О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 385 "О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 19 июля 2018 года № 719. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005.
Сноска. Утратил силу указом Президента РК от 10.09.2022 № 1005.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 385 "О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 63, ст. 397) следующие изменения:
в Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе "5. Основные принципы и подходы по формированию и использованию средств Национального фонда":
в подразделе "5.1. Принципы формирования и использования средств Национального фонда":
подпункт 1) части второй изложить в следующей редакции:
"1) прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), к которым относятся корпоративный подоходный налог, альтернативный налог на недропользование, налог на добычу полезных ископаемых, бонусы, рентный налог на экспорт, налог на сверхприбыль, доля по разделу продукции и дополнительный платеж недропользователей, осуществляющих деятельность по контракту о разделе продукции;";
части третью и четвертую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Вместе с тем, в целях поддержания финансовой устойчивости страны политика управления внешним долгом Правительства (с учетом внешнего гарантированного государством долга) и внешним долгом квазигосударственного сектора должна быть увязана с политикой использования Национального фонда.
В этой связи, для управления совокупным долгом вводится дополнительное ограничение по объему внешнего долга Правительства (с учетом внешнего гарантированного государством долга) и внешнего долга квазигосударственного сектора, который не должен превышать размер валютных активов Национального фонда.";
в подразделе "5.4. Взаимоотношения Национального фонда, правительственного заимствования и квазигосударственного сектора для стабилизации долга":
часть третью изложить в следующей редакции:
"В целях предотвращения замещения активов Национального фонда правительственным долгом будут введены следующие ограничения:
расходы на обслуживание и погашение правительственного долга не должны превышать 15 % от доходов республиканского бюджета, включая трансферты из Национального фонда;
объем внешнего долга Правительства (с учетом внешнего гарантированного государством долга) и внешнего долга субъектов квазигосударственного сектора не должен превышать общий размер валютных активов Национального фонда.";
в разделе "7. Перечень нормативных правовых актов, посредством которых предполагается реализация Концепции":
абзац третий изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы"
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 19 шілдедегі № 719 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен
Қазақстан Республикасының Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 10.09.2022 № 1005 Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын калыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 385 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 63, 397-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасында:
"5. Ұлттық қор қаражатын қалыптастыру және пайдалану бойынша негізгі қағидаттар мен тәсілдер" деген бөлімде:
"5.1. Ұлттық қор қаражатын қалыптастыру және пайдалану қағидаттары" деген кіші бөлімде:
екінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда), оларға жататын корпоративтік табыс салығы, жер қойнауын пайдалануға салынатын баламалы салық, пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық, бонустар, экспортқа салынатын рента салығы, үстеме пайдаға салынатын салық, өнімді бөлу бойынша үлес және қызметін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың қосымша төлемі;";
3-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Сонымен қатар елдің қаржылық орнықтылығын сақтау мақсатында Үкіметтің сыртқы борышын (мемлекет кепілдік берген сыртқы борышты есепке алғанда) және квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышын басқару саясаты Ұлттық қорды пайдалану саясатымен ұштасуы тиіс.
Осыған байланысты жиынтық борышты басқару үшін Үкіметтің сыртқы борышы (мемлекет кепілдік берген борышты есепке алғанда) мен квазимемлекеттік сектордың сыртқы борышының көлемі бойынша қосымша шектеу енгізіледі, ол Ұлттық қордың валюталық активтерінің көлемінен аспауы қажет.";
"5.4. Борышты тұрақтандыру үшін Ұлттық қордың, үкіметтік қарыз алу мен квазимемлекеттік сектордың өзара қарым-қатынасы" деген кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық қор активтерін үкіметтік борышпен алмастыруды болдырмау мақсатында мынадай шектеулер енгізілетін болады:
Ұлттық қордан берілетін трансферттерді қоса алғанда, үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге және оны өтеуге арналған шығыстар республикалық бюджет кірістерінің 15 %-нан аспауға тиіс;
Үкіметтің сыртқы борышы (мемлекет кепілдік берген сыртқы борышты есепке алғанда) мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің сыртқы борышының көлемі Ұлттық қордың валюталық активтерінің жалпы мөлшерінен аспауға тиіс.";
"7. Тұжырымдаманы іске асыруға негіз болатын нормативтік құқықтық актілердің тізбесі" деген бөлімде:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)";".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев

"2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі);".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев