, эфирге шығару мiндеттелсiн және Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi Ұлттық агенттiкке ұсынылатын болсын.
Премьер-Министр