О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 5 июля 2006 года № 140 "О Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 22 апреля 2015 года № 1036
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 15) статьи 44 Конституции Республики Казахстан и подпунктом 3) пункта 2 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 5 июля 2006 года № 140 «О Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 25, ст. 254) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
1) пункты 12 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящее положение о Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан (далее - Положение) в соответствии с подпунктом 15) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 6) статьи 19 и подпунктом 3) пункта 2 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан» определяет порядок деятельности Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан (далее - Комиссия) и рассмотрения ходатайств о помиловании.
2. Помилование осуществляется Президентом Республики Казахстан на основании ходатайства лица, в отношении которого обвинительный приговор вступил в законную силу, а равно лица, отбывающего либо отбывшего на территории Республики Казахстан наказание, назначенное по приговору суда иностранного государства.»;
2) часть вторую пункта 3 исключить;
3) пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Ходатайство о помиловании может быть подано лишь после вступления в законную силу приговора (постановления) суда.»;
4) в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) замены смертной казни пожизненным лишением свободы или лишением свободы на определенный срок;»;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) замены пожизненного лишения свободы лишением свободы на определенный срок;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) замены назначенного судом наказания более мягким видом наказания;»;

"Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 шілдедегі № 140 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 22 сәуірдегі № 1036 Жарлығы
Қазақстан Республикасының Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 15) тармақшасына және «Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 33-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 шілдедегі № 140 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 25, 254-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
1) 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия туралы осы ереже (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 15) тармақшасына, «Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабының 6) тармақшасына және 33-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) қызметінің және кешірім жасау туралы өтініштерді қараудың тәртібін белгілейді.
2. Кешірім жасауды өзіне қатысты айыптау үкімі заңды күшіне енген, сол сияқты шет мемлекет сотының үкімі бойынша тағайындалған жазаны Қазақстан Республикасының аумағында өтеп жатқан не өтеген адамның өтініші негізінде Қазақстан Республикасының Президенті жүзеге асырады.»;
2) 3-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
3) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Кешірім жасау туралы өтініш сот үкімі (қаулысы) заңды күшіне енгеннен кейін ғана берілуі мүмкін.»;
4) 5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) өлім жазасын өмір бойына бас бостандығынан айырумен немесе белгілі бір мерзімге бас бостандығынан айырумен алмастыру;»;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) өмір бойына бас бостандығынан айыруды белгілі бір мерзімге бас бостандығынан айырумен алмастыру;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) сот белгілеген жазаны жазаның неғұрлым жеңіл түрімен алмастыру;»;

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) освобождения от дополнительного вида наказания;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) снятия судимости с лиц, отбывших наказание или освобожденных от дальнейшего его отбывания.»;
5) пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Комиссию возглавляет председатель, назначаемый Президентом Республики Казахстан.
В состав Комиссии входят по должности заместитель Генерального Прокурора, курирующий вопросы исполнения наказаний и реабилитации граждан, и председатель Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан. В случае отсутствия председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в работе Комиссии с правом голоса может принимать участие один из его заместителей.
В состав Комиссии могут входить депутаты Парламента Республики Казахстан, представители неправительственных организаций и иные лица.»;
6) пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
«11. На заседаниях Комиссии могут присутствовать и выступать по обсуждаемым вопросам Председатель Верховного Суда, председатели надзорных судебных коллегий Верховного Суда, председатели Комитета национальной безопасности, Агентства по делам государственной службы и противодействию коррупции, министры внутренних дел, юстиции или их заместители, председатель Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
12. Комиссия вправе приглашать на свои заседания представителей государственных органов, общественных объединений, а также иных лиц для получения необходимой информации по вопросам, относящимся к ее компетенции.»;
7) в пункте 14:
подпункты 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
«2) заключения Председателя Верховного Суда, Генерального Прокурора и Министра внутренних дел Республики Казахстан о целесообразности применения акта помилования к осужденному;
3) мнения администрации органов, исполняющих наказание, общественных объединений и трудовых коллективов (при наличии);
4) обращение (при наличии) потерпевшего либо его законного представителя о помиловании осужденного.»;
8) пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
«16. Осужденный обращается в письменной форме с ходатайством о помиловании на имя Президента Республики Казахстан.
17. Ходатайство о помиловании лица, осужденного к смертной казни, лишению свободы, аресту, подается через администрацию учреждения, исполняющего наказание.
Ходатайство о помиловании лица (военнослужащего), осужденного к аресту с отбыванием на гауптвахте, подается через органы военной полиции по месту отбывания наказания.
Ходатайство о помиловании лица, осужденного к иным видам наказания, условно осужденного, имеющего отсрочку отбывания наказания, подается через службу пробации по месту жительства.
Ходатайство о помиловании лица, освобожденного условно-досрочно от отбывания наказания, подается через органы внутренних дел по месту жительства.
Лицо, отбывшее наказание либо освобожденное от дальнейшего отбывания наказания, самостоятельно подает ходатайство о помиловании на имя Президента Республики Казахстан.»;

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) қосымша жаза түрінен босату;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жазасын өтеген немесе оны одан әрі өтеуден босатылған адамдардан сотталғандықты алып тастау түрінде жүзеге асырылады.»;
5) 8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын төраға Комиссияны басқарады.
Комиссияның құрамына лауазымы бойынша Бас Прокурордың жазаның орындалуы және азаматтарды ақтау мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы кіреді. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы орнында болмаған жағдайда Комиссияның жұмысына дауыс беру құқығымен оның орынбасарларының біреуі қатыса алады.
Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері және өзге де адамдар кіруі мүмкін.»;
6) 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Комиссияның отырыстарына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, Жоғарғы Соттың қадағалау сот алқаларының төрағалары, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағалары, Ішкі істер, Әділет министрлері немесе олардың орынбасарлары, Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің төрағасы қатысып, талқыланатын мәселелер бойынша сөз сөйлей алады.
12. Комиссия өз отырыстарына оның құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті ақпарат алу үшін мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің өкілдерін, сондай-ақ өзге де адамдарды шақыруға құқылы.»;
7) 14-тармақта:
2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының, Бас Прокурорының және Ішкі істер министрінің сотталған адамға қатысты кешірім жасауды қолданудың орындылығы туралы қорытындылары;
3) жазаны орындайтын органдар әкімшіліктерінің, қоғамдық бірлестіктер мен еңбек ұжымдарының пікірлері (болған жағдайда);
4) сотталған адамға кешірім жасау туралы жәбірленушінің не оның заңды өкілінің өтініші (болған жағдайда) зерделенеді және назарға алынады.»;
8) 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«16. Сотталған адам жазбаша түрде кешірім жасау туралы өтінішпен Қазақстан Республикасы Президентінің атына жүгінеді.
17. Өлім жазасына, бас бостандығынан айыруға, қамауға алуға сотталған адамның кешірім жасау туралы өтініші жазаны атқаратын мекеменің әкімшілігі арқылы беріледі.
Гауптвахтада өтеумен қамауға алуға сотталған адамның (әскери қызметшінің) кешірім жасау туралы өтініші жазасын өтеу орны бойынша әскери полиция органдары арқылы беріледі.
Жазаның өзге де түрлеріне сотталған, шартты түрде сотталған, жазаны өтеуі кейінге қалдырылған адамның кешірім жасау туралы өтініші тұрғылықты жері бойынша пробация қызметі арқылы беріледі.
Жазаны өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның кешірім жасау туралы өтініші тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдары арқылы беріледі.
Жазаны өтеген не жазаны одан әрі өтеуден босатылған адам кешірім жасау туралы өтінішті Қазақстан Республикасы Президентінің атына өзі жолдайды.»;

9) пункты 181919-1 и 19-2 исключить;
10) пункт 20 изложить в следующей редакции:
«20. Лица, осужденные к смертной казни, вправе обратиться с ходатайством о помиловании в сроки, установленные Уголовным кодексом Республики Казахстан.»;
11) пункты 2425 и 26 изложить в следующей редакции:
«24. Администрация учреждений, органов, исполняющих наказание, или органы внутренних дел обязаны в течение пятнадцати рабочих дней после регистрации ходатайства о помиловании направить его вместе с документами, указанными в пункте 25 настоящего Положения, в Администрацию Президента Республики Казахстан.
О направлении ходатайства о помиловании в течение трех рабочих дней сообщается ходатайствующему лицу.
25. К ходатайству о помиловании, поданному через администрацию учреждения, органы внутренних дел или органы, исполняющие наказание, а также к ходатайству, направляемому лицом, отбывшим наказание или освобожденным от его дальнейшего отбывания, прилагаются следующие документы:
1) заверенная копия документа, удостоверяющего личность;
2) заверенные копии судебных актов, в соответствии с которыми осужденный отбывает (отбывал) наказание;
3) представление с мнением администрации учреждения, органов, исполняющих наказание, органов внутренних дел о целесообразности применения акта помилования;
4) характеристика (лицо, подаюшее ходатайство о помиловании самостоятельно, прилагает характеристику из органов внутренних дел по месту жительства);
5) справка о состоянии здоровья;
6) справка об исковых требованиях и непогашенной задолженности;
7) по желанию осужденного, лица, отбывшего наказание или освобожденного от дальнейшего отбывания наказания, а также по инициативе администрации учреждения, органов, исполняющих наказание, органов внутренних дел - другие документы, имеющие значение для рассмотрения вопроса о применении помилования.
26. Материалы, приложенные к ходатайству о помиловании и направленные через учреждения, органы внутренних дел, органы, исполняющие наказание, заверяются соответственно администрацией этих учреждений, руководством соответствующих органов.
Подлежат нотариальному заверению материалы, приложенные к ходатайству о помиловании и направленные через службы пробации либо самостоятельно лицом, отбывшим наказание или освобожденным от его дальнейшего отбывания.»;
12) пункт 27 исключить;
13) пункт 28 изложить в следующей редакции:
«28. В случае принятия Президентом Республики Казахстан решения о помиловании лица по своему усмотрению рабочий орган Комиссии истребует необходимые документы у администрации учреждения, органов, исполняющих наказание, органов внутренних дел, либо у лица, отбывшего наказание или освобожденного от его дальнейшего отбывания.»;

9) 181919-1 және 19-2-тармақтар алып тасталсын;
10) 20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Өлім жазасына сотталған адамдар Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде белгіленген мерзімдерде кешірім жасау туралы өтініш беруге құқылы.»;
11) 2425 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Мекемелердің, жазаны орындайтын органдардың әкімшілігі немесе ішкі істер органдары кешірім жасау туралы өтінішті тіркегеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде оны осы Ереженің 25-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жолдауы тиіс.
Кешірім жасау туралы өтініштің жолданғаны туралы үш жұмыс күні ішінде өтініш берген адамға хабарланады.
25. Мекеме әкімшілігі, ішкі істер органдары немесе жазаны орындайтын органдар арқылы берілген, сондай-ақ жазаны өтеген немесе жазаны одан әрі өтеуден босатылған адам жолдаған кешірім жасау туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың куәландырылған көшірмесі;
2) сотталған адам оларға сәйкес жазасын өтеп жатқан (өтеген) сот актілерінің куәландырылған көшірмелері;
3) мекеме, жазаны орындайтын органдар әкімшілігінің, ішкі істер органдарының пікірімен бірге кешірім жасау актісін қолданудың орындылығы туралы ұсынымы;
4) мінездеме (кешірім жасау туралы өтінішті өзі жолдайтын адам тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарының мінездемесін қоса береді);
5) денсаулық жағдайы туралы анықтама;
6) талап арыздары және өтелмеген берешегі туралы анықтама;
7) сотталған адамның, жазасын өтеген немесе жазаны одан әрі өтеуден босатылған адамның қалауы бойынша, сондай-ақ мекеме, жазаны орындайтын органдар әкімшілігінің, ішкі істер органдарының бастамасы бойынша кешірім жасауды қолдану туралы мәселені қарауда маңызы бар басқа да құжаттар.
26. Кешірім жасау туралы өтінішке қоса берілген және мекемелер, ішкі істер органдары, жазаны орындайтын органдары арқылы жіберілген материалдарды тиісінше осы мекемелердің әкімшілігі, тиісті органдардың басшылығы куәландырады.
Кешірім жасау туралы өтінішке қоса берілген және пробациялық бақылау қызметтері арқылы не жазаны өтеген немесе жазаны одан әрі өтеуден босатылған адам өзі жолдаған материалдарды нотариат куәландыруға тиіс.»;
12) 27-тармақ алып тасталсын;
13) 28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Қазақстан Республикасының Президенті өзінің қарауы бойынша адамға кешірім жасау туралы шешімді қабылдаған жағдайда, Комиссияның жұмыс органы мекеме, жазаны орындайтын орган әкімшілігінен, ішкі істер органдарынан, не жазаны өтеген немесе жазаны одан әрі өтеуден босатылған адамнан қажетті құжаттарды сұратады.»;

14) пункты 3031 и 32 изложить в следующей редакции:
«30. Поступившие материалы с ходатайством о помиловании направляются рабочим органом Комиссии в Генеральную прокуратуру, Верховный Суд и Министерство внутренних дел Республики Казахстан, которые не позднее чем в месячный срок с момента поступления представляют заключения с указанием содержания принятых судебных решений, обстоятельств совершения преступления, данных о личности осужденного и своего мнения по существу каждого ходатайства о помиловании.
Ходатайства о помиловании, в которых содержатся нуждающиеся в проверке ссылки на необоснованность осуждения или нарушения законности, направляются рабочим органом либо Комиссией для проверки в соответствующие государственные органы.
В случае ненадлежащего оформления документов, представленных с ходатайством о помиловании, рабочий орган Комиссии возвращает их на доработку.
31. Материалы с ходатайствами о помиловании по итогам их изучения и после получения заключений соответствующих государственных органов вносятся рабочим органом на рассмотрение Комиссии.
При отсутствии оснований для внесения ходатайства о помиловании на рассмотрение Комиссии рабочий орган сообщает об этом в учреждения, органы, исполняющие наказание, органы внутренних дел для последующего информирования ходатайствующего о помиловании лица либо лицу, обратившемуся с таким ходатайством самостоятельно.
32. По результатам рассмотрения предложений Комиссии Президент Республики Казахстан издает указы о помиловании, которые обжалованию не подлежат.
При отклонении ходатайств о помиловании рабочий орган Комиссии письменно сообщает об этом в учреждения, органы, исполняющие наказание, органы внутренних дел для последующего информирования ходатайствующего о помиловании лица либо лицу, обратившемуся с таким ходатайством самостоятельно.»;
15) в пункте 33:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«33. Указы о помиловании направляются для исполнения в отношении:»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) иных лиц - в Министерство внутренних дел или органы, исполняющие наказание.»;
16) пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. Информация об исполнении указов Президента Республики Казахстан о помиловании предоставляется в Администрацию Президента Республики Казахстан Генеральным Прокурором Республики Казахстан - в отношении лиц, осужденных к смертной казни, Министром внутренних дел Республики Казахстан или органами, исполняющими наказание, - в отношении лиц, осужденных к иным видам наказания.».

14) 3031 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«30. Кешірім жасау туралы өтініші бар келіп түскен материалдарды Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Жоғарғы Сотына және Ішкі істер министрлігіне жібереді, олар келіп түскен сәттен бір ай мерзімнен кешіктірмей қабылданған сот шешімдерінің мазмұнын, қылмыстың жасалу жағдаяттарын, сотталған адамның жеке басы туралы мәліметтерді және кешірім жасау туралы әрбір өтініштің мән-жайы жөнінде өз пікірлерін көрсете отырып, қорытындыларды ұсынады.
Соттаудың негізсіздігі немесе заңдылықтың бұзылуы жөнінде тексеруді қажет ететін деректер келтірілген кешірім жасау туралы өтініштерді жұмыс органы не Комиссия тексеру үшін тиісті мемлекеттік органдарға жібереді.
Кешірім жасау туралы өтінішпен қоса ұсынылған құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда, Комиссияның жұмыс органы оларды пысықтауға қайтарады.
31. Жұмыс органы кешірім жасау туралы өтініштері бар материалдарды зерделеу қорытындылары бойынша және тиісті мемлекеттік органдардың қорытындыларын алғаннан кейін Комиссияның қарауына енгізеді.
Кешірім жасау туралы өтініштерді Комиссияның қарауына енгізуге негіздер болмаған жағдайда, жұмыс органы бұл туралы мекемелерге, жазаны орындайтын органдарға, ішкі істер органдарына кешірім жасау туралы өтініш берген адамды не осындай өтінішпен өзі жүгінген адамды кейіннен хабардар ету үшін хабарлайды.
32. Комиссияның ұсыныстарын қараудың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының Президенті кешірім жасау туралы жарлықтар шығарады, олар шағымдануға жатпайды.
Кешірім жасау туралы өтініштерді қабылдамаған жағдайда, Комиссияның жұмыс органы бұл туралы кешірім жасау туралы өтініш берген адамды не осындай өтінішпен өзі жүгінген адамды кейіннен хабардар ету үшін мекемелерге, жазаны орындайтын органдарға, ішкі істер органдарына жазбаша хабарлайды.»;
15) 33-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«33. Кешірім жасау туралы жарлықтар орындалу үшін:»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) өзге адамдарға қатысты - Ішкі істер министрлігіне немесе жазаны орындайтын органдарға жіберіледі.»;
16) 34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Қазақстан Республикасы Президентінің кешірім жасау туралы жарлықтарының орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне өлім жазасына сотталған адамдарға қатысты - Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, ал жазаның өзге түрлеріне сотталған адамдарға қатысты Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі немесе жазаны орындайтын органдар ұсынады.».

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев