О юбилейной медали в ознаменование 50-летия начала освоения целинных и залежных земель
Указ Президента Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 1281.
Подлежит опубликованию
в республиканской печати и
"Собрании актов Президента
и Правительства"
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших весомый вклад в освоение целинных и залежных земель и развитие сельского хозяйства в республике, а также в ознаменование 50-летия начала освоения целинных и залежных земель постановляю:
1. Учредить юбилейную медаль "Тынга 50 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о юбилейной медали "Тынга 50 жыл";
2) описание юбилейной медали "Тынга 50 жыл".
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 января 2004 года
N 1281
Положение
о юбилейной медали "Тынга 50 жыл"
1. Юбилейной медалью "Тынга 50 жыл" (далее - юбилейная медаль) награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в освоение целинных и залежных земель и развитие сельского хозяйства в республике, а также награжденные ранее медалью за освоение целинных и залежных земель.
2. Представления к награждению юбилейной медалью вносятся Президенту Республики Казахстан Парламентом, Правительством, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами областей, городов Астаны и Алматы, а также общественными организациями.
3. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан.
Юбилейную медаль от имени и по поручению Президента Республики Казахстан также могут вручать:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) члены Правительства Республики Казахстан;
3) акимы областей, городов Астаны и Алматы, а также иные должностные лица, уполномоченные на это Главой государства.
4. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и гласно. Она вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
5. О произведенном вручении юбилейной медали составляется протокол установленной формы. Он скрепляется подписью лица, вручившего медаль, и печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Юбилейная медаль "Тынга 50 жыл" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан она располагается после них.

Тың және тыңайған жерлердi игерудiң басталуына 50 жыл толуы құрметiне арналған мерекелiк медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 1281 Жарлығы.
Республикалық баспасөзде және
"Президент пен Үкімет актілерінің"
жинағында" жариялануға тиіс
Республикада тың және тыңайған жерлердi игеруге және ауыл щаруашылығын дамытуға елеулi үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетелдiк азаматтарды көтермелеу мақсатында, сондай-ақ тың және тыңайған жерлердi игерудiң басталуына 50 жыл толуы құрметiне ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Тыңға 50 жыл" мерекелiк медалi тағайындалсын.
2. Қоса берiлiп отырған:
1) "Тыңға 50 жыл" мерекелiк медалi туралы ереже ;
2) "Тыңға 50 жыл" мерекелiк медалiнiң сипаттамасы бекiтiлсiн.
3. Осы Жарлық жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы Президентiнiң
2004 жылғы 16 қаңтардағы
N 1281 Жарлығымен
бекiтiлген
"Тыңға 50 жыл" мерекелiк медалi туралы ереже
1. "Тыңға 50 жыл" мерекелiк медалiмен (бұдан әрi - мерекелiк медаль) республикада тың және тыңайған жерлердi игеруге және ауыл шаруашылығын дамытуға елеулi үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетелдiк азаматтар, сондай-ақ бұрын тың және тыңайған жерлердi игергенi үшiн медалiмен марапатталғандар наградталады.
2. Мерекелiк медальмен наградтауға ұсынысты Қазақстан Республикасының Президентiне Қазақстан Республикасының Парламентi, Үкiметi, министрлiктерi, өзге де орталық мемлекеттiк органдары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар енгiзедi.
3. Мерекелiк медальдi Қазақстан Республикасының Президентi тапсырады.
Мерекелiк медальдi Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан және тапсырмасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы;
2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мүшелерi;
3) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, сондай-ақ мемлекет басшысы осыған өкiлеттiк берген өзге де лауазымды адамдар тапсыра алады.
4. Мерекелiк медальдi тапсыру салтанатты жағдайда және жария жүзеге асырылады. Ол наградталған адамның жеке өзiне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентiнiң наградтау туралы Жарлығы жария етiледi.
5. Мерекелiк медальдiң тапсырылғандығы туралы белгiленген нысанда хаттама жасалады. Ол медальдi тапсырған адамның қолымен және тапсыруды жүргiзген органның мөрiмен бекітіледi және Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жолданады.
6. Мерекелiк медаль кеуденiң сол жақ өңiрiне тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары бар болса олардан кейiн орналасады.

7. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.
8. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 января 2004 года
N 1281
Описание
юбилейной медали "Тынга 50 жыл"
Юбилейная медаль "Тынга 50 жыл" изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм. На аверсе медали на фоне восходящего солнца и нивы изображены комбайны, собирающие урожай, по окружности справа и слева - колосья пшеницы.
На реверсе медали по центру размещена надпись на государственном и русском языках:
"Казакстан Республикасы "Тынга 50 жыл"
Республика Казахстан "50 лет целине".
В нижней части медали по окружности расположены лавровые ветви.
Все изображения, надписи на медали рельефные, золотистого цвета. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой пятиугольной формы шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой муаровой лентой цвета Государственного флага Республики Казахстан. Вдоль краев ленты две полосы - желтого и зеленого цветов.

7. Әрбiр наградталған адамға мерекелiк медаль тапсырумен бiр мезгiлде тиiстi куәлiк берiледi.
8. Жүргiзiлген наградтаулардың есебiн, сондай-ақ мерекелiк медальдердi тапсыру барысы туралы есеп берудi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi жүргiзедi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2004 жылғы 16 қаңтардағы
N 1281 Жарлығымен
бекiтiлген
"Тыңға 50 жыл"
мерекелік медалiнiң сипаттамасы
"Тыңға 50 жыл" мерекелiк медалi жезден дайындалады және диаметрi 34 мм шеңбер пiшiндi болады. Медальдiң бет жағында көтерiлген күн мен егiн аясында астық жинап жүрген комбайндар, оң және сол жақтарында айнала бидай масақтары бейнеленген.
Медальдiң сыртқы бетiнде ортада мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде:
"Қазақстан Республикасы "Тыңға 50 жыл"
"Республика Казахстан "50 лет целине" деген жазу орналасқан. Медальдiң төменгi бөлiгiнде айнала лавр бұтақтары орналасқан.
Медальдағы барлық бейнелер, жазулар бедерлi, алтын түстi. Медаль шеттерi ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк туы түстес қатқыл лентамен тысталған енi 34 мм және биiктiгi 50 мм бес бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның шеттерiн бойлай сары және жасыл түстi екi жолақ жүргiзiлген.