О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы"
Указ Президента Республики Казахстан от 10 декабря 2019 года № 211
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 24, ст. 173) следующие изменения:
в Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной вышеназванным Указом:
подпункты 3) и 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченными на операционную оценку органами после процедуры обжалования заключений о результатах операционной оценки в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета;
4) Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета заключений по всем блокам операционной оценки в рабочий орган Комиссии по оценке эффективности деятельности государственных органов (далее – Комиссия);";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. График проведения операционной оценки разрабатывается Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета и утверждается приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан не позднее 30 декабря года, предшествующего году проведения операционной оценки.";
подпункт 3) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"3) Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета;";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Методологическую координацию деятельности уполномоченных на операционную оценку органов, за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, осуществляет Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына өзгерістер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 10 желтоқсандағы № 211 Жарлығы
"Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына өзгерістер енгiзу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 24, 173-құжат) мынадай өзгерістер енгiзiлсiн:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінде:
10-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) операциялық бағалауға уәкілетті органдардың шағымдану рәсімінен кейін операциялық бағалаудың нәтижелері туралы қорытындыларды Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне;
4) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) жұмыс органына операциялық бағалаудың барлық блоктары бойынша қорытындыларды;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Операциялық бағалау жүргізу кестесін Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті әзірлейді және операциялық бағалау жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 30 желтоқсанынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітіледі.";
13-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті;";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесін қоспағанда, операциялық бағалауға уәкілетті органдардың қызметін әдіснамалық үйлестіруді Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүзеге асырады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. По каждому блоку операционной оценки, указанному в пункте 18 настоящей Системы, уполномоченными на операционную оценку органами разрабатываются и утверждаются согласованные с Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, а также рабочим органом Комиссии соответствующие методики, в которых определяются критерии и показатели операционной оценки.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Операционная оценка по данному блоку осуществляется:
1) Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета в части оценки эффективности государственных органов по достижению целей стратегических планов и программ развития территорий;
2) уполномоченным государственным органом по исполнению бюджета в части оценки эффективности государственных органов по достижению показателей бюджетных программ.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Операционная оценка уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляется по данному блоку Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Разработка и утверждение методики по операционной оценке по блоку достижения целей и ее методологическое сопровождение осуществляются Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета совместно с уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Разработка и утверждение методики определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками, осуществляются Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Согласно графику проведения операционной оценки уполномоченные на оценку органы представляют заключения о результатах оценки по соответствующим блокам в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета и оцениваемые государственные органы.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Согласно графику проведения операционной оценки Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета вносит заключения по всем блокам операционной оценки деятельности оцениваемых государственных органов в рабочий орган Комиссии.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Формы заключений по соответствующим блокам операционной оценки определяются Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета по согласованию с рабочим органом Комиссии.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. По итогам операционной оценки Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета по согласованию с рабочим органом Комиссии обеспечивает опубликование результатов операционной оценки на интернет-портале операционной оценки деятельности государственных органов и сайте "www.bagalau.kz" с учетом обеспечения режима секретности, служебной и иной охраняемой законом тайны.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:

"19. Осы Жүйенің 18-тармағында көрсетілген операциялық бағалаудың әрбір блогы бойынша операциялық бағалауға уәкілетті органдар Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетімен, сондай-ақ Комиссияның жұмыс органымен келісілген, операциялық бағалау критерийлері мен көрсеткіштері айқындалатын тиісті әдістемелерді әзірлеп, бекітеді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Осы блок бойынша операциялық бағалауды:
1) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті стратегиялық жоспарлар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізуі бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау бөлігінде;
2) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау бөлігінде жүзеге асырады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органды осы блок бойынша операциялық бағалауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін әзірлеу мен бекітуді және оны әдіснамалық сүйемелдеуді Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп жүзеге асырады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесін әзірлеу мен бекітуді Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүзеге асырады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Операциялық бағалау жүргізу кестесіне сәйкес бағалауға уәкілетті органдар тиісті блоктар бойынша бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Операциялық бағалау жүргізу кестесіне сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметінің операциялық бағалаудың барлық блоктары бойынша қорытындыларды Комиссияның жұмыс органына енгізеді.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Операциялық бағалаудың тиісті блоктары бойынша қорытындылардың нысандарын Комиссияның жұмыс органымен келісу бойынша Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті айқындайды.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Операциялық бағалау қорытындылары бойынша Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті құпиялылық режимін, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып, Комиссияның жұмыс органымен келісу бойынша операциялық бағалау нәтижелерін мемлекеттік органдардың қызметін операциялық бағалаудың интернет-порталы мен "www.bagalau.kz" сайтында жариялауды қамтамасыз етеді.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"63. Оценка результативности проводится Администрацией Президента Республики Казахстан на основе анализа достижения оцениваемыми государственными органами ключевых показателей результативности, результатов социологических исследований и показателей индекса общестранового прогресса.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Методологическое, аналитическое и организационное сопровождение оценки результативности осуществляет Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета с привлечением подведомственной организации по исследованиям, анализу и оценке эффективности.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Методика проведения ежегодной оценки результативности деятельности оцениваемых государственных органов, а также методика расчета индекса общестранового прогресса за отчетный год разрабатываются Администрацией Президента Республики Казахстан и утверждаются приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Перечень показателей индекса общестранового прогресса и перечень ключевых показателей результативности оцениваемых государственных органов разрабатываются Администрацией Президента Республики Казахстан и согласовываются с Президентом Республики Казахстан.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. В случае согласования Президентом Республики Казахстан перечень ключевых показателей результативности с закреплением за оцениваемыми государственными органами и перечень показателей индекса общестранового прогресса утверждаются приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Итоги оценки результативности вносятся Президенту Республики Казахстан Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан по итогам года в декабре месяце года, следующего за оцениваемым периодом, и по мере необходимости.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев

"63. Нәтижелілікті бағалауды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бағаланатын мемлекеттік органдардың нәтижеліліктің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуін, әлеуметтік зерттеулердің нәтижелері мен жалпы елдегі прогресс индексі көрсеткіштерін талдау негізінде жүргізеді.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Нәтижелілікті бағалауды әдіснамалық, талдамалық және ұйымдастырушылық сүйемелдеуді тиімділікті зерттеулер, талдау және бағалау бойынша ведомстволық бағынысты ұйымды тарта отырып, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүзеге асырады.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу әдістемесін, сондай-ақ есепті жыл ішіндегі жалпы елдегі прогресс индексін есептеу әдістемесін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі әзірлейді және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітіледі.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Жалпы елдегі прогресс индексі көрсеткіштерінің тізбесі мен бағаланатын мемлекеттік органдар нәтижелілігінің түйінді көрсеткіштерінің тізбесін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі әзірлейді және Қазақстан Республикасының Президентімен келісіледі.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Қазақстан Республикасының Президентімен келісілген жағдайда бағаланатын мемлекеттік органдарға бекітілетін, нәтижеліліктің түйінді көрсеткіштерінің тізбесі және жалпы елдегі прогресс индексі көрсеткіштерінің тізбесі Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітіледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы нәтижелілікті бағалау қорытындыларын Қазақстан Республикасының Президентіне жыл қорытындылары бойынша бағаланатын кезеңнен кейінгі жылдың желтоқсан айында және қажеттілігіне қарай енгізеді.".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қ. Тоқаев