Об объявлении 2011 года Годом 20-летия Независимости Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 27 января 2011 года № 1144.
В целях дальнейшего укрепления Независимости и государственности, духовно-культурной консолидации народа Казахстана, обеспечения преемственного и прогрессивного развития ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Объявить 2011 год Годом 20-летия Независимости Республики Казахстан. Провести его под девизом "20 лет мира и созидания".
2. Образовать Государственную комиссию по проведению Года 20-летия Независимости Республики Казахстан (далее - Государственная комиссия).
3. Утвердить прилагаемые:
1) Концепцию празднования 20-летия Независимости;
2) План мероприятий по проведению 20-летия Независимости Республики Казахстан;
3) положение о Государственной комиссии;
4) состав Государственной комиссии.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 января 2011 года № 1144
КОНЦЕПЦИЯ ПРАЗДНОВАНИЯ 20-ЛЕТИЯ НЕЗАВИСИМОСТИ
Астана, 2011 год
Содержание
1. Концептуальные основы празднования 20-летия Независимости
2. Идеологемы праздника
3. Цель и основные задачи празднования
4. Основные этапы реализации Концепции
5. Календарь празднования юбилея Независимости
6. Внешние атрибуты праздника
7. Ожидаемые результаты
"Независимость - самая священная
ценность для всех казахстанцев"
Н.А. НАЗАРБАЕВ,
Президент Республики Казахстан
16 декабря 1991 года Верховным Советом Республики Казахстан был принят Конституционный закон "О государственной независимости Республики Казахстан". Впервые Казахстан обрел юридически оформленный статус независимого государства, признанного мировым сообществом. Это историческое событие - результат сбывшихся чаяний и надежд нескольких поколений казахского народа.
За короткий период истории независимого развития наша страна превратилась в современное, конкурентоспособное государство, успешно осуществляющее масштабные реформы в различных областях жизни общества. Принятые за это время решения о переходе экономики на рыночные рельсы, безъядерном статусе страны, переносе столицы, принятии Стратегии-2030, создании Национального фонда и другие доказали свою историческую состоятельность и эффективность.
Сегодня наша страна позиционируется в качестве важной составляющей укрепления безопасности в Центральной Азии. Казахстан является лидером позитивных преобразований среди стран СНГ. Успешное Председательство страны в ОБСЕ, Астанинский саммит, председательство в ОИК, ШОС и многие другие принятые инициативы Казахстана - бесспорный показатель высокого авторитета страны на международной арене.
20-летие Независимости - это возможность осмыслить наши достижения, определить задачи на будущее. Празднование юбилея должно способствовать укреплению казахстанской государственности и патриотизма. Встретить его следует новыми свершениями в экономике, социальной сфере, науке и культуре.
Концептуальные основы празднования
20-летия Независимости
Концепция празднования 20-летия Независимости базируется на четырех ключевых основах:
Концептуальная, философская, ценностная. Следует исходить из того, что Независимость является основой всего существования государства. Именно укрепление Независимости - основной смысловой стержень деятельности всех государственных органов.
Вместе с тем, это самая важная ценность. Государство и каждый гражданин страны должны прилагать максимум усилий для сохранения Независимости. В раскрытии этого аспекта необходима работа всего общества.
Историческая. Казахский народ стремился к Независимости на протяжении многих веков. В обретении Независимости есть огромная заслуга многих поколений. Поэтому празднование обретает особый смысл и значение для каждого казахстанца.
На нынешнее поколение возложена особая историческая ответственность - сохранить и укрепить Независимость. На внедрение этой ценности в общественное сознание должна быть направлена работа государственных органов, средств массовой информации, учебных заведений, неправительственных организаций.

2011 жылды Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығы жылы деп жариялау туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 27 қаңтардағы № 1144 Жарлығы.
Тәуелсіздік пен мемлекеттілікті одан әрі нығайту, Қазақстан халқының рухани-мәдени топтасуын, сабақтаса және ілгерілей дамуды қамтамасыз ету мақсатында қаулы етемін:
1. 2011 жыл Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығы жылы деп жариялансын. Ол "Бейбітшілік пен жасампаздықтың 20 жылы" ұранымен өткізілсін.
2. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығы жылын мерекелеуді өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) құрылысын.
3. Қоса беріліп отырған:
1) Тәуелсіздіктің 20 жылдығын мерекелеудің тұжырымдамасы;
2) Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығы жылын мерекелеуді өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары;
3) Мемлекеттік комиссия туралы ереже;
4) Мемлекеттік комиссияның құрамы бекітілісін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 27 қаңтардағы
№ 1144 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
ТӘУЕЛСІЗДІКТІҢ 20 ЖЫЛДЫҒЫН МЕРЕКЕЛЕУДІҢ ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
Астана, 2011 жыл
Мазмұны
1. Тәуелсіздіктің 20 жылдығын мерекелеудің тұжырымдамалық негіздері
2. Мерекенің идеологемалары
3. Мерекелеудің мақсаты және негізгі міндеттері
4. Тұжырымдаманы жүзеге асырудың негізгі кезеңдері
5. Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеудің күнтізбесі
6. Мерекенің сыртқы белгілері
7. Күтілетін нәтижелер
"Тәуелсіздік - барлық қазақстандықтар
үшін аса қасиетті құндылық"
Н.Ә.НАЗАРБАЕВ,
Қазақстан Республикасының Президенті
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1991 жылғы 16 желтоқсанда "Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы" Конституциялық заң қабылдады. Қазақстан тұңғыш рет халықаралық қауымдастық мойындаған, құқықтық рәсімделген тәуелсіз мемлекет мәртебесін алды. Бұл тарихи оқиға - қазақ халқының ғасырлар бойғы арманы мен үмітінің орындалу нәтижесі.
Өзінің тәуелсіздік даму тарихының қысқа мерзімі ішінде еліміз қоғамдық өмірдің түрлі салаларында ауқымды реформаларды жүзеге асыратын қазіргі заманғы, бәсекеге қабілетті мемлекетке айналды. Осы уақытқа дейін қабылданған экономиканы нарықтық жолға көшіру, еліміздің ядролық қарусыз мәртебесі, елорданы көшіру, 2030-Стратегиясын қабылдау, Ұлттық қор құру және басқалар туралы шешімдер өзінің тарихи қабілеттілігін және тиімділігін дәлелдеді.
Бүгінде еліміз Орталық Азиядағы қауіпсіздікті нығайтудың маңызды ұйтқысы болып отыр. Қазақстан ТМД мемлекеттері арасында оң өзгерістер бойынша көшбасшы елге айналды. Еліміздің ЕҚЫҰ-ға төрағалығы, Астана саммиті, ИКҰ, ШЫҰ төрағалығы және Қазақстанның қабылданған көптеген бастамалары - елдің халықаралық аренадағы жоғары беделінің сөзсіз көрінісі.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығы — бұл жетістіктерімізді ой елегінен өткізудің, болашақ міндеттерімізді айқындаудың мүмкіндігі. Мерейтойды мерекелеу қазақстандық мемлекеттілік пен патриотизмді нығайтуға ықпал етуі тиіс. Оны экономика, әлеуметтік сала, ғылым мен мәдениеттегі жаңа жетістіктермен қарсы алған лайық.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығын мерекелеудің тұжырымдамалық негіздері
Тәуелсіздіктің 20 жылдығын мерекелеудің тұжырымдамасы басты төрт негізде құрылады:
Тұжырымдамалық, философиялық, құндылық негізі. Мемлекет өмірінің негізі тәуелсіздік дегенді ұстану керек. Нақ Тәуелсіздіктің нығаюы - барлық мемлекеттік органдар қызметінің негізгі мағыналық өзегі.
Сонымен қатар, бұл өте маңызды құндылық. Мемлекет және еліміздің әрбір азаматы Тәуелсіздікті сақтау үшін барынша күш-жігер жұмсауға тиіс. Мұның мәнісін ашу үшін барша қоғамның жұмысы қажет.
Тарихи. Негізі қазақ халқы көп ғасырлардан бері тәуелсіздікке ұмтылып келді. Тәуелсіздікке қол жеткізуде көптеген ұрпақтың орасан еңбегі бар. Сондықтан мерекелеу әрбір қазақстандық үшін ерекше мәнге әрі маңызға ие болмақ.
Бүгінгі ұрпаққа Тәуелсіздікті сақтау және нығайту ерекше тарихи жауапкершілігі жүктелген. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының, оқу орындарының, үкіметтік емес ұйымдардың жұмыстары осы құндылықтарды қоғамдық санаға жеткізуге бағытталуы тиіс.

Идеологическая. 20-летие Независимости - это итог не только 2011 года, но и всех лет независимого государства. Необходимо показать все достижения страны. Их масштабная презентация с широким использованием СМИ должна проводиться всеми отраслевыми министерствами и акиматами.
Международная. Мировое сообщество высоко ценит достижения Казахстана по построению стабильного, успешного, конкурентоспособного государства, проводимую политику укрепления национального единства. Независимый Казахстан возглавил авторитетнейшие международные организации. Празднование юбилея Независимости должно сопровождаться масштабной презентацией страны за рубежом в контексте ее 20-летнего развития. Данная работа будет проводиться Министерством иностранных дел и посольствами Казахстана в зарубежных странах.
Идеологемы праздника
В рамках празднования юбилея Независимости будут использоваться следующие основные идеологемы:
СВОБОДА
С обретением Независимости страна, народ и каждый гражданин обрели подлинную свободу самостоятельно строить свое будущее.
ЕДИНСТВО
Еще на заре независимости Казахстан в основу своего развития заложил единство всего народа, которое строится на равноправии, дружбе и согласии. Все эти годы Казахстан твердо придерживается этого принципа.
СТАБИЛЬНОСТЬ
Всем своим успехам Казахстан обязан стабильности, характеризующей политическую, экономическую, социальную жизнь страны.
ПРОЦВЕТАНИЕ
Благодаря правильно выбранным приоритетам развития Казахстан, выдержав все испытания, вышел на путь устойчивого развития и неуклонного повышения благосостояния населения.
Цель и основные задачи празднования
Основной целью празднования 20-летия Независимости является укрепление государственности, единства народа Казахстана и консолидация общества вокруг базовых ценностей, в основе которых - независимость, стабильность, мир и согласие.
Основные задачи празднования:
утверждение Казахстана как сильного, динамично развивающегося и получившего признание во всем мире государства, в основе достижений которого - грамотная политика государства, гражданский мир и межнациональное согласие;
воспитание уважительного отношения к истории, героическому прошлому своего народа, своей страны;
укрепление казахстанской государственности и патриотизма;
разъяснение задач, определенных в стратегических документах страны, Послании Президента народу Казахстана;
формирование чувства гордости и сопричастности к строительству нового государства, совместной ответственности за судьбу страны и будущих поколений ее граждан;
вовлечение всех граждан страны к организации, проведению и активному участию в юбилейных мероприятиях.
Основные этапы реализации Концепции
Подготовительный этап. На данном этапе должны быть утверждены соответствующие нормативно-правовые документы, проведен комплекс организационно-практических мероприятий на центральном и местном уровнях по празднованию юбилея Независимости.
Основной этап - это проведение разных по форме и содержанию мероприятий, раскрывающих смысл Независимости в его различных аспектах. Каждый месяц юбилейного года имеет свой лейтмотив, раскрывает достижения страны в социально-экономической, культурно-гуманитарной и политической сферах.
Кульминацией основного этапа станут 20 звездных дней "Двадцать вершин Независимости", в течение которых будут проведены основные праздничные мероприятия.
К организации проведения всех мероприятий юбилейного года должны быть активно привлечены представители общественности, НПО, молодежные организации, бизнес-структуры, лидеры общественного мнения, научная и творческая интеллигенция, международные эксперты и т.д.
География проводимых мероприятий - все регионы страны. Ощущение праздника должно быть повсеместно. Каждый казахстанец должен почувствовать свою сопричастность к происходящему.
В СМИ на данном этапе работает рубрикатор событий, отражающий праздничную повестку - "20 лет мира и созидания".
На веб-сайтах размещаются флэш-анимированные баннеры, где выкладывается календарь с подробным описанием запланированных событий. Каждый желающий может узнать, что и когда произойдет.
Постпраздничный этап. На данном этапе необходимо обеспечить максимальное закрепление эффекта позитивного позиционирования основных достижений страны, транслируемых на протяжении предшествующего периода.
Достижения страны должны обрести предметное выражение - в книгах, документальных и художественных фильмах, драматических, оперных и балетных спектаклях, музыкальных творениях разных жанров, произведениях других видов искусств.
Календарь празднования юбилея Независимости

Идеологиялық. Тәуелсіздіктің 20 жылдығы - тек 2011 жылдың ғана емес, еліміздің барлық тәуелсіздік жылдарының қорытындысы болып табылады. Еліміздің қол жеткізген барлық жетістіктерін көрсету қажет. Барлық салалық министрліктер мен әкімдіктер БАҚ-ты кеңінен пайдалана отырып, ауқымды тұсаукесерлер өткізу керек.
Халықаралық. Негізі әлемдік қауымдастық Қазақстанның тұрақты, табысты, бәсекеге қабілетті мемлекет құру жөніндегі жетістіктерін, ұлттық бірлікті нығайтудағы жүргізіп отырған саясатын жоғары бағалайды. Тәуелсіз Қазақстан беделді халықаралық ұйымдарды басқарды. Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеу оның 20 жылдық дамуы тұрғысында елімізді шетелдерде кеңінен таныстырумен қатар жүру тиіс. Бұл жұмысты Сыртқы істер министрлігі және Қазақстанның шет мемлекеттердегі елшіліктері жүргізетін болады.
Мерекенің идеологемалары
Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеу шеңберінде мынадай негізгі идеологемалар қолданылады:
БОСТАНДЫҚ
Тәуелсіздік алғаннан кейін еліміз, халық және әрбір азамат өзінің болашағын өзі дербес құруға шынайы бостандыққа қол жеткізді.
БІРЛІК
Қазақстан тәуелсіздік таңы атқан кездің өзінде теңқұқылыққа, достық пен келісімге негізделген барша халықтың бірлігін орнықтырды. Осы жылдардың бәрінде Қазақстан сол қағиданы берік ұстанды.
ТҰРАҚТЫЛЫҚ
Қазақстан қол жеткізген барлық жетістіктері үшін елдің саяси, экономикалық, әлеуметтік өмірінде салтанат құрған тұрақтылыққа қарыздар.
ӨРКЕНДЕУ
Қазақстан дамудың дұрыс таңдаған басымдығының арқасында, барлық сынаққа төтеп беріп, орнықты дамудың және халықтың әл-ауқатын ұдайы арттырудың жолына шықты.
Мерекелеудің мақсаты және негізгі міндеттері
Тәуелсіздіктің 20 жылдығын мерекелеудің негізгі мақсаты мемлекеттілікті, Қазақстан халқының бірлігі негізінде тәуелсіздік, тұрақтылық, бейбітшілік және келісім алынған негіздемелік құндылықтар аясында қоғамның топтасуын нығайту болып табылады.
Мерекелеудің негізгі міндеттері:
Қазақстанды мемлекеттің салиқалы саясатының азаматтық бейбітшілік пен ұлтаралық келісім негізінде күшті, тұрақты дамушы және әлем мойындаған мемлекет ретінде нығайту;
өз халқының, өз елінің тарихына, ерлік өткеніне құрметпен қарауға тәрбиелеу;
қазақстандық мемлекеттілік және патриотизмді нығайту;
стратегиялық құжаттарда, Президенттің халыққа Жолдауында белгіленген міндеттерді түсіндіру;
жаңа мемлекет құру үдерісіне қатыстылығын және мақтаныш сезімін, оның азаматтарының ел тағдыры мен ұрпақ болашағына жауапкершілігі сезімдерін қалыптастыру;
еліміздің барлық азаматтарын мерейтойлық іс-шараларды ұйымдастыруға, өткізуге және оларға белсенді қатысуға тарту.
Тұжырымдаманы іске асырудың негізгі кезеңдері
Дайындық кезеңі. Бұл кезеңде тиісті нормативтік құқықтық құжаттар бекітілді және Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеу жөнінде орталық және жергілікті деңгейде ұйымдастыру-практикалық іс-шаралар кешені өткізілді.
Негізгі кезең. Тәуелсіздіктің мәні мен түрлі аспектілерін айшықтайтын, түрі мен мазмұны жағынан әр түрлі іс-шаралар өткізу. Мерейтойлық жылдың әрбір айының өзіндік арқауы бар. Еліміздің әлеуметтік-экономикалық, мәдени-гуманитарлық және саяси салалардағы жетістіктерін нақтылы ашады.
Негізгі кезеңнің басты шарықтау шегі "Тәуелсіздіктің жиырма шыңы" 20 жұлдызды күн болып табылады, бұл аралықта негізгі мерекелік іс-шаралар өткізіледі.
Мерейтойлық іс-шараларды дайындауға және оларды өткізуге барлық мемлекеттік құрылымдар, жеке сектор, үкіметтік емес ұйымдар, жастар ұйымдары, ғылыми және шығармашылық интеллигенция өкілдерін, халықаралық сарапшыларды және т.б. барынша тарту қажет.
Өткізілетін іс-шаралардың географиясы - еліміздің барлық өңірлері. Барлық жерден мерекенің рухы сезілуі тиіс. Әрбір қазақстандық өтіп жатқан іс-шараларға өзінің қатыстылығын сезінуі тиіс.
Бұл кезеңде БАҚ-та "Бейбітшілік пен жасампаздықтың 20 жылы" мерекелік күн тәртібін көрсететін оқиғалар тарауы жұмыс істеуі тиіс. Веб-сайттарға жоспарланған оқиғаларға кеңінен тоқталатын күнтізбелер енгізілген флэш-анимациялық баннерлер орналастырылуы керек. Әрбір адам қандай іс-шара және қай жерде болатынын қалауынша білетін болады.
Мерекеден кейінгі кезең. Бұл кезеңде алдағы кезеңдерде көрсетілген еліміздің қол жеткізген негізгі жетістіктерінің ең әсерін барынша бекітуді қамтамасыз ету қажет.
Еліміздің жетістіктері кітаптарда, деректі және көркем фильмдерде, драмалық, опералық және балет спектакльдерінде, түрлі жанрдағы музыкалық туындыларда және өнердің басқа да түрлерінде пәндік көрініс табуы керек.
Тәуелсіздік мерейтойын мерекелеудің
КҮН ТІЗБЕСІ

1. Январь - "Азиада"
Месяц проходит под флагом Азиады - символа успешности и экономической состоятельности, международного авторитета Республики Казахстан.
Азиада, получившая высокую оценку международного спортивного сообщества, является показателем не только спортивной состоятельности, но и экономического потенциала Казахстана, создающего условия для достижения высоких результатов во всех сферах.
Месяц посвящен спорту, широкой презентации достижений казахстанского спорта за последние 20 лет Независимости в стране и за рубежом.
2. Февраль - "Признанный мировым сообществом Казахстан"
Месяц посвящается высокому международному авторитету Казахстана.
Проводится серия отраслевых международных научно-практических конференций по итогам председательства Казахстана в ОБСЕ, вопросам председательства Казахстана в ОИК и ШОС. Внимание общества акцентируется на теме внешнеполитических инициатив и достижений Казахстана, укреплении дружеских отношений со всеми странами мира. Также в этом месяце предусмотрено проведение международной конференции по вопросам формирования Таможенного союза и Единого экономического пространства (ЕврАзЭС).
По республике пройдут мероприятия в рамках широкомасштабной акции "Елдік үшін, ел үшін".
3. Март - "Традиции"
Месяц посвящается преемственности поколений, уважению к национальным, традиционным и семейным ценностям.
Он начинается с празднования Международного женского дня и постепенно переходит к "Наурыз мейрамы". В начале месяца проходит крупный международный женский съезд, посвященный Международному женскому дню. Широко популяризируется социальная политика страны, направленная на всестороннюю поддержку материнства и детства.
В марте планируется дать старт акции "Ровесники Независимости" и проекту "Ел қазынасы".
4. Апрель - "Наука и технологии"
Месяц посвященный инновационно-индустриальному прорыву Казахстана.
В течение месяца подчеркиваются роль и значение науки и новых технологий в реформировании страны и диверсификации экономики. Предусматривается презентация парков информационных технологий, крупнейших промышленных объектов, где вводятся новые технологические линии, отвечающие самым передовым научным стандартам и требованиям мировой конкурентоспособности.
Планируется проведение Международного форума по актуальным вопросам образования и науки.
5. Май - "Единство"
Месяц единства народа Казахстана и защитников Отечества.
Широко раскрываются идея толерантности и единства народа Казахстана, значение политики, направленной на межнациональное согласие. Акцентируется внимание на роли Вооруженных Сил страны в обеспечении независимости и безопасности.

1. Қаңтар - "Азиада"
Бұл ай Қазақстан Республикасының жетістіктері және экономикалық толымдылығы, халықаралық беделінің нышаны ретінде - Азиада жалауының аясында өткізіледі.
Халықаралық спорт қауымдастығының жоғары бағасын алған Азиада, тек спорттық қабілеттің көрсеткіші ғана емес, сонымен қатар, барлық салада жоғары нәтижелерге қол жеткізуге жағдай жасап отырған Қазақстанның экономикалық әлеуетінің де көрсеткіші болып табылады.
Осы ай спортқа, Тәуелсіздіктің 20 жылында қазақстандық спорттың жетістіктерін елімізде және шетелдерде кеңінен таныстыруға арналған.
2. Ақпан - "Әлемдік қауымдастық мойындаған Қазақстан"
Бұл ай еліміздің жоғары халықаралық беделіне арналады.
Қазақстанның ЕҚЫҰ-ға табысты төрағалығының қорытындылары, ИКҰ және ШЫҰ-на Қазақстанның төрағалығы мәселелері бойынша салалық халықаралық ғылыми-практикалық конференциялар өткізіледі. Қоғамның назары Қазақстанның сыртқы саяси бастамалары мен жетістіктері, әлемнің барлық елдерімен достық қатынасты нығайту тақырыптарына аударылады. Сондай-ақ, бұл айда Кедендік одақ және (ЕурАзЭҚ) Бірыңғай экономикалық кеңістік құру мәселелері бойынша халықаралық конференция өткізу қарастырылған.
Республика бойынша "Елдік үшін, ел үшін" атты кең көлемді акция шеңберінде іс-шаралар өткізіледі.
3. Наурыз - "Дәстүр"
Бұл ай ұрпақтар сабақтастығы, ұлттық, дәстүрлі және отбасылық құндылықтарды құрметтеуге арналады.
Ол Халықаралық әйелдер күнін мерекелеуден бастау алады да әрі қарай "Наурыз мейрамына" ұласады. Айдың басында Халықаралық әйелдер күніне арналған ауқымды халықаралық әйелдер съезі өткізіледі. Ана мен баланы жан-жақты қолдауға бағытталған еліміздің әлеуметтік саясаты кеңінен жарияланады.
Наурызда "Тәуелсіздіктің құрдастары" акциясы және "Ел қазынасы" жобасын бастау жоспарлануда.
4. Сәуір - "Ғылым және технология"
Бұл ай Қазақстанның инновациялық-индустриалдық серпіндеріне арналған.
Ай бойында елімізді реформалау және экономиканы әр тараптандырудағы ғылым мен жаңа технологиялардың рөлі мен маңызы атап көрсетіледі. Озық ғылыми стандарттар мен әлемдік бәсекеге қабілеттілік талаптарына жауап беретін жаңа технологиялық желілер енгізілетін ірі өндіріс нысандарында, ақпараттық технологиялар паркінде, үздік ғылыми мекемелерде тұсаукесер өткізу көзделуде.
Білім және ғылымның өзекті мәселелері бойынша халықаралық форум өткізу қарастырылады.
5. Мамыр - "Бірлік"
Қазақстан халқының бірлігі және Отан қорғаушылардың айы.
Толеранттық және Қазақстан халқының бірлігі идеялары, ұлтаралық келісімге бағытталған саясаттың мәні кеңінен айшықталады. Тәуелсіздік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі еліміздің Қарулы Күштерінің рөліне ерекше назар аударылады.

Проходит широкое празднование Дня единства народа Казахстана 1 мая, Дня защитников Отечества 7 мая и Дня Победы 9 мая.
Масштабные республиканские и региональные мероприятия проходят под девизом "Мы - одна команда. 20 лет - только вперед!".
6. Июнь - "Патриотизм"
Месяц патриотизма.
Он связывается с Днем государственных символов Республики Казахстан - 4 июня. Уважение к своей Родине и Независимости начинается с уважения к государственным символам - Гербу, Флагу, Гимну. Согласно сложившейся традиции в этом месяце состоится Форум патриотов, по республике пройдут патриотические акции, игры, фестивали.
7. Июль - "Столица Казахстана"
Месяц столицы Казахстана.
Астана - символ успешности, процветания и устремленности в будущее страны. Событийный ряд - традиционные торжественные и культурные мероприятия, связанные с празднованием Дня столицы, проводимые во всех регионах страны, торжественные церемонии ввода в эксплуатацию новых объектов, чествования деятелей, внесших значительный вклад в развитие столицы.
8. Август - "Правовые основы Независимости"
Месяц посвящен Конституции независимого Казахстана.
Принятие Конституции для казахстанцев символизирует начало новой эпохи. Основной закон страны стал прочной основой стабильного развития и процветания Казахстана. Особо подчеркивается его значение в укреплении Независимости. Разъясняются успешная казахстанская модель создания законодательной ветви власти - двухпалатного Парламента, а также достижения независимой судебной системы, соответствующей общепринятым демократическим стандартам.
9. Сентябрь - "Духовность"
Месяц духовности.
Посвящается образованию, культуре, языкам, духовному согласию и начинается с празднования Дня знаний.
В начале месяца предусматривается посещение Главой государства новых детских садов, интеллектуальных школ.
Запланировано проведение Республиканского фестиваля языков народа Казахстана, Республиканского фестиваля драматических театров.
10. Октябрь - "Возрождение аула"
Месяц возрождения аула.
Начинается с подведения итогов сельскохозяйственного года и последующей пропаганды прорывных проектов в агропромышленном комплексе. Будут организованы Республиканский форум агропромышленного сектора, фестиваль хлеба "Береке бастауы" ("Хлеб - всему голова"), посвященные 20-летию Независимости Республики.
Подводятся итоги акции "Расцвет села - расцвет Казахстана".
11. Ноябрь - "Форсированное индустриально-инновационное развитие"
Месяц посвящен форсированному индустриально-инновационному развитию.
В этом месяце широко празднуется День национальной валюты тенге - символа реальной экономической независимости и успешной финансовой реформы Казахстана. Предусматривается проведение Конгресса финансистов Казахстана. Состоится открытие новых объектов госпрограммы форсированного индустриально-инновационного развития.
Будет проведена традиционная церемония награждения лауреатов и дипломантов конкурса в области качества "Алтын сапа".

1 мамыр Қазақстан халқының бірлігі күнін, 7 мамыр Отан қорғаушылар күнін және 9 мамыр Жеңіс күнін ауқымды мерекелеу жүргізіледі.
"Бірлігіміз жарасқан. 20 жыл - тек қана алға!" ұранымен ауқымды республикалық және өңірлік іс-шаралар өткізіледі.
6. Маусым - "Патриотизм"
Патриотизм айы.
Ол 4 маусым - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік рәміздерінің күнімен байланыстырылады. Туған еліне және тәуелсіздікке құрмет Елтаңба, Ту, Әнұран сияқты мемлекеттік рәміздерге деген құрметтен басталады. Бұл айда қалыптасқан дәстүрге сәйкес, Патриоттар форумы, республика бойынша патриоттық акциялар, ойындар, фестивальдер өткізіледі.
7. Шілде - "Қазақстан астанасы"
Қазақстан астанасының айы.
Астана - Еліміздің жетістігі, өркендеуі және болашақка ұмтылысының нышаны. Окиғалар қатары - Астана күнін мерекелеумен байланысты еліміздің барлық өңірлерінде өткізілетін дәстүрлі мәдени іс-шаралар, жаңа нысандарды іске қосу салтанатты рәсімдері, астананы дамытуға ерекше үлес қосқан қайраткерлерге құрмет көрсету салтанатын ұйымдастыру.
8. Тамыз - "Тәуелсіздіктің құқықтық негіздері"
Бұл ай тәуелсіз Қазақстанның Конституциясына арналған.
Қазақстандықтар үшін Конституцияның қабылдануы тәуелсіздік тарихындағы жаңа дәуірдің басталуымен бейнеленеді. Еліміздің Ата Заңы Қазақстанның тұрақты дамуы мен өркендеуінің берік негізі болып табылады. Тәуелсіздікті нығайтудағы еліміздің Ата Заңының маңызына ерекше назар аударылады. Биліктің заңнамалық тармағын құрудың жетік қазақстандық моделі - қос палаталы Парламент, сондай-ақ жалпы қабылданған демократиялық стандарттарға сәйкес келетін тәуелсіз сот жүйесінің жетістіктері түсіндіріледі.
9. Қыркүйек - "Руханият"
Руханият айы.
Ол білім, мәдениет, тіл, рухани келісімге арналады және Білім күні мерекесінен басталады.
Айдың басында Елбасының жаңа балалар бақшаларына, зияткерлік мектептерге баруы қарастырылады.
Қазақстан халқының тілдері фестивалін ұйымдастыру, драма театрларының фестивалін өткізу жоспарланған.
10. Қазан - "Ауылды қайта түлету"
Ауылды қайта түлету айы.
Ол ауыл шаруашылығы жылының қорытындыларын шығарудан басталады және агроөнеркәсіп кешеніндегі серпінді жобаларды насихаттаумен жалғасады. Республика Тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған агроөнеркәсіп секторының республикалық форумы, "Береке бастауы" атты нан фестивалі ұйымдастырылады.
"Ауылдың өркендеуі - Қазақстанның өркендеуі" акциясының қорытындылары шығарылады.
11. Қараша - "Үдемелі индустриялық-инновациялық даму"
Ай үдемелі индустриялық-инновациялық дамуға арналған.
Бұл айда Қазақстанның нақты экономикалық тәуелсіздігі мен табысты қаржылық реформаларының рәмізі - ұлттық валюта Теңге күні кеңінен мерекеленеді. Қазақстан Қаржыгерлерінің конгресін өткізу көзделген. Үдемелі индустриялық-инновациялық даму мемлекеттік бағдарламасы бойынша жаңа нысандардың ашылуы болады.
Сапа саласындағы "Алтын сапа" конкурсының лауреаттары мен дипломанттарын марапаттаудың дәстүрлі рәсімі өткізіледі.

12. Декабрь - "Независимость"
Месяц Независимости.
Начиная с 26 ноября проводится ударная 20-дневка под лозунгом "Двадцать вершин Независимости". В ходе ее подчеркивается, что Независимость для всех казахстанцев символизирует создание нового государства - Республики Казахстан, начало совершенно новой эпохи в истории нации. Празднование 20-летия Независимости должно стать самым ярким событием за всю историю независимого Казахстана.
Календарь 20-ти звездных дней
"Двадцать вершин Независимости"
(с 26 ноября по 15 декабря 2011 года)
1. "Менің Қазақстаным" (26 ноября)
День государственных символов.
Лейтмотивом мероприятий в рамках данного дня является выражение глубокого уважения казахстанцев к государственным символам - Гербу, Гимну, Флагу страны.
В этот день запланировано проведение конкурсов, акций, форумов и выставок художников, нацеленных на популяризацию государственных символов.
2. "Атамекен" (27 ноября)
День государственной границы.
Лейтмотив мероприятий - констатация особого значения международно-правового оформления границы как важного признака государственности. Казахстан, который имеет почти четырнадцать тысяч километров сухопутной границы со своими соседями, превратил ее сегодня в "границу дружбы и добрососедства".
3. "Ата заң" (28 ноября)
День Конституции.
Лейтмотив мероприятий - историческое значение Основного закона как опоры Независимости и государственности. Основной закон - это надежный фундамент, на котором возводятся новое общество, новое государство, новая экономика.
4. "Бейбітшілік белдеуі" (29 ноября)
День мира.
Лейтмотив мероприятий - историческое значение закрытия Семипалатинского ядерного полигона и объявления Казахстана безъядерной зоной, беспрецедентное в мировой истории решение Казахстана об отказе от ядерного оружия. Особое внимание будет уделено инициативам Казахстана по созданию безъядерного мира.
5. "Келісім" (30 ноября)
День национального единства.
Лейтмотивом мероприятий в рамках дня станет дальнейшее укрепление казахстанских ценностей - мира, межэтнического и межконфессионального согласия, патриотизма и национального единства как главной основы успехов страны.
6. "Азаматтық қоғам" (1 декабря)
День институтов гражданского общества.
Лейтмотив мероприятий - динамичное развитие ключевых институтов демократии - свободы слова и средств массовой информации, неправительственных организаций и их роль в политической модернизации Казахстана.
7. "Дәстүр" (2 декабря)
День единства и преемственности поколений.
Лейтмотив мероприятий - огромное консолидирующее значение традиционных ценностей (уважение к языку и культуре, нравственность, связь поколений, патриотизм и толерантность), институт семьи как опора государства.

12. Желтоқсан - "Тәуелсіздік"
Тәуелсіздік айы.
26 қарашадан бастап "Тәуелсіздіктің 20 шыңы" ұранымен екпінді 20-күндік өткізіледі. Оның барысында Тәуелсіздік барлық қазақстандықтар үшін ұлт тарихындағы ерекше жаңа дәуірдің бастауын, жаңа мемлекет - Қазақстан Республикасының құрылуын бейнелейтіні атап өтіледі.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығын мерекелеу Қазақстанның күллі тәуелсіздік тарихындағы аса көрнекті оқиғасы болуы тиіс.
"Тәуелсіздіктің жиырма шыңы"
20 жұлдызды күн
КҮН ТІЗБЕСІ
(2011 жылғы 26 қарашадан - 15 желтоқсанға дейін)
1. "Менің Қазақстаным" (26 қараша)
Мемлекеттік рәміздер күні.
Бұл күннің аясындағы іс-шаралардың желісі қазақстандықтардың мемлекеттік рәміздерге - Елтаңба, Әнұран, Туға көрсететін терең құрметі болып табылады.
Бұл күні мемлекеттік рәміздерді насихаттауға бағытталған конкурстар, акциялар, форумдар және суретшілердің көрмелерін өткізу жоспарланған.
2. "Атамекен" (27 қараша)
Мемлекеттік шекара күні.
Іс-шаралардың желісі - мемлекеттіліктің маңызды белгісі ретінде шекараны халықаралық-құқықтық рәсімдеудің ерекше мәнін айқындау болып табылады. Көршілерімен құрлықта он төрт мың шақырымға жуық шекарасы бар Қазақстан бүгінде оны "достық пен тату көршілік шекарасына" айналдырды.
3. "Ата заң" (28 қараша)
Конституция күні.
Іс-шаралардың желісі - Тәуелсіздік пен мемлекеттіліктің тірегі ретінде Ата Заңның тарихи маңызы болып табылады. Ата Заң - оның негізінде жаңа қоғам, жаңа мемлекет, жаңа экономика құрылып жатқан берік іргетас.
4. "Бейбітшілік белдеуі" (29 қараша)
Бейбітшілік күні.
Іс-шаралардың желісі - Семей ядролық полигоны жабылуының, Қазақстанды ядросыз аймақ ретінде жариялаудың, Қазақстанның ядролық қарудан бас тартуы туралы әлемдік тарихтағы теңдесі жоқ шешімінің тарихи мәні. Қазақстанның ядросыз әлем құру жөніндегі бастамасына ерекше назар аударылатын болады.
5. "Келісім" (30 қараша)
Ел бірлігі күні.
Бұл күннің аясындағы іс-шаралардың желісі қазақстандық құндылықтар - еліміздің жетістіктерінің басты негізі ретінде бейбітшілік, этносаралық және конфессияаралық келісім, патриотизм және ел бірлігін одан әрі нығайту болып табылады.
6. "Азаматтық қоғам" (1 желтоқсан)
Азаматтық қоғам институттарының күні.
Іс-шаралардың желісі - басты демократиялық институттарды серпінді дамыту - сөз және бұқаралық ақпарат құралдарының бостандығы, үкіметтік емес ұйымдар және олардың Қазақстанды саяси жаңартудағы рөлі болып табылады.
7. "Дәстүр" (2 желтоқсан)
Бірлік және ұрпақтар сабақтастығы күні.
Іс-шаралардың желісі - дәстүрлі құндылықтардың үлкен топтастырушылық мәні (тілге және мәдениетке құрмет, адамгершілік, ұрпақтар байланысы, патриотизм және төзімділік), отбасы институты мемлекеттің тірегі ретінде.

8. "Болашақ" (3 декабря)
День молодежи Казахстана.
Лейтмотив мероприятий - роль молодежи в укреплении Независимости и будущего Казахстана, разъяснение государственной молодежной политики. В этот день центральным событием станет Республиканский молодежный форум "Будущее в наших руках".
9. "Сергектік" (4 декабря)
День спорта.
Лейтмотив мероприятий - популяризация достижений Казахстана как спортивной страны, ценностей здорового образа жизни, а также развития массовой физической культуры и спорта, спортивной инфраструктуры, возведенной за годы Независимости.
10. "Ғылым" (5 декабря)
День науки и технологий.
Лейтмотив мероприятий - достижения Казахстана в научно-инновационной сфере, приоритеты государства в области знаний, наук и инноваций, формирование интеллектуальной нации как залог успешной конкурентоспособности Казахстана.
11. "Мәдениет" (6 декабря)
День культурного наследия.
Лейтмотив мероприятий - значение культуры как духовной составляющей Независимости, мировой уровень казахстанской культуры, реализация программы "Культурное наследие". Планируется проведение выставки "Новейшие археологические открытия Казахстана" и открытие праздничной декады казахстанских фильмов, созданных за годы Независимости.
12. "Алтын тенге" (7 декабря)
День национальной валюты.
Основной лейтмотив мероприятий - национальная валюта - один из главных атрибутов конкурентоспособной экономики Казахстана. Предусматривается проведение Конгресса финансистов Казахстана с участием ведущих экономистов и международных инвесторов, экспертов и политиков.
13. "Шаңырақ" (8 декабря)
Строительство жилья за годы Независимости.
Основной лейтмотив мероприятий - результаты беспрецедентной программы жилищного строительства. Пройдут торжественные церемонии введения новых жилых объектов в эксплуатацию и вручения ключей от квартир.
14. "Ауыл" (9 декабря)
День аграрного сектора.
Лейтмотив мероприятий - динамичное развитие села за годы Независимости, государственная поддержка аграрного сектора. Состоятся торжественные церемонии чествования лучших работников аграрного сектора, ветеранов сельскохозяйственного труда.
15. "Астана" (10 декабря)
День столицы.
Лейтмотив мероприятий - значение Астаны как символа независимого Казахстана, олицетворения надежд и уверенности в будущем всех казахстанцев.
Пройдут торжественные и культурные мероприятия, связанные с празднованием Дня столицы во всех регионах страны.
16. "Білім" (11 декабря)
День образования.
Лейтмотив мероприятий - популяризация Государственной программы развития образования, достижений в области образования за годы Независимости (интеллектуальные школы, Назарбаев Университет, международный университет информационных технологий в г. Алматы и т.д.). Пройдут мероприятия, направленные на позиционирование образованных граждан - как главного капитала страны.

8. "Болашақ" (3 желтоқсан)
Қазақстан жастарының күні.
Іс-шаралардың желісі - Қазақстан тәуелсіздігі мен болашағын нығайтудағы жастардың рөлі, мемлекеттік жастар саясатын түсіндіру. Бұл күннің басты оқиғасы "Болашақ біздің қолымызда" атты республикалық жастар форумы болмақ.
9. "Сергектік" (4 желтоқсан)
Спорт күні.
Іс-шаралардың желісі - Қазақстанның спорт саласындағы жетістіктерін, саламатты өмір салты құндылықтарын, сондай-ақ бұқаралық спорт және дене шынықтыруды дамытуды, Тәуелсіздік жылдарында тұрғызылған спорттық инфрақұрылымды дамытуды өрістету.
10. "Ғылым" (5 желтоқсан)
Ғылым және технологиялар күні.
Іс-шаралардың желісі - Қазақстанның ғылыми-инновациялық саладағы жетістіктері, білім, ғылым және инновация саласындағы мемлекеттің басымдықтары, Қазақстанның табысты бәсекеге қабілеттілігінің кепілі ретінде зияткерлік ұлтты қалыптастыру.
11. "Мәдениет" (6 желтоқсан)
Мәдени мұра күні.
Іс-шаралардың желісі - Тәуелсіздіктің рухани тірегі ретіндегі мәдениеттің мәні, қазақстандық мәдениеттің әлемдік деңгейі, "Мәдени мұра" бағдарламасын жүзеге асыру. "Қазақстанның жаңа археологиялық жаңалықтары" көрмесін ұйымдастыру және Тәуелсіздік жылдары жасалған қазақстандық фильмдердің мерекелік онкүндігінің ашылуы жоспарлануда.
12. "Алтын теңге" (7 желтоқсан)
Ұлттық валюта күні.
Іс-шаралардың желісі - ұлттық валюта - Қазақстан экономикасының бәсекеге қабілеттілігінің басты белгілерінің бірі. Жетекші қаржыгерлер мен халықаралық инвесторлар, сарапшылар мен саясаттанушылардың қатысуымен Қаржыгерлер конгресін өткізу көзделуде.
13. "Шаңырақ" (8 желтоқсан)
Тәуелсіздік жылдарындағы тұрғын үй құрылысы.
Іс-шаралардың желісі - бұрын-соңды болмаған тұрғын үй құрылысы бағдарламасының нәтижелері. Жаңа тұрғын-жай нысандарының пайдалануға берудің және пәтер кілттерін тапсырудың салтанатты рәсімдері өтеді.
14. "Ауыл" (9 желтоқсан)
Аграрлық сектор күні.
Іс-шаралардың желісі - тәуелсіздік жылдарындағы ауылдың қарқынды дамуы, аграрлық секторды мемлекеттік қолдау. Аграрлық сектордың таңдаулы қызметкерлерін, ауыл шаруашылығының еңбек ардагерлеріне құрмет көрсетудің салтанатты рәсімі ұйымдастырылады.
15. "Астана" (10 желтоқсан)
Елорда күні.
Іс-шаралардың желісі - барша қазақстандықтың болашаққа деген үміті мен сенімі бейнеленген тәуелсіз Қазақстанның символы ретінде Астананың мәні болып табылады.
Еліміздің барлық өңірлерінде Астана күнін мерекелеумен байланысты салтанатты және мәдени іс-шаралар өткізіледі.
16. "Білім" (11 желтоқсан)
Білім күні.
Іс-шаралардың желісі - Білімді дамытудың мемлекеттік бағдарламасын, Тәуелсіздік жылдары ішіндегі білім саласындағы жетістіктерді (зияткерлік мектеп, Назарбаев университеті, Алматыдағы Ақпараттық технологиялар университеті және т.б.) өрістету. Еліміздің басты ресурсы - білімді азаматтарды үлгі етуге бағытталған іс-шаралар өтеді.

17. "Денсаулық" (12 декабря)
День здоровья.
Лейтмотив мероприятий - популяризация достижений в области здравоохранения за годы Независимости, Государственной программы развития здравоохранения.
18. "Cepпін" (13 декабря)
День индустриально-инновационного развития.
Лейтмотив мероприятий - популяризация Государственной программы форсированного индустриально-инновационного развития страны. Ключевое мероприятие - телевизионный мост со всеми регионами, где осуществляются прорывные проекты.
19. "Мемлекеттік тіл" (14 декабря)
День государственного языка.
Лейтмотив мероприятий - популяризация Государственной программы развития языков, особое значение государственного языка как фактора национального единства и символа Независимости.
20. "Отан" (15 декабря)
День, посвященный идеалам и ценностям Независимости.
Повсеместно проводятся торжественные собрания, посвященные юбилею Независимости и церемонии чествования деятелей, внесших вклад в развитие независимого Казахстана.
Подводятся итоги Республиканского конкурса "Тәуелсіздік толғауы", посвященного созданию произведений в сфере культуры и искусства по тематике Независимости.
Торжественные мероприятия 15-16 декабря в городе Астане
В эти дни в столице Казахстана состоится церемония награждения государственными наградами, юбилейными медалями граждан, внесших значительный вклад в становление страны, укрепление ее независимости.
Центральным событием станет торжественное собрание и концерт с участием Главы государства, а также прием от его имени.
Кроме того, для широкой общественности будут организованы торжественное театрализованное представление и праздничный концерт "20 лет мира и созидания".
Внешние атрибуты праздника
Логотип праздника должен содержать в себе элементы государственных символов Республики.
Эскизы наружного оформления призваны отразить исторический путь становления независимого Казахстана и его современные экономические, социальные и политические реалии. В них необходимо заложить идеи, направленные на поддержку курса реформ, рост авторитета нашей страны, признание достижений внутри страны и за рубежом.
Цветовая гамма праздника должна быть основана на цветовой гамме государственных символов - преобладание голубого цвета в сочетании с золотом (охрой).
Ожидаемые результаты
В результате реализации указанных мер ожидается углубление идейной и духовно-культурной консолидации общества, укрепление в сознании казахстанцев ценностей государственности и Независимости, формирование чувства патриотизма, созидания и стремления к новым вершинам.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 января 2011 года № 1144
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по проведению 20-летия Независимости Республики Казахстан

17. "Денсаулық" (12 желтоқсан)
Денсаулық күні.
Іс-шаралардың желісі - Тәуелсіздік жылдарында денсаулық саласындағы жетістіктерді, Денсаулық сақтауды дамытудың мемлекеттік бағдарламасын өрістету.
18. "Серпін" (13 желтоқсан)
Индустриялық-инновациялық даму күні.
Іс-шаралардың желісі - еліміздің үдемелі индустриялық-инновациялық даму мемлекеттік бағдарламасын өрістету. Түйінді іс-шара - серпінді жобалар іске асырылып жатқан барлық өңірлермен телекөпір.
19. "Мемлекеттік тіл" (14 желтоқсан)
Мемлекеттік тіл күні.
Іс-шаралардың желісі - Тілдерді дамыту мемлекеттік бағдарламасын өрістету, ел бірлігінің факторы және Тәуелсіздіктің символы ретіндегі мемлекеттік тілдің ерекше маңызы.
20. "Отан" (15 желтоқсан)
Бұл күн Тәуелсіздіктің мұраттары мен құндылықтарына арналады. Қазақстан Тәуелсіздігінің орнығуына ерекше үлес қосқан қайраткерлерге құрмет көрсету салтанатты рәсімі мен Тәуелсіздік мерейтойына арналған салтанатты жиындар барлық жерде өтеді.
Тәуелсіздік тақырыбына арналған мәдениет пен өнер саласындағы "Тәуелсіздік толғауы" атты туындыларға арналған республикалық конкурстың қорытындылары шығарылады.
15-16 желтоқсанда Астана қаласында өтетін салтанатты іс-шаралар
Бұл күндері Қазақстан елордасында мемлекеттің қалыптасуына, оның Тәуелсіздігін нығайтуға маңызды үлес қосқан азаматтарды мерейтойлық медальдармен және мемлекеттік наградалармен марапаттау рәсімі өтпек.
Басты оқиға Мемлекет басшысының қатысуымен салтанатты жиналыс және концерт, сондай-ақ Мемлекет басшысы атынан қабылдау болмақ.
Сонымен қатар, көпшілікке арналып "Бейбітшілік пен жасампаздықтың 20 жылы" салтанатты театрландырылған қойылым және мерекелік концерт ұйымдастырылмақ.
Мерекенің сыртқы белгілері
Мерекенің логотипі республиканың мемлекеттік рәміздерінің элементтерін қамтуға тиіс.
Көрнекі үгіт эскиздері тәуелсіз Қазақстанның қалыптасуының тарихи жолын, оның қазіргі заманғы экономикалық, әлеуметтік және саяси жағдайын бейнелеуі керек. Олардың реформалар бағытын, еліміздің беделінің өсуін қолдауға, ел ішіндегі және шет елдегі жетістіктерді мойындауға бағытталған идеялар болу қажет.
Мерекенің түс гаммасы мемлекеттік рәміздердің түс гаммасына негізделуі керек, яғни көгілдір түстің алтынмен (охрамен) үйлесімінің басым болуы.
Күтілетін нәтижелер
Қоғамның идеялық және рухани-мәдени топтасуын тереңдету, қазақстандықтардың ой-санасына мемлекеттіліктің және Тәуелсіздіктің құндылықтарын егу, отаншылдық, жасампаздық сезімін орнықтыру және жаңа белестерді бағындыруға ұмтылуды қалыптастыру.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 27 қаңтардағы
№ 1144 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығын өткізу жөніндегі
ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ

Исключена Указом Президента РК от 22.07.2011 № 125
68.
Организовать 19-ю международную
нефтегазовую выставку и
конференцию KIOGE
информация в АП
МНГ
10 декабря
II. Организация и проведение мероприятий в рамках 20-ти
звездных дней - "Двадцать вершин Независимости" (с 26 ноября по 15 декабря)
26 ноября - "Менің Қазақстаным"
69.
Провести Республиканский конкурс
патриотической песни "Елім менің",
посвященный 20-летию Независимости
информация в АП
МК, НДП "Hуp
Отан" (по
согласованию)
25 декабря
70.
Организовать торжественную
церемонию встречи поезда "Менің
Қазақстаным"
информация в АП
МТК, МТСЗН, МСИ,
акимы областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
71.
Организовать Форум художников и
выставку художественных полотен
"Өз елім" - "Мой Казахстан"
информация в АП
МК
25 декабря
27 ноября - "Атамекен"
72.
Провести мероприятие с участием
воинов-пограничников, посвященное
20-летию Независимости Республики
Казахстан
информация в АП
МО, КНБ
25 декабря
73.
Организовать III Международный
фестиваль "Дос жүрегін шекара
бөле алмайды"
информация в АП
аким Атырауской
области
25 декабря
28 ноября - "Ата заң"
74.
Провести международную
научно-практическую конференцию
"20 лет Независимости: опыт и
перспективы конституционного
строительства"
информация в АП
МОН, МЮ, МК,
МСИ, МИД, КС (по
согласованию)
25 декабря
75.
Провести тематические встречи,
классные часы, конкурсы на знание
Основного закона в средних,
средне-специальных и высших
учебных заведениях
информация в АП
МОН, МЮ, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы, МК "Жас
Отан" НДП "Hуp
Отан" (по
согласованию)
25 декабря
29 ноября - "Бейбітшілік белдеуі"
76.
Провести Антиядерный форум в
рамках 20-летия закрытия
Семипалатинского ядерного полигона
информация в АП
аким
Восточно-Казах-
станской
области, МИД
25 декабря
77.
Провести по республике выставки и
экспозиции "Казахстан -
государство без ядерного оружия"
информация в АП
акимы областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
30 ноября - "Келісім"
78.
Провести Международную конференцию
по вопросам межэтнической и
межконфессиональной толерантности
информация в АП
МК, САНК
25 декабря
79.
Провести по республике
мероприятия, направленные на
дальнейшее укрепление
казахстанских ценностей - мира,
межэтнического согласия,
патриотизма, национального
единства
информация в АП
МК, САНК, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
80.
Провести Республиканский конкурс
детского рисунка "Наш общий дом
Казахстан!"
информация в АП
МОН, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы, МК "Жас
Отан" НДП
"Hуp Отан" (по
согласованию)
25 декабря
1 декабря - "Азаматтық коғам"
81.
Организовать чествование
представителей НПО и СМИ, внесших
значительный вклад в развитие
гражданского общества за годы
Независимости
информация в АП
МК, МСИ, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
82.
Провести творческий конкурс среди
журналистов и фотокорреспондентов
на лучший материал, посвященный
становлению и развитию
государственности Казахстана
информация в АП
МСИ
25 декабря
2 декабря - "Дәстүр"
83.
Организовать встречу Главы
государства с многодетными
матерями
организация
встречи
НКЖСДП, МТСЗН
декабрь
84.
Провести Республиканский айтыс
ақынов, посвященный 20-летию
Независимости
информация в АП
МК
25 декабря
85.
Провести акцию, посвященную
воспитанию уважения к языку и
культуре
информация в АП
МК, ОЮЛ "ГАК"
(по
согласованию)
25 декабря
3 декабря - "Болашак"
86.
Провести Республиканский
молодежный форум "Будущее в наших
руках"
информация в АП
МОН, МК
"Жас Отан"
НДП "Hуp Отан"
(по
согласованию)
25 декабря
87.
Провести мероприятия, направленные
на раскрытие роли молодежи в
укреплении Независимости,
разъяснение государственной
молодежной политики
информация в АП
акимы областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
4 декабря - "Сергектік"
88.
Организовать встречу Главы
государства с выдающимися
спортсменами страны, внесшими
вклад в развитие казахстанского
спорта за годы Независимости
организация
встречи
АП, МТС
декабрь
89.
Провести Фестиваль национальных
видов спорта, посвященный 20-летию
Независимости Республики
информация в АП
МТС, аким
г. Астаны
25 декабря
90.
Провести торжественные церемонии
открытия спортивных комплексов и
центров, приуроченные 20-летию
Независимости
информация в АП
МТС, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
5 декабря - "Ғылым"
91.
Провести расширенное заседание
Национальной академии наук
Республики Казахстан, посвященное
20-летию Независимости
информация в АП
МОН, НАН (по
согласованию)
25 декабря
92.
Организовать выставку научных
достижений Казахстана
информация в АП
МОН
25 декабря
93.
Организовать торжественные
церемонии чествования деятелей в
области науки и новых технологий
информация в АП
МОН
25 декабря
6 декабря - "Мәдениет"
94.
Организовать заседание
Общественного совета программы
"Мәдени мұра" с обсуждением
проделанной за годы Независимости
работы по восстановлению
историко-культурного наследия
информация в АП
МК
25 декабря
95.
Организовать выставку "Новейшие
археологические открытия
Казахстана"
информация в АП
МК
25 декабря
96.
Обеспечить открытие праздничной
декады казахстанских фильмов,
созданных за годы Независимости
информация в АП
МК
25 декабря
7 декабря - "Алтын тенге"
97.
Провести Экономический форум с
участием ведущих экономистов и
международных инвесторов,
экспертов, политиков
информация в АП
ОЮЛ "Ассоциация
финансистов
Казахстана" (по
согласованию),
НБ (по
согласованию),
МФ
25 декабря
98.
Организовать чествование
финансистов, внесших вклад в
развитие финансовой системы страны
за годы Независимости
информация в АП
МФ
25 декабря
8 декабря - "Шаңырақ"
99.
Организовать по республике
торжественные церемонии ввода в
эксплуатацию новых жилых объектов
информация в АП
акимы областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря

Алып тасталды - ҚР Президентінің 2011.07.22 № 125 Жарлығымен.
68.
19-шы Халықаралық мұнай-газ көрмесін және KIOGE конференциясын ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
МГМ
10 желтоқсан
II. "Тәуелсіздіктің жиырма шыңы" - 20 жұлдызды күн шеңберіндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
(26 қарашадан 15 желтоқсанға дейін)
26 қараша - "Менің Қазақстаным"
69.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығына арналған "Елім менің" патриоттық әндердің республикалық байқауын өткізу
ПӘ-не ақпарат
MM, "Нұр Отан" ХДП (келісім бойынша)
25 желтоқсан
70.
"Менің Қазақстаным" пойызын қарсы алудың салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ККМ, ЕХӘҚМ, БАМ, облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
71.
Суретшілер форумы және "Өз елім" - "Мой Казахстан" сурет көрмесін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
MM
25 желтоқсан
27 қараша - "Атамекен"
72.
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған шекарашы жауынгерлердің қатысуымен іс-шара өткізу
ПӘ-не ақпарат
Қорғанысмині, ҰҚК
25 желтоқсан
73.
"Дос жүрегін шекара бөле алмайды" атты III Халықаралық фестивальді ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
Атырау облысының әкімі
25 желтоқсан
28 қараша - "Ата заң"
74.
"Тәуелсіздікке 20 жыл: конституциялық құрылыстың тәжірибесі мен перспективалары" атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткізу
ПӘ-не ақпарат
БҒМ, ӘдМ, MM, БАМ, СІМ, КК (келісім бойынша)
25 желтоқсан
75.
Еліміздің мектептерінде, орта арнаулы және жоғары оқу орындарында Ата заңды білу бойынша тақырыптық кездесулер, сыныптық сағаттар, конкурстар өткізу
ПӘ-не ақпарат
БҒМ, МӘ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Нұр Отан" ХДП "Жас Отан" ЖҚ (келісім бойынша)
25 желтоқсан
29 қараша - "Бейбітшілік белдеуі"
76.
Семей ядролық полигонының жабылуына 20 жыл толуына орай ядролық қаруға қарсы форум өткізу
ПӘ-не ақпарат
Шығыс Қазақстан облысының әкімі, СІМ
25 желтоқсан
77.
"Қазақстан - ядролық қарусыз мемлекет" атты республика көлемінде көрмелер мен экспозициялар өткізу
ПӘ-не ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
30 қараша - "Келісім"
78.
Этносаралық және конфессияаралық төзімділік мәселелері бойынша халықаралық конференция өткізу
ПӘ-не ақпарат
ММ, ҚХАХ
25 желтоқсан
79.
Республика көлемінде бейбітшілік, этносаралық келісім, патриотизм, ұлттық бірлік сияқты қазақстандық құндылықтарды бұдан әрі де нығайта түсуге бағытталған іс-шаралар өткізу
ПӘ-не ақпарат
ММ, ҚХАХ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
80.
Республикалық "Қазақстан - біздің ортақ үйіміз" атты балалар суретінің конкурсын өткізу
ПӘ-не ақпарат
БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Нұр Отан" ХДП "Жас Отан" ЖҚ (келісім бойынша)
25 желтоқсан
1 желтоқсан - "Азаматтық қоғам"
81.
Тәуелсіздік жылдарында азаматтық қоғамның дамуына үлес қосқан ҮЕҰ мен БАҚ өкілдеріне құрмет көрсетуді ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ММ, БАМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
82.
Қазақстан мемлекеттілігінің құрылуы мен дамуы тақырыбындағы ең үздік материалға журналистер мен фототілшілер арасында шығармашылық конкурс өткізу
ПӘ-не ақпарат
БАМ
25 желтоқсан
2 желтоқсан - "Дәстүр"
83.
Мемлекет басшысының көпбалалы аналармен кездесуін ұйымдастыру
кездесу ұйымдастыру
ӘОДСҰК, ЕХӘҚМ
желтоқсан
84.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығына арналған республикалық ақындар айтысын өткізу
ПӘ-не ақпарат
MM
25 желтоқсан
85.
Тіл мен мәдениетке құрметті арттыруға арналған акция өткізу
ПӘ-не ақпарат
MM, "ҚАА" ЗТБ (келісім бойынша)
25 желтоқсан
3 желтоқсан - "Болашақ"
86.
"Болашақ біздің қолымызда" атты республикалық жастар форумын өткізу
ПӘ-не ақпарат
БҒМ, "Нұр Отан" ХДП "Жас Отан" ЖҚ (келісім бойынша)
25 желтоқсан
87.
Тәуелсіздікті нығайтудағы жастардың рөлін ашуға, мемлекеттік жастар саясатын түсіндіруге бағытталған іс-шаралар өткізу
ПӘ-не ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
4 желтоқсан - "Сергектік"
88.
Мемлекет басшысының тәуелсіздік жылдары Қазақстан спортының дамуына елеулі үлес қосқан спортшылармен кездесуін ұйымдастыру
кездесу ұйымдастыру
ПӘ, ТСМ
желтоқсан
89.
Республика тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған ұлттық спорт түрлерінің фестивалін өткізу
ПӘ-не ақпарат
ТСМ, Астана қаласының әкімдігі
25 желтоқсан
90.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығына орай спорт кешендері мен орталықтарының ашылуы салтанатты рәсімдерін өткізу
ПӘ-не ақпарат
ТСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
5 желтоқсан - "Ғылым"
91.
Тәуелсіздіктің 20 жылдығына арналған Қазақстан Республикасы ұлттық Ғылым академиясының кеңейтілген отырысын өткізу
ПӘ-не ақпарат
БҒМ, ҰҒА (келісім бойынша)
25 желтоқсан
92.
Қазақстанның ғылыми жетістіктері көрмесін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
БҒМ
25 желтоқсан
93.
Ғылым мен жаңа технологиялар саласындағы қайраткерлерге құрмет көрсетудің салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
БҒМ
25 желтоқсан
6 желтоқсан - "Мәдениет"
94.
Тәуелсіздік жылдары тарихи-мәдени мұраны қалпына келтіру бойынша жасалған жұмыстарды талқылауға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасы Қоғамдық кеңесінің отырысын ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
MM
25 желтоқсан
95.
"Қазақстанның жаңа археологиялық жаңалықтары" көрмесін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
MM
25 желтоқсан
96.
Тәуелсіздік жылдары жасалған қазақстандық фильмдердің мерекелік онкүндігінің ашылуы
ПӘ-не ақпарат
MM
25 желтоқсан
7 желтоқсан - "Алтын теңге"
97.
Үздік қаржыгерлер мен халықаралық инвесторлар, сарапшылар, саясаттанушылардың қатысуымен экономикалық форум өткізу
ПӘ-не ақпарат
Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" ЗТБ (келісім бойынша), ҰБ (келісім бойынша), ҚМ
25 желтоқсан
98.
Тәуелсіздік жылдары еліміздің қаржы жүйесінің дамуына елеулі үлес қосқан қаржыгерлерге құрмет көрсетуді ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ҚМ
25 желтоқсан
8 желтоқсан - "Шаңырақ"
99.
Республика көлемінде жаңа тұрғын-үй нысандарын пайдалануға берудің салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан

100.
Организовать торжественные
церемонии вручения ключей от
квартир государственным служащим,
молодым семьям, заслуженным
деятелям культуры, искусства и
т.д.
информация в АП
акимы областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
9 декабря - "Ауыл"
101.
Провести Республиканский форум
молодежи "С дипломом в село",
приуроченный к 20-летию
Независимости Республики
информация в АП
МСХ, МОН, МК
"Жас Отан"
НДП "Hуp Отан"
(по
согласованию)
25 декабря
102.
Организовать торжественные
церемонии чествования лучших
работников аграрного сектора,
ветеранов сельскохозяйственного
труда
информация в АП
МСХ, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
10 декабря - "Астана"
103.
Организовать торжественные
церемонии ввода в эксплуатацию
новых объектов столицы
информация в АП
аким г. Астаны
25 декабря
104.
Организовать встречу Главы
государства с представителями
общественности, внесшими
значительный вклад в развитие
Астаны
организация встречи
АП, аким
г. Астаны
декабрь
11 декабря - "Білім"
105.
Провести Форум отличников и
стипендиатов программы "Болашақ"
информация в АП
МОН
25 декабря
106.
Организовать торжественную
церемонию чествования лучших
работников сферы образования,
внесших вклад в развитие отрасли
за годы Независимости
информация в АП
МОН, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
12 декабря - "Денсаулық"
107.
Организовать церемонии ввода в
эксплуатацию новых объектов
здравоохранения
информация в АП
МЗ, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
108.
Организовать по республике
торжественные церемонии
чествования работников сферы
здравоохранения, внесших вклад в
развитие отрасли за годы
Независимости
информация в АП
МЗ, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
109.
Организовать массовые спортивные
мероприятия по пропаганде
здорового образа жизни
информация в АП
МТС, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
13 декабря - "Серпін"
110.
Организовать Общенациональный
телемост по презентации проектов
Карты индустриализации, запущенных
во втором полугодии 2011 года
информация в АП
МИНТ
25 декабря
111.
Организовать торжественную
церемонию открытия движения
поездов по новому железнодорожному
сообщению "Жетіген - Корғас"
информация в АП
МТК
25 декабря
112.
Организовать торжественные
церемонии чествования лучших
работников промышленной,
индустриальной сферы, внесших
вклад в развитие отрасли за годы
Независимости
информация в АП
МИНТ, акимы
областей,
гг. Астаны и
Алматы
25 декабря
14 декабря - "Мемлекеттік тіл"
113.
Провести международную
научно-практическую конференцию
"Мемлекеттік тіл - ел бірлігінің
басты факторы"
информация в АП
МК, САНК
25 декабря

100.
Мемлекеттік қызметкерлерге, жас отбасыларға, мәдениет пен өнерге еңбек сіңірген және т.б. қайраткерлерге пәтер кілттерін тапсырудың салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
9 желтоқсан - "Ауыл"
101.
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған "Дипломмен ауылға" республикалық жастар форумын өткізу
ПӘ-не ақпарат
АШМ, БҒМ, "Нұр Отан" ХДП "Жас Отан" ЖҚ (келісім бойынша)
25 желтоқсан
102.
Аграрлық сектордың үздік қызметкерлерін, ауылшаруашылық еңбек ардагерлеріне құрмет көрсетудің салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
10 желтоқсан - "Астана"
103.
Елорданың жаңа нысандарын пайдалануға берудің салтанатты рәсімдерін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
Астана қаласының әкімі
25 желтоқсан
104.
Астананың дамуына елеулі үлес қосқан қоғам қайраткерлерімен Мемлекет басшысының кездесуін ұйымдастыру
кездесу ұйымдастыру
ПӘ, Астана қаласының әкімі
желтоқсан
11 желтоқсан - "Білім"
105.
"Болашақ" бағдарламасының үздіктері мен стипендиаттары форумын өткізу
ПӘ-не ақпарат
БҒМ
25 желтоқсан
106.
Тәуелсіздік жылдары білім саласының дамуына елеулі үлес қосқан үздік қызметкерлерге құрмет көрсетуді ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
12 желтоқсан - "Денсаулық"
107.
Денсаулық саласының жаңа нысандарын пайдалануға беру рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
108.
Тәуелсіздік жылдары денсаулық саласының дамуына елеулі үлес қосқан үздік қызметкерлерге құрмет көрсетудің салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ДСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
109.
Саламатты өмір салтын насихаттау бойынша бұқаралық спорт іс-шараларын ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ТСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
13 желтоқсан - "Серпін"
110.
2011 жылдың екінші жартыжылдығында іске қосылған Индустриаландыру картасының жобаларын таныстыру рәсіміне орай Жалпыұлттық телекөпір ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ИЖТМ
25 желтоқсан
111.
"Жетіген - Қорғас" жаңа теміржолы қатынасы бойынша пойыз қозғалысы ашылуының салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ККМ
25 желтоқсан
112.
Тәуелсіздік жылдары индустрия саласының дамуына елеулі үлес қосқан өндірістік саланың үздік қызметкерлеріне құрмет көрсетудің салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
ИЖТМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
14 желтоқсан - "Мемлекеттік тіл"
113.
"Мемлекеттік тіл - ел бірлігінің басты факторы" атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткізу
ПӘ-не ақпарат
MM, ҚХАХ
25 желтоқсан

114.
Организовать торжественную
церемонию чествования деятелей в
области развития государственного
языка "Тіл жанашыры"
информация в АП
МК
25 декабря
15 декабря - "Отан"
115.
Провести в государственных органах
и ведомствах торжественные
собрания, посвященные 20-летию
Независимости Республики
информация в АП
центральные и
местные
исполнительные
органы
25 декабря
116.
Провести по республике
благотворительные акции, оказывать
широкомасштабную социальную помощь
уязвимым слоям населения
информация в АП
акимы областей,
гг. Астаны и
Алматы,
НДП "Hуp Отан"
(по
согласованию)
25 декабря
117.
Организовать финал
Республиканского конкурса
"Тәуелсіздік толғауы",
посвященного созданию произведений
в сфере культуры и искусства по
тематике Независимости
информация в АП
МК
25 декабря
III. Торжественные мероприятия 15-16 декабря в городе Астане
118.
Организовать церемонию награждения
государственными наградами,
юбилейными медалями граждан
Казахстана
организация
церемонии
АП
15-16 декабря
119.
Организовать торжественное
собрание, концерт и прием от имени
Главы государства, посвященные
20-летию Независимости Республики
организация
собрания и
концерта
АП, МК, аким
г. Астаны
15-16 декабря
120.
Организовать торжественное
театрализованное представление и
концерт "20 лет мира и созидания"
информация в АП
аким г. Астаны
25 декабря
IV. Информационно-имиджевая работа
4.1. Организационные мероприятия
121.
Внести на рассмотрение Главы
государства проект Указа
Президента Республики Казахстан о
юбилейной медали в ознаменование
20-летия Независимости Республики
Казахстан, направленный на
утверждение положения о медали и
ее описания
Проект Указа
Президента
Республики
Казахстан
МК, МЮ, УДП
(по
согласованию),
НБ (по
согласованию)
I квартал
122.
Изготовить юбилейные медали в
ознаменование 20-летия
Независимости Республики
Казахстан, удостоверения и футляры
к медалям
информация в АП
УДП (по
согласованию),
МФ, НБ (по
согласованию)
II-III квартал
123.
Организовать расширенную
информационную работу в
центральных и местных печатных и
электронных СМИ, Интернете по
тематике 20-летия Независимости
Республики
информация в АП
МСИ, центральные
государственные
органы, акимы
областей,
гт. Астаны и
Алматы
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетным
кварталом)
124.
Разработать и утвердить медиа-план
по освещению каждого тематического
направления юбилейного года
информация в АП
МСИ
20 февраля
125.
Обеспечить трансляцию в эфире
республиканских телеканалов
основных торжественных и
праздничных мероприятий
информация в АП
МСИ
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетным
кварталом)

114.
Мемлекеттік тілдің дамуына үлес косқан қайраткерлерге құрмет көрсетуге арналған "Тіл жанашыры" салтанатты рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
MM
25 желтоқсан
15 желтоқсан - "Отан"
115.
Мемлекеттік органдар мен ведомстволарда Тәуелсіздіктің 20 жылдығына арналған салтанатты жиналыстар өткізу
ПӘ-не ақпарат
Орталық және жергілікті атқарушы органдар
25 желтоқсан
116.
Республика деңгейінде халықтың әл-ауқаты төмен топтарына кең көлемде әлеуметтік қолдау көрсету, қайырымдылық акцияларын өткізу
ПӘ-не ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Нұр Отан" ХДП (келісім бойынша)
25 желтоқсан
117.
"Тәуелсіздік толғауы" атты тәуелсіздік тақырыбына арналған мәдениет пен өнер саласындағы шығармалардың республикалық конкурсын ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
MM
25 желтоқсан
III. 15-16 желтоқсанда Астана қаласында өтетін салтанатты іс-шаралар
118.
Қазақстан азаматтарын мерейтойлық медальдармен және мемлекеттік наградалармен марапаттау рәсімін ұйымдастыру
рәсімін ұйымдастыру
ПӘ
15-16 желтоқсан
119.
Республика тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған салтанатты жиын, концерт және Мемлекет басшысы атынан қабылдау ұйымдастыру
жиын мен концерт ұйымдастыру
ПӘ, MM, Астана қаласының әкімдігі
15-16 желтоқсан
120.
"Бейбітшілік пен жасампаздықтың 20 жылы" атты салтанатты театрландырылған қойылым мен концерт ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
Астана қаласының әкімдігі
25 желтоқсан
IV. Ақпараттық-имидждік жұмыс
4.1. Ұйымдастыру іс-шаралары
121.
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған мерейтойлық медаль және медаль туралы ереже мен оның сипаттамасын бекітуге бағытталған Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасын Мемлекет басшысының қарауына енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы жобасы
MM, ӘдМ, ПІБ (келісім бойынша), ҰБ (келісім бойынша)
I тоқсан
122.
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған мерейтойлық медальдарды, оның куәлігін және медаль қаптамасын әзірлеу
ПӘ-не ақпарат
ПІБ (келісім бойынша), ҚМ, ҰБ (келісім бойынша)
ІІ-ІІІ тоқсан
123.
Республика тәуелсіздігінің 20 жылдығы тақырыбы бойынша орталық және жергілікті баспа және электрондық БАҚ, Интернетте кеңейтілген ақпараттық жұмыс ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
БАМ, орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
тоқсан сайын, (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)
124.
Мерейтой жылының әрбір тақырыптық бағытын жарыққа шығару бойынша медиа-жоспар әзірлеу және бекіту
ПӘ-не ақпарат
БАМ
20 ақпан
125.
Негізгі салтанатты және мерекелік іс-шаралардың республикалық телеарналар эфирлеріндегі көрсетілімін қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
БАМ
тоқсан сайын, (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)

126.
Обеспечить широкую презентацию в
отечественных и зарубежных СМИ
итогов председательства Казахстана
в ОБСЕ и его роли на посту
председателя ОИК и ШОС
информация в АП
МСИ, МИД
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетным
кварталом)
127.
Обеспечить проведение мероприятий,
приуроченных к 20-летию
Независимости Казахстана за
рубежом: размещение материалов в
зарубежных СМИ, проведение в штаб
квартирах международных
организаций (ООН, ОБСЕ, ОИК и др.)
тематических мероприятий,
выставок, приемы в
загранучреждениях Республики
Казахстан
информация в АП
МИД
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетным
кварталом)
4.2. Производство документальных и телевизионных фильмов, аудио-видео роликов
128.
Обеспечить производство и
последующее размещение
документальных фильмов,
посвященных становлению
независимого Казахстана
информация в АП
МСИ, Агентство
"Хабар", РТРК
"Казахстан"
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетным
кварталом)
129.
Обеспечить производство и
последующее размещение в СМИ аудио
и видеороликов, посвященных
достижениям Независимости
информация в АП
МСИ, Агентство
"Хабар"
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетным
кварталом)
130.
Обеспечить создание художественных
фильмов, посвященных Независимости
Республики
информация в АП
МСИ, Агентство
"Хабар", РТРК
"Казахстан"
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетнымкварталом)
131.
Обеспечить производство
телепрограмм и ток-шоу о жизни и
деятельности известных личностей,
оставивших яркий след в истории
нашей страны и о событиях,
связанных со становлением
Независимого Казахстана
информация в АП
МСИ, Агентство
"Хабар", РТРК
"Казахстан"
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетным
кварталом)
132.
Обеспечить, начиная с сентября
выход межпрограммных заставок о
достижениях Казахстана в течение
каждого года Независимости
информация в АП
МСИ, Агентство
"Хабар", РТРК
"Казахстан"
25 декабря
4.3. Издание книг, имиджевых материалов, сувенирной продукции и
элементов наглядной агитации
133.
Обеспечить выпуск книжных изданий,
научно-публицистических очерков,
фотоальбомов, раскрывающих
различные аспекты становления
Независимости Казахстана
информация в АП
МСИ, МОН, КИСИ
ежеквартально,
(к 5-му числу
месяца,
следующего за
отчетным
кварталом)
134.
Обеспечить разработку и
производство средств наглядной
агитации, а также сувенирной
продукции, посвященных тематике
20-летия Независимости Республики
информация в АП
МК, акимы
областей, гг.
Астаны и Алматы
25 декабря
135.
Организовать торжественную
презентацию и ввод в обращение
юбилейной почтовой марки
информация в АП
МСИ, АО
"Казпочта"
25 декабря
Примечание: расшифровка буквенных аббревиатур
АП - Администрация Президента Республики Казахстан
ВАК - Всемирная Ассоциация казахов
ЕврАзЭС - Евразийское экономическое сообщество
КИСИ - Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
КС - Конституционный Совет Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МК - Министерство культуры Республики Казахстан
МК "Жас Отан" - молодежное крыло "Жас Отан" НДП "Hуp Отан"
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСИ - Министерство связи и информации Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
HAH PK - Национальная академия наук Республики Казахстан
НБ РК - Национальный Банк Республики Казахстан
НКЖСДП - Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан
ОБСЕ - Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе
ОИК - Организация исламской конференции
ОЮЛ "ГАК" - Объединение юридических лиц "Гражданский Альянс Казахстана"
ОЮЛ "Ассоциация финансистов Казахстана" - Объединение юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана"
РГ - Республиканская гвардия
САНК - Секретариат Ассамблеи народа Казахстана
УДП - Управление Делами Президента Республики Казахстан
ШОС - Шанхайская организация сотрудничества

126.
Қазақстанның ЕҚЫҰ төрағалығының қорытындысын, ИКҰ мен ШЫҰ төрағалығы кезеңіндегі рөлін отандық және шетелдік БАҚ-та кеңінен таныстыруды қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
БАМ, СІМ
тоқсан сайын, (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)
127.
Шетелдерде Қазақстан Тәуелсіздігінің 20 жылдығына арналған іс-шаралар өткізуді қамтамасыз ету: шетелдік БАҚ-тарға материалдар орналастыру, халықаралық ұйымдардың штаб-пәтерлерінде (БҰҰ, ЕҚЫҰ, ИКҰ және т.б.) тақырыптық іс-шаралар, көрмелер өткізу, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінде қабылдаулар жүргізу
ПӘ-не ақпарат
СІМ
тоқсан сайын, (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)
4.2. Деректі және телевизиялық фильмдер, дыбыс-бейне роликтер шығару
128.
Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасуына арналған деректі фильмдер шығару және оларды орналастыруды қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
БАМ, "Хабар" агенттігі, "Қазақстан" РТРК
тоқсан сайын, (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)
129.
Тәуелсіздік жетістіктеріне арналған дыбыс және бейнероликтерді шығаруды және кейін БАҚ-тарда орналастыруды қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
БАМ, "Хабар" агенттігі
тоқсан сайын, (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)
130.
Республика тәуелсіздігіне арналған көркем фильмдерді шығаруды қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
БАМ, "Хабар" агенттігі, "Қазақстан" РТРК
тоқсан сайын, (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)
131.
Еліміздің тарихында өшпес із қалдырған тұлғалар туралы және тәуелсіз Қазақстанның қалыптасуымен байланысты оқиғалар туралы телебағдарламалар мен ток-шоулар шығаруды қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
БАМ, "Хабар" агенттігі, "Қазақстан" РТРК
тоқсан сайын (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)
132.
Қыркүйектен бастап, Тәуелсіздіктің әрбір жылы бойында Қазақстанның жетістіктері туралы бағдарлама аралық көрсетілімнің шығуын қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
БАМ, "Хабар" агенттігі, "Қазақстан" РТРК
25 желтоқсан
4.3. Кітаптар, имидждік материалдар, кәдесый өнімдері, көрнекі насихат құралдарын шығару
133.
Қазақстанның жетістіктерін, мемлекеттіліктің қалыптасуының түрлі аспектілерін айшықтайтын кітап өнімдерін, ғылыми-публицистикалық очерктер мен фотоальбомдар шығаруды қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
БАМ, БҒМ, СЗҚИ
тоқсан сайын, (есептік мерзімнен кейінгі айдың 5 күні)
134.
Республика тәуелсіздігінің 20 жылдығы тақырыбына арналған көрнекі насихат құралдарын, сондай-ақ кәдесый өнімдерін әзірлеуді және өндіруді қамтамасыз ету
ПӘ-не ақпарат
MM, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
25 желтоқсан
135.
Мерейтойлық пошталық марканы қолданысқа енгізудің салтанатты тұсаукесер рәсімін ұйымдастыру
ПӘ-не ақпарат
БАМ, "Казпошта" АҚ
25 желтоқсан
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ӘдМ - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ӘОДСҰК - Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссия
БАМ - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ДҚҚ - Дүниежүзі қазақтарының қауымдастығы
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ЕҚЫҰ - Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы
ЕурАзЭҚ - Еуразиялық экономикалық қауымдастығы
ЕХӘҚМ - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"Жас Отан" ЖҚ - "Нұр Отан" ХДП "Жас Отан" жастар қанаты
ИЖТМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
ИКҰ - Ислам Конференциясы ұйымы
"ҚАА" ЗТБ - "Қазақстан азаматтық альянсы" заңды тұлғалар бірлестігі
"Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" ЗТБ - "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі
КК - Қазақстан Республикасының Конституциялық кеңесі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ҚМ - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ҚХАХ - Қазақстан халқы Ассамблеясының хатшылығы
МГМ - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
MM - Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
"Нұр Отан" ХДП - "Нұр Отан" халықтық-демократиялық партиясы
ПӘ - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
ПІБ - Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
РҰ - Республикалық ұлан
СЗҚИ - Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстандық стратегиялық зерттеулер институты
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ТСМ - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
ҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
ҰҒА - Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым Академиясы
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ШЫҰ - Шанхай ынтымақтастығы ұйымы

Сноска. Примечание с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 22.07.2011 № 125.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 января 2011 года № 1144
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по проведению
Года 20-летия Независимости Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Государственная комиссия по проведению Года 20-летия Независимости Республики Казахстан (далее - Государственная комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Государственная комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Главы государства и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим положением.
3. Государственная комиссия состоит из председателя, двух заместителей, секретаря и членов Государственной комиссии.
4. Персональный состав Государственной комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
2. Задачи, функции и полномочия Государственной комиссии
5. Задачей Государственной комиссии является подготовка и организация празднования 20-летия Независимости Республики Казахстан в 2011 году.
6. Государственная комиссия осуществляет следующие функции:
1) выработку и внесение на рассмотрение Главе государства предложений по вопросам организации празднования 20-летия Независимости Республики Казахстан в 2011 году;
2) формирование, исполнение, мониторинг и контроль за реализацией плана мероприятий по проведению 20-летия Независимости Республики Казахстан;
3) координацию деятельности государственных органов по подготовке и организации празднования 20-летия Независимости Республики Казахстан в 2011 году.
7. Государственная комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать от центральных и местных государственных органов информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенной задачи;
2) заслушивать на заседаниях Государственной комиссии представителей центральных и местных государственных органов и иных организаций по вопросам, входящим в компетенцию комиссии;
3) в целях выработки предложений по конкретным проблемам и вопросам, отнесенным к компетенции Государственной комиссии, образовывать подкомиссии, рабочие группы;
4) принимать решения по вопросам, входящим в ее компетенцию.
3. Организация деятельности Государственной комиссии
8. Заседания Государственной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
9. Заседания Государственной комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов Государственной комиссии.

Ескерту. Ескертпеге өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2011.07.22 № 125 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 27 қаңтардағы
№ 1144 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығы жылын
өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығы жылын өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Мемлекет басшысының және Үкіметтің актілерін, басқа да нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы ережені басшылыққа алады.
3. Мемлекеттік комиссия төрағадан, екі орынбасардан, хатшыдан және Мемлекеттік комиссия мүшелерінен тұрады.
4. Мемлекеттік комиссияның дербес құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
2. Мемлекеттік комиссияның міндеттері, функциялары және өкілеттіктері
5. Мемлекеттік комиссияның міндеті 2011 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығын мерекелеуге дайындық және оны ұйымдастыру болып табылады.
6. Мемлекеттік комиссия мына функцияларды жүзеге асырады:
1) 2011 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығын мерекелеуді ұйымдастыру мәселелері жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, Мемлекет басшысының қарауына енгізу;
2) Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығын мерекелеу жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруды қалыптастыру, орындау, мониторинг жасау және бақылау;
3) Мемлекеттік органдардың 2011 жылы Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығын мерекелеуге дайындық және оны ұйымдастыру жөніндегі қызметтерін үйлестіру.
7. Мемлекеттік комиссия өз құзыреті шегінде:
1) өзіне жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан сұратуға;
2) комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Мемлекеттік комиссия отырыстарында орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың және басқа да ұйымдардың өкілдерін тыңдауға;
3) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне жататын нақты мәселелер мен сұрақтар бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында кіші комиссиялар, жұмыс топтарын құруға;
4) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешім қабылдауға құқылы.
3. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
8. Мемлекеттік комиссияның отырысы қажеттілігіне қарай, бірақ кем дегенде тоқсанында бір рет өткізіледі.
9. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан жағдайда Мемлекеттік комиссияның отырысы заңды болып саналады.

10. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании. При равенстве голосов членов Государственной комиссии голос председательствующего является решающим.
11. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители общественных организаций и средств массовой информации.
12. Председатель Государственной комиссии:
1) руководит деятельностью Государственной комиссии и председательствует на ее заседаниях;
2) информирует Президента Республики Казахстан о проделанной работе Государственной комиссии.
13. В отсутствие председателя его обязанности исполняет заместитель, определенный председателем.
14. Секретарь Государственной комиссии:
1) информирует членов Государственной комиссии о времени и месте ее заседаний;
2) организует подготовку материалов к заседаниям Государственной комиссии;
3) оформляет протоколы заседаний Государственной комиссии;
4) представляет председателю Государственной комиссии подготовленный ее членами отчет о проделанной работе с оценкой своевременного и качественного исполнения принятых ею решений;
5) по поручению председателя Государственной комиссии осуществляет иные функции.
15. Центральные государственные органы обязаны оказывать содействие Государственной комиссии в выполнении возложенных на нее задач.
16. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство культуры Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 января 2011 года № 1144
СОСТАВ
Государственной комиссии по проведению
Года 20-летия Независимости Республики Казахстан
Сноска. Состав с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 22.07.2011 № 125.
Саудабаев - Государственный секретарь Республики
Канат Бекмурзаевич Казахстан, председатель Комиссии
Ашимбаев - заместитель Руководителя Администрации
Маулен Сагатханович Президента Республики Казахстан,
заместитель председателя Комиссии
Кул-Мухаммед - Министр культуры Республики Казахстан,
Мухтар Абрарович заместитель председателя Комиссии
Курмангалиева - ответственный секретарь Министерства
Жанна Дулатовна культуры Республики Казахстан,
секретарь Комиссии
члены государственной комиссии:
Исекешев - Заместитель Премьер-Министра
Асет Орентаевич Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Нигматулин - первый заместитель Председателя НДП
Нурлан Зайруллаевич "Hуp Отан" (по согласованию)
Абдыкаликова - Министр труда и социальной защиты
Гульшара Наушаевна населения Республики Казахстан
Ермегияев - Министр туризма и спорта
Талгат Амангельдиевич Республики Казахстан
Жамишев - Министр финансов Республики Казахстан
Болат Бидахметович
Жумагалиев - Министр связи и информации Республики
Аскар Куанышевич Казахстан
Жумагулов - Министр образования и науки Республики
Бахытжан Турсунович Казахстан
Каирбекова - Министр здравоохранения Республики
Салидат Зекеновна Казахстан
Есимов - аким города Алматы
Ахметжан Смагулович
Тасмагамбетов - аким города Астаны
Имангали Нургалиевич
Дьяченко - аким Акмолинской области
Сергей Александрович
Мусаханов - аким Алматинской области
Анзар Турсунканович
Сагиндиков - аким Актюбинской области
Елеусин Наурызбаевич
Рыскалиев - аким Атырауской области
Бергей Саулебаевич
Сапарбаев - аким Восточно-Казахстанской области
Бердибек Машбекович
Бозумбаев - аким Жамбылской области
Канат Алдабергенович
Измухамбетов - аким Западно-Казахстанской области
Бахтыкожа Салахатдинович
Ахметов - аким Карагандинской области
Серик Ныгметович
Билялов - аким Северо-Казахстанской области
Серик Султанович
Кулагин - аким Костанайской области
Сергей Витальевич
Куандыков - аким Кызылординской области
Болатбек Баянович
Кушербаев - аким Мангыстауской области
Крымбек Елеуович
Сагинтаев - аким Павлодарской области
Бакытжан Абдирович
Мырзахметов - аким Южно-Казахстанской области
Аскар Исабекович
Бижанов - председатель Комитета по социально-
Ахан Хусаинович культурному развитию Сената Парламента
Республики Казахстан (по согласованию)
Нукетаева - председатель Комитета по социально-
Динар Жусупалиевна культурному развитию Мажилиса
Парламента Республики Казахстан
(по согласованию)
Соловьева - депутат Мажилиса Парламента
Айгуль Сагадибековна Республики Казахстан (по согласованию)
Мынбай - заведующий Отделом внутренней
Дархан Камзабекович политики Администрации Президента
Республики Казахстан
Тугжанов - заместитель председателя Ассамблеи
Ералы Лукпанович народа Казахстана - заведующий
Секретариатом Ассамблеи народа
Казахстана
Жошыбаев - ответственный секретарь Министерства
Рапиль Сейтханович иностранных дел Республики Казахстан
Жолдасбеков - директор Президентского центра культуры
Мырзатай
Смайыл - депутат Мажилиса Парламента
Алдан Зейноллаулы Республики Казахстан (по согласованию)

10. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауыс беруімен қабылданады. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
11. Мемлекеттік комиссия отырысына Мемлекеттік комиссия мүшесі болып табылмайтын лауазымды тұлғалар, сондай-ақ, қоғамдық бірлестіктер мен бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
12. Мемлекеттік комиссия төрағасы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметіне басшылық жасайды және оның отырыстарында төрағалық етеді;
2) Мемлекеттік комиссияның атқарған жұмыстары туралы Қазақстан Республикасының Президентіне хабарлап отырады.
13. Төраға болмаған кезде оның міндеттерін төраға белгілеген Комиссия төрағасының орынбасары орындайды.
14. Мемлекеттік комиссия хатшысы:
1) Мемлекеттік комиссияның мүшелеріне оның отырыстарының уақыты мен орны туралы хабарлайды;
2) Мемлекеттік комиссия отырыстарына материалдар әзірлеуді ұйымдастырады;
3) Мемлекеттік комиссия отырыстарының хаттамаларын рәсімдейді;
4) Мемлекеттік комиссия төрағасына оның қабылдаған шешімдерінің уақтылы және сапалы орындалуын бағалай отырып, атқарылған жұмыстар туралы оның мүшелері әзірлеген есепті ұсынады;
5) Мемлекеттік комиссия төрағасының тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Орталық мемлекеттік органдар Мемлекеттік комиссияға оған жүктелген міндеттерді орындау бойынша жәрдем көрсетуге міндетті.
16. Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлігі болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 27 қаңтардағы
№ 1144 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 20 жылдығы жылын өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрамға өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2011.07.22 № 125 Жарлығымен.
Саудабаев - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
Қанат Бекмырзаұлы хатшысы, Комиссия төрағасы
Әшімбаев - Қазақстан Республикасы Президенті
Мәулен Сағатханұлы Әкімшілігі Басшысының орынбасары,
Комиссия төрағасының орынбасары
Құл-Мұхаммед - Қазақстан Республикасы Мәдениет
Мұхтар Абрарұлы министрі, Комиссия төрағасының
орынбасары
Құрманғалиева - Қазақстан Республикасы Мәдениет
Жанна Дулатқызы министрлігінің жауапты хатшысы,
Комиссия хатшысы
Мемлекеттік комиссия мүшелері:
Исекешев - Қазақстан Республикасы
Әсет Өрентайұлы Премьер-Министрінің орынбасары -
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі
Нығматулин - "Нұр Отан" ХДП Төрағасының бірінші
Нұрлан Зайроллаұлы орынбасары (келісім бойынша)
Әбдіхалықова - Қазақстан Республикасы Еңбек және
Гүлшара Наушақызы халықты әлеуметтік қорғау министрі
Ермегияев - Қазақстан Республикасының Туризм
Талғат Амангелдіұлы және спорт министрі
Жәмішев - Қазақстан Республикасы Қаржы
Болат Бидахметұлы министрі
Жұмағалиев - Қазақстан Республикасы Байланыс және
Асқар Қуанышұлы ақпарат министрі
Жұмағұлов - Қазақстан Республикасы Білім және
Бақытжан Тұрсынұлы ғылым министрі
Қайырбекова - Қазақстан Республикасы Денсаулық
Салидат Зекенқызы сақтау министрі
Есімов - Алматы қаласының әкімі
Ахметжан Смағұлұлы
Тасмағамбетов - Астана қаласының әкімі
Иманғали Нұрғалиұлы
Дьяченко - Ақмола облысының әкімі
Сергей Александрович
Мұсаханов - Алматы облысының әкімі
Анзар Тұрсынханұлы
Сағындықов - Ақтөбе облысының әкімі
Елеусін Наурызбайұлы
Рысқалиев - Атырау облысының әкімі
Бергей Сәулебайұлы
Сапарбаев - Шығыс Қазақстан облысының әкімі
Бердібек Машбекұлы
Бозымбаев - Жамбыл облысының әкімі
Қанат Алдабергенұлы
Ізмұхамбетов - Батыс Қазақстан облысының әкімі
Бақтықожа Салахатдинұлы
Ахметов - Қарағанды облысының әкімі
Серік Нығметұлы
Біләлов - Солтүстік Қазақстан облысының әкімі
Серік Сұлтанғазыұлы
Кулагин - Қостанай облысының әкімі
Сергей Витальевич
Қуандықов - Қызылорда облысының әкімі
Болатбек Баянұлы
Көшербаев - Маңғыстау облысының әкімі
Қырымбек Елеуұлы
Сағынтаев - Павлодар облысының әкімі
Бақытжан Әбдірұлы
Мырзахметов - Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі
Асқар Исабекұлы
Бижанов - Қазақстан Республикасы Парламенті
Ақан Құсайынұлы Сенаты Әлеуметтік-мәдени даму
комитетінің төрағасы (келісім
бойынша)
Нөкетаева - Қазақстан Республикасы Парламенті
Динар Жүсіпәліқызы Мәжілісі Әлеуметтік-мәдени даму
комитетінің төрайымы (келісім
бойынша)
Соловьева - Қазақстан Республикасы Парламенті
Айгүл Сағадибекқызы Мәжілісінің депутаты (келісім
бойынша)
Мыңбай - Қазақстан Республикасы Президенті
Дархан Қамзабекұлы Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің
меңгерушісі
Тоғжанов - Қазақстан халқы Ассамблеясы
Ералы Лұқпанұлы төрағасының орынбасары - Қазақстан
халқы Ассамблеясы хатшылығының
меңгерушісі
Жошыбаев - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
Рәпіл Сейітханұлы министрлігінің жауапты хатшысы
Жолдасбеков - Президенттік мәдени орталық
Мырзатай директоры
Смайыл - Қазақстан Республикасы Парламенті
Алдан Зейноллаұлы Мәжілісінің депутаты (келісім
бойынша)