О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643
Указ Президента Республики Казахстан от 13 февраля 2009 года № 738
В целях реализации норм Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года «О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан» и Закона Республики Казахстан от 17 ноября 2008 года «О Высшем Судебном Совете Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ :
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 «Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан «О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан» следующие дополнения и изменения:
1) в Положении о прохождении стажировки кандидатом в судьи, утвержденном вышеназванным Указом:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Лицам, окончившим обучение в специализированной магистратуре, а также лицам, ранее работавшим постоянными судьями не менее трех лет и в течение шести лет со дня увольнения изъявившим желание вновь занять должность судьи, прохождение стажировки не требуется, за исключением лиц, освобожденных от должности судьи в связи с невыполнением возложенных требований, вступлением в законную силу обвинительного приговора суда либо за совершение дисциплинарных проступков.»;
2) в Положении о Судебном жюри, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 11 слова «Квалификационной коллегии юстиции Республики Казахстан» исключить;
заголовок главы 3 после слова «материалов» дополнить словами «об определении профессиональной пригодности судьи»;
в части третьей пункта 29 слово «Президенту» заменить словами «в Высший Судебный Совет»;
дополнить главой 3-1 следующего содержания:
«3-1. Порядок делегирования судей в Квалификационную комиссию при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
31-1. Судебное жюри делегирует в Квалификационную комиссию при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан сроком на два года троих судей из своего состава на ротационной основе.
Кандидаты для делегирования выдвигаются председателем Судебного жюри.
31-2. Решение Судебного жюри о делегировании принимается на заседании Судебного жюри путем голосования и считается принятым, если за него проголосовало простое большинство членов Судебного жюри, участвующих в голосовании, а также подписывается председателем Судебного жюри.
Копия решения в течение трех суток направляется в Высший Судебный Совет Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы N 643 Жарлығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 738 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Конституциясының , "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының және "Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі туралы" 2008 жылғы 17 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының нормаларын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы N 643 Жарлығына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуі туралы ережеде :
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жүктелген міндеттерді орындамауына, соттың айыптау үкімінің заңды күшіне енуіне байланысты не тәртіптік қылықтар жасағаны үшін судья лауазымынан босатылған тұлғаларды қоспағанда, мамандандырылған магистратурада оқуды бітірген тұлғалардың, сондай-ақ бұрын кемінде үш жыл тұрақты судья болып жұмыс істеген және жұмыстан босатылған күннен бастап алты жылдың ішінде қайтадан судья лауазымына орналасуға ниет білдірген тұлғалардың тағылымдамадан өтуі талап етілмейді.";
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Сот жюриі туралы ережеде :
11-тармақтағы ", Қазақстан Республикасы Әділет біліктілік алқасының" деген сөздер алып тасталсын;
3-тараудың тақырыбындағы "Материалдарды" деген сөз "Судьяның кәсіби жарамдылығын анықтау туралы материалдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
29-тармақтың үшінші бөлігіндегі "Президентіне" деген сөз "Жоғары Сот Кеңесіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясына судьяларды жіберу тәртібі
31-1. Сот жюриі өз құрамынан үш судьяны екі жыл мерзімге Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясына ротациялық негізде жібереді.
Сот жюриінің төрағасы жіберу үшін кандидаттарды ұсынады.
31-2. Сот жюриінің жіберу туралы шешімі Сот жюриінің отырысында дауыс беру арқылы қабылданады, егер оған Сот жюриінің дауыс беруге қатысқан мүшелерінің қарапайым көпшілігі дауыс берсе қабылданды деп есептеледі, сондай-ақ оған Сот жюриінің төрағасы қол қояды.
Шешімнің көшірмесі үш тәулік ішінде Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесіне жіберіледі.

31-3. Решение Судебного жюри о делегировании оформляется в форме заключения, которое должно содержать данные о:
1) составе Судебного жюри;
2) месте и времени рассмотрения вопроса о делегирования судей;
3) фамилии, имени и отчестве, должности делегируемых судей.»;
3) в Положении о Республиканской и областных дисциплинарно-квалификационных коллегиях судей, утвержденном вышеназванным Указом:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Деятельность дисциплинарно-квалификационных коллегий основывается на принципах независимости судей и невмешательства в деятельность суда по отправлению правосудия, коллегиального, гласного, беспристрастного и справедливого рассмотрения вопросов, отнесенных Конституционным законом и настоящим Положением к их компетенции.»;
в пункте 5 слова «не имеющие дисциплинарных взысканий, пользующиеся авторитетом в судейском корпусе» заменить словами «имеющие безупречную репутацию»;
в пункте 7 слова «Квалификационной коллегии юстиции и» исключить;
в пункте 10 :
подпункт 2) дополнить словами «, а также дисциплинарные дела, по которым решение о возбуждении дисциплинарного производства принято самой коллегией;»;
в подпункте 3):
после слова «жалобы» дополнить словом «судей»;
слово «дисциплинарных» заменить словами «дисциплинарно-квалификационных»;
в пункте 24 слово «дисциплинарную» заменить словами «дисциплинарно-квалификационную»;
пункт 29 исключить;
в пункте 31 слова «и наличие необходимого стажа судейской работы» исключить;
в заголовке главы 6 после слова «решений» дополнить словом «областных»;
пункт 35 изложить в следующей редакции:
«35. Решение областной дисциплинарно-квалификационной коллегии по дисциплинарному делу, по квалификационному производству, заключение по вопросу подтверждения права судьи на отставку или ее прекращение могут быть обжалованы в десятидневный срок судьей, в отношении которого вынесено решение или заключение, со дня получения копии решения в Республиканскую дисциплинарно-квалификационную коллегию через областную дисциплинарно-квалификационную коллегию, решение которой является окончательным и обжалованию не подлежит.»;
пункт 36 исключить.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

31-3. Сот жюриінің жіберу туралы шешімі қорытынды нысанында ресімделеді және ол:
1) Сот жюриінің құрамы;
2) судьяларды жіберу туралы мәселені қараған орны мен уақыты;
3) жіберілетін судьялардың аты-жөні, тегі, лауазымдары туралы деректерді қамтуы тиіс.";
3) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Судьялардың республикалық және облыстық тәртіптік-біліктілік алқалары туралы ережеде :
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Тәртіптік-біліктілік алқаларының қызметі судьялардың тәуелсіздігі және сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі соттың қызметіне араласпау, Конституциялық заңмен және осы Ережемен құзыретіне жатқызылған мәселелерді алқалы, жариялы, бейтарап және әділ қарау принциптеріне негізделеді.";
5-тармақтағы "тәртіптік жазасы жоқ, судьялар қауымы арасында беделді" деген сөздер "мінсіз беделі бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "Әділет біліктілік алқасы және" деген сөздер алып тасталсын;
10-тармақта :
2) тармақшадағы "істерді" деген сөзден кейін ", сондай-ақ алқаның өзі қабылдаған тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы шешім бойынша тәртіптік істерді" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
"шағымдарды" деген сөз "судьялардың шағымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
24-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
29-тармақ алып тасталсын;
31-тармақтағы "және қажетті судьялық стажының бар" деген сөздер алып тасталсын;
6-тараудың тақырыбындағы "Тәртіптік-біліктілік алқалардың" деген сөздер "Облыстық тәртіптік-біліктілік алқаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Облыстық тәртіптік-біліктілік алқасының тәртіптік іс бойынша, біліктілік іс жүргізу жөніндегі шешіміне, судьяның орнынан түсу құқығын растау мәселесі бойынша қорытындысына немесе оны тоқтатуға өзіне қатысты шешім немесе қорытынды шығарылған судья шешімнің көшірмесін алған күннен бастап он күн мерзімде облыстық тәртіптік-біліктілік алқасы арқылы Республикалық тәртіптік-біліктілік алқасына шағымдана алады, оның шешімі түпкілікті болып табылады және шағымдануға жатпайды.";
36-тармақ алып тасталсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                  Н. Назарбаев