Об усилении государственного контроля и обеспечения защиты потребительского рынка республики от проникновения некачественных товаров, представляющих опасность для жизни и здоровья людей
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 4 декабря 1996 г. N 550-р
В целях усиления государственного контроля и обеспечения защиты потребительского рынка республики от проникновения некачественных товаров, представляющих опасность для жизни и здоровья людей:
1. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан:
совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами и иными центральными исполнительными органами до 1 июля 1997 года разработать и в установленном порядке принять нормативные документы, определяющие порядок идентификации пищевой продукции, с использованием методик, приведенных в межгосударственных и международных стандартах;
совместно с Министерством здравоохранения Республики Казахстан и Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике до 1 февраля 1997 года разработать и в установленном порядке принять документ, координирующий работы по обеспечению необходимых требований к качеству и безопасности товаров (работ, услуг), ввозимых в Республику Казахстан.
2. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации, Министерству здравоохранения Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, Министерству промышленности и торговли, Министерству экономики Республики Казахстан в трехмесячный срок принять меры по обеспечению наличия этикеток (листов-вкладышей) на казахском и/или русском языках на продуктах питания, ввозимых в республику, с указанием состава, пищевой ценности, даты изготовления, сроков годности, условий хранения и применения продукта.
3. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации, Министерству здравоохранения, Министерству жилья и застройки территорий, Таможенному комитету, Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан и Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике до 1 марта 1997 года подготовить и представить в Правительство проект постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении перечня товаров (работ, услуг), подлежащих обязательной сертификации.
4. Таможенному комитету и Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан в срок до 1 марта 1997 года внести необходимые изменения и дополнения в Порядок ввоза продукции, подлежащей обязательной сертификации, с целью усиления контроля за качеством поступающей продукции.

Pеспубликаның тұтыну рыногын адамдардың өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiп тудыратын сапасыз тауарлардың енуiнен қорғауды қамтамасыз ету туралы
Қазақстан Респубилкасы Премьер-Министрiнiң өкiмi 1996 жылғы 4 желтоқсан N 550
Мемлекеттiк бақылауды күшейту және республиканың тұтыну рыногын адамдардың өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiп тудыратын сапасыз тауарлардың енуiнен қорғауды қамтамасыз ету мақсатында:
1. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi:
мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен және өзге де орталық атқарушы органдармен бiрлесiп 1997 жылдың 1 шiлдесiне дейiн мемлекетаралық және халықаралық стандарттарда келтiрiлген әдiстемелердi пайдалана отырып тамақ өнiмдерiн бiрдейлендiрудiң тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құжаттарды әзiрлесiн және белгiленген тәртiппен қабылдасын;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп 1997 жылдың 1 ақпанына дейiн Қазақстан Республикасына әкелiнетiн тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) сапасы мен қауiпсiздiгiне қажеттi талаптарды қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды үйлестiрушi құжатты әзiрлесiн және оны белгiленген тәртiппен қабылдасын.
2. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Экономика министрлiгi үш айлық мерзiм iшiнде азық-түлiктiң құрамын, тағамдық құндылығын, дайындалған күнiн, жарамдылық мерзiмiн, сақтау және қолдану шарттарын көрсете отырып республикаға әкелiнетiн тамақ өнiмдерiнiң қазақ және/немесе орыс тiлдерiнде жапсырмалары (арасына салатын парақтары) болуын қамтамасыз ету жөнiнде шара қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi, Кеден комитетi, Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi және Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1997 жылдың 1 наурызына дейiн Мiндеттi сертификаттауға жататын тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) тiзбесiн бекiту туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасын дайындасын және оны Үкiметке ұсынатын болсын.
4. Қазақстан Республикасының Кеден комитетi мен Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi 1997 жылдың 1 наурызына дейiнгі мерзiмде түсетiн өнiмдердiң сапасына бақылауды күшейту мақсатында Мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмдердi әкелудiң тәртiбiне қажеттi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзсiн.

5. Министерству юстиции Республики Казахстан до 1 февраля 1997 года подготовить и представить в Правительство Республики Казахстан предложения по усилению мер ответственности за ввоз на территорию Республики Казахстан и реализацию импортных товаров, представляющих опасность для жизни и здоровья людей.
Премьер-Министр

5. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi 1997 жылдың 1 ақпанына дейiн адамдардың өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiп тудыратын шетелдiк тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және сату үшiн жауапкершiлiк шараларын күшейту жөнiнде ұсыныс дайындасын және оны Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынсын.
Премьер-Министр