О некоторых мерах по дальнейшему проведению административной реформы
Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2007 года N 304.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов
Президента и Правительства
Республики Казахстан
В целях повышения эффективности деятельности государственных органов и обеспечения качественного выполнения возложенных на них функций и задач ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула в редакции Указа Президента РК от 05.05.2018 № 681.
1. Предоставить руководителям органов, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан (далее – государственные органы), право:
1) самостоятельно принимать решения:
о сокращении штатной численности работников государственных органов, ведомств, их территориальных подразделений;
об установлении лимитов штатной численности государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью (далее – организации);
о сокращении средств, предусмотренных на обеспечение деятельности государственных органов, ведомств, их территориальных подразделений, а также административных расходов организаций;
2) использовать средства государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан, высвободившиеся в результате сокращения штатной численности и средств, предусмотренных на обеспечение деятельности государственных органов, ведомств, их территориальных подразделений, организаций, на повышение оплаты труда работников государственных органов, содержащихся за счет сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан, путем установления надбавок в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 18.09.2018 № 745; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Установить, что:
1) исключен Указом Президента РК от 27.09.2010 № 1072 (вводится в действие с 01.11.2010);
2) при сокращении численности работников государственных органов размеры средств, предусмотренных на обеспечение деятельности государственных органов, исчисленных в соответствии с утвержденными лимитами штатной численности, сохраняются за государственными органами на соответствующий и последующие годы;
3) при увольнении работников в связи с сокращением численности в соответствии с настоящим Указом выплаты компенсаций осуществляются согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
Руководитель государственного органа, содержащегося за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан, совместно с уполномоченным государственным органом по труду принимает меры по переподготовке и трудоустройству высвобождаемых работников.

Әкiмшiлiк реформаны одан әрi жүргiзу жөнiндегi кейбiр шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 29 наурыздағы N 304 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының Президентi
мен Үкiметi актiлерінің жинағында
жариялануға тиiс
"Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру және оларға жүктелген функциялар мен мiндеттердiң сапалы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 05.05.2018 № 681 Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетi және Ұлттық Банкi сметасының (бюджетi) есебiнен қамтылған органдардың (бұдан әрi – мемлекеттiк органдар) басшыларына:
1) мыналар:
мемлекеттік органдардың, ведомстволардың, олардың аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің штат санын қысқарту;
мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің (бұдан әрі – ұйымдар) штат санының лимиттерін белгілеу;
мемлекеттік органдардың, ведомстволардың, олардың аумақтық бөлімшелерінің қызметін қамтамасыз етуге көзделген қаражатты, сондай-ақ ұйымдардың әкімшілік шығыстарын қысқарту туралы шешімдерді дербес қабылдау;
2) мемлекеттік органдардың, ведомстволардың, олардың аумақтық бөлімшелерінің, ұйымдардың штат санын және олардың қызметін қамтамасыз етуге көзделген қаражатты қысқарту нәтижесінде босаған мемлекеттiк бюджеттiң және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi сметасының (бюджетiнiң) қаражатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес үстемеақылар белгілеу жолымен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi сметасының (бюджетi) есебiнен қамтылған мемлекеттік органдар қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны арттыруға пайдалану құқығы берілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 18.09.2018 № 745; өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
2. Мыналар:
1) алып тасталды - ҚР Президентінің 2010.09.27 N 1072 (2010.11.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен;
2) мемлекеттiк органдар қызметкерлерiнiң санын қысқартқан кезде бекітілген штат санының лимиттеріне сәйкес есептелген, мемлекеттiк органдардың қызметiн қамтамасыз етуге көзделген қаражат мөлшерi мемлекеттiк органдарда тиісті және кейiнгi жылдарда сақталады;
3) осы Жарлыққа сәйкес қызметкерлер санының қысқаруына байланысты жұмыстан босатылған кезде өтемақылар төлеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет және Ұлттық Банкi сметасының (бюджетi) есебiнен қамтылған мемлекеттік органның басшысы еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп босайтын қызметкерлерді қайта даярлау және жұмысқа орналастыру бойынша шараларды қабылдайды.

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 27.09.2010 № 1072 (вводится в действие с 01.11.2010); от 18.09.2018 № 745.
3. Средства, предусмотренные на обеспечение деятельности государственных органов, исчисленные и сохраненные в соответствии с пунктом 2 настоящего Указа, остаются в распоряжении руководителей соответствующих государственных органов и могут использоваться ими на цели, предусмотренные подпунктом 2) пункта 1 настоящего Указа.
4. Государственным органам принять необходимые меры по реализации настоящего Указа.
5. Правительству Республики Казахстан:
1) ограничить внесение в Парламент Республики Казахстан законопроектов и принятие решений о наделении государственных органов дополнительными функциями и полномочиями, требующими увеличения установленных на 1 января 2007 года лимитов штатной численности работников государственных органов;
2) до 1 января 2008 года проанализировать практику реализации настоящего Указа и при необходимости представить предложения, направленные на дальнейшее совершенствование системы оплаты труда работников государственных органов;
3) разработать и внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проекты законов, вытекающие из настоящего Указа;
4) принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

Ескерту. 2-тармаққа өзгерңстер енгізілді - ҚР Президентінің 2010.09.27 N 1072 (2010.11.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 18.09.2018 № 745 Жарлықтарымен.
3. Мемлекеттiк органдардың қызметiн қамтамасыз етуге көзделген, осы Жарлықтың 2-тармағына сәйкес есептелген және сақталған қаражат тиiстi мемлекеттiк органдар басшыларының билiгiнде қалады және олар осы Жарлықтың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген мақсаттарда пайдалана алады.
4. Мемлекеттiк органдар осы Жарлықты iске асыру жөнiнде қажеттi шаралар қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасының Yкiметi:
1) мемлекеттiк органдарға өз қызметкерлерiнiң 2007 жылғы 1 қаңтарға белгiленген штат санының лимиттерiн ұлғайтуды талап ететiн қосымша функциялар мен өкiлеттiктер беру туралы заң жобаларын Қазақстан Республикасының Парламентiне енгiзудi және шешiмдер қабылдауды шектесiн;
2) 2008 жылғы 1 қаңтарға дейiн осы Жарлықты iске асыру практикасын талдасын және қажет болған кезде мемлекеттiк органдардың қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесiн одан әрi жетiлдiруге бағытталған ұсыныстар берсiн;
3) осы Жарлықтан туындайтын заң жобаларын әзiрлесiн және Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзсiн;
4) осы Жарлықты iске асыру жөнiнде өзге де қажеттi шаралар қабылдасын.
6. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті