О мерах по улучшению работы государственного аппарата, борьбе с бюрократизмом и сокращению документооборота
Указ Президента Республики Казахстан от 31 июля 2000 года N 427.
В целях выполнения Стратегического плана развития Казахстана до 2030 года и его долгосрочного приоритета "Профессиональное государство" постановляю:
1. Правительству Республики Казахстан:
1) до 1 октября 2000 года разработать комплекс кардинальных мер по улучшению работы центральных и местных исполнительных органов, оптимизации их организационных структур, сокращению числа управленческих звеньев;
2) повысить роль и ответственность руководителей среднего звена - комитетов и департаментов в составе министерств, агентств и местных исполнительных органов, исходя из стоящих перед ними стратегических целей и конкретных задач;
3) увеличение числа ведомств, лимитов штатной численности министерств, числа заместителей министров производить только по согласованию с Главой государства либо по его уполномочию с Администрацией Президента Республики Казахстан;
3-1) создание, упразднение, реорганизацию служб, ведомств, департаментов, а также увеличение лимитов штатной численности министерств внутренних дел, обороны, по чрезвычайным ситуациям производить по предварительному согласованию с Главой государства либо по его уполномочию с Администрацией Президента Республики Казахстан;
4) ускорить формирование единого информационного пространства, до конца 2000 года приступить к поэтапному созданию Единой системы электронного документооборота государственных органов, отработав ее основные элементы на базе наиболее подготовленных систем Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, отдельных центральных и местных исполнительных органов;
5) изыскать необходимые финансовые ресурсы для реализации программ по информатизации государственных органов, обеспечив контроль за их эффективным использованием;
6) обеспечить экономию бюджетных средств, принять решительные меры по недопущению роста расходов на содержание государственного аппарата, внедрить экономичные методы и средства обслуживания государственных органов, предусмотреть реализацию излишков дорогостоящих служебных автомобилей, средств связи и кабинетной мебели.
Полученные в результате экономии средства до конца 2000 года в установленном законодательством порядке направить на поддержку социально уязвимых слоев населения, развитие сфер культуры, образования и здравоохранения, повышение заработной платы государственных служащих и информатизацию государственных учреждений.

Мемлекеттік аппараттың жұмысын жақсарту, төрешілдікке қарсы күрес және құжат айналымын қысқарту жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 31 шілдедегі N 427 Жарлығы.
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарын және оның ұзақ мерзімді " Кәсіби мемлекет " басымдығын орындау мақсатында қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) 2000 жылғы 1 қазанға дейін орталық және жергілікті атқарушы органдардың жұмысын жақсарту, олардың ұйымдық құрылымдарын оңтайландыру, басқару буындарының санын қысқарту жөніндегі түбегейлі шаралар кешенін әзірлесін;
2) орта буын басшыларының - министрліктер құрамындағы комитеттер мен департаменттердің, агенттіктердің және жергілікті атқарушы органдар басшыларының алдында тұрған стратегиялық мақсаттар мен нақты міндеттерге қарай олардың рөлі мен жауапкершілігін күшейтсін;
3) министрліктер ведомстволарының санын, штат санының лимиттерін, министрлер орынбасарларының санын ұлғайтуды тек қана Мемлекет басшысының не ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімімен жүргізетін болсын;
3-1) Ішкі істер, Қорғаныс, Төтенше жағдайлар министрліктерінің қызметтерін, ведомстваларын, департаменттерін құруды, таратуды, қайта ұйымдастыруды, сондай-ақ штат санының лимиттерін ұлғайтуды Мемлекет басшысымен не ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен алдын ала келісу бойынша жүргізсін;
4) бірыңғай ақпараттық кеңістікті қалыптастыруды жеделдетсін, 2000 жылдың соңына дейін Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, жекелеген орталық және жергілікті атқарушы органдардың неғұрлым дайын жүйелерінің базасында оның негізгі элементтерін пысықтап, Мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесін кезең-кезеңімен құруға кіріссін;
5) олардың тиімді пайдаланылуына бақылауды қамтамасыз ете отырып, мемлекеттік органдарды ақпараттандыру жөніндегі бағдарламаларды іске асыру үшін қажетті қаржылық ресурстарды іздестірсін;
6) бюджет қаражатын үнемдеуді қамтамасыз етсін, мемлекеттік аппаратты ұстауға жұмсалатын шығыстардың өсуіне жол бермейтін батыл шаралар қолдансын, мемлекеттік органдарға қызмет көрсетудің үнемді әдістері мен құралдарын енгізсін, қымбат тұратын қызметтік автомобильдерді, байланыс құралдары мен кабинеттік жиһаздың артығын сатуды көздесін.
Үнемдеу нәтижесінде алынған қаражатты 2000 жылдың соңына дейін заңдарда белгіленген тәртіппен халықтың әлеуметтік тұрғыда шетін топтарын қолдауға, мәдениет, білім беру және денсаулық сақтау салаларын дамытуға, мемлекеттік қызметшілердің еңбекақысын көтеруге және мемлекеттік мекемелерді ақпараттандыруға бағыттасын.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 27.11.2007 N 447; от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1-1. Руководителям центральных государственных органов, акимам областей, городов республиканского значения и столицы увеличение числа ведомств, лимитов штатной численности государственных органов, их руководящих должностных лиц согласовывать с Главой государства либо по его уполномочию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Увеличение лимитов штатной численности производится путем перераспределения вакантных штатных единиц между государственными органами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, за исключением следующих случаев:
необходимость реагирования на чрезвычайное положение, вводимое Президентом Республики Казахстан;
создание центральных государственных органов или их ведомств;
изменение административно-территориального устройства в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан";
в иных случаях – по поручению Президента Республики Казахстан.
Не подлежат перераспределению между государственными органами вакантные штатные единицы Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан, правоохранительных, специальных государственных органов, органов гражданской защиты, Министерства обороны Республики Казахстан, а также государственных органов, лимит штатной численности которых составляет менее 100 единиц.
Предложения по увеличению лимитов штатной численности центральных государственных органов (за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан) и местных исполнительных органов рассматриваются с учетом соответствующих заключений Правительства и уполномоченного органа по делам государственной службы.
При этом предложения по увеличению лимитов штатной численности правоохранительных, специальных государственных органов, органов гражданской защиты, Министерства обороны Республики Казахстан могут вноситься без заключения уполномоченного органа по делам государственной службы.
Сноска. Указ дополнен пунктом 1-1 в соответствии с Указом Президента РК от 27.11.2007 N 447; в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 21.11.2024 № 709.

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді – ҚР Президентінің 27.11.2007 N 447; 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
1-1. Орталық мемлекеттік органдардың басшылары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері ведомстволардың санын, мемлекеттік органдардың штат санының лимиттерін, олардың басшы лауазымды адамдарының санын ұлғайтуды Мемлекет басшысымен не ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келіссін.
Мемлекеттік органдардың штат санының лимитін ұлғайту:
Қазақстан Республикасының Президенті енгізетін төтенше жағдайға ден қою қажет болған;
орталық мемлекеттік органдар немесе олардың ведомстволары құрылған;
"Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әкімшілік-аумақтық құрылыс өзгерген;
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша өзге жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бос штат бірліктерін мемлекеттік органдар арасында қайта бөлу жолымен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардың, азаматтық қорғау органдарының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, сондай-ақ штат санының лимиті 100 бірліктен аз мемлекеттік органдардың бос штат бірліктері мемлекеттік органдар арасында қайта бөлуге жатпайды.
Орталық мемлекеттік органдар (Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратын қоспағанда) мен жергілікті атқарушы органдардың штат санының лимиттерін ұлғайту жөніндегі ұсыныстар Үкіметтің және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның тиісті қорытындылары ескеріле отырып қаралады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау органдарының, Қорғаныс министрлігінің штат санының лимиттерін ұлғайту жөніндегі ұсыныстар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның қорытындысынсыз енгізілуі мүмкін.
Ескерту. Жарлық 1-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 27.11.2007 N 447; жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 21.11.2024 № 709 Жарлықтарымен.

1-2. Предложения о введении новых административных государственных должностей корпуса "А" или увеличении их числа согласовывать с Главой государства либо по его уполномочию с Национальной комиссией по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан.
Сноска. Указ дополнен пунктом 1-2 в соответствии с Указом Президента РК от 21.11.2013 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. В целях совершенствования управленческих технологий и повышения компетентности кадров государственной службы:
1) руководителям центральных и местных государственных органов:
- принять меры по совершенствованию управленческих технологий, разработать или пересмотреть регламенты работы, максимально рационализировать правила и процедуры учета, прохождения, согласования и контроля исполнения документов, принять радикальные меры по недопущению бумаготворчества, сокращению объемов и количества документов;
- максимально сократить сроки рассмотрения поступающих документов и материалов, особенно обращений граждан;
- разработать и начать реализацию комплексных планов повышения квалификации государственных служащих, регулярно проводить в аппаратах работу по профессиональной и правовой учебе сотрудников, интеллектуальному росту каждого государственного служащего;
2) Министерству образования и науки Республики Казахстан, начиная с 2001 учебного года, предусмотреть в программах соответствующих государственных учебных заведений преподавание основ офисной и документационной работы.
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)

1-2. "А" корпусының жаңа мемлекеттік әкімшілік лауазымдарын енгізу немесе олардың санын ұлғайту туралы ұсыныстарды Мемлекет басшысымен не оның уәкілеттік беруімен Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссиямен келіссін.
Ескерту. Жарлық 1-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 21.11.2013 № 697 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Басқару технологияларын жетілдіру мен мемлекеттік қызмет кадрларының біліктілігін арттыру мақсатында:
1) орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың басшылары:
- басқару технологияларын жетілдіру жөнінде шаралар қолдансын, жұмыс регламентін әзірлесін немесе қайта қарасын, құжаттардың есепке алынуын, өтуін, келісілуін және орындалуын бақылаудың ережелері мен рәсімдерін мейлінше тиімді етсін, қағазбастылыққа жол бермеу, құжаттардың көлемі мен мөлшерін қысқарту жөнінде түбегейлі шаралар қолдансын;
- келіп түскен құжаттар мен материалдардың, әсіресе азаматтардың өтініштерінің қаралу мерзімдерін мейлінше қысқартсын;
- мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттырудың кешенді шараларын әзірлеп, іске асыруды бастасын, аппараттарда қызметкерлердің кәсіптік және құқықтық оқуы, әрбір мемлекеттік қызметшінің интеллектуалдық өсуі жөніндегі жұмысты ұдайы жүргізетін болсын;
2) Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі 2001 жылғы оқу жылынан бастап, тиісті мемлекеттік оқу орындарының бағдарламаларында кеңсе және құжаттамалық жұмыс негіздерін оқытуды көздесін.
3. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті