О медалях Вооруженных Сил Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года № 865. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 30.09.2011 № 155.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", в целях повышения престижа службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также в ознаменование десятилетия образования Вооруженных Сил Республики Казахстан постановляю:
1. Учредить медали Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1)"Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл";
2) "Казакстан Республикасы Карулы Куштерінін ардагері";
3) I, II, III дарежелі "Мiнсiз кызметі ушін";
4) "Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн";
5) "Халыкаралык аскери достастыкты дамытканы ушiн". <*>
Сноска. Пункт 1 с дополнениями - Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 1393 .
2. Утвердить описания медалей Вооруженных Сил Республики Казахстан, перечисленных в пункте 1 настоящего Указа, согласно приложениям 1 2 3 3-1 3-2 . <*>
Сноска. Пункт 2 с дополнениями - Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 1393 .
3. Утвердить Правила награждения медалями Вооруженных Сил Республики Казахстан, перечисленными в пункте 1 настоящего Указа, согласно приложениям 4 5 6 6-1 6-2 . <*>
Сноска. Пункт 3 с дополнениями - Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 1393 .
4. Утвердить описание и образцы удостоверений к медалям Вооруженных Сил Республики Казахстан, перечисленным в пункте 1 настоящего Указа, согласно приложению 7 .
5. Установить, что расходы по изготовлению медалей Вооруженных Сил Республики Казахстан и удостоверений к ним осуществляются в установленном законодательством порядке за счет и в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на содержание Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Приложение 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865
Описание юбилейной медали
"Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл"
Юбилейная медаль "Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл" изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали помещена пятиконечная выпуклая звезда рубинового цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел. Звезда располагается на фоне пяти пучков лучей, выходящих из-под тупых углов звезды. Вокруг звезды изображен венок из лавровых ветвей. В нижней части медали расположены друг под другом даты "1992", "2002".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл".
Все изображения надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің медальдары туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 7 мамырдағы N 865 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі N 155 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2011.09.30 N 155 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңы 21-бабының 2-тармағы 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарындағы қызметтің мәртебесін арттыру мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері құрылуының он жылдығын атап өту құрметіне қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мынадай медальдары тағайындалсын:
1) "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 10 жыл";
2) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері";
3) І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін";
4) "Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн";
5) "Халықаралық әскери достастықты дамытқаны үшiн".  <*>
Ескерту. 1-тармақ толықтырылды - ҚР Президентінің 2004.06.16. N 1393 жарлығымен .
2. 1 2 3 3-1 3-2-қосымшаларға сәйкес осы Жарлықтың 1-тармағында аталған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері медальдарының сипаттамасы бекітілсін. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2004.06.16. N 1393 жарлығымен .
3. 4 5 6 6-1 6-2-қосымшаларға сәйкес осы Жарлықтың 1-тармағында аталған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің медальдарымен наградтау ережелері бекітілсін. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2004.06.16. N 1393 жарлығымен .
4. 7-қосымшаға сәйкес осы Жарлықтың 1-тармағында аталған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері медальдарының сипаттамасы мен куәліктерінің үлгілері бекітілсін.
5. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің медальдары мен олардың куәліктерін дайындау жөніндегі шығыстар заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын ұстауға республикалық бюджетте көзделетін қаражат есебінен және шегінде жүзеге асырылатын болып бекітілсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 10 жыл"
мерекелік медальдің сипаттамасы
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 10 жыл" мерекелік медаль диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер пішінінде жезден жасалады.
Медальдің алдыңғы бетінде лағыл түсті, тегіс екі қырлы сәулелі бес бұрышты дөңес жұлдыз, күн мен шарықтай ұшқан бүркіт бейнеленген. Жұлдыз доғал бұрыштар астынан тараған бес сәуле шоғырының аясында орналасқан. Жұлдыздың айналасы лавр бұтақтарымен көмкерілген. Медальдің төменгі бөлігінде "1992" жазуының астынан "2002" деп жазылған.
Медальдың сыртқы бетінде "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 10 жыл" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагаются две золотистые полоски шириной 3 мм, между которыми красная полоска шириной 2 мм, по краям золотистых полосок расположены голубые полосы шириной 9 мм. По краям ленты зеленые полосы шириной 2 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Приложение 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865
Описание медали
"Казакстан Республикасы Карулы Куштерінін ардагері"
Медаль "Казакстан Республикасы Карулы Куштерінін ардагері" изготавливается из латуни и имеет форму выпуклой пятиконечной звезды с гладкими двугранными лучами желтого цвета, в промежутках между концами которой расположены пять щитов с эмблемами основных родов войск. В центре медали - изображения солнца, парящего орла и лавровой ветви золотистых цветов, обрамленные кольцом с надписью "Казакстан Республикасы Карулы Куштерінін ардагері". Лицевая сторона медали оксидирована.
Размеры медали между противолежащими концами звезды 38 мм.
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "25 жыл". Оборотная сторона медали матовая.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагаются голубая полоса шириной 17 мм, вдоль правого края ленты располагаются четыре желтые полоски шириной 1 мм, чередующиеся с тремя черными полосками шириной 1 мм. С левого края ленты располагаются две красные полоски шириной 3 мм и 1 мм, между которыми голубая полоска шириной 2 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Приложение 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865
Описание медали
I, II, III дарежелі "Мiнсіз кызметi ушін"
Медаль I дарежелі "Мiнсіз кызметi ушін" изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная выпуклая звезда рубинового цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел золотистого цвета, ниже - римская цифра "XX" и переплетение дубовых и лавровых ветвей золотистого цвета, перевитых лентой желтого цвета с красной полоской. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля, по верхнему краю надпись "Мiнсіз кызметi ушін".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасы Карулы Куштеріндегі мінсіз кызметi ушін".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек муар лентамен тартылған, ені 34 мм және биіктігі 50 мм бес бұрышты тағанға жалғасады. Лентаның ортасында ені 3 мм екі алтын түсті жолақ орналастырылған, олардың ортасында ені 2 мм қызыл жолақ, ал алтын түсті жолақтардың шеттерінде ені 9 мм көгілдір түсті жолақтар орналастырылған. Лентаның шеттерінде ендері 2 мм жасыл жолақтар бар. Лентаның ені 30 мм.
Медаль киімге түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері"
медалінің сипаттамасы
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалі сары түсті тегіс екі қырлы сәулелі бес бұрышты дөңес жұлдыз пішінінде жезден жасалады, жұлдыздың бес тармағының араларына негізгі әскер түрлерінің эмблемалары бар бес қалқан бейнеленген. Медаль ортасында - алтын түсті күн және шарықтай ұшқан бүркіт, лавр бұтақтары бейнеленген және шеңбер түрінде "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" жазуымен көмкерілген. Медальдің алдыңғы беті тотықтырылған.
Медальдардың қарама-қарсы бұрыштарының арасы 38 мм.
Медальдің сыртқы бетінің ортасында "25 жыл" деп жазылған. Медальдің сыртқы беті күңгірт.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек муар лентамен тартылған, ені 34 мм және биіктігі 50 мм бесбұрышты тағанға жалғасады. Лентаның ортасында ені 17 мм көгілдір түсті жолақ орналастырылған, лентаның оң жағында ендері 1 мм үш қара жолақпен кезек жүргізілген төрт сары жолақ орналастырылған. Лентаның сол жағында ендері 3 және 1 мм екі қызыл жолақ, олардың арасында ені 2 мм көгілдір жолақ орналастырылған. Лентаның ені 30 мм.
Медаль киімге түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
3-қосымша
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалінің сипаттамасы
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер пішінінде жезден жасалады.
Медальдің алдыңғы бетінде лағыл түсті, тегіс екі қырлы сәулелі бес бұрышты дөңес жұлдыз, алтын түсті күн мен шарықтай ұшқан бүркіт бейнеленген, ал төменгі жағында "ХХ" деген рим жазуы және алтын түсті, қызыл жолақты сары лентамен оралған емен мен лавр бұтақтарының өрімі бейнеленген. Медальдің төменгі шеті оюмен өрнектелген, шеңбердің ішкі шетінде қылыш орналастырылған, жоғарғы шетінде "Мінсіз қызметі үшін" деп жазылған.
Медальдің сыртқы бетінің ортасында "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі мінсіз қызметі үшін" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.

Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются две желтые полоски шириной 5 мм, между которыми красная полоска шириной 6 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Медаль II дарежелі "Мiнсіз кызметi ушін" изготавливается из мельхиора и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная выпуклая звезда рубинового цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел золотистого цвета, ниже - римская цифра "XV" и переплетение дубовых и лавровых ветвей золотистого цвета, перевитых лентой желтого цвета с двумя красными полосками. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля, по верхнему краю надпись "Мiнсіз кызметi ушін".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасы Карулы Куштеріндегі мінсіз кызметi ушін".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются две красные полоски шириной 3 мм, чередующиеся с тремя желтыми полосками, крайние из которых шириной 4 мм, средняя 2 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Медаль III дарежелі "Мiнсіз кызметi ушін" изготавливается из мельхиора и имеет форму круга диаметром 32 мм.
На лицевой стороне медали расположены пятиконечная выпуклая звезда рубинового цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел золотистого цвета; ниже римская цифра "X" и переплетение дубовых и лавровых ветвей серебряного цвета, перевитых лентой желтого цвета с тремя красными полосками. По нижнему краю медаль оформлена орнаментом, по внутреннему краю ободка расположена сабля; в верхней части ободка надпись "Мінсіз кызметі ушін".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасы Карулы Куштеріндегі мінсіз кызметi ушін".
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. По краям ленты располагаются голубые полосы шириной 7 мм, посередине ленты располагаются три красные полоски шириной 2 мм, чередующиеся с четырьмя желтыми полосками, крайние из которых шириной 4 мм, а средние шириной 1 мм. Ширина ленты - 30 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.

Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек муар лентамен тартылған, ені 34 мм және биіктігі 50 мм бес бұрышты тағанға жалғасады. Лентаның шеттерінде ендері 7 мм көгілдір жолақтар, лентаның ортасында ені 6 мм қызыл жолағы бар, ендері 5 мм екі сары жолақ орналастырылған. Лентаның ені 30 мм.
Медаль киімге түйреуішпен бекітіледі.
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер пішінінде мельхиордан жасалады.
Медальдің алдыңғы бетінде лағыл түсті, тегіс екі қырлы сәулелі бес бұрышты дөңес жұлдыз, алтын түсті күн мен шарықтай ұшқан бүркіт бейнеленген, ал төменгі жағында "ХV" деген рим жазуы және алтын түсті, қызыл жолақты сары лентамен оралған емен мен лавр бұтақтарының өрімі бейнеленген. Медальдің төменгі шеті оюмен өрнектелген, шеңбердің ішкі шетінде қылыш орналастырылған, жоғарғы шетінде "Мінсіз қызметі үшін" деп жазылған.
Медальдің сыртқы бетінің ортасында "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі мінсіз қызметі үшін" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек муар лентамен тартылған, ені 34 мм және биіктігі 50 мм бесбұрышты тағанға жалғасады. Лентаның шеттерінде ендері 7 мм көгілдір жолақтар, лентаның ортасында үш сары жолақ - шеткілерінің ендері 4 мм, ортасындағынікі 2 мм - кезек жүргізілген ендері 3 мм екі қызыл жолақ орналастырылған. Лентаның ені 30 мм.
Медаль киімге түйреуішпен бекітіледі.
ІІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі диаметрі 34 мм дұрыс шеңбер пішінінде мельхиордан жасалады.
Медальдің алдыңғы бетінде лағыл түсті, тегіс екі қырлы сәулелі бес бұрышты дөңес жұлдыз, алтын түсті күн мен шарықтай ұшқан бүркіт бейнеленген, ал төменгі жағында "Х" деген рим жазуы және алтын түсті, қызыл жолақты сары лентамен оралған емен мен лавр бұтақтарының өрімі бейнеленген. Медальдің төменгі шеті оюмен өрнектелген, шеңбердің ішкі шетінде қылыш орналастырылған, жоғарғы шетінде "Мінсіз қызмет үшін" деп жазылған.
Медальдің сыртқы бетінің ортасында "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі мінсіз қызметі үшін" деп жазылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңестеу түрде орындалған. Медаль шеттері ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы жібек муар лентамен тартылған, ені 34 мм, биіктігі 50 мм бес бұрышты тағанмен жалғасады. Лентаның шеттерінде ендері 7 мм көгілдір жолақтар, лентаның ортасында төрт сары жолақ - шеткілерінің ендері 4 мм, ортасындағынікі 1 мм - кезек жүргізілген, ендері 2 мм үш қызыл жолақ орналастырылған. Лентаның ені 30 мм.
Медаль киімге түйреуішпен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына

Приложение 3-1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865 <*>
Сноска. Указ дополнен новым приложением 3-1 - Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 1393 .
Описание медали
"Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн"
Медаль "Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн" изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали сверху в центре помещено изображение земного шара, под изображением земного шара - парящий "голубь мира". По верхнему внутреннему краю ободка расположена надпись "Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасынын Карулы Куштерi", ниже - пятиконечная звезда с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел.
Все изображения, надписи на медали выпуклые, золотистого цвета. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой пятиугольной формы шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой, левая половина которой зеленого цвета, правая - цвета Государственного флага Республики Казахстан.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Приложение 3-2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865 <*>
Сноска. Указ дополнен новым приложением 3-2 - Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 1393 .
Описание медали
"Халыкаралык аскери достастыкты дамытканы ушiн"
Медаль "Халыкаралык аскери достастыкты дамытканы ушiн" изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали в центре помещено изображение перекрещенных щита с саблей, луком, колчаном со стрелами и длинным копьем, украшенным кистью из конских волос, ниже - символ, обозначающий рукопожатие. По верхнему внутреннему краю ободка расположена надпись "Халыкаралык аскери достастыкты дамытканы ушiн".
На оборотной стороне медали по центру расположена надпись "Казакстан Республикасынын Карулы Куштерi", ниже - пятиконечная звезда с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел.
Все изображения, надписи на медали выпуклые, золотистого цвета. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой пятиугольной формы шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой цвета Государственного флага Республики Казахстан. На нее слева направо нанесены три полоски белого, желтого и зеленого цветов шириной по 4 мм. Расстояние между полосками - 2 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
Приложение 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865
Правила
награждения юбилейной медалью
"Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл"

3-1-қосымша
Ескерту. 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Президентінің 2004.06.16. N 1393 жарлығымен .
"Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн"
медалiнiң сипаттамасы
"Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн" медалi жезден жасалады және диаметрi 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдiң беткi жағында жоғарғы жақта ортада жер шарының бейнесi, төменде - жер шары бейнесiнiң астында қалықтаған "бейбiтшiлiк көгершiнi" орналасқан. Жиектiң жоғарғы iшкi жағын бойлай "Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн" деген жазу орналасқан.
Медальдiң сыртқы жағының ортасында "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi" деген жазу, төменгi жағында - тегiс екi қырлы сәуле шашқан бес бұрышты жұлдыз, күн және қалықтаған қыран орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер, жазулар бедерлi, алтын түстес. Медальдiң шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль құлақшаның және шығыршықтың көмегiмен сол жақ жартысы жасыл түстi, оң жағы - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туы түстес жiбек қатқыл лентамен қапталған енi 34 мм және биiктiгi 50 мм бес бұрыш нысанындағы тағанға жалғанады.
Медаль түйреуiштiң көмегiмен киiмге тағылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
3-2-қосымша
Ескерту. 3-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Президентінің 2004.06.16. N 1393 жарлығымен .
"Халықаралық әскери достастықты дамытқаны үшiн"
медалiнiң сипаттамасы
"Халықаралық әскери достастықты дамытқаны үшiн" медалi жезден жасалады және диаметрi 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдiң беткi жағының ортасында қылышпен, садақпен, жебелi қорамсақпен және аттың жалынан жасалған шашақпен безендiрiлген ұзын найзамен айқастырылған қалқанның бейнесi, төменгi жағында - қол алысуды бiлдiретiн нышан орналасқан. Жиектiң жоғарғы iшкi жағын бойлай "Халықаралық әскери достастықты дамытқаны үшiн" деген жазу орналасқан.
Медальдiң сыртқы жағының ортасында "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi" деген жазу, төменгi жағында - тегiс екi қырлы сәуле шашқан бес бұрышты жұлдыз, күн және қалықтаған қыран орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер, жазулар бедерлi, алтын түстес. Медальдiң шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль құлақшаның және шығыршықтың көмегiмен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туы түстес жiбек қатқыл лентамен қапталған енi 34 мм және биiктігі 50 мм бес бұрыш нысанындағы тағанға жалғанады. Оған солдан оңға қарай енi 4 мм-ден ақ, сары және жасыл түстi үш жолақ жүргiзiлген. Жолақтардың ара қашықтығы - 2 мм.
Медаль түйреуiштiң көмегiмен киiмге тағылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
4-қосымша
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 10 жыл"
мерекелік медальмен наградтаудың
ЕРЕЖЕСІ

1. Юбилейная медаль "Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл" (в дальнейшем - юбилейная медаль) учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Юбилейной медалью награждаются положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой воинский долг военнослужащие, состоящие к 7 мая 2002 года на военной службе в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также другие лица, внесшие значительный вклад в строительство Вооруженных Сил Республики Казахстан.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о награждении юбилейной медалью определяется Министром обороны.
4. Вручение юбилейной медали производится от имени Президента Республики Казахстан Министром обороны, командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления (военные комиссары).
5. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.
6. Юбилейная медаль вручается награжденным на основании списков, составленных и утвержденных командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления (военные комиссары).
О вручении юбилейной медали в списке награжденных производится соответствующая запись.
7. Юбилейная медаль "Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них. Планка с лентой к названной медали располагается на левой стороне груди после символов государственных наград.
Приложение 5
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865
Правила
награждения медалью
"Казакстан Республикасы Карулы Куштерінiн ардагері"
1. Медаль "Казакстан Республикасы Карулы Куштерінiн ардагері" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Медалью "Казакстан Республикасы Карулы Куштерінiн ардагері" награждаются военнослужащие, имеющие общую выслугу 25 и более календарных лет в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о награждении медалью "Казакстан Республикасы Карулы Куштерінiн ардагері" определяется Министром обороны.
4. Вручение медали "Казакстан Республикасы Карулы Куштерінiн ардагері" производится от имени Президента Республики Казахстан Министром обороны, командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления (военные комиссары).

1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 10 жыл" мерекелік медаль (бұдан әрі - мерекелік медаль) Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен тағайындалады.
2. Мерекелік медальмен 2002 жылдың 7 мамырына дейін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызметте тұрған, қызметі бойынша жақсы мінездеме алған және өзінің әскери борышын үлгілі атқарып жүрген әскери қызметшілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылысына елеулі үлес қосқан басқа да адамдар наградталады.
3. Мерекелік медальмен наградтау туралы өтініштерді ұсыну және қарау тәртібін Қорғаныс министрі айқындайды.
4. Мерекелік медальді тапсыруды Қазақстан Республикасы Президентінің атынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, әскери бөлімдер командирлері, соның ішінде командирлер мен бастықтар (басқару органдарының, мекемелерінің, әскери оқу орындарының), жергілікті әскери басқару органдарының бастықтары (әскери комиссарлар) жүргізеді.
5. Әрбір наградталушыға мерекелік медальмен бірге тиісті куәлік беріледі.
6. Мерекелік медаль наградталушыға әскери бөлімдердің командирлері, соның ішінде командирлер мен бастықтар (әскери басқару органдарының, мекемелерінің, әскери оқу орындарының), жергілікті әскери басқару органдарының бастықтары (әскери комиссарлар) жасаған және бекіткен тізімдердің негізінде тапсырылады.
Наградталғандар тізімінде мерекелік медальді тапсыру туралы тиісті жазу жазылады.
7. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 10 жыл" мерекелік медаль кеуденің сол жақ өңіріне тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары бар болса, олардан кейін орналастырылады. Аталған медальға лентасымен планка кеуденің сол жағына мемлекеттік награда нышандарынан кейін орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
5-қосымша
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері"
медалімен наградтаудың
ЕРЕЖЕСІ
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалі Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен тағайындалады.
2. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалімен қызметі бойынша оң мінездемесі әрі 25 және одан да көп жалпы қызмет өткерген күнтізбелік жылы бар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері наградталады.
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалімен наградтау туралы өтініштерді ұсыну және қарау тәртібін Қорғаныс министрі айқындайды.
4. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалін тапсыруды Қазақстан Республикасы Президентінің атынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, әскери бөлімдер командирлері, соның ішінде командирлер мен бастықтар (әскери басқару органдарының, әскери оқу орындарының), жергілікті әскери басқару органдарының бастықтары (әскери комиссарлар) жүргізеді. Наградталушыға медальмен бірге белгіленген үлгідегі куәлік тапсырылады.

5. Каждому награжденному одновременно с вручением медали выдается соответствующее удостоверение.
6. Медаль "Казакстан Республикасы Карулы Куштерінiн ардагері" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них. Планка с лентой к названной медали располагается на левой стороне груди после символов государственных наград.
Приложение 6
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865
Правила
награждения медалью "Мiнсiз кызметі ушін"
1. Медаль "Мiнсiз кызметі ушін" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Медаль "Мiнсiз кызметі ушін" состоит из трех степеней:
медаль I дарежелі "Мiнсiз кызметі ушін" - для награждения за 20 лет безупречной службы;
медаль II дарежелі "Мiнсiз кызметі ушін" - для награждения за 15 лет безупречной службы;
медаль III дарежелі "Мiнсiз кызметі ушін" - для награждения за 10 лет безупречной службы.
Высшей степенью медали является I дарежелі "Мiнсiз кызметі ушін".
3. Награждение медалью "Мiнсiз кызметі ушін" производится последовательно от низшей степени к высшей. Награждение медалью более высокой степени не допускается без получения награжденным медали предыдущей степени.
4. Медалью "Мiнсiз кызметі ушін" награждаются военнослужащие, имеющие выслугу 10 и более лет в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой воинский долг.
5. Ходатайство о награждении медалью "Мiнсiз кызметі ушін" осуществляется начальниками от командира полка, отдельного батальона, им равных и выше, с учетом мнения аттестационной комиссии воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений).
При представлении к награждению медалью "Мiнсiз кызметі ушін" выслуга лет военнослужащих исчисляется по состоянию на 7 мая текущего года.
Причины, по которым военнослужащие не могут быть представлены к награждению медалью "Мiнсiз кызметі ушін" до устранения недостатков по службе, излагаются командирами воинских частей (органов военного управления, учреждения, военного учебного заведения) в листе собеседования. Принятое решение доводится до военнослужащего и вышестоящего кадрового органа.
6. Вручение медали "Мiнсiз кызметі ушін" производится от имени Президента Республики Казахстан Министром обороны, Министром внутренних дел, Председателем Комитета национальной безопасности, Командующим Республиканской гвардией, начальником Службы охраны Президента Республики Казахстан, Председателем Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления (военные комиссары).

5. Әрбір наградталушыға мерекелік медальмен бірге тиісті куәлік беріледі.
6. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің ардагері" медалі кеуденің сол жақ өңіріне тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары бар болса, олардан кейін орналастырылады. Аталған медальға лентасымен планка кеуденің сол жақ өңіріне мемлекеттік награда нышандарынан кейін орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
6-қосымша
"Мінсіз қызметі үшін" медалімен наградтаудың
ЕРЕЖЕСІ
1. "Мінсіз қызметі үшін" медалі Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен тағайындалады.
2. "Мінсіз қызметі үшін" медалі үш дәрежеден тұрады:
І дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі - 20 жыл мінсіз қызмет атқарғандарды наградтау үшін;
ІІ дәрежелі "Мінсіз қызметі үшін" медалі - 15 жыл мінсіз қызмет атқарғандарды наградтау үшін.
"Мінсіз қызметі үшін" медалінің ең жоғары дәрежесі І дәреже.
3. "Мінсіз қызметі үшін" медалімен наградтау төменнен жоғары дәрежеге бірте-бірте жүргізіледі. Алдындағы дәрежелі медальмен наградталмағандарға неғұрлым жоғары дәрежедегі медальмен наградтауға рұқсат берілмейді.
4. "Мінсіз қызметі үшін" медалімен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында 10 және одан да көп жыл қызмет өткерген, қызметінде оң мінездеме алған және өзінің әскери борышын үлгілі атқарған әскери қызметшілер наградталады.
5. "Мінсіз қызметі үшін" медалімен наградтау туралы өтінішті полк, жеке батальон командирлері, оларға теңестірілген және жоғарылар, соның ішінде командирлер мен бастықтар (әскери басқару органдарының, мекемелерінің, әскери оқу орындарының) әскери бөлімдердің аттестациялау комиссияларының пікірін ескере отырып жүзеге асырады.
"Мінсіз қызметі үшін" медалімен наградтауға ұсыну кезінде әскери қызметшінің қызмет өткерген жылдары ағымдағы жылдың 7 мамырындағы жағдайы бойынша есептеледі.
Әскери қызметшілердің қызметі жөніндегі кемшіліктерді жоюға дейін "Мінсіз қызметі үшін" медалімен наградтауға ұсынылмауы мүмкін себептерін әскери бөлімдердің (әскери басқару органдарының, мекемелерінің, әскери оқу орындарының) командирлері әңгімелесу парағында жазады. Қабылданған шешім әскери қызметшіге және жоғары тұрған кадр органына жеткізіледі.
6. "Мінсіз қызметі үшін" медалімен наградтауды Қазақстан Республикасы Президентінің атынан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Ішкі істер министрі, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы, Республикалық ұланның қолбасшысы, Қазақстан Республикасының Президенті Күзет қызметінің бастығы, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің төрағасы, әскери бөлімдердің командирлері, соның ішінде командирлер мен бастықтар (әскери басқару органдарының, мекемелердің, әскери оқу орындарының), жергілікті әскери басқару органдарының бастықтары (әскери комиссарлар) жүргізеді.

7. Каждому награжденному одновременно с вручением медали выдается соответствующее удостоверение.
Медаль "Мiнсiз кызметі ушін" носится на левой стороне груди и располагается после юбилейной медали "Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл" в порядке возрастания степеней. Лента к названной медали размещается на общей планке после ленты к юбилейной медали "Казакстан Республикасынын Карулы Куштеріне 10 жыл".
Приложение 6-1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865 <*>
Сноска. Указ дополнен новым приложением 6-1 - Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 1393 .
Правила
награждения медалью
"Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн"
1. Медаль "Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.
2. Медалью "Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн" награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, органов национальной безопасности, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также другие лица и граждане других государств, принимавшие участие в миротворческих операциях, проводимых за пределами Республики Казахстан.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о награждении медалью "Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн" определяется первыми руководителями Вооруженных Сил, Комитета национальной безопасности, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
4. Вручение медали "Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн" производится от имени Президента Республики Казахстан первыми руководителями Вооруженных Сил, Комитета национальной безопасности, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, командирами воинских частей, в том числе командирами и начальниками (органов военного управления, учреждений, военных учебных заведений), начальниками местных органов военного управления.
5. Каждому награжденному одновременно с вручением медали выдается соответствующее удостоверение.
6. Медаль "Бiтiмгершiлiк операцияларына катысканы ушiн" носится на левой стороне груди после медали "Miнciз кызметi ушiн", лента к названной медали размещается на общей планке после ленты к медали "Мiнсiз кызметi ушiн".
Приложение 6-2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 865 <*>
Сноска. Указ дополнен новым приложением 6-2 - Указом Президента Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 1393 .
Правила
награждения медалью
"Халыкаралык аскери достастыкты дамытканы ушiн"
1. Медаль "Халыкаралык аскери достастыкты дамытканы ушiн" учреждается Указом Президента Республики Казахстан.

7. Әрбір наградталушыға медальмен бірге тиісті куәлік беріледі.
8. "Мінсіз қызметі үшін" медалі кеуденің сол жақ өңіріне тағылады және "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріне 10 жыл" мерекелік медальден кейін дәрежесесінің өсу тәртібіне сай қарай орналасады. Жалпы планкада аталған медальдің лентасы "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріне 10 жыл" мерекелік медалінің лентасынан кейін орналастырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
6-1-қосымша
Ескерту. 6-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Президентінің 2004.06.16. N 1393 жарлығымен .
"Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн"
медалiмен наградтау
Ережесі
1. "Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн" медалi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен тағайындалады.
2. "Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн" медалiмен Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жерлерде жүргiзiлетiн бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, ұлттық қауiпсiздiк органдарының, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының әскери қызметшiлерi, сондай-ақ басқа да адамдар және басқа мемлекеттердiң азаматтары наградталады.
3. "Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн" медалiмен наградтау туралы өтiнiштердi ұсыну және қарау тәртiбiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының бiрiншi басшылары айқындайды.
4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан "Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн" медалiн тапсыруды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының бiрiншi басшылары, әскери бөлiмдердiң командирлерi, соның iшiнде командирлер мен бастықтар (әскери басқару органдарының, мекемелердiң, әскери оқу орындарының), жергiлiктi әскери басқару органдарының бастықтары жүргiзедi.
5. Әрбiр наградталған адамға медальдi тапсырумен бiр мезгiлде тиiстi куәлiк берiледi.
6. "Бiтiмгершiлiк операцияларына қатысқаны үшiн" медалi кеуденiң сол жақ өңiрiне "Мiнсiз қызметi үшiн" медалiнен кейiн тағылады, аталған медальға лента жалпы планкада "Мiнсiз қызметi үшiн" медалiнiң лентасынан кейiн орналасады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 865 Жарлығына
6-2-қосымша
Ескерту. 6-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Президентінің 2004.06.16. N 1393 жарлығымен .
"Халықаралық әскери достастықты дамытқаны үшiн"
медалiмен наградтау
Ережесі
1. "Халықаралық әскери достастықты дамытқаны үшiн" медалi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен тағайындалады.