О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2023 года № 209
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 15:
дополнить подпунктом 39-1) следующего содержания:
"39-1) разработка и утверждение нормативов численности работников, обеспечивающих техническое обслуживание и функционирование органов национальной безопасности, по согласованию с уполномоченным государственным органом по труду;";
подпункты 69) и 70) изложить в следующей редакции:
"69) разработка и утверждение правил организации и проведения патрулирования органами военной полиции Комитета национальной безопасности;
70) разработка и утверждение правил координации деятельности органов национальной безопасности по делам об административных правонарушениях;";
подпункт 148) изложить в следующей редакции:
"148) разработка и утверждение правил осуществления органами военной полиции Комитета национальной безопасности мер по профилактике правонарушений;";
подпункт 151) изложить в следующей редакции:
"151) разработка и утверждение правил осуществления координации обеспечения физической и технической защищенности объектов органов национальной безопасности;";
подпункт 161) изложить в следующей редакции:
"161) разработка и утверждение правил отбывания военнослужащими административного ареста на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности;";
дополнить подпунктами 163-1) и 163-2) следующего содержания:
"163-1) согласование перечней объектов, уязвимых в террористическом отношении, расположенных на соответствующей территории области, города республиканского значения, столицы, разрабатываемых местными исполнительными органами;
163-2) согласование инструкций по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, разрабатываемых государственными органами, за исключением случаев, определенных Законом Республики Казахстан "О противодействии терроризму";";
подпункт 205) исключить;
подпункт 225) изложить в следующей редакции:
"225) разработка и утверждение правил выдачи, использования и описания жетонов военнослужащих органов военной полиции Комитета национальной безопасности;";
подпункт 254) изложить в следующей редакции:
"254) разработка и утверждение правил применения беспилотных воздушных судов Пограничной службы Комитета национальной безопасности с учетом требований законодательства Республики Казахстан об использовании воздушного пространства и деятельности авиации;";

"Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуiрдегі № 2922 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 4 мамырдағы № 209 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуiрдегі № 2922 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ережеде:
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 39-1) тармақшамен толықтырылсын:
"39-1) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша ұлттық қауіпсіздік органдарына техникалық қызмет көрсетуді және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыскерлер санының нормативтерін әзірлеу және бекіту;";
69) және 70) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"69) Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының патрульдеуін ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
70) ұлттық қауіпсіздік органдарының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша қызметін үйлестіру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
148) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"148) Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі шараларды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
151) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"151) ұлттық қауіпсіздік органдары объектілерінің физикалық және техникалық қорғалуын қамтамасыз етуді үйлестіруді жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
161) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"161) әскери қызметшiлердiң Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында әкiмшiлiк қамаққа алуды өтеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 163-1) және 163-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"163-1) жергілікті атқарушы органдар әзірлейтін тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында орналасқан террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбелерін келісу;
163-2) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік органдар әзірлейтін террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты келісу;";
205) тармақша алып тасталсын;
225) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"225) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полициясы органдары әскери қызметшілерінің жетондарын беру, пайдалану қағидаларын және олардың сипаттамасын әзірлеу және бекіту;";
254) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"254) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің пилотсыз әуе кемелерін қолдану қағидаларын әзірлеу және бекіту;";

дополнить подпунктами 313-2), 313-3), 313-4), 313-5), 313-6), 313-7) и 313-8) следующего содержания:
"313-2) разработка и утверждение правил установления и выплаты вознаграждения за информацию, которая помогла предотвратить или пресечь акт терроризма;
313-3) разработка и утверждение типовой формы акта обследования семейно-имущественного положения сотрудника органа национальной безопасности;
313-4) разработка и утверждение нормативных правовых актов по вопросам организации деятельности органов национальной безопасности и реализации возложенных на них задач;
313-5) разработка и утверждение правил организации и обеспечения сопровождения колонн транспортных средств органов национальной безопасности и транспортных средств специального назначения, регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах и улицах во время прохождения этих колонн;
313-6) разработка и утверждение перечня специальных средств органов военной полиции Комитета национальной безопасности;
313-7) разработка и утверждение правил организации и несения боевого дежурства в органах национальной безопасности;
313-8) разработка и утверждение правил организации и несения боевой службы в органах национальной безопасности;";
в разделе "Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета национальной безопасности" строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"1. Товарищество с ограниченной ответственностью "Республиканский центр "Казимпэкс".".
2. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан:
1) привести ведомственные правовые акты в соответствие с настоящим Указом;
2) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев

мынадай мазмұндағы 313-2), 313-3), 313-4), 313-5), 313-6), 313-7) және 313-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"313-2) терроризм актісін болдырмауға немесе оның жолын кесуге көмектескен ақпарат үшін сыйақы белгілеу және төлеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
313-3) ұлттық қауіпсіздік органы қызметкерінің отбасылық-мүлiктік жағдайын зерттеп-қарау актісінің үлгілік нысанын әзірлеу және бекіту;
313-4) ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметін ұйымдастыру және оларға жүктелген міндеттерді іске асыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
313-5) ұлттық қауіпсіздік органдары көлік құралдарының және арнаулы мақсаттағы көлік құралдарының колонналарына ілесіп жүруді ұйымдастыру және қамтамасыз ету, осы колонналар өтетін уақытта автомобиль жолдары мен көшелерде жол жүрісін реттеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
313-6) Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының арнаулы құралдарының тізбесін әзірлеу және бекіту;
313-7) ұлттық қауіпсіздік органдарында жауынгерлік кезекшілікті ұйымдастыру және атқару қағидаларын әзірлеу және бекіту;
313-8) ұлттық қауіпсіздік органдарында жауынгерлік қызметті ұйымдастыру және атқару қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
"Ұлттық қауіпсіздік комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі" деген бөлімдегі реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Қазимпэкс" республикалық орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.";
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті:
1) ведомстволық құқықтық актілерді осы Жарлыққа сәйкес келтірсін;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев