О юбилейной медали в ознаменование 30-летия со дня введения в обращение национальной валюты Республики Казахстан – казахстанского тенге
Указ Президента Республики Казахстан от 16 мая 2023 года № 219.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
В ознаменование 30-летия со дня введения в обращение национальной валюты Республики Казахстан – казахстанского тенге ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль "Теңгеге 30 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения юбилейной медалью "Теңгеге 30 жыл";
2) описание юбилейной медали "Теңгеге 30 жыл".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 мая 2023 года
№ 219
ПРАВИЛА награждения юбилейной медалью "Теңгеге 30 жыл"
1. Правила награждения юбилейной медалью "Теңгеге 30 жыл" (далее – Правила) регулируют порядок награждения юбилейной медалью "Теңгеге 30 жыл" (далее – юбилейная медаль), посвященной 30-летию со дня введения в обращение национальной валюты Республики Казахстан – казахстанского тенге.
2. Юбилейной медалью награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в развитие и укрепление национальной валюты Республики Казахстан – казахстанского тенге и финансовой системы Республики Казахстан, становление государственности и социально-экономическое развитие Республики Казахстан.
3. Порядок изготовления юбилейной медали и представления к награждению юбилейной медалью определяется Председателем Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
4. Юбилейная медаль вручается от имени Президента Республики Казахстан:
1) Председателем Национального Банка;
2) заместителями Председателя Национального Банка;
3) первыми руководителями филиалов Национального Банка, Постоянного представительства Национального Банка в городе Алматы и организаций Национального Банка;
4) уполномоченными лицами, определяемыми Председателем Национального Банка.
5. Юбилейная медаль вручается в торжественной обстановке награждаемому лично. Перед вручением оглашается приказ Председателя Национального Банка о награждении.
Вместе с юбилейной медалью награждаемому лицу вручается удостоверение установленного образца.
6. Юбилейная медаль носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан юбилейная медаль располагается после них.
7. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейной медали ведутся подразделением развития человеческого капитала Национального Банка.
Неврученные юбилейные медали и удостоверения к ним возвращаются в подразделение развития человеческого капитала Национального Банка с указанием причин возврата.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – Қазақстан теңгесінің айналысқа енгізілгеніне 30 жыл толу құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 16 мамырдағы № 219 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – Қазақстан теңгесінің айналысқа енгізілгеніне 30 жыл толу құрметіне орай ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Теңгеге 30 жыл" мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Теңгеге 30 жыл" мерекелік медалімен наградтау қағидалары;
2) "Теңгеге 30 жыл" мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 16 мамырдағы
№ 219 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Теңгеге 30 жыл" мерекелік медалімен наградтау ҚАҒИДАЛАРЫ
1. "Теңгеге 30 жыл" мерекелік медалімен наградтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – Қазақстан теңгесінің айналысқа енгізілгеніне 30 жыл толуына орай "Теңгеге 30 жыл" мерекелік медалімен (бұдан әрі – мерекелік медаль) наградтау тәртібін реттейді.
2. Мерекелік медальмен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – Қазақстан теңгесінің және Қазақстан Республикасы қаржы жүйесінің дамуына және нығаюына, Қазақстан Республикасы мемлекеттілігінің қалыптасуына және әлеуметтік-экономикалық дамуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары және шетел азаматтары наградталады.
3. Мерекелік медальді дайындау және мерекелік медальмен наградтауға ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Төрағасы айқындайды.
4. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасы Президентінің атынан:
1) Ұлттық Банктің Төрағасы;
2) Ұлттық Банк Төрағасының орынбасарлары;
3) Ұлттық Банк филиалдарының, Ұлттық Банктің Алматы қаласындағы тұрақты өкілдігінің және Ұлттық Банк ұйымдарының бірінші басшылары;
4) Ұлттық Банктің Төрағасы айқындайтын уәкілетті тұлғалар табыс етеді.
5. Мерекелік медаль салтанатты жағдайда наградталушының жеке өзіне табыс етіледі. Табыс ету алдында Ұлттық Банк Төрағасының наградтау туралы бұйрығы жария етіледі.
Наградталған адамға мерекелік медальмен бірге белгіленген үлгідегі куәлік табыс етіледі.
6. Мерекелік медаль сол жақ омырауға тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда мерекелік медаль олардан кейін орналасады.
7. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ мерекелік медальдың табыс етілу барысы туралы есептілікті Ұлттық Банктің адам капиталын дамыту бөлімшесі жүргізеді.
Табыс етілмеген мерекелік медальдар мен олардың куәліктері қайтарылу себептері көрсетіле отырып, Ұлттық Банктің адам капиталын дамыту бөлімшесіне қайтарылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің

от 16 мая 2023 года
№ 219
ОПИСАНИЕ
юбилейной медали "Теңгеге 30 жыл"
Юбилейная медаль "Теңгеге 30 жыл" (далее – юбилейная медаль) посвящена исторической дате суверенного Казахстана – 30-летию со дня введения в обращение национальной валюты Республики Казахстан – казахстанского тенге.
Юбилейная медаль состоит из подвески и планки с муаровой лентой.
Юбилейная медаль изготовлена из мельхиора – серебристо-белого металла из сплава меди с никелем в форме правильного круга диаметром 32 мм.
Центральное место лицевой стороны (аверса) юбилейной медали занимает крупное изображение числа "30", обозначающее юбилейную дату и подчеркивающее ее историческую значимость, поверх числа расположена надпись заглавными буквами "ТЕҢГЕГЕ", слева – "ЖЫЛ".
Изображение числа "30" неоднократно повторяется по всему фону юбилейной медали в виде выступающих рельефных линий, символизирующих динамичное движение, заданный вектор и направление в стремительно развивающемся глобальном цифровом мире.
На обратной стороне (реверсе) юбилейной медали выполнено изображение логотипа изготовителя – Казахстанского монетного двора.
Подвеска соединяется с планкой с помощью ушка и кольца.
Планка прямоугольной формы высотой 40 мм соединена с обоих концов двумя поперечными четырехугольными формами с отверстиями шириной 25 мм.
Планка обтянута муаровой лентой – плотной шелковой тканью с волнообразными переливами, зеленого цвета шириной 20 мм.
С обратной стороны муаровой ленты имеется крепление в виде булавки с визорным замком, с помощью которой юбилейная медаль крепится к одежде.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к описанию юбилейной медали
"Теңгеге 30 жыл"

2023 жылғы 16 мамырдағы
№ 219 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Теңгеге 30 жыл" мерекелік медалінің СИПАТТАМАСЫ
"Теңгеге 30 жыл" мерекелік медалі (бұдан әрі – мерекелік медаль) егемен Қазақстанның тарихи датасына – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – Қазақстан теңгесінің айналысқа енгізілгеніне 30 жыл толуына арналған.
Мерекелік медаль алқадан және қатқыл ленталы планкадан тұрады.
Мерекелік медаль диаметрі 32 мм дұрыс шеңбер пішінінде мельхиордан – мыс пен никельдің қоспасы ақ-күміс металдан жасалған.
Мерекелік медальдің бет жағының (аверсінің) орталық бөлігінде мерейтойлық датаны білдіретін және оның тарихи маңыздылығын ерекшелеп тұратын "30" санының ірі бейнесі бар, санның жоғарғы жағында бас әріптермен "ТЕҢГЕГЕ" деген жазу, сол жақта "ЖЫЛ" деген жазу орналасқан.
"30" санының бейнесі мерекелік медальдің бүкіл бетінде қарқынды дамып келе жатқан жаһандық цифрлық әлемдегі динамикалық қозғалысты, белгіленген вектор мен бағытты білдіретін шығыңқы бедерлі сызықтар түрінде бірнеше рет қайталанады.
Мерекелік медальдің сыртқы жағында (реверсінде) дайындаушы – Қазақстан теңге сарайының логотипі бейнеленген.
Алқа құлақша мен сақина арқылы планкаға жалғанады.
Биіктігі 40 мм тікбұрыш пішініндегі планканың екі басы ені 25 мм тесіктері бар екі көлденең төртбұрышты пішіндермен қосылған.
Планка ені 20 мм жасыл түсті қатқыл лентамен – толқын тәрізді құбылмалы тығыз жібек матамен тысталған.
Қатқыл лентаның сыртқы жағында визорлы бекіткіші бар түйреуіш түріндегі бекітпе бар, мерекелік медаль сол арқылы киімге бекітіледі.
"Теңгеге 30 жыл" мерекелік
медалінің сипаттамасына
ҚОСЫМША