О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328
Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года N 866. Утратил силу - Указом Президента РК от 3 мая 2005 г. N 1567 (U051567)
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 июля 1999 года Z990453_  "О государственной службе" постановляю:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328 U000328_  "Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 2, ст. 16) следующие дополнения и изменения:
в Правилах служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Каждый государственный служащий обязан принимать все необходимые меры по соблюдению настоящих Правил.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В своей деятельности государственные служащие должны:
"1) неукоснительно проводить политику Президента Республики Казахстан;
2) не допускать действий, сопряженных с нарушением прав и свобод граждан Республики;
3) быть приверженными принципам государственной службы и высшим нравственным ценностям;
4) соблюдать присягу государственного служащего;
5) соблюдать государственную и трудовую дисциплину;
6) не допускать и пресекать факты нарушения норм этики со стороны других государственных служащих.";
в пункте 2:
в подпункте 1):
слово "следование" заменить словом "соблюдение";
слово "законам" заменить словом "законов";
подпункт 8) дополнить словами "государственными служащими";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) бережное и экономное использование вверенного государственного имущества, обеспечение сохранности служебных документов;";
дополнить подпунктами 10), 11) следующего содержания:
"10) постоянное повышение профессионального и культурного уровня;
11) воспрепятствование проявлениям коррупции.";
в пункте 3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) содействовать укреплению авторитета государственной власти, доверия граждан к институтам государства;";
дополнить подпунктами 7), 8), 9) следующего содержания:
"7) не допускать преследования за критику, терпимо относиться к критике, использовать позитивные критические замечания для улучшения своей профессиональной деятельности;
8) не допускать необоснованные обвинения;

Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2002 жылғы 7 мамыр N 866. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің N 1567 жарлығымен
"Мемлекеттік қызмет туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес қаулы етемін:
1. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N  328  Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., N 2, 16-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы ережелерінде:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Әрбір мемлекеттік қызметші осы Ережелердің сақталуы үшін барлық қажетті шараларды қолдануға міндетті.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік қызметшілер өз қызметінде:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің саясатын бұлжытпай жүргізуге;
2) Республика азаматтарының құқықтары мен бостандықтарын бұзуға орайлас әрекеттерге жол бермеуге;
3) мемлекеттік қызмет принциптері мен жоғары адамгершілік құндылықтарын ұстануға;
4) мемлекеттік қызметшінің антын сақтауға;
5) мемлекеттік және еңбек тәртібін сақтауға;
6) басқа мемлекеттік қызметшілер тарапынан этика нормаларын бұзу фактілеріне жол бермеуге және тыйым салуға тиіс.";
2-тармақта:
1) тармақшада:
"орындау" деген сөз "сақтау" деген сөзбен алмастырылсын;
қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалады;
8) тармақшада "қызметтік міндеттерді орындауға" деген
сөздердің орнына "мемлекеттік қызметшілердің қызметтік міндеттерін орындауына" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) сеніп тапсырылған мемлекеттік мүлікті ұқыпты және үнемді пайдалану, қызметтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету;".
мынадай мазмұндағы 10), 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) кәсіби және мәдени деңгейін ұдайы арттырып отыру;
11) сыбайлас жемқорлық көріністеріне тосқауыл қою болып табылады.";
3-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік биліктің беделін, азаматтардың мемлекет институттарына сенімін нығайтуға ықпал етуге;";
6) тармақшада "міндетті" деген сөз алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 7), 8), 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) сынағаны үшін қудалауға жол бермеуге, сынға төзімділікпен қарауға, оң сын-ескертпелерді өзінің кәсіби қызметін жақсарту үшін пайдалануға;
8) негізсіз айыптауларға жол бермеуге;

9) быть вежливыми и корректными, уважать личное достоинство своих подчиненных, справедливо и вежливо относиться к ним;";
пункт 4 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
3) обеспечивать ознакомление и соблюдение подчиненными настоящих Правил;";
в пункте 5 слово "налагаются" заменить словами "могут быть наложены";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Акимы всех уровней, кроме соблюдения предусмотренных настоящими Правилами норм служебной этики, должны:
1) проявлять скромность и не допускать в сфере частной жизни действий, вызывающих негативный общественный резонанс;
2) не допускать случаев подбора и расстановки кадров в местных исполнительных органах по признакам землячества и личной преданности;
3) не допускать фактов необоснованного вмешательства в предпринимательскую деятельность и случаев лоббирования интересов отдельных хозяйствующих субъектов.".
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

9) сыпайы және әдепті болуға, бағынысты қызметкерлердің жеке басының қадір-қасиеттерін сыйлауға, оларға әділ және сыпайы қарауға міндетті;";
4-тармақта 2) тармақшадағы "міндетті" деген сөз алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) бағынысты қызметкерлердің осы Ережелермен таныстырылуы мен
олардың орындалуын қамтамасыз етуге міндетті;";
5-тармақта "қолданылады" деген сөз "қолданылуы мүмкін" деген
сөздермен алмастырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Барлық деңгейдегі әкімдер, осы Ережелерде көзделген қызмет
этикасы нормаларын сақтаумен қоса:
1) қарапайымдылық танытуға және өзінің жеке өмірінде теріс қоғамдық пікір туғызатын іс-әрекеттерге жол бермеуге;
2) жергілікті атқарушы органдарда кадрларды жерлестік және жеке өзіне берілгендік белгілері бойынша іріктеу мен орналастыру жағдайларына жол бермеуге;
3) кәсіпкерлік қызметке негізсіз араласу фактілеріне және жекелеген шаруашылық жүргізуші субъектілердің мүдделерін сүйемелдеу жағдайларына жол бермеуге міндетті".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті