по всему тексту слова "согласно приложению 1" заменить словами "согласно приложению 1 к описанию и рисункам";
по всему тексту слова "Пограничная служба Комитета национальной безопасности" заменить словами "Пограничная служба и Пограничная академия Комитета национальной безопасности";
по всему тексту слова "Силы воздушной обороны" заменить соответственно словами "Силы воздушной обороны и орган безопасности полетов государственной авиации";
по всему тексту слова "Комитета внутренних войск Министерства внутренних дел" и "Комитет внутренних войск Министерства внутренних дел" заменить соответственно словами "Национальной гвардии" и "Национальная гвардия";
по всему тексту слова "органы Военной прокуратуры" заменить словами "органы военной прокуратуры";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В данных описании и рисунках образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – описание и рисунки) используются следующие основные понятия:
1) амуниция – предметы военной формы одежды (ремни, подсумки, разгрузочные жилеты), облегчающие ношение оружия, боеприпасов и другого военного снаряжения;
2) знаки различия – элементы снаряжения военной формы одежды, обозначающие персональные воинские звания военнослужащих, принадлежность к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям (в том числе к органам военного управления, видам Вооруженных Сил, родам войск, региональным командованиям, специальным войскам, войскам материально-технического обеспечения, территориальным войскам, военным учебным заведениям, военно-научным учреждениям, силам специальных операций, ведомствам и другим организациям);
3) военная форма одежды – форменная одежда с погонами (обмундирование), установленная законодательством Республики Казахстан, и снаряжение, определяющие принадлежность военнослужащих к Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям;
4) знаки отличия – государственные и ведомственные награды, нагрудные знаки, которыми награждается военнослужащий.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Виды военной формы одежды: особо парадная, парадная, повседневная, полевая, рабочая.
Парадная и повседневная формы одежды военнослужащих авиации Национальной гвардии соответствуют парадной и повседневной формам одежды Сил воздушной обороны.
Повседневная форма одежды военнослужащих Авиационной службы Комитета национальной безопасности соответствует повседневной форме одежды Сил воздушной обороны, за исключением берета (вместо берета фуражка и для военнослужащих-женщин – шляпка).
Парадная и повседневная формы одежды Пограничной Академии соответствуют парадной и повседневной формам одежды Пограничной службы Комитета национальной безопасности.
Парадная и повседневная формы одежды Сил специальных операций соответствуют парадной и повседневной формам одежды Десантно-штурмовых войск.";
в пункте 86 слова "Пограничной службе" заменить словами "Пограничной академии";

бүкіл мәтін бойынша "1-қосымшаға сәйкес" деген сөздер "сипаттама мен суреттерге 1-қосымшаға сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
бүкіл мәтін бойынша "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі" деген сөздер "Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі және Шекара академиясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бүкіл мәтін бойынша "Әуе қорғанысы күштері" деген сөздер тиісінше "Әуе қорғанысы күштері және мемлекеттік авиацияның ұшу қауіпсіздігі органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бүкіл мәтін бойынша "Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлер комитетінің" және "Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер комитеті" деген сөздер тиісінше "Ұлттық ұланының" және "Ұлттық ұланы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бүкіл мәтін бойынша "Әскери прокуратурасы органдары" деген сөздер "әскери прокуратурасы органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгісінің сипаттамасы мен суреттерінде (бұдан әрі – сипаттама мен суреттер) мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) амуниция – қаруды, оқ-дәрілер мен басқа да әскери жабдықты алып жүруді жеңілдететін әскери киім нысанының заттары (белбеу, шағын сөмке, жақпарлы кеудеше);
2) айырым белгісі – әскери қызметшілердің дербес әскери атағын, Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға (оның ішінде әскери басқару органдарына, Қарулы Күштердің түрлеріне, әскер тектеріне, өңірлік қолбасшылықтарға, арнаулы әскерлерге, материалдық-техникалық қамтамасыз ету әскерлеріне, аумақтық әскерлерге, әскери оқу орындарына, әскери-ғылыми мекемелерге, арнайы операциялар күштеріне, ведомстволарға және басқа да ұйымдарға) тиесілігін білдіретін әскери киім нысаны жабдығының элементтері;
3) әскери киім нысаны – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген погоны бар нысанды киім (киім-кешек) және әскери қызметшілердің Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға тиесілігін айқындайтын жабдық;
4) ерекшелік белгісі – әскери қызметші наградталатын мемлекеттік және ведомстволық наградалар, төсбелгілер.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әскери киім нысанының түрлері: ерекше салтанатты, салтанатты, күнделікті, далалық, жұмыс.
Ұлттық ұлан авиациясы әскери қызметшілерінің салтанатты және күнделікті киім нысаны Әуе қорғанысы күштерінің салтанатты және күнделікті киім нысанына ұқсас.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиация қызметі әскери қызметшілерінің күнделікті киім нысаны беретті (берет орнына фуражканы және әскери қызметші әйелдерге арналған шляпаны) қоспағанда, Әуе қорғанысы күштерінің күнделікті киім нысанына ұқсас.
Шекара академиясының салтанатты және күнделікті киім нысаны Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің салтанатты және күнделікті киім нысанына ұқсас.
Арнайы операциялар күштерінің салтанатты және күнделікті киім нысаны Десанттық-шабуылдау әскерлерінің салтанатты және күнделікті киім нысанына ұқсас.";
86-тармақтағы "Шекара қызметінде" деген сөздер "Шекара академиясында" деген сөздермен ауыстырылсын;

в пункте 115 слова "согласно приложению 2" заменить словами "согласно приложению 2 к описанию и рисункам";
в пункте 122 слова "средних и высших военно-учебных заведений" заменить словами "военных учебных заведений";
пункт 124 изложить в следующей редакции:
"124. На погонах уланов (кадетов) и воспитанников размещаются буквы (рисунок 194):
военных колледжей – "КК";
республиканских школ "Жас улан" – "ЖҰ".";
подпункт 9) пункта 127 изложить в следующей редакции:
"9) военнослужащих Пограничной службы и Пограничной Академии Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – круг светло-зеленого цвета, в центре – пятиконечная звезда голубого цвета с солнцем, под которым парящий орел. В верхней части – надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней – надпись "ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІ";";
в подпункте 2) пункта 131 слова "средних и высших военно-учебных заведений" заменить словами "военных учебных заведений";
часть первую подпункта 6) пункта 144 изложить в следующей редакции:
"6) рядового и сержантского составов, проходящих воинскую службу по контракту и по призыву, курсантов, уланов (кадетов) и воспитанников военных, специальных учебных заведений – поперечные обозначения воинского звания и буквы.";
часть первую подпункта 6) пункта 145 изложить в следующей редакции:
"6) рядового и сержантского составов, проходящих воинскую службу по контракту и по призыву, курсантов, уланов (кадетов) и воспитанников военных, специальных учебных заведений – обозначения воинского звания.";
часть первую подпункта 6) пункта 146 изложить в следующей редакции:
"6) рядового и сержантского составов, проходящих воинскую службу по контракту и по призыву, курсантов, уланов (кадетов) и воспитанников военных, специальных учебных заведений – поперечные обозначения воинского звания и буквы.";
в приложении 1 к описанию и рисункам образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным вышеназванным Указом:
в расцветке околышей и кантов на фуражках, кантов на пилотках, полосок на тельняшках, кантов и лампасов на брюках, кантов на мундирах и кителях, цвете беретов военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан:
после строк:
"
Органы военной полиции и военной контрразведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан"
Высший офицерский состав
парадная фуражка
-
кепи темной полыни
красный
-
морской волны
красный
повседневная фуражка
темной полыни
красный
Офицеры, сержанты и солдаты (по контракту), офицеры (по призыву)
темной полыни
васильковый
васильковый
берет темной полыни кепи темной полыни
васильковый
-
Военнослужащие-женщины
-
-
-
шляпка женская бирюзовая берет темной полыни
васильковый
-
Курсанты средних и высших военно-учебных заведений
-
васильковый
-
темной полыни
-
-
"
дополнить строками следующего содержания:
"
Авиационная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
повседневная фуражка
-
кепи темно-синее
васильковый
-
темно-синий
васильковый
Офицеры, рядовой и сержантский составы (по контракту)
повседневная фуражка
-
кепи темно-синее
васильковый
-
темно-синий
васильковый
Военнослужащие-женщины
-
-
васильковый
шляпка женская повседневная темно-синяя
васильковый
-
";
в приложении 2 к описанию и рисункам образцов военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным вышеназванным Указом:
в расцветке полосок, окантовок, полей и нашивок на погонах военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан:
после строк:
"
Органы военной полиции и военной контрразведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
золотистый
красный
-
на мундире светло-серого цвета и пальто стального цвета
стальной
красный
-
Офицеры (по контракту и по призыву)
золотистый
васильковый
-
Сержанты и солдаты (по контракту)
золотистый
васильковый
золотистый
Курсанты средних и высших военно-учебных заведений
темной полыни
васильковый
золотистый
Сержанты и солдаты (по призыву)
золотистый
васильковый
золотистый
"
дополнить строками следующего содержания:
"
Авиационная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Высший офицерский состав
темно-синий
васильковый
-
Офицеры (по контракту и по призыву)
темно-синий
васильковый
-
Рядовой и сержантский составы (по контракту)
темно-синий
васильковый
золотистый
";

115-тармақтағы "2-қосымшаға сәйкес" деген сөздер "сипаттама мен суреттерге 2-қосымшаға сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
122-тармақтағы "орта және жоғары әскери оқу орындары" деген сөздер "әскери оқу орындары" деген сөздермен ауыстырылсын;
124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
124. Ұландар (кадеттер) мен тәрбиеленушілер погонына (194-сурет):
әскери колледждер – "КК";
"Жас ұлан" республикалық мектептері – "ЖҰ" деген әріптер орналастырылады.";
127-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің және Шекара академиясының әскери қызметшілерінде – ашық жасыл түсті шеңбер, ортасында – күн, көгілдір түсті бесбұрышты жұлдыз, оның астында қалықтаған қыран. Жоғарғы бөлігінде – "ҚАЗАҚСТАН", төменде – "ШЕКАРА ҚЫЗМЕТІ" деген жазу;";
131-тармақтың 2) тармақшасындағы "орта және жоғары әскери оқу орындарының" деген сөздер "әскери оқу орындарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
144-тармақтың 6) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6) келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамында, әскери, арнаулы оқу орындарының курсанттарында, ұландарында (кадеттерінде) және тәрбиеленушілерінде – әскери атағының белгісі мен әріптер көлденең орналастырылады.";
145-тармақтың 6) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6) келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамында, әскери, арнаулы оқу орындарының курсанттарында, ұландарында (кадеттерінде) және тәрбиеленушілерінде – әскери атағының белгісі орналастырылады.";
146-тармақтың 6) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6) келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамында, әскери, арнаулы оқу орындарының курсанттарында, ұландарында (кадеттерінде) және тәрбиеленушілерінде – әскери атағының белгісі мен әріптер көлденең орналастырылады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне 1-қосымшада:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің фуражкаларындағы айнала жиектер мен жиектердің, пилоткаларындағы жиектердің, тельняшкаларындағы жолақтардың, шалбарларындағы жиектер мен лампастардың, мундирлері мен кительдеріндегі жиектердің түсінде, береттерінің түсінде:
мына:
"
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция және әскери қарсы барлау органдары
Жоғары офицерлер құрамы
салтанатты фуражка
-
кепи қара жусан түстес
қызыл
-
көк барқын
қызыл
күнделікті фуражка
қара жусан түстес
қызыл
Келісімшарт бойынша офицерлер, сержанттар мен сарбаздар, әскерге шақыру бойынша офицерлер
қара жусан түстес
ашық көк
ашық көк
берет қара жусан түстес кепи қара жусан түстес
ашық көк
-
Әскери қызметші әйелдер
-
-
-
әйелдер қалпағы ашық көгілдір түсті берет қара жусан түстес
ашық көк
-
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
-
ашық көк
-
қара жусан түстес
-
-
"
деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиация қызметі
Жоғары офицерлер құрамы
күнделікті фуражка
-
кепи қара көк
ашық көк
-
қара көк
ашық көк
Офицерлер, қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамы (келісімшарт бойынша)
күнделікті фуражка
-
кепи қара көк
ашық көк
-
қара көк
ашық көк
Әскери қызметші әйелдер
-
-
ашық көк
әйелдер қалпағы күнделікті қара көк
ашық көк
-
";
жоғарыда көрсетілген Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне 2-қосымшада:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің погондарындағы жолақтардың, көмкермелердің, негіздер мен жапсырмалардың түсінде:
мына:
"
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция және әскери қарсы барлау органдары
Жоғары офицерлер құрамы
алтын түстес
қызыл
-
ашық сұр түсті мундирде және сұрғылт түсті пальтода
-
сұрғылт
қызыл
-
Келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша офицерлер
алтын түстес
ашық көк
-
Келісімшарт бойынша сержанттар мен сарбаздар
алтын түстес
ашық көк
алтын түстес
Орта және жоғары әскери оқу орындарының курсанттары
қара жусан түстес
ашық көк
алтын түстес
Әскерге шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздар
алтын түстес
ашық көк
алтын түстес
"
деген жолдардан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиация қызметі
Жоғары офицерлер құрамы
қара көк
ашық көк
-
Офицерлер (келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша)
қара көк
ашық көк
-
Қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамы (келісімшарт бойынша)
қара көк
ашық көк
алтын түстес
";

в рисунках 74, 75 и 80 слова "курсантов и воспитанников" заменить словами "курсантов, уланов (кадетов) и воспитанников";
в рисунках 163, 164, 165, 166 и 167 слова "средних и высших учебных заведений" заменить словами "военных учебных заведений";
в рисунке 188 слова "сержантов и солдат (по контракту и призыву)" заменить словами "рядового и сержантского составов";
в рисунках 192, 199 и 207 слова "средних и высших военно-учебных заведений" заменить словами "военных учебных заведений".
2. Правительству Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев

74, 75 және 80-суреттердегі "курсанттары мен" деген сөздер "курсанттарының, ұландары (кадеттері) мен тәрбиеленушілерінің," деген сөздермен ауыстырылсын;
163, 164, 165, 166 және 167-суреттердегі "орта және жоғары оқу орындары" деген сөздер "әскери оқу орындары" деген сөздермен ауыстырылсын;
188-суреттегі "келісімшарт бойынша және әскерге шақыру бойынша сержанттарының және сарбаздарының" деген сөздер "қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының" деген сөздермен ауыстырылсын;
192, 199 және 207-суреттердегі "орта және жоғары әскери оқу орындары" деген сөздер "әскери оқу орындары" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев