О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828
Указ Президента Республики Казахстан от 17 июня 2011 года № 101. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 290.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 212; № 21, ст. 265; 2005 г., № 29, ст. 362; 2006 г., № 23, ст. 229; 2007 г., № 42, ст. 479; 2009 г., № 34, ст. 321; 2010 г., № 51, ст. 466) следующие изменения и дополнения:
пункт 2-1 исключить;
в Перечне должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Президентом Республики Казахстан или по согласованию с ним, избираемых по его представлению, а также назначаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"
Руководители структурных
подразделений Администрации
Президента Республики
Казахстан (кроме заведующих
секретариатами)
Президентом
Руководителем
Администрации
"
изложить в следующей редакции:
"
Руководители структурных
подразделений Администрации
Президента Республики
Казахстан (кроме заведующих
секретариатами, назначаемых
Руководителем Администрации)
Президентом
Руководителем
Администрации
";
строку:
"
Заместители Председателя
Национального Банка
Республики Казахстан
Президентом
Председателем
Национального
Банка
Руководителем
Администрации
"
исключить;
после строки:
"
Заместители руководителей
органов, непосредственно
подчиненных и подотчетных
Президенту Республики
Казахстан
Президентом
руководителями
органов,
непосредственно
подчиненных и
подотчетных
Президенту
Республики
Казахстан
Руководителем
Администрации
"
дополнить строкой следующего содержания:
"
Заместители председателей
агентств, являющихся
центральными
исполнительными органами,
не входящими в состав
Правительства
Правительством
председателями
агентств,
являющихся
центральными
исполнительными
органами, не
входящими в
состав
Правительства
Руководителем
Администрации
";
строку:
"
Заместители Управляющего
делами Президента Республики
Казахстан
Президентом
Управляющим
делами
Президента
Руководителем
Администрации
"
исключить;
строку:
"
Представители Президента
Республики Казахстан в
Правлении Национального Банка
Республики Казахстан и
Правлении Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Президентом
Руководителем
Администрации
"
изложить в следующей редакции:
"
Представитель Президента
Республики Казахстан в
Правлении Национального
Банка Республики Казахстан
Президентом
Руководителем
Администрации
";
после строки:
"
Председатели и председатели
судебных коллегий местных и
других судов, председатели
судебных коллегий Верховного
Суда, судьи местных и других
судов
Президентом
Высшим
Судебным
Советом
"
дополнить строкой следующего содержания:
"
Председатели комитетов
Национального Банка
Республики Казахстан
Председателем
Национального
Банка
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
";
после строки:
"
Председатели комитетов
министерств внутренних дел,
обороны, иностранных дел и юстиции
министрами
Руководителем
Администрации
"
дополнить строкой следующего содержания:
"
Руководитель аппарата Счетного
комитета по контролю за
исполнением республиканского
бюджета
председателем
Счетного
комитета по
контролю за
исполнением
республиканского
бюджета
Руководителем
Администрации
";
строки:
"
Заместители председателей
комитетов противопожарной
службы, по государственному
контролю за чрезвычайными
ситуациями и промышленной
безопасностью Министерства по
чрезвычайным ситуациям
Министром
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации
Заместители председателей
комитетов Министерства
внутренних дел
Министром
Руководителем
Администрации
"
исключить;
строку:
"
Заместители председателей
Комитета государственного
имущества и приватизации,
Налогового комитета, Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Министром
председателями
комитетов
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации,
ответственным
секретарем
"
изложить в следующей редакции:
"
Заместители председателя
Комитета таможенного контроля
Министерства финансов
Министром
председателем
комитета
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации,
ответственным
секретарем
";
строки:
"
Заместители председателей
комитетов Министерства юстиции
Министром
председателями
комитетов
Руководителем
Администрации,
ответственным
секретарем
",
"
Начальники департаментов
центрального аппарата*
Генеральной прокуратуры
Генеральным
прокурором
Руководителем
Администрации
Заместители председателя
Комитета по правовой
статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Генеральным
прокурором
председателем
Комитета
Руководителем
Администрации
"
исключить;
строки:
"
Начальники департаментов
центрального аппарата,
главных инспекций,
центрального командного
пункта, главных управлений
Министерства обороны
Министром
обороны
Руководителем
Администрации
",
"
Начальники областных, городов
Астаны, Алматы, на транспорте
департаментов внутренних дел
Министром
внутренних
дел
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
Начальники департаментов
центрального аппарата*, Центра
по координации борьбы с особо
опасными преступлениями,
академии и Карагандинского
юридического института,
командиры бригад (соединений)
внутренних войск Министерства
внутренних дел
Министром
внутренних
дел
Руководителем
Администрации
"
изложить соответственно в следующей редакции:
"
Начальник Главного
разведывательного управления
Вооруженных Сил
Министром
обороны
Руководителем
Администрации
",
"
Начальники департамента
внутренних дел на транспорте
Министерства внутренних дел,
департаментов внутренних дел
городов Астаны, Алматы и областей
Министром
внутренних
дел
Президентом
или по его
поручению
с Руководителем
Администрации
Начальники Алматинской и
Карагандинской академий,
командиры бригад (соединений)
внутренних войск Министерства
внутренних дел
Министром
внутренних
дел
Руководителем
Администрации
";
строку:
"
Начальник Высшего военного
училища внутренних войск
Министром
внутренних
дел
Командующим
внутренними
войсками
Руководителем
Администрации
"
исключить;
строки:
"
Начальники департаментов
центрального аппарата*, по
борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
областей, городов Астаны,
Алматы, Академии финансовой
полиции Агентства Республики
Казахстан по борьбе с
экономической и
коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
Председателем
Агентства по
борьбе с
экономической
и коррупционной
преступностью
(финансовой
полиции)
Руководителем
Администрации
Начальники департаментов
таможенного контроля по
городам Астане и Алматы,
областям Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Министром
финансов
председателем
Комитета
таможенного контроля
Руководителем
Администрации
Директора департаментов
центрального аппарата,
начальники департаментов по
чрезвычайным ситуациям
городов Астаны и Алматы,
областей Министерства по
чрезвычайным ситуациям
Министром по
чрезвычайным
ситуациям
Руководителем
Администрации
"
изложить соответственно в следующей редакции:
"
Начальники департаментов по
борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовой полиции) городов
Астаны, Алматы и областей
Председателем
Агентства по
борьбе с
экономической
и коррупционной
преступностью
(финансовой
полиции)
Руководителем
Администрации
Начальники территориальных
департаментов таможенного
контроля Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Министром
финансов
председателем Комитета
таможенного контроля
Руководителем
Администрации
Начальники департаментов по
чрезвычайным ситуациям
городов Астаны, Алматы
и областей Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Министром
по чрезвычайным ситуациям
Руководителем
Администрации
";
строку:
"
Начальники управлений
центрального аппарата, по
городам Астане и Алматы,
областям Комитета
уголовно-исполнительной
системы, директор
государственного учреждения
"Центр судебной экспертизы"
Министерства юстиции
Министром
юстиции
Руководителем
Администрации
"
изложить в следующей редакции:
"
Заместители председателя
Комитета уголовно-
исполнительной системы,
начальники территориальных
департаментов Комитета
уголовно-исполнительной
системы
Министром
юстиции
Председателем
Комитета
уголовно-
исполнительной
системы
Руководителем
Администрации
Директор государственного
учреждения "Центр судебной
экспертизы" Министерства
юстиции
Министром
юстиции
Руководителем
Администрации
";
строку:
"
Начальники управлений
внутренней политики городов
Астаны и Алматы, областей
акимами
городов
Астаны и
Алматы, областей
Премьер-
Министром,
Руководителем
Администрации
"
исключить;
строку:
"
Председатели правления
АО "Национальный научно-
технологический холдинг
"Парасат", АО "Национальный
информационный холдинг "Арна
Медиа", АО "Национальный
инфокоммуникационный холдинг
"Зерде", АО "Национальный
управляющий холдинг
"КазАгро", АО "Национальный
медицинский холдинг"
советами
директоров
соответствующих
холдингов
Премьер-
Министром
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
"
изложить в следующей редакции:
"
Председатели правления
АО "Национальный научно-
технологический холдинг
"Парасат", АО "Национальный
инфокоммуникационный холдинг
"Зерде", АО "Национальный
управляющий холдинг
"КазАгро", АО "Национальный
медицинский холдинг"
советами
директоров
соответствующих холдингов
Премьер-
Министром
Президентом
или по его
поручению
с Руководителем
Администрации
";
строку:
"
Председатели правлений
национальных компаний,
входящих в АО "Национальный
информационный холдинг
"Арна Медиа", АО "Национальный
инфокоммуникационный холдинг
"Зерде", "Национальный
управляющий холдинг "КазАгро"
советами
директоров
Премьер-
Министром
Президентом
или по его
поручению с
Руководителем
Администрации
"
исключить;
строку:
"
Руководители территориальных
органов по городам Астане и
Алматы, областям Комитета по
исполнению судебных актов
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Председателем
Комитета по
исполнению
судебных актов
Руководителем
Администрации
"
изложить в следующей редакции:
"
Руководители территориальных
органов по городам Астане
и Алматы, областям Комитета
по исполнению судебных актов
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Министром
юстиции
Председателем
Комитета по
исполнению
судебных актов
Руководителем
Администрации
";
в Положении о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 17:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"первый заместитель Министра обороны - председатель Комитета начальников штабов Министерства обороны; заместители Министра обороны; командующие видами, родами видов войск и региональными командованиями Вооруженных Сил; начальник Главного разведывательного управления Вооруженных Сил; начальник Национального университета обороны; заместители председателя Комитета начальников штабов; начальник тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан; первые заместители главнокомандующих видами Вооруженных Сил, командующих родами видов войск, региональными командованиями - начальники штабов; начальники департаментов по делам обороны городов Астаны и Алматы, областей;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"председатели комитетов противопожарной службы, по государственному контролю за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасностью, начальники департаментов по чрезвычайным ситуациям городов Астаны и Алматы, областей Министерства по чрезвычайным ситуациям;";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 17 маусымдағы № 101 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 290 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 17, 212-құжат; № 21, 265-құжат; 2005 ж., № 29, 362-құжат; 2006 ж., № 23, 229-құжат; 2007 ж., № 42, 479-құжат; 2009 ж., № 34, 321-құжат; 2010 ж., № 51, 466-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-1-тармақ алып тасталсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының және Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын немесе оның келісуімен тағайындалатын, оның ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша тағайындалатын өзге де басшы лауазымды адамдардың тізбесінде:
мына:
"Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары (Хатшылықтар меңгерушілерін қоспағанда)
Президент
Әкімшілік Басшысы"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі құрылымдық бөлімшелерінің басшылары (Әкімшілік Басшысы тағайындайтын хатшылықтар меңгерушілерін қоспағанда)
Президент
Әкімшілік Басшысы";
мына:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары
Президент
Ұлттық Банк Төрағасы
Әкімшілік Басшысы"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"Қазақстан Республикасының
Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін органдар басшыларының орынбасары
Президент
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін органдардың басшылары
Әкімшілік Басшысы"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Үкіметтің құрамына кірмейтін орталық атқарушы органдар болып табылатын агенттіктер төрағаларының орынбасарлары
Үкімет
Үкіметтің құрамына кірмейтін орталық атқарушы органдар болып табылатын агенттіктердің төрағалары
Әкімшілік Басшысы";
мына:
"Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқарушысының орынбасарлары
Президент
Президенттің Іс басқарушысы
Әкімшілік Басшысы"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасындағы және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасындағы өкілдері
Президент
Әкімшілік Басшысы"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Президентінің Қазақстан
Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасындағы өкілі
Президент
Әкімшілік Басшысы";
мына:
"Жергілікті және басқа соттардың төрағалары және сот алқаларының төрағалары, Жоғарғы Сот алқалары төрағалары, жергілікті және басқа соттардың судьялары
Президент
Жоғары Сот Кеңесі"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі комитеттерінің төрағалары
Ұлттық Банк Төрағасы
Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысы";
мына:
"Ішкі істер, Қорғаныс, Сыртқы істер және Әділет министрліктері
комитеттерінің төрағалары
министрлер
Әкімшілік Басшысы"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті аппаратының басшысы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің төрағасы
Әкімшілік Басшысы";
мына:
"Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызмет, төтенше жағдайлар және өнеркәсіп қауіпсіздігін мемлекеттік бақылау жөніндегі комитеттері төрағаларының орынбасарлары
министр
Премьер-Министр, Әкімшілік Басшысы
Ішкі істер министрлігі комитеттері төрағаларының орынбасарлары
министр
Әкімшілік Басшысы"
деген жолдар алып тасталсын;
мына:
"Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің, Кеден бақылау комитетінің, Салық комитетінің төрағаларының орынбасарлары
министр
комитеттер төрағасы
Премьер-Министр, Әкімшілік Басшысы, жауапты хатшы"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы министрлігінің Кеден бақылау комитеті төрағасының орынбасарлары
министр
комитет төрағасы
Премьер-Министр, Әкімшілік Басшысы, жауапты хатшы";
мына:
"Әділет министрлігі комитеттері төрағаларының орынбасарлары
министр
комитеттер төрағасы
Әкімшілік Басшысы, жауапты хатшы",
"Бас прокуратураның орталық аппараты департаменттерінің* бастықтары
Бас прокурор
Әкімшілік Басшысы
Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнаулы есепке aлу комитеті төрағасының орынбасарлары
Бас прокурор
комитет төрағасы
Әкімшілік Басшысы"
деген жолдар алып тасталсын;
мына:
"Қорғаныс министрлігінің орталық аппараты департаменттерінің, бас инспекцияларының, орталық командалық пунктінің, бас басқармаларының бастықтары
Қорғаныс министрі
Әкімшілік Басшысы",
"Астана, Алматы қалаларының, облыстардың көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары
Ішкі істер министрі
Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі орталық аппараты департаменттерінің*, Аса қауіпті қылмыстарға қарсы күресті үйлестіру жөніндегі орталықтың, Академиялардың және Қарағанды заң институтының бастықтары, Ішкі әскерлер бригадаларының (құрамаларының) командирлері
Ішкі істер министрі
Әкімшілік Басшысы"
деген жолдар тиісінше мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарулы Күштер Бас барлау басқармасының бастығы
Қорғаныс министрі
Әкімшілік Басшысы",
"Ішкі істер министрлігінің көліктегі ішкі істер департаментінің, Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттерінің бастықтары
Ішкі істер министрі
Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысы
Ішкі істер министрлігі Алматы және Қарағанды академияларының бастықтары, Ішкі әскерлер бригадаларының (құрамаларының) командирлері
Ішкі істер министрі
Әкімшілік Басшысы"
мына:
"Ішкі әскерлердің Жоғары әскери училищесінің бастығы
Ішкі істер министрі
Ішкі әскерлер қолбасшысы
Әкімшілік Басшысы"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) орталық аппараты департаменттерінің*, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменттерінің (қаржы полициясының), Қаржы полициясы академиясының бастықтары
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы  полициясы) төрағасы
Әкімшілік Басшысы
Қаржы министрлігі Кеден бақылау комитетінің Астана және Алматы қалаларының, облыстардың кедендік бақылау департаменттерінің бастықтары
Қаржы министрі
Кеден бақылау комитетінің төрағасы
Әкімшілік Басшысы
Төтенше жағдайлар министрлігінің орталық аппараты департаменттерінің директорлары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың төтенше жағдайлар департаменттерінің бастықтары
Төтенше жағдайлар министрі
Әкімшілік Басшысы"
деген жолдар тиісінше мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, Алматы қалаларының және облыстардың экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменттерінің (қаржы полициясының) бастықтары
Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) төрағасы
Әкімшілік Басшысы
Қаржы министрлігі Кеден бақылау комитетінің аумақтық департаменттерінің бастықтары
Қаржы министрі
Кеден бақылау комитетінің төрағасы
Әкімшілік Басшысы
Төтенше жағдайлар министрлігінің Астана, Алматы қалаларының және облыстардың төтенше жағдайлар департаменттерінің бастықтары
Төтенше жағдайлар министрі
Әкімшілік Басшысы";
мына:
"Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Астана және Алматы қалалары, облыстар бойынша басқармаларының бастықтары, "Сот сараптамасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің директоры
Әділет министрі
Әкімшілік Басшысы"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті төрағасының орынбасарлары, Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің аумақтық департаменттерінің бастықтары
Әділет министрі
Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы
Әкімшілік Басшысы
Әділет министрлігі "Сот сараптамасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің директоры
Әділет министрі
Әкімшілік Басшысы";
мына:
"Астана және Алматы қалаларының, облыстардың ішкі саясат басқармаларының бастықтары
Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкімдері
Премьер-Министр, Әкімшілік Басшысы"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ, "Арна Медиа" ұлттық ақпараттық холдингі" АҚ, "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ, "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ, "Ұлттық медициналық холдингі" АҚ басқармалары төрағалары
тиісті холдингтердің директорлар кеңестері
Премьер-Министр
Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысы"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ, "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ, "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ, "Ұлттық медициналық холдингі" АҚ басқармалары
төрағалары
тиісті холдингтердің директорлар кеңестері
Премьер-Министр
Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысы";
мына:
"Арна Медиа" ұлттық ақпарат холдингі" АҚ, "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ, "КазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-на кіретін ұлттық компаниялар басқармаларының төрағалары
директорлар кеңесі
Премьер-Министр
Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысы";
деген жол алып тасталсын;
мына:
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот актілерін орындау комитетінің Астана және Алматы қалалары, облыстар бойынша аумақтық органдарының басшылары
Сот актілерін орындау комитетінің төрағасы
Әкімшілік Басшысы"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот актілерін орындау комитетінің Астана және Алматы қалалары, облыстар бойынша аумақтық органдарының басшылары
Әділет министрі
Сот актілерін орындау комитетінің төрағасы
Әкімшілік Басшысы";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік саяси қызметшілерін және өзге де лауазымды тұлғаларын келісу, қызметке тағайындау және қызметтен босату тәртібі туралы ережеде:
17-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары - Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитетінің төрағасы; Қорғаныс министрінің орынбасарлары; Қарулы Күштер әскерлері түрлерінің, тектерінің және өңірлік қолбасшылықтарының қол басшылары; Қарулы Күштер Бас барлау басқармасының бастығы; Ұлттық қорғаныс университетінің бастығы, Штабтар бастықтары комитеті төрағасының орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің тыл бастығы; Қарулы Күштер түрлері бас қолбасшыларының, әскерлер түрлерінің тектері, өңірлік қолбасшылықтары қолбасшыларының бірінші орынбасарлары - штабтар бастықтары; Астана және Алматы қалаларының, облыстардың қорғаныс істері департаменттерінің бастықтары;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет, Төтенше жағдайлар мен өнеркәсіп қауіпсіздігін мемлекеттік бақылау комитеттерінің төрағалары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың төтенше жағдайлар департаменттерінің бастықтары;";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами социально-экономической сферы, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители министров, ответственные секретари, председатели комитетов министерств охраны окружающей среды, здравоохранения, образования и науки, труда и социальной защиты населения, финансов, индустрии и новых технологий, сельского хозяйства, транспорта и коммуникаций, экономического развития и торговли, нефти и газа, связи и информации, туризма и спорта;
заместители председателей Национального Банка, агентств, являющихся центральными исполнительными органами, не входящими в состав Правительства; председатели комитетов Национального Банка; председатели правлений АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", АО "Национальный научно-технологический холдинг "Парасат", АО "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде", АО "Национальный медицинский холдинг", АО "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", а также национальных институтов развития и национальных компаний, входящих в состав АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"; председатели правлений национальных компаний, не входящих в состав холдингов; руководитель аппарата Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами правоохранительной системы, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители Генерального прокурора, прокуроры городов Астаны и Алматы, областей, другие приравненные к ним прокуроры; председатель Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры;
заместители Министра внутренних дел, Командующий внутренними войсками - председатель Комитета внутренних войск Министерства внутренних дел, председатели комитетов Министерства внутренних дел; начальники Алматинской и Карагандинской академий; начальники департамента внутренних дел на транспорте Министерства внутренних дел, департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы и областей;
председатель и заместители председателя, начальники территориальных департаментов Комитета уголовно-исполнительной системы, директор государственного учреждения "Центр судебной экспертизы" Министерства юстиции;
председатель и заместители председателя, начальники территориальных департаментов таможенного контроля Комитета таможенного контроля Министерства финансов;
заместители Председателя; начальники департаментов по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) по городам Астане и Алматы, областям Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).";
абзац второй пункта 21 изложить в следующей редакции:
"заместители Министра юстиции, ответственный секретарь, председатели комитетов Министерства юстиции (за исключением Комитета уголовно-исполнительной системы), начальники департаментов юстиции городов Астаны и Алматы, областей Министерства юстиции;";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"18. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, әлеуметтік-экономикалық сала мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Қоршаған ортаны қорғау, Денсаулық сақтау, Білім және ғылым, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Қаржы, Индустрия және жаңа технологиялар, Ауыл шаруашылығы, Көлік және коммуникация, Экономикалық даму және сауда, Мұнай және газ, Байланыс және ақпарат, Туризм және спорт министрлерінің орынбасарлары, министрліктердің жауапты хатшылары, комитеттерінің төрағалары;
Ұлттық Банк, Үкіметтің құрамына кірмейтін орталық атқарушы органдар болып табылатын агенттіктер төрағаларының орынбасарлары; Ұлттық Банк комитеттерінің төрағалары; "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ, "Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ, "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ, "Ұлттық медициналық холдинг" АҚ, "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ, сондай-ақ "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ құрамына кіретін ұлттық даму институттары мен ұлттық компаниялар басқармаларының төрағалары; холдингтер құрамына кірмейтін ұлттық компаниялар басқармаларының төрағалары, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті аппаратының басшысы.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, құқық қорғау жүйесі мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Бас прокурордың орынбасарлары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың прокурорлары, оларға теңестірілген басқа да прокурорлар; Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнаулы есепке алу комитетінің төрағасы;
Ішкі істер министрінің орынбасарлары, Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер қолбасшысы - Ішкі әскерлер комитетінің төрағасы, Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары; Алматы және Қарағанды академияларының басшылары, Ішкі істер министрлігінің көліктегі ішкі істер департаменттерінің, Астана, Алматы қалаларының және облыстардың ішкі істер департаменттерінің бастықтары;
Әділет министрлігі Қылмыстық атқару жүйесі комитетінің төрағасы және төрағасының орынбасарлары, аумақтық департаменттерінің бастықтары, "Сот сараптамасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің директоры;
Қаржы министрлігі Кеден бақылау комитетінің төрағасы және төрағасының орынбасарлары, аумақтық кеден бақылау департаменттерінің бастықтары;
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) төрағасының орынбасарлары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменттерінің (қаржы полициясының) бастықтары.";
21-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әділет министрінің орынбасарлары, Әділет министрлігінің жауапты хатшысы, комитеттер төрағалары (Қылмыстық-атқару жүйесі комитетін қоспағанда), Әділет министрлігінің Алматы және Астана қалалары, облыстық әділет департаменттерінің бастықтары;";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами внутренней политики, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители министров, ответственные секретари и председатели комитетов министерств культуры, связи и информации, здравоохранения, образования и науки, труда и социальной защиты населения; заместители Председателя Агентства Республики Казахстан по делам религий;
руководитель Национального центра по правам человека;
заместители акимов, курирующих социальную сферу; первые руководители государственных высших учебных заведений, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей Президентом Республики Казахстан; председатели правлений АО "Национальный научно-технологический холдинг "Парасат", АО "Национальный медицинский холдинг" и национальных компаний, входящих в их состав.";
в пункте 23 абзац первый изложить в следующей редакции:
"23. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администраций, в структурном подразделении, ведающем вопросами государственного контроля и развития территорий, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"ответственных секретарей центральных исполнительных органов;".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев

"22. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, ішкі саясат мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Мәдениет, Байланыс және ақпарат, Денсаулық, Білім және ғылым, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлерінің орынбасарлары, министрліктерінің жауапты хатшылары және комитеттер төрағалары; Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігі төрағасының орынбасарлары;
Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық басшысы;
әкімдердің әлеуметтік мәселелерді қадағалайтын орынбасарлары; Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшылары, "Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ, "Ұлттық медициналық холдинг" АҚ және олардың құрамына кіретін ұлттық компаниялар басқармаларының төрағалары.";
23-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, мемлекеттік бақылау және аумақтарды дамыту мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:";
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары;".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев