О внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 385 "О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 234. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005.
Сноска. Утратил силу указом Президента РК от 10.09.2022 № 1005.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 385 "О Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 63, ст. 397) следующие изменение и дополнение:
в Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе "5. Основные принципы и подходы по формированию и использованию средств Национального фонда":
подраздел "5.1. Принципы формирования и использования средств Национального фонда":
дополнить частью шестой следующего содержания:
"В целях реализации стабилизационной функции Национальный Банк Республики Казахстан в зависимости от сложившейся ситуации на финансовом рынке производит конвертацию и реконвертацию активов Национального фонда в порядке, установленном Правлением Национального Банка Республики Казахстан. Данные операции проводятся для выделения гарантированного и целевого трансфертов и не относятся к интервенциям Национального Банка Республики Казахстан.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Гарантированный трансферт.
Размер гарантированного трансферта из Национального фонда в республиканский бюджет будет составлять в 2019 - 2021 годах 2 700 млрд тенге ежегодно.
Начиная с 2022 года размер гарантированного трансферта будет снижаться до 2 000 млрд тенге.
Для обеспечения выполнения сберегательной функции Национального фонда определение размера гарантированного трансферта будет основано на контрцикличном бюджетном правиле.
Гарантированный трансферт будет определяться в размере, не превышающем размер поступлений в Национальный фонд от нефтяного сектора при консервативной цене на нефть (цена отсечения), определяемой Законом Республики Казахстан о гарантированном трансферте на соответствующий плановый период.
При увеличении поступлений в бюджет, прямо связанных с конъюнктурой цен на нефть, размер гарантированного трансферта будет снижаться.
Контрцикличное бюджетное правило будет направлено на дальнейшее накопление активов Национального фонда и способствовать снижению ненефтяного дефицита.
Механизм контрцикличного бюджетного правила будет регламентирован бюджетным законодательством Республики Казахстан.".

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 385 Жарлығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 234 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 10.09.2022 № 1005 Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 385 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 63, 397-құжат) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасында:
"5. Ұлттық қор қаражатын қалыптастыру және пайдалану бойынша негізгі қағидаттар мен тәсілдер" деген бөлімде:
"5.1. Ұлттық қор қаражатын қалыптастыру және пайдалану қағидаттары" деген кіші бөлім:
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Тұрақтандыру функциясын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржы нарығында қалыптасқан жағдайға байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы белгілеген тәртіппен Ұлттық қордың активтерін айырбастауды және қайта айырбастауды жүргізеді. Аталған операциялар кепілдендірілген және нысаналы трансферттерді бөлу үшін жүргізіледі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интервенцияларына жатпайды.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кепілдендірілген трансферт Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін кепілдендірілген трансферттің мөлшері 2019-2021 жылдары жыл сайын 2 700 млрд теңгені құрайтын болады.
2022 жылдан бастап кепілдендірілген трансферт көлемі 2 000 млрд теңгеге дейін төмендетілетін болады.
Ұлттық қордың жинақтау функциясын орындауды қамтамасыз ету үшін кепілдендірілген трансферттің мөлшерін айқындау контрциклдік бюджет қағидасына негізделетін болады.
Кепілдендірілген трансферт тиісті жоспарлы кезеңге арналған кепілдендірілген трансферт туралы Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалатын мұнайдың консервативтік бағасы (кесімді баға) кезінде мұнай секторынан Ұлттық қорға түсетін түсімдер мөлшерінен аспайтын мөлшерде айқындалатын болады.
Мұнай бағасының конъюнктурасына тікелей байланысты түсімдердің бюджетке түсуінің ұлғаюы кезінде кепілдендірілген трансферт мөлшері азаятын болады.
Контрциклдік бюджет қағидасы Ұлттық қордың активтерін одан әрі жинақтауға бағытталатын және мұнайға қатысты емес тапшылықты төмендетуге ықпал ететін болады.
Контрциклдік бюджет қағидасының тетігі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен регламенттелетін болады.".

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ