Об утверждении Отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2001 год
Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2002 года N 867
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 U010543_ "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемый Отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2001 год.
2. Правительству Республики Казахстан до 20 мая 2002 года обеспечить опубликование информации об Отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2001 год и результатах проведения внешнего аудита в средствах массовой информации.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 7 мая 2002 года N 867
Отчет
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2001 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании
Национального фонда Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
N   !                                                     !     Сумма
п/п  !                                                     !  (тыс. тенге)
__________________________________________________________________________
1  !                         2                           !       3
__________________________________________________________________________
1.   Денежные средства Фонда на начало отчетного периода         -
всего:
2.   Поступление всего:                                      197353993
В том числе:
Подоходный налог с юридических лиц                       67777053
налог на добавленную стоимость                              16859
налог на сверхприбыль                                           -
бонусы                                                      72291
роялти                                                   20662540
доля Республики Казахстан по разделу продукции по
заключенным контрактам                                          -
официальные трансферты                                          -
инвестиционные доходы от управления Фондом               10096227
иные поступления и доходы, не запрещенные
законодательством Республики Казахстан                   98729023
3.   Использование всего:                                      7546324
В том числе:
компенсация потерь бюджетов                               7509108
целевые трансферты                                              -
покрытие расходов, связанных с управлением Фондом
и проведением ежегодного внешнего аудита                    37216

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2001 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы. 2002 жылғы 7 мамыр N 867
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбір мәселелері туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543 Жарлығына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2001 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі 2002 жылғы 20 мамырға дейін бұқаралық ақпарат құралдарында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы 2001 жылғы есеп және сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы ақпаратты жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2002 жылғы 7 мамырдағы
N 867 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорын қалыптастыру
және пайдалану туралы 2001 жылғы есеп 2002 жыл
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының
түсімдері және оның пайдаланылуы туралы
есеп
____________________________________________________________________ р/с                                                  Сомасы
N                                                  (мың теңге)
____________________________________________________________________1.   Қордың есепті кезеңнің басындағы ақшалай қаражаты
Барлығы:                                                   -
____________________________________________________________________
2.   Түсімдер Барлығы:                                   197353993
Оның ішінде:
заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы:          67777053
қосылған құн салығы                               16859
үстеме пайдаға салынатын салық                      -
бонустар                                          72291
роялтилер                                         20662540
жасалған келісім-шарттар бойынша өнімді бөлу
жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі             -
ресми трансферттер                                    -
Қорды басқарудан алынатын инвестициялық кірістер  10096227
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым
салынбаған өзге де түсімдер мен кірістер          98729023
3.   Пайдаланылуы Барлығы:                                7546324
Оның ішінде:
бюджеттердің шығындарын өтеу                      7509108
мақсатты трансферттер                                 -
Қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті
жүргізуге байланысты шығыстарды жабу              37216

4.   Денежные средства Фонда на конец отчетного периода
всего:                                                  189807669
__________________________________________________________________________
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному Управлению
Национальным фондом Республики Казахстан
Отчет о результатах доверительного управления
Национальным фондом Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
N   !                                                     !      Сумма
п/п !                                                     !   (тыс. тенге)
__________________________________________________________________________
1.   Рыночная стоимость активов Фонда на начало отчетного               -
периода:
2.   Доходы по операциям Фонда:                                  10096227
2.1. доходы от изменения текущей стоимости ценных бумаг и
других финансовых инструментов                               2373152
2.2. доходы от купли-продажи ценных бумаг и других
финансовых инструментов                                      1450448
2.3. доходы в виде дивидендов по акциям                                 -
2.4. доходы в виде вознаграждения                                  809180
2.5. положительная курсовая разница, возникшая в результате
изменения валютного курса                                    5463447
2.6. доходы по активам, переданным во внешнее управление                -
3.   Расходы по управлению Фондом:                                      -
3.1. расходы от изменения текущей стоимости ценных бумаг и
других финансовых инструментов                                     -
3.2. расходы от купли-продажи ценных бумаг и других
финансовых инструментов                                            -
3.3. отрицательная курсовая разница, возникшая в результате
изменения валютного курса                                          -
4.  Рыночная стоимость активов Фонда на конец отчетного
периода:                                                    187221885
Раздел 3. Иные данные по управлению
Национальным фондом Республики Казахстан
1. Источники формирования Национального фонда Республики Казахстан
Основная доля поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан (далее - Фонд) за период его функционирования была сформирована за счет средств от продажи государственной доли в товариществе с ограниченной ответственностью "Совместное предприятие "Тенгизшевройл", сумма которых с учетом капитализации составила 674378570,70 доллара США. Кроме того, с момента функционирования Фонда по состоянию на 1 января 2002 года на счет Фонда в национальной валюте поступило 88528,7 млн. тенге. Национальным Банком Республики Казахстан периодически проводилась конвертация поступающих тенге в доллары США, которые были зачислены на счет Фонда в иностранной валюте.
Законом Республики Казахстан Z000131_ "О республиканском бюджете на 2001 год" утверждены годовые объемы поступлений налогов и иных обязательных платежей в бюджет от организаций сырьевого сектора на 2001 год в сумме 82257689 тыс. тенге, в том числе в доход республиканского бюджета 51765715 тыс. тенге и местных бюджетов 30491974 тыс. тенге. По состоянию на 1 января 2002 года фактически от организаций сырьевого сектора поступило 163477326 тыс. тенге, в том числе зачислено в
республиканский бюджет - 47155542 тыс. тенге и местные бюджеты - 27793041
тыс. тенге. В результате сумма поступлений в Фонд от организаций сырьевого
сектора составила 88528743 тыс. тенге. Компенсация республиканского и
местных бюджетов возмещена из Фонда в полном объеме и составила 7509108
тыс. тенге, в том числе:
Актюбинской                        - 2632185
Атырауской                         -   74850
Восточно-Казахстанской             - 1141049
Западно-Казахстанской              - 1840223
Карагандинской                     -  412491
Мангистауской                      - 1408310.
Структура поступлений средств в Фонд по видам налогов в целом за 2001
год характеризуется следующими показателями:
___________________________________________________________________________
Вид налоговых платежей             !    Сумма     ! Доля в
! (тыс. тенге) !общем объеме
!               ! (%)
___________________________________________________________________________

4.   Қордың есепті кезеңнің аяғындағы ақшалай қаражаты
Барлығы:                                      189807669
____________________________________________________________________
2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорын
сенімді басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қызметі туралы есеп
Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорын сенімді басқару
нәтижелері туралы есеп
____________________________________________________________________р/с                                                        Сомасы
N                                                      (мың теңге)
____________________________________________________________________1.   Қор активтерінің есепті кезеңнің  басындағы
нарықтық құны:                                           -
2.   Қордың операциялары бойынша кірістер:                100966227
2.1. бағалы қағаздардың және басқа да қаржы
құралдарының ағымдағы құнының өзгеруінен
алынатын кірістер                                     2373152
2.2. бағалы қағаздарды және басқа да қаржы
құралдарын сатып алу-сатудан алынатын кірістер        1450448
2.3. акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кірістер          -
2.4. сыйақы түріндегі кірістер                              809180
2.5. валюталық бағамның өзгеруі нәтижесінде туындаған
оң бағамдық айырма                                    5463447 2.6. сыртқы басқаруға берілген активтер бойынша кірістер      -
3.   Қорды басқару жөніндегі шығыстар:                        -
3.1. бағалы қағаздардың және басқа да қаржы құралдарының
ағымдағы құнының өзгеруінен болатын шығыстар             -
3.2. бағалы қағаздарды және басқа да қаржы құралдарын
сатып алу-сатудан болатын шығыстар                       -
3.3. валюталық бағамның өзгеруі нәтижесінде туындаған теріс
бағамдық айырма                                          -
4.   Қор активтерінің есепті кезеңнің аяғындағы
нарықтық құны:                               187221885
____________________________________________________________________
3-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорын
басқару жөніндегі өзге де деректер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорын
қалыптастыру көздері
Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының (бұдан әрі - Қор) жұмыс істеу кезеңінде оған түсетін түсімдердің негізгі үлесі "Теңізшевройл" бірлескен кәсіпорны" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне мемлекеттік үлесті сатудан түсетін қаражаттың есебінен қалыптастырылды, оның сомасы капиталдандыруды ескере отырып, 674378570,70 АҚШ долларын құрады. Бұдан басқа, Қордың жұмыс істеу сәтінен бастап 2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қордың шотына ұлттық валютада 88528,7 млн. теңге түсті. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қордың шотына түскен шетел валютасында есептелген теңгені АҚШ долларына айналдыруды мезгіл-мезгіл жүргізіп отырды.
"2001 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен шикізат секторы ұйымдарынан алынатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің 2001 жылға арналған түсімдердің жылдық көлемі 82257689 мың теңге сомасында, соның ішінде республикалық бюджеттің кірісіне 51765715 мың теңге және жергілікті бюджеттердің кірісіне 30491974 мың теңге бекітілді. 2002 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша шикізат секторы ұйымдарынан іс жүзінде 163477326 мың теңге түсті, оның ішінде республикалық бюджетке 47155542 мың теңге және жергілікті бюджеттерге 27793041 мың теңге есепке алынды. Нәтижесінде шикізат секторы ұйымдарынан Қорға түсетін түсімдердің сомасы 88528743 мың теңгені құрады. Республикалық және жергілікті бюджеттердің өтемақысы Қордан толық көлемде өтелді және 7509108 мың теңгені құрады, оның ішінде:
Ақтөбе                     - 2632185
Атырау                     -   74850
Шығыс Қазақстан            - 1141049
Батыс Қазақстан            - 1840223
Қарағанды                  -  412491
Маңғыстау                  - 1408310.
Салықтардың түрлері бойынша Қорға түсетін қаражат түсімдерінің құрылымы тұтас алғанда 2001 жыл үшін мынадай көрсеткіштермен сипатталады:
____________________________________________________________________Салықтық төлемдердің түрі              Сомасы       Жалпы көлемдегі
(мың теңге)        үлес (%)

Подоходный налог с юридических лиц                 48679078         54,99
Подоходный налог с юридических лиц-резидентов,
удерживаемый у источника выплаты                    4625192          5,22
Подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов,
удерживаемый у источника выплаты                   14472783         16,35
Всего подоходный налог с юридических лиц           67777053         76,56
Налог на добавленную стоимость                        16859          0,02
Бонусы                                                72291          0,08
Роялти                                             20662540         23,34
Всего (без учета компенсации)                      88528743         100,0
_________________________________________________________________________
В поступлениях в Фонд от организаций сырьевого сектора основную часть - 54,99 % занимает подоходный налог с юридических лиц, затем роялти, доля которых составляет 23,34 % общей суммы поступлений, и подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты, в сумме 14472783 тыс. тенге или 16,35 % общей суммы поступлений. Доля подоходного налога с юридических лиц-резидентов, удерживаемого у источника выплаты, составила в общей сумме поступлений 5,22 %, бонусов - 0,08 % и налога на добавленную стоимость (далее - НДС) - 0,02 %.
План подоходного налога с юридических лиц-организаций сырьевого сектора утвержден в размере 60411610 тыс. тенге, фактически поступило 104010265 тыс. тенге, что составило 172,2 %. Перечислено в Фонд подоходного налога в виде сверхплановых платежей 48679078 тыс. тенге. Не выполнен план по подоходному налогу с юридических лиц-организаций
сырьевого сектора Актюбинской, Восточно-Казахстанской и
Западно-Казахстанской областями, в связи с чем компенсация потерь
республиканского и местных бюджетов по этому виду налога составила 5280423
тыс. тенге. Анализ выполнения плана подоходного налога в разрезе
предприятий характеризуется следующими показателями:
__________________________________________________________________________
!     Подоходный налог с юридических лиц
!                (в тыс. тенге)
!______________________________________________
Наименование организации    !   План    !   Факт   !  Отклон. !Поступило
!           !          !          !в Нац.фонд
__________________________________________________________________________
Актюбинская
ОАО "СНПС-Актобемунайгаз"     3569700       1535184    -2034516    198729
ОАО "Донской ГОК"             1180000       1050964     -129036    189282
итого по области              4749700       2586148    -2163552    388011
Атырауская

____________________________________________________________________Заңды тұлғалардан алынатын               48679078           54,99
табыс салығы
Резидент заңды тұлғалардан               4625192             5,22
алынатын, төлем көзінен
ұсталатын табыс салығы
Резидент емес заңды тұлғалардан          14472783           16,35
алынатын, төлем көзінен
ұсталатын табыс салығы
Барлығы заңды тұлғалардан                67777053           76,56
алынатын табыс салығы
Қосылған құн салығы                         16859            0,02
Бонустар                                    72291            0,08
Роялтилер                                20662540           23,34
Барлығы (өтеуді есепке алмай)      88528743          100,00
____________________________________________________________________
Шикізат секторы ұйымдарынан Қорға түсетін түсімдердің негізгі бөлігін - 54,99%-ын заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы, одан кейін үлесі түсімдердің жалпы сомасының 23,34%-ын құрайтын роялтилер және 14472783 мың теңге сомасындағы немесе түсімдердің жалпы сомасының 16,35% резидент емес заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзінен ұсталатын табыс салығы алады. Резидент емес заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзінен ұсталатын табыс салығы түсімдердің жалпы сомасының 5,22%-ын, бонустар 0,08%-ын және қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) - 0,02%-ын құрады.
Шикізат секторы ұйымдары - заңды тұлғалардан алынатын табыс салығының жоспары 60411610 мың теңге мөлшерінде бекітілді, іс жүзінде 104010265 мың теңге түсті, ол 172,2%-ды құрады. Қорға жоспардан тыс төлемдер түрінде 48679078 мың теңге табыс салығы аударылды. Ақтөбе, Шығыс Қазақстан және Батыс Қазақстан облыстарының шикізат секторы ұйымдары - заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы бойынша жоспар орындалған жоқ, осыған байланысты салықтың осы түрі бойынша республикалық  және жергілікті бюджеттердің шығындарын өтеу 5280423 мың теңгені құрады. Кәсіпорындар бөлінісінде табыс салығы жоспарының орындалуын талдау мынадай көрсеткіштермен сипатталады: ____________________________________________________________________                             Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы
Ұйымның атауы                          (мың теңгемен)
________________________________________________                          Жоспар  іс жүзіндегі   ауытқу   Ұлт.қорға
түскені ____________________________________________________________________Ақтөбе
"Ақтөбемұнайгаз СНПС" ААҚ  3569700   1535184    -2034516  198729
"Дөң кен байыту к-ты" ААҚ  1180000   1050964    -129036   189282
облыс бойынша жиыны        4749700   2586148    -2163552  388011
Атырау

ТОО "СП "Тенгизшевройл"      20725864      42590018   21864154  21545143
ОАО "Казахойл-Эмба"           2956966       4108118    1151152   1470163
итого по области             23682830      46698136   23015306  23015306
Восточно-Казахстанская
ОАО "Казцинк"                 5045000       4670159    -374841    566208
итого по области              5045000       4670159    -374841    566208
Западно-Казахстанская
"Карачаганак Петр. Опер.Б.В."  253000             0    -253000         0
итого по области               253000             0    -253000         0
Карагандинская
ОАО "Казахмыс"               10450000      12324210    1874210   2227733
итого по области             10450000      12324210    1874210   2227733
Кызылординская
ОАО "Харрикейн Кумколь
Мунай"                        4997580      10065893    5068313   5068313
ЗАО "Тургай Петролеум"        2363500       3972525    1609025   1609025
итого по области              7361080      14038418    6677338   6677338
Мангистауская
ОАО "Мангистаумунайгаз"       3250000      14228532   10978532  10978532
ОАО "Узеньмунайгаз"           4553188       8397850    3844662   4825950
ОАО "Каражанбасмунай"         1066812       1066813          1
итого по области              8870000      23693195   14823195  15804482
Всего поступлений            60411610     104010266   43598656  48679078
__________________________________________________________________________
Не выполнен план подоходного налога открытым акционерным обществом "СНПС-Актобемунайгаз" на 2034516 тыс. тенге в результате отнесения затрат данным предприятием по строительству на вычеты по заключенному контракту. Также не выполнен план подоходного налога с юридических лиц открытым акционерным обществом "Казцинк" на 374841 тыс. тенге в связи со снижением экспортных цен на цинк с 1049 $/т до 772 $/т.
Подоходный налог с юридических лиц-резидентов, удерживаемый у источника выплаты, поступил в сумме 4625192 тыс. тенге, который полностью зачислен в Фонд в виде сверхплановых платежей. Аналогично зачислен в Фонд подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты, в размере 14472783 тыс. тенге.
План НДС утвержден только для Актюбинской области (открытое акционерное общество "Донской горно-обогатительный комбинат") в размере 233000 тыс. тенге, фактический объем поступлений НДС составил 169238 тыс.тенге, или 72,6 %, в том числе зачислено в Фонд 16859 тыс. тенге. Недопоступило НДС на сумму 63762 тыс. тенге в связи с переходом с 1 июля 2001 года на взимание НДС по принципу "страны назначения" по товарообороту с Россией. Сумма компенсации в республиканский бюджет составила 80621 тыс. тенге.
План по бонусам утвержден в размере 149700 тыс. тенге, в том числе открытому акционерному обществу "Казахойл-Эмба" и закрытому акционерному обществу "Тургай Петролеум" по 74850 тыс. тенге. Фактически поступило только от закрытого акционерного общества "Тургай Петролеум" 147141 тыс. тенге, в том числе зачислено в Фонд 72291 тыс. тенге. В связи с невыполнением плана объема добычи по контракту поступлений бонусов от открытого акционерного общества "Казахойл-Эмба" не было, поэтому компенсация потерь Атырауской области составила 74850 тыс. тенге.

"Теңізшевройл" БК" ЖШС    20725864   42590018    21864154  21545143
"Қазақойл-Ембі" ААҚ       2956966    4108118     1151152    1470163
облыс бойынша жиыны       23682830   46698136    23015306   23015306
Шығыс Қазақстан
"Қазмырыш" ААҚ            5045000    4670159     -374841     566208
облыс бойынша жиыны       5045000    4670159     -374841     566208
Батыс Қазақстан
"Қарашығанақ Петр.Опер Б.В."  253000      0     -253000          0
облыс бойынша жиыны           253000      0     -253000          0
Қарағанды
"Қазақмыс" ААҚ             10450000   12324210   1874210    2227733
облыс бойынша жиыны        10450000   12324210   1874210    2227733
Қызылорда
"Харрикейн Құмкөл Мұнай" ААҚ  4997580  10065893  5068313    5068313
"Торғай Петролеум" ЖАҚ        2363500  3972525   1609025    1609025
облыс бойынша жиыны           7361080  14038418  6677338    6677338
Маңғыстау
"Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ     3250000    14228532  10978532  10978532
"Өзенмұнайгаз" ААҚ          4553188    8397850   3844662    4825950
"Қаражамбасмұнайгаз" ААҚ    1066812    1066813      1
облыс бойынша жиыны        8870000    23693195   14823195  15804482
Түсімдердің барлығы  60411610    104010266  43598656 48679078
____________________________________________________________________
"Ақтөбемұнайгаз СНПС" ашық акционерлік қоғамы бойынша табыс салығының жоспары жасалған келісімшарт бойынша осы кәсіпорынның құрылыс бойынша шығындарды шегерімдерге жатқызуы нәтижесінде 2034516 мың теңгеге орындалған жоқ. Сол сияқты "Қазмырыш" ашық акционерлік қоғамы заңды тұлғалардан алынатын табыс салығының жоспары мырышқа экспорттық бағаның 1049$/т-дан 772$/т-ға төмендеуіне байланысты 374841 мың теңгеге орындалған жоқ.
Резидент заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзінен ұсталатын табыс салығы 4625192 мың теңге сомасында түсті, ол жоспардан тыс төлемдер ретінде Қорға толығымен есепке алынды. Осыған ұқсас 14472783 мың теңге мөлшерінде резидент емес заңды тұлғалардан алынатын, төлем көзінен ұсталатын табыс салығы Қорға есепке алынды.
ҚҚС жоспары 233000 мың теңге мөлшерінде Ақтөбе облысы ("Дөң кен-байыту комбинаты" ашық акционерлік қоғамы) үшін ғана бекітілді, ҚҚС түсімдерінің іс жүзіндегі көлемі 169238 мың теңгені немесе 72,6%-ды құрады, оның ішінде 16859 теңге Қорға есепке алынды. 2001 жылғы 1 шілдеден бастап Ресеймен тауар айналым бойынша "арналған елі" принципімен ҚҚС алуға көшуге байланысты 63762 мың теңге сомаға ҚҚС жете түскен жоқ. Республикалық бюджетке түсетін өтем сомасы 80621 мың теңгені құрады.
Бонустар бойынша жоспар 149700 мың теңге мөлшерінде, оның ішінде "Қазақойл-Ембі" ашық акционерлік қоғамы және "Торғай Петролеум" жабық акционерлік қоғамы 74850 мың теңгеден бекітілді.
"Торғай Петролеум" жабық акционерлік қоғамы бойынша ғана іс жүзінде 147141 мың теңге түсті, оның ішінде Қорға 72291 мың теңге есепке алынды. Келісімшарт бойынша өндіру көлемі жоспарының орындалмауына байланысты "Қазақойл-Ембі" ашық акционерлік қоғамынан алынатын бонустардың түсімі болған жоқ, сондықтан Атырау облысының шығынын өтеу 74850 мың теңгені құрады.

План роялти от организаций сырьевого сектора утвержден в размере 18601686 тыс. тенге, фактически поступило 38778236 тыс. тенге, что составило 208,5 %. Перечислено в Фонд роялти в виде сверхплановых платежей 20662540 тыс. тенге. Компенсация потерь республиканского бюджета возмещена в размере 485990 тыс. тенге.
План поступлений доли Республики Казахстан по заключенным контрактам доведен только по Западно-Казахстанской области в размере 2861693 тыс. тенге. Фактически поступило по этому виду платежа 1274470 тыс. тенге, или 44,5 %. В связи с неурегулированностью с Россией механизма взимания НДС недопоступило в бюджет Западно-Казахстанской области 1 587 223 тыс. тенге, которые компенсированы из Фонда.
2. Расходы Фонда
Со счета Фонда за отчетный период произведены следующие расходы:
7509107631,83 тенге перечислены в республиканский и местные бюджеты в виде компенсации потерь (разница между утвержденными и фактическими суммами поступлений налогов и иных обязательных платежей от организаций сырьевого сектора), в том числе в республиканский - 4710173888,36 тенге и в местные бюджеты - 2798933743,47 тенге;
37216032,45 тенге перечислены Национальному Банку Республики Казахстан в виде вознаграждений за управление Фондом в соответствии с Договором о доверительном управлении, одобренным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655 P010655_ .
Кроме того, за четвертый квартал 2001 года начислено к оплате
комиссионное вознаграждение Национальному Банку Республики Казахстан за
доверительное управление Фондом в сумме 35226 тыс. тенге, услуги
юридического советника - 826 тыс. тенге.
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Абрамова Т.М.)

Шикізат секторы ұйымдарынан алынатын роялтидің жоспары 18601686 мың теңге мөлшерінде бекітілді, іс жүзінде 38778236 мың теңге түсті, ол 208,5%-ды құрады. Қорға жоспардан тыс төлем түрінде 20662540 мың теңге роялти аударылды. Республикалық бюджеттің шығынын өтеу 485990 мың теңге мөлшерінде өтелді.
Жасалған келісімшарттар бойынша Қазақстан Республикасының үлесі түсімдерінің жоспары тек Батыс Қазақстан облысы бойынша 2861693 мың теңге мөлшерінде ғана жеткізілген. Төлемнің осы түрі бойынша іс жүзінде 1274470 мың теңге немесе 44,5% түсті. Ресеймен ҚҚС алу тетігінің реттелмеуіне байланысты Батыс Қазақстан облысының бюджетіне Қордан өтелген 1587223 мың теңге жете түскен жоқ.
2. Қордың шығыстары
Қордың есебінен есепті кезеңде мынадай шығыстар жүргізілді:
республикалық және жергілікті бюджеттерге шығындарды өтеу түрінде (шикізат секторы ұйымдарынан түсетін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бекітілген және іс жүзіндегі сомасының арасындағы айырма) 7509107631,83 теңге, оның ішінде республикалық бюджетке 4710173888,36 теңге және жергілікті бюджеттерге 2798933743,47 теңге аударылды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655 қаулысымен мақұлданған Сенімді басқару туралы шартқа сәйкес Қорды басқарғаны үшін сыйақы түрінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне 37216032,45 теңге аударылды.
Бұдан басқа, 2001 жылдың 4-тоқсанына төлеуге Қорды сенімді басқарғаны үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне 35226 мың теңге сомасында комиссиялық сыйақы, заң кеңесшісі қызметтеріне 826 мың теңге есептелді.