О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы"
Указ Президента Республики Казахстан от 30 октября 2024 года № 687.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" следующие изменения и дополнение:
в Правилах и сроках проведения ротации, категориях и должностях государственных служащих, подлежащих ротации, утвержденных вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия служебного жилища политическим государственным служащим и служащим корпуса "А", административным государственным служащим корпуса "Б" (далее – служащие корпуса "Б"), указанным в пункте 17 настоящих Правил, которые ротированы в другой населенный пункт, устанавливаются ротационные выплаты.";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Ротация служащих корпуса "Б" Администрации Президента Республики Казахстан и Аппарата Правительства Республики Казахстан, а также категорий В-1, В-2, С-1, С-2, С-О-1, С-О-2, D-O-1, D-O-2 и Е-1 иных государственных органов осуществляется путем должностного перемещения:
1) на вакантные административные государственные должности, указанные в части первой настоящего пункта;
2) между служащими корпуса "Б", указанными в части первой настоящего пункта.
18. Ротация служащих корпуса "Б", указанных в пункте 17 настоящих Правил, проводится каждые четыре года со дня их назначения на последнюю занимаемую должность. При этом указанный срок не возобновляется при переназначении служащих корпуса "Б" на равнозначные ранее занимаемым должностям, соответствующим ранее исполняемым должностным полномочиям, после реорганизации государственного органа, изменения структуры либо переименования должностей.
В случае назначения служащего корпуса "Б", указанного в пункте 17 настоящих Правил, на ранее занимаемую должность в течение одного года с момента освобождения от данной должности по собственному желанию либо в связи с занятием иной должности, в сроке проведения ротации учитывается ранее отработанный период.
В срок для проведения ротации, указанный в части первой настоящего пункта, не включается период отсутствия служащего корпуса "Б" на работе более двух месяцев подряд в связи с выходом в социальный отпуск или временной нетрудоспособностью, а также в связи с прикомандированием к государственным органам, загранучреждениям Республики Казахстан и иным организациям.
В случае письменного отказа служащего корпуса "Б" от ротации актом уполномоченного лица срок его пребывания на данной должности может быть продлен на два года либо служащий корпуса "Б" освобождается от занимаемой должности, либо в случае его согласия и наличия вакансии понижается в должности. Последующее продление срока пребывания данного служащего корпуса "Б" на занимаемой должности допускается на два года по решению:

"Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 қазандағы № 687 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ротация жүргізу қағидалары мен мерзімдері, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдарында:
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметтік тұрғынжай болмаған жағдайда, басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А" корпусының қызметшілеріне, осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне (бұдан әрі – "Б" корпусының қызметшілері) ротациялық төлемдер белгіленеді.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының, сонымен қатар өзге мемлекеттік органдардың В-1, В-2, С-1, С-2, С-О-1, С-О-2, D-O-1, D-O-2 және Е-1 санаттарындағы "Б" корпусы қызметшілерінің ротациясы:
1) осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға;
2) осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген "Б" корпусының қызметшілері арасында лауазымдық ауыстыру жолымен жүзеге асырылады.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген "Б" корпусы қызметшілерінің ротациясы олардың соңғы атқаратын лауазымына тағайындалған күнінен бастап әрбір төрт жыл сайын жүргізіледі. Бұл ретте көрсетілген мерзім мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылғаннан, құрылымы не лауазымдардың атауы өзгергеннен кейін "Б" корпусының қызметшілері бұрын атқарған лауазымдық өкілеттіктеріне сәйкес келетін, бұрын атқарған лауазымдарына тең дәрежедегі лауазымдарға қайта тағайындалған кезде қайта басталмайды.
Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген "Б" корпусының қызметшісі бұрын атқарған және бұл лауазымнан өз еркімен не өзге лауазымға тағайындалуына байланысты босатылған лауазымға бір жыл ішінде тағайындалған жағдайда ротациялау мерзімі бұрын атқарған кезеңмен қоса есептеледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ротацияны жүргізу мерзіміне "Б" корпусы қызметшісінің әлеуметтік демалысқа шығуына немесе еңбекке уақытша жарамсыз болуына байланысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, шет елдердегі мекемелеріне және өзге де ұйымдарға іссапарға жіберілуіне байланысты қатарынан екі айдан астам уақыт жұмыста болмаған кезеңі қосылмайды.
"Б" корпусының қызметшісі ротациядан жазбаша бас тартқан жағдайда оның осы лауазымда болу мерзімі уәкілетті адамның актісімен екі жылға ұзартылуы мүмкін не "Б" корпусының қызметшісі атқаратын лауазымынан босатылады не ол келіскен жағдайда және бос орын болған жағдайда лауазымы төмендетіледі. "Б" корпусының осы қызметшісінің атқаратын лауазымында болу мерзімін одан әрі:

1) Национальной комиссии – в отношении служащих категорий В-1, С-1, С-О-1 и D-O-1;
2) уполномоченного лица – в отношении группы категорий А и категорий В Аппарата Правительства Республики Казахстан, а также категорий В-1 и В-2 аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан;
3) уполномоченного органа по делам государственной службы – в отношении служащих категорий B-2, C-2, С-О-2, D-O-2 и E-1.
Максимально допустимый срок пребывания служащего корпуса "Б" на занимаемой должности не может превышать восьми лет, в том числе для служащих, занимающих должности, указанные в пункте 17 настоящих Правил, в порядке прикомандирования из других государственных органов.
Понижение в государственной должности осуществляется без проведения конкурсных процедур.";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"При этом ротация служащих корпуса "Б" категорий B-2, C-2, С-О-2, D-O-2 и E-1 осуществляется по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы.";
дополнить главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Переходные положения
23. Служащие корпуса "Б", указанные в пункте 17 настоящих Правил, находящиеся на 1 ноября 2024 года на занимаемой должности от четырех до шести лет, подлежат ротации. В случае отказа срок пребывания служащего может быть продлен по решению уполномоченного лица на срок, не превышающий шести лет пребывания его на занимаемой должности, либо служащий освобождается от занимаемой должности, либо в случае его согласия и наличия вакансии понижается в должности.
24. Служащие корпуса "Б", указанные в пункте 17 настоящих Правил, находящиеся на 1 ноября 2024 года на занимаемой должности от шести до восьми лет, подлежат ротации. В случае отказа срок пребывания служащего может быть продлен на срок, не превышающий восьми лет в порядке, установленном пунктом 18 настоящих Правил, либо служащий освобождается от занимаемой должности, либо в случае его согласия и наличия вакансии понижается в должности.
25. Служащие корпуса "Б", указанные в пункте 17 настоящих Правил, находящиеся на 1 ноября 2024 года на занимаемой должности восемь и более лет, подлежат ротации. В случае отказа служащий освобождается от занимаемой должности либо в случае его согласия и наличия вакансии понижается в должности.
26. Ротация служащих корпуса "Б" в случаях, предусмотренных пунктами 23, 24 и 25 настоящих Правил, осуществляется в течение трех месяцев с момента введения в действие настоящих Правил.
При этом решения о ротации, принятые до введения в действие настоящих Правил, сохраняют силу до окончания срока их действия.";
в Перечне государственных должностей корпуса "Б", между которыми допускается проведение ротации по взаимному согласию государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"
В-2
Заместитель руководителя структурного подразделения
"
исключить;
строку:
"
С-2
Заместитель директора департамента
"
исключить;
строку:
"
С-О-2
Заместитель руководителя
Заместитель руководителя таможни
Заведующий секретариатом Совета по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
"
исключить;
строку:
"
D-O-2
Заместитель руководителя
Заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана
"
исключить;
строку:
"
E-1
Заместители акимов районов, районов в городе и городов областного значения
"
исключить.

1) В-1, С-1, С-О-1 және D-O-1 санаттарындағы қызметшілерге қатысты – Ұлттық комиссияның;
2) А санаттарының тобына және Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының В санаттарының тобына, содай-ақ Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары аппараттарының В-1 және В-2 санаттарына қатысты – уәкілетті адамның;
3) B-2, C-2, С-О-2, D-O-2 және E-1 санаттарындағы қызметшілерге қатысты мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның шешімімен екі жылға ұзартуға жол беріледі.
"Б" корпусы қызметшісінің, оның ішінде осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген лауазымдарды басқа мемлекеттік органдардан іссапарға келу тәртібімен атқаратын қызметшілердің атқаратын лауазымында болуының барынша жол берілетін мерзімі сегіз жылдан аспауға тиіс.
Мемлекеттік лауазымын төмендету конкурстық рәсімдер өткізілместен жүзеге асырылады.";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте "Б" корпусының B-2, C-2, С-О-2, D-O-2 және E-1 санаттарындағы қызметшілердің ротациясы мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Өтпелі ережелер
23. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген "Б" корпусының қызметшілері 2024 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша атқарып отырған лауазымда төрт жылдан алты жылға дейінгі мерзімде болған жағдайда ротацияға жатады. Қызметші бас тартқан жағдайда оның лауазымда болу мерзімі уәкілетті адамның шешімімен оның атқаратын лауазымында болуының алты жылынан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін не қызметші лауазымынан босатылады не ол келіскен және бос орын болған жағдайда лауазымы төмендетіледі.
24. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген "Б" корпусының қызметшілері 2024 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша атқарып отырған лауазымда алты жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімде болған жағдайда ротацияға жатады. Қызметші бас тартқан жағдайда осы Қағидалардың 18-тармағымен бекітілген тәртіппен оның лауазымда болу мерзімі сегіз жылдан аспайтын мерзімге дейін ұзартылуы мүмкін не қызметші лауазымынан босатылады не ол келіскен және бос орын болған жағдайда лауазымы төмендетіледі.
25. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген "Б" корпусының қызметшілері 2024 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша атқарып отырған лауазымда сегіз және одан астам жыл мерзімде болған жағдайда ротацияға жатады. Қызметші бас тартқан жағдайда лауазымынан босатылады не ол келіскен және бос орын болған жағдайда лауазымы төмендетіледі.
26. Осы Қағидалардың 23, 24, 25-тармақтарында көрсетілген жағдайларда "Б" корпусының қызметшілері осы Қағидалар қолданысқа енгізілген кезден бастап үш ай ішінде ротациялануға жатады.
Бұл ретте осы Қағидалар қолданысқа енгенге дейін қабылданған ротация туралы шешімдер қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өз күшін сақтайды.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілердің өзара келісімі бойынша олардың арасында ротация жүргізуге жол берілетін "Б" корпусы мемлекеттік лауазымдарының тізбесінде:
мына:
"
В-2
Құрылымдық бөлімше басшысының орынбасары
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
С-2
Департамент директорының орынбасары
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
С-О-2
Басшының орынбасары
Кеден басшысының орынбасары
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Әдеп жөніндегі кеңесі хатшылығының меңгерушісі
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
D-O-2
Басшының орынбасары
Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі
"
деген жол алып тасталсын;
мына:
"
E-1
Аудандар, қаладағы аудандар және облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің орынбасарлары
"
деген жол алып тасталсын.

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев

2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев